Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Date generale:
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Zărand
Profesor: Vand Gheorghe-Cătălin
Data: 22.10.2020
Clasa: a VII-a
Aria Curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie - Cultul Ortodox
Unitatea de învăţare: Dumnezeu se face cunoscut omuui
Subiectul lecţiei: Sfintele Taine
Tipul lecţiei: comunicarea/însușirea noilor cunoștințe
Scopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe despre lucrările sfinţitoare ale lui Dumnezeu în Biserică; dezvoltarea recetivităţii elevilor pentru primirea Sfintelor
Taine

Obiective operaţionale:
O1 – să identifice în imagini pe săvârşitorii şi pe primitorii Sfintelor Taine;
O2 – să numească Întemeietorul Sfintelor Taine;
O3 – să precizeze scopul săvârşirii Sfintelor Taine în Biserică;
O4 – să asocieze imaginea din timpul săvârşirii Sfintelor Taine cu denumirea Sfintelor Taine săvârşite;
O5 - Să denumească noţiunea de „Sfântă Taină”.

Competențe specifice:
2.1 Utilizarea corectă a termenilor religioşi învăţaţi în contexte lingvistice noi
3.2 Explicarea rolului şi a importanţei participării conştiente şi active a credincioşilor la rugăciunile Bisericii
4.2 Argumentarea importanţei participării active la viaţa comunităţii

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, lectura, demonstraţia cu substitute, conversaţia euristică.
2. Mijloace de învăţământ: Pezentare Power Point.
3. Forme de organizare a elevilor: activitate frontală.

Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2002;
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
4. Şebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Opriş, Prof. M., Opriş, Prof. D., Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

Scenariul didactic
Etapele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
lecţiei operaționale procedee învăţământ organizare
Momentul La început rostim rugăciunea, fac prezeța, apoi un -Salutul
organizatoric scurt moment recapitulativ,,Lucrarea Duhului -Rugăciunea
Sfânt în lume” -Anunţarea absenţelor
Pregătirea pentru începerea orei
Pregătirea -Profesorul îi solicită pe elevi să-şi amintească în - Elevii dau variante de -Conversaţia Activitate Aprecieri
elevilor ce împrejurări au mers la biserică şi la ce slujbe răspunsuri: euristică frontală verbale
pentru religioase au participat. „...în zilele de duminică şi de
receptarea sărbători (când am participat la
noilor Sfânta Liturghie), am mers la un
cunoştinţe botez, cununie, Sfântul Maslu,
înmormântare, când m-am
-Profesorul selectează din răspunsurile elevilor spovedit etc.
numai situaţiile când ei au participat la Sfintele -Elevii enumeră Sfintele Taine
Taine şi le spune că aceste slujbe sunt mai la care ei au participat: Botezul,
deosebite şi se numesc Sfinte Taine. Spovedania, Împărtăşania,
Nunta, Maslul.
Anunţarea -Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei: Sfintele -Elevii scriu pe caiete titlul -Explicaţia Activitate Aprecieri
titlului lecţiei Taine – lucrări sfinţitoare ale Bisericii lecţiei frontală verbale
şi a
obiectivelor
Comunicarea/ -Se prezintă elevilor fişa PPT cu un text -Elevii citesc textul de pe fişe -Explicaţia -Fişe de Activitate Aprecieri
însuşirea reprezentând o situaţie în care sunt implicate lucru frontală verbale
noilor Sfintele Taine. Pe baza textului se vor desprinde
cunoştinţe noile cunoştinţe.
-Profesorul cere elevilor să identifice în text
lucrările sfinţitoare la care participă Gabriel,
băiatul prezentat în text şi îi dirijează să descopere -Elevii urmăresc prezentarea şi -Lectura -Prezentare
cele 7 Sfinte Taine. completează fişele -Explicaţia Ppt. Activitate
-Profesorul face precizări despre Sfintele Taine, -Demonstraţia frontală
cu ajutorul unei prezentări Power Point: cu substitute
„ Observăm din text că Biserica se îngrijeşte de
toţi creştinii, de la cei mai mici până la cei bătrâni.
Ea îi pregăteşte şi îi întăreşte sufleteşte pe oameni
în această viaţă, trimiţându-le putere de la Duhul
Sfânt.
De pildă, pe cei care primesc credinţa lui
Hristos îi botează. Apoi îi întăreşte în credinţa
creştină, ungându-i cu Sfântul Mir; îi hrăneşte pe
creştini cu Trupul şi Sângele lui Hristos; pentru a
da prilej creştinului să-şi aducă aminte de păcatele
săvârşite şi să primească iertare de la Dumnezeu,
îi spovedeşte. Pentru a face din unii creştini
apărători ai învăţăturii creştine, îi preoţeşte. Pentru
a întări legătura dintre soţ şi soţie, Biserica îi
cunună, prin nuntă. Pentru a uşura suferinţele
creştinilor bolnavi, le trimite duh întăritor prin -Conversaţia
Sfântul Maslu.”

O1 -Elevii numesc şi notează pe fişe -Observaţia


-Profesorul îi solicită pe elevi să identifice din text săvârşitorii şi primitorii Sfintelor dirijată
şi din imagini cine sunt săvârşitorii şi primitorii Taine
Sfintelor Taine.
Observaţie:
Profesorul intervine şi completează răspunsul
elevilor numindu-i şi pe arhierei ca săvârşitori.
O2 Precizare: -Explicaţia
Preotul este cel care săvârşeşte în mod văzut
această Sfântă Taină, dar Cel care le-a întemeiat şi
care participă în chip nevăzut este Mântuitorul
Iisus Hristos.
-Se explică cuvântul taină – ceea ce este neînţeles, -Elevii notează definiţia Sfintelor
nepătruns de mintea omenească, mister. Taine
-Se definesc Sfintele Taine═ lucrări văzute,
întemeiate de Mântuitorul şi încredinţate Bisericii,
prin care se transmite creştinilor harul cel nevăzut
al Sfântului Duh, scopul lor fiind mântuirea şi -Elevii răspund la întrebările -Conversaţia
sfinţirea credincioşilor. profesorului.
-Se explică definiţia pentru a putea fi memorată:
O3 „-Cine a întemeiat Sfintele Taine?”
„-Cine le poate săvârşi?”
„-Ce primim prin Sfintele Taine?”
„-De ce se săvârşesc?”
Precizare:
Pentru primirea acestor Sfinte Taine trebuie
credinţă şi o anumită pregătire trupească şi
sufletească.
Fixarea şi O4 -Se prezintă imagini din timpul săvârşirii Sfintelor -Elevii privesc imaginile şi -Conversaţie -Prezentare Activitate Aprecieri
sistematizarea Taine şi se cere elevilor să precizeze cărei Sfinte identifică Sfintele Taine Ppt. frontală verbale
noilor Taine aparţin.
cunoştinţe
Asocierea, O5 Se adresează următoarele întrebări: -Elevii răspund la întrebările -Conversaţie Activitate Aprecieri
generalizarea „-Ce sunt Sfintele Taine?” profesorului frontală verbale
şi aplicarea „-De ce se numesc aceste lucrări Sfinte Taine?”
„Cum trebuie să mergem să primim Sfintele
Taine?
Aprecierea -Se fac aprecieri generale şi individuale , privind -Elevii ascultă aprecierile făcute Activitate Aprecieri
activităţii atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi de profesor frontală verbale
elevilor implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe.

Precizarea -Se anunţă şi se xplică tema: -Elevii ascultă indicaţiile -Explicaţia Activitate
temei pentru „ Discutaţi cu familia voastră despre Sfintele profesorului frontală
acasă Taine la care aţi participat împreună cu familia.”
Încheierea -Rugăciunea -Rugăciunea
activităţii -Salutul -Salutul

S-ar putea să vă placă și