Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Date generale:
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Zărand
Profesor: Vand Gheorghe-Cătălin
Data: 22.10.2020
Clasa: a VII-a
Aria Curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie - Cultul Ortodox
Unitatea de învăţare: Dumnezeu se face cunoscut omuui
Subiectul lecţiei: Sfintele Taine
Tipul lecţiei: comunicarea/însușirea noilor cunoștințe
Scopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe despre lucrările sfinţitoare ale lui Dumnezeu în Biserică; dezvoltarea recetivităţii elevilor pentru primirea Sfintelor
Taine

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili să:
O1 – să identifice în imagini pe săvârşitorii şi pe primitorii Sfintelor Taine;
O2 – să numească Întemeietorul Sfintelor Taine;
O3 – să precizeze scopul săvârşirii Sfintelor Taine în Biserică;
O4 – să asocieze imaginea din timpul săvârşirii Sfintelor Taine cu denumirea Sfintelor Taine săvârşite;
O5 - Să denumească noţiunea de „Sfântă Taină”.

Competențe specifice:
2.1 Utilizarea corectă a termenilor religioşi învăţaţi în contexte lingvistice noi
3.2 Explicarea rolului şi a importanţei participării conştiente şi active a credincioşilor la rugăciunile Bisericii
4.2 Argumentarea importanţei participării active la viaţa comunităţii

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, lectura, demonstraţia cu substitute, conversaţia euristică.
2. Mijloace de învăţământ: Pezentare Power Point, fişe de lucru.
3. Forme de organizare a elevilor: activitate frontală.
Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2002;
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
4. Şebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Opriş, Prof. M., Opriş, Prof. D., Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

Scenariul didactic
Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
lecţiei op. procedee învăţământ organizare
Momentul La început rostim rugăciunea, fac prezeța, apoi un scurt -Salutul
organizatoric moment recapitulativ,,Lucrarea Duhului Sfânt în lume” -Rugăciunea
-Anunţarea absenţelor
Pregătirea pentru începerea orei
Pregătirea -Profesorul îi solicită pe elevi să-şi amintească în ce - Elevii dau variante de răspunsuri: -Conversaţia Activitate Aprecieri
elevilor împrejurări au mers la biserică şi la ce slujbe religioase „...în zilele de duminică şi de euristică frontală verbale
pentru au participat. sărbători (când am participat la
receptarea Sfânta Liturghie), am mers la un
noilor botez, cununie, Sfântul Maslu,
cunoştinţe înmormântare, când m-am spovedit
etc.
-Profesorul selectează din răspunsurile elevilor numai -Elevii enumeră Sfintele Taine la
situaţiile când ei au participat la Sfintele Taine şi le care ei au participat: Botezul,
spune că aceste slujbe sunt mai deosebite şi se numesc Spovedania, Împărtăşania, Nunta,
Sfinte Taine. Maslul.
Anunţarea -Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei: Sfintele -Elevii scriu pe caiete titlul lecţiei -Explicaţia Activitate Aprecieri
titlului lecţiei Taine – lucrări sfinţitoare ale Bisericii frontală verbale
şi a
obiectivelor
Comunicarea/ -Se prezintă elevilor fişa PPT cu un text reprezentând o -Elevii citesc textul de pe fişe -Explicaţia -Fişe de Activitate Aprecieri
însuşirea situaţie în care sunt implicate Sfintele Taine. Pe baza lucru frontală verbale
noilor textului se vor desprinde noile cunoştinţe.
cunoştinţe -Profesorul cere elevilor să identifice în text lucrările
sfinţitoare la care participă Gabriel, băiatul prezentat în
text şi îi dirijează să descopere cele 7 Sfinte Taine.
-Profesorul face precizări despre Sfintele Taine, cu -Elevii urmăresc prezentarea şi -Lectura -Prezentare
ajutorul unei prezentări Power Point: completează fişele -Explicaţia Ppt. Activitate
„ Observăm din text că Biserica se îngrijeşte de toţi -Demonstraţia frontală
creştinii, de la cei mai mici până la cei bătrâni. Ea îi cu substitute
pregăteşte şi îi întăreşte sufleteşte pe oameni în această
viaţă, trimiţându-le putere de la Duhul Sfânt.
De pildă, pe cei care primesc credinţa lui Hristos îi
botează. Apoi îi întăreşte în credinţa creştină, ungându-i
cu Sfântul Mir; îi hrăneşte pe creştini cu Trupul şi
Sângele lui Hristos; pentru a da prilej creştinului să-şi
aducă aminte de păcatele săvârşite şi să primească
iertare de la Dumnezeu, îi spovedeşte. Pentru a face din
unii creştini apărători ai învăţăturii creştine, îi preoţeşte.
Pentru a întări legătura dintre soţ şi soţie, Biserica îi
cunună, prin nuntă. Pentru a uşura suferinţele
creştinilor bolnavi, le trimite duh întăritor prin Sfântul
Maslu.”

-Profesorul îi solicită pe elevi să identifice din text şi -Conversaţia


din imagini cine sunt săvârşitorii şi primitorii Sfintelor
Taine.
O1 Observaţie: -Elevii numesc şi notează pe fişe -Observaţia
Profesorul intervine şi completează răspunsul elevilor săvârşitorii şi primitorii Sfintelor dirijată
numindu-i şi pe arhierei ca săvârşitori. Taine
Precizare:
Preotul este cel care săvârşeşte în mod văzut această
Sfântă Taină, dar Cel care le-a întemeiat şi care
participă în chip nevăzut este Mântuitorul Iisus Hristos.
O2 -Se explică cuvântul taină – ceea ce este neînţeles, -Explicaţia
nepătruns de mintea omenească, mister.
-Se definesc Sfintele Taine═ lucrări văzute, întemeiate
de Mântuitorul şi încredinţate Bisericii, prin care se
transmite creştinilor harul cel nevăzut al Sfântului Duh,
scopul lor fiind mântuirea şi sfinţirea credincioşilor. -Elevii notează definiţia Sfintelor
-Se explică definiţia pentru a putea fi memorată: Taine
„-Cine a întemeiat Sfintele Taine?”
„-Cine le poate săvârşi?”
„-Ce primim prin Sfintele Taine?”
„-De ce se săvârşesc?” -Elevii răspund la întrebările -Conversaţia
Precizare: profesorului.
Pentru primirea acestor Sfinte Taine trebuie credinţă şi
O3 o anumită pregătire trupească şi sufletească.

Fixarea şi O4 -Se prezintă imagini din timpul săvârşirii Sfintelor -Elevii privesc imaginile şi -Conversaţie -Prezentare Activitate Aprecieri
sistematizarea Taine şi se cere elevilor să precizeze cărei Sfinte Taine identifică Sfintele Taine Ppt. frontală verbale
noilor aparţin.
cunoştinţe
Asocierea, O5 Se adresează următoarele întrebări: -Elevii răspund la întrebările -Conversaţie Activitate Aprecieri
generalizarea „-Ce sunt Sfintele Taine?” profesorului frontală verbale
şi aplicarea „-De ce se numesc aceste lucrări Sfinte Taine?”
„Cum trebuie să mergem să primim Sfintele Taine?
Aprecierea -Se fac aprecieri generale şi individuale , privind atât -Elevii ascultă aprecierile făcute de Activitate Aprecieri
activităţii pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea lor în profesor frontală verbale
elevilor predarea noilor cunoştinţe.
Precizarea -Se anunţă şi se xplică tema: -Elevii ascultă indicaţiile -Explicaţia Activitate
temei pentru „ Discutaţi cu familia voastră despre Sfintele Taine la profesorului frontală
acasă care aţi participat împreună cu familia.”
Încheierea -Rugăciunea -Rugăciunea
activităţii -Salutul -Salutul

S-ar putea să vă placă și