Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Forma de învăţământ: ZI
Nivelul: II
CUPRINS
(nivel II)
2 probe de evaluare: una de evaluare sumativă, pe tema proiectului de unitate de învățare și alta pe o temă a unui proiect de lecție elaborat
Clasa a XI-a
An şcolar: 2020-2021
Disciplina: Limba şi literatura română
Propunător: Duican Lucia
Masterand: Geambașu Mariana Denisa
Manualul: Adrian Costache, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a XI-a, Ed. ART, Bucureşti, 2009
PLANIFICARE CALENDARISTICĂ
Anul şcolar 2020-2021
Clasa a XI-a
2 ore S13
1.Studiu de caz: Criticismul junimist
2.Limbă şi comunicare:
• Strategii specifice folosite în 1 oră S13
monolog şi în dialog
• Adecvarea discursului oral la
situaţii de comunicare diverse
COMPETENŢE SPECIFICE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare ;
2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor ;
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă şi/sau la curentele culturale/literare ;
4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare ;
COMPETENŢE DERIVATE:
1. explicarea titlului şi a raportului incipit - final;
2. recunoaşterea principalelor personaje şi evenimente din romanul ,,Enigma Otiliei’’ de
George Călinescu
3. identificarea temei, a planurilor narative, a conflictelor;
4. precizarea tipului de narator, a viziunii şi a modurilor narative;
5. caracterizarea succintă a personajelor romanului, încadrându-le într-o tipologie;
6. identificarea şi motivarea trăsăturilor distinctive ale prozei realiste, ale balzacianismului, precum şi tehnici narative moderne folosite de scriitor, comparându-le cu cele întâlnite
în alte opere literare studiate anterior (Ion de L. Rebreanu);
7. argumentarea apartenenţei creaţiei literare la un anumit tip de roman;
8. stabilirea locului lui George Călinescu în cadrul prozei româneşti.
Strategia didactică:
a. Metode şi procedee : lectura expresivă (a unor fragmente); conversaţia euristică;
învăţarea prin descoperire ; problematizarea.
b. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitatea frontală, îmbinată cu
activitatea individuală.
c. Mijloace de învăţământ:
Limba şi literatura română, manual ,editura Corint,Marin Iancu ;
fişe cu extrase din opera comentată şi din bibliografia critică;
scheme cu aspecte structurale ale textului comentat,
prezentare power-point;
Scenariul didactic:
II. Captarea atenţiei elevilor prin lectura unui fragment din eseul ,, Clasicism, romantism, baroc”, în care autorul subliază că în realitate nu există ,, un fenomen artistic
pur, clasic ori romantic”.
,, Clasicism- Romantism sunt două tipuri ideale, inexistente practic în stare genuină, separabile numai la analiza în retortă”
( G. Călinescu, Principii de estetică)
V. Asigurarea retenţiei şi a transferului Elevii vor identifica în roman elementele romantice ( tema pentru acasă )
PROIECT DE LECȚIE
Scenariul didactic:
Unde si cand?
Se concluzioneaza ca actiunea se petrece in intervalul temporal cuprins intre anii 1913 si 1916, in functie de fraza-incipit (“În primavara anului 1916, ca
sublocotenent proaspat, întâiadata concentrat, luasem parte, cu un regiment de infanteriedin capitala, la fortificarea vaii Prahovei, între Busteni siPredeal.”) si de afirmatia
personajului-narator: “Eram insurat de doi ani si jumatate cu o colega de la Universitate si banuiam ca ma insala”.
Elevii primesc fisa nr 2, care cuprinde titlurile tuturor capitolelor din cele doua carti ale romanului “Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi” de
Camil Petrescu.
Cartea I –“La Piatra Craiului in munte”
-“Diagonalele unui testament” indici spatiali: Bucuresti,
-“E tot filozofie” Odobesti, Constanta, Valea Prahovei,
-“Asta-i rochia albastra” Bran, Campulung
-“Intre oglinzi paralele”
-“Ultima noapte de dragoste”
Cartea a II-a –“Intaia noapte de razboi”
-“Fata cu obraz verde de la Vulcan”
-Intamplari pe apa Oltului indici spatiali:Cohalm
-Post inalt la Cohalm (intre Brasov si Sibiu), Vulcan
-Ne-a acoperit pamantul lui Dumnezeu (jud. Hunedoara)
-“Cine poate salva Romania” Valea Oltului
-“Comunicat apocrif”
V. Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţelor (70min)
A.
Intrebari suport:
Unde anume se regasesc in interiorul romanului cele doua sintagme din titlu?
Considerati ca un astfel de titlu ia un calcul si o posibila politica editoriala a autorului? Tinteste titlul spre anumite categorii de potentiali cititori?
Considerati ca titlul romanului este unul sintetic, sau dezvoltat? Argumentati-va raspunsul.
In ce situatii de viata ne trimitem mesaje concentrate, telegrafice, de tip S.O.S?
Care credeti ca sunt situatiile de urgent maxima din viata protagonistului, situatiile limita in care ni se prezinta Stefan Ghiorghidiu?
Ce trasaturi de character ale personajului-narator ar putea prefigure tonalitatea severa, sobra, austera a titlului?
Ce conotatii metaforice ar putea capata in cadrul titlului substantivul repetat “noaptea”.
B.
Profesorul solicita elevilor sa rezume mitul lui Procust si dezbate cu elevii semnificatiile abstracte ale mitului, stabilind posibilele trimiteri la text.
(Termeni cheie: talhar; a ademeni; drumet; ospitalitate; pat/paturi de arama/sapate in stanca; Tezeu; Procust(‘intinzatorul”) sau Polypemon(“mult-stricatorul”) sau
Damastes(“strangatorul”); individual si legile inguste, jignitoare, umilitoare, tiranice(pertid, regim, dictatura, institutii); practice abuzive de incadrare a oamenilor, a gandirii si a
simtamintelor in tipare prestabilite; banalizarea, sufocarea in conventii; insomnia; neodihna; disconfort psihic si fizic; probleme de constiinta).
Enumerati trei factori exteriori care vor actiona asupra personajului –narator in sens procustian, transformandu-l intr-un inadaptat.
(familia tatalui, mediul monden al afaceristilor miliardari din Bucuresti, infidelitatea Elei, chiar institutia casatoriei si izbucnirea razboiului).
C.
Se aplica testul de lectura anuntat din capitolele VI si VII ale romanului -fisa 3
Se evalueaza oral raspunsurile date de elevi la intrebarile din testul de lectura .
Profesorul va consolida concluziile de pana acum prin lecturara interpretativa unor fragmente din cele doua capitole avute in vedere (doua fragmete descriptive, dialogul
celor doi soti si scene narative ce surprind primul atac).Accentul va fi pus asupra mijloacelor de analiza psihologica a personajului (introspectie, retrospectie, monolog
interior, flashback, memorie involuntara).
Explicati cauzele sau scopul pentru care o fiinta umana ar alege sa-si faca publice o experienta personala, cum e aceea a esecului in casnicie, sau amintirile zilelor
petrecute pe front.
VI.Asigurarea feed-back-ului
Feed-back-ul are loc permanent,pe parcursul conversaţiei, prin aprecieri verbale făcute de profesor, vizând participarea elevilor, calitatea exemplelor şi a
argumentaţiei, claritatea şi corectitudinea exprimării.
1. Enigma Otiliei de G. Călinescu poate fi încadrat în mai multe tipuri de roman. Argumentează acest lucru.
a) obiectiv...................................................................................................................................................................
b) realist......................................................................................................................................................................
c) interbelic.................................................................................................................................................................
d) citadin.....................................................................................................................................................................
e) social .....................................................................................................................................................................
2. Poate fi considerat un bildungsroman dacă avem ȋn vedere opinia lui Pompiliu Constantinescu: Studentul sentimental Felix Sima
primește o magistrală lecţie de viaţă, cu riscul dezamăgirilor, dar și cu avantajul de a deveni lucid, observȃnd atȃtea realităţi tragice
sau comice. Romanul este astfel centrat pe mobila psihologie a unui adolescent ȋn plină criză de creștere și de formare a
personalităţii”?, dar un roman al educaţiei sentimentale avȃnd ȋn vedere că Felix (proiecţie a autorului ȋn adolescenţă) „e ȋnconjurat de
măștile iubirii și ale geloziei, ale rapacităţii sau generozităţii” (Nicolae Manolescu)?
Rapacitate=lăcomie de bunuri materiale
3. Ilustrează aspectele formulei estetice: realism balzacian, clasicism, romantism, modernism, prin exemple din roman.
4. Critica mai recentă (Nicolae Manolescu) a semnalat la G. Călinescu un balzacianism fără Balzac. Argumentaţi!
5. Avȃnd ȋn vedere tipologia romanului prezentată de N. Manolescu ȋn Arca lui Noe ȋn ce categorie putem ȋncadra Enigma Otiliei? Roman
doric sau roman corintic?
6. Precizaţi semnificaţia titlului pornind de la citatul lui G.Cãlinescu: ,,voisem sã numesc cartea „Părinţii Otiliei”, dar editorului i s-a
pãrut mai sonor titlul ,, Enigma Otiliei’’. Otilia, cei inteligenți vor fi observat, nu e personajul principal. Felix şi Otilia sunt acolo în
calitate de victime şi de termeni angelici de comparație. Nu Otilia are vreo enigmã, ci Felix crede aceasta. Pentru orice tânãr de 20 de
ani, enigmaticã va rãmâne în veci fata care îl respinge, dându-i, totuşi, dovezi de afecțiune. Apoi Otilia, fãrã interes material propriu-
zis, aratã afecțiune pentru Pascalopol. Asta, pentru Felix, este o enigmã… Şi apoi enigmă este tot acel amestec de lucuditate și
ștrengărie, de onestitate și de ușurinţă’’.
7. Enumeră temele și motivele operei.
8. Numiţi perspectiva narativă a operei plecȃnd de la citatul ,,Obiectivitatea ȋnsăsi este una paradoxala, caci nu mai desemneaza absenta
din evenimente a unui narator impartial sau a demiurgului balzacian, ci amestecul permanent al unui comentator savant si expert,
care, in loc sa infatiseze lumea, o studiaza cu probe de laborator’’. (N. Manolescu, ,,Arca lui Noe").
9. „Atitudinea naratorului din Enigma Otiliei faţă de personajele sale nu diferă în mod esenţial de atitudinea pe care o are, în general,
criticul literar faţă de personajele ce populează un univers ficţional.”(Carmen Muşat)
Motivează că, prin perspectiva lui Felix, avem de a face, de fapt (de nenumărate ori), cu „ochiul unui estet”, adică, ne aflăm în faţa
părerilor, impresiilor naratorului.
10. Explică simetria incipitului cu finalul.
11. Precizați structura romanului……………………………………………………………………………………..
12. Prezintã cele douã planuri narative principale ale romanului…………………………………………………….
13. Exemplificã tipurile de conflicte existente în roman…………………………………………………………….
14. Scrieţi în spaţiul liber din dreptul fiecărui personaj tipul potrivit:
1. Stănică avarul
2. Aurica ingenua, cocheta
3. Costache parvenitul, arivistul
4. Pascalopol baba absolută
5. Titi aristocratul rafinat
6. Aglae prostul, debil mintal,infantil
7.Simion dementul senil, nebunul
8. Otilia ambiţiosul
9. Felix fata bătrână
15. Evidenţiaţi trăsăturile Otiliei evocate prin perspectiva altor personaje: Costache Giurgiuveanu, Felix, Pascalopol, Aglae.
„Luceafarul”- M. Eminescu
Evaluare sumativă
Se dă textul:
Vă rugăm să reflectaţi asupra stagiului de Practică Pedagogică (PP) şi să apreciaţi relaţia dvs. cu mentorul (M), încercuind cifra
care reflectă cel mai bine opinia dvs. pe o scară de la 1 la 5, unde 5 este punctajul maxim. Aprecierea dvs. va folosi la optimizarea
colaborării mentorului cu viitoarele grupe de studenţi.
Alte comentarii:
Mentorul m-a ajutat sa inteleg mai bine cum ar trebui sa se comporte cu dascal cu
elevii sai si m-a determinat sa iubesc si mai mult meseria pe care o practice.
39