Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.02.2018
CLASA: a III a B
ŞCOALA : LICEUL TEORETIC POGOANELE
INVATATOR: DUTA ANA-MARIA
ARIA CURRICULARĂ: Arte si tehnologii
DISCIPLINA : ARETE VIZUALE SI ABILITATI PRACTICE
SUBIECTUL : PISICUTA
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL LECTIEI
Formarea deprinderii de a plia hârtia utilizând tehnica de lucru Origami în scopul realizării unei ,,PISICUTE’’.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:
O1 – să enumere, în urma explicatiilor, etapele de lucru ale lucrării propuse;
O2 – să folosească corect materialele puse la dispozitie;
O3 – să realizeze corect lucrarea, respectând succesiunea etapelor de lucru;
O4 – să aplice tehnici de lucru adecvate (pliere);
O5 – să-şi exprime părerea despre lucrările proprii sau ale colegilor.
STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee : conversatia, exercitul, exemplul, demonstratia, explicatia, turul galeriei,jocul


didactic;

1. Resurse :
a) materiale:rebus, flipchart,coli,rigla,culori,carioci,imagini pisicute,ziar,copacelul,impresiilor,biletele.
b) de timp: 50 de minute
bibliografice:
- - Programa şcolară clasa a III a, aprobată M.E.N. prin Ordin al ministrului Nr. 3418/ 19.03.2013.
- Manual pentru clasa a III-a - Arte vizuale și abilități practice, semestrul II autori: Mirela Flonta, Claudia
Stupineanu, Simona Dobrescu, editura CD PRESS.
- Curs formare: ,,Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din
clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar

Forme de organizare : frontal,individual,pe grupe.


Scenariul didactic
Strategia didactică

Metode şi Material Moduri de


procedee organizare
Etapele lecţiei/ Ob. Conţinut şţiinţific al lecţiei Evaluare

Timp op.

1.Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurării a orei:

organizatoric -aerisirea sălii de clasă; Conversaţia Frontal Observare


sistematică
-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii; Instructajul
verbal
-pregătirea materialului demonstrativ.

Elevii îsi pregătesc materialele necesare.


2.Captarea Introducerea în activitate se realizează cu ajutorul unui
REBUS:
atenţiei 1.Artist plastic care se ocupă cu pictura…

2.Mov sau…… REBUS


3.Cea mai rece culoare…. Conversaţia Frontal
4.Penultima culoare a curcubeului…. Exercitiul Flipchart
5.Rosu, galben si oranj sunt culori…..
Observare
6.A treia culoare a curcubeului…. sistematică

Elevii descopera pe verticala cuvantul ,,PISICA’’ si


răspund la întrebări:
- Ce fel de animal este pisica dupa mediul de
viata? Individual
- Ce fel de animal este in functie de hrana?
- Cu ce fel de sange?
- Face oua?
Se fac aprecieri verbale generale si individuale.
Se cânta cântecelul ,,TREI PISOI”.

3.Anunţarea În ora de arte vizuale si abilităti practice vom realize o


pisicuta(de marimi diferite), utilizând ca tehnica de
temei şi a lucru arta plierii hartiei. Vom folosi ca materiale de Expunerea PISICUTA- Frontal
lucru: patrate din harie groasa si/sau subtire,luciasa model
obiectivelor si/sau mata,hartie de ziar sau de
ambalaj,carioci/creioane colorate si marker negru.
Sunt prezentate pe scurt obiectivele lectiei.
4.Dirijarea Deschiderea manualelor la pagina 6 pentru a afla mai
multe informatii despre arta pierii hartiei.
învăţării: Exemplul

Se prezintă lucrarea-model pe care o vor realiza elevii


la ora de arte vizuale si abilităti practice si se
a)prezentarea şi patrate din
analizează.
analiza modelului harie

Elevii observă pe băncute câte o folie protectoare în Conversatia


b)recunoşterea care se află materialele necesare pentru realizarea hartie de ziar
materialelor pisicutei.
Elevii enumeră materialele: carioci
- patrate de hartie pentru realizarea pisicutei;;
- carioci/creioane colorate;
- marker negru; Observare
creioane
-rigla sistematică
colorate Frontal

c)demonstrarea Demonstrația marker negru


Se explică etapele de lucru:
tehnicii de lucru -Se impatureste foaia pe linia punctata(va rezulta un Conversația
triunghi);
-Se pliaza colturile laterale pentru a forma liniile de Explicația
indoire:
-Se indoaie colturile,urmarind liniile punctuate;
-Se indoaie coltul de sus pe linia punctata;
-Se intoarce foaia;
-Se deseneaza ochii,mustatile,nasul si gura,dupa model.
PISICUTA ESTE GATA!
d)executarea lucrării
Exercitiul
de către elev Înainte de a executa elevii etapele de lucru se fac
câteva exercitii pentru încălzirea muschilor mici ai
mâinii.
Elevii încep să realizeze „PISICUTA” respectând
ordinea etapelor de lucru. Se oferă indicatii si ajutor în
realizarea lucrărilor.
Se lucrează pe fond muzical.
5.Evaluarea Se expun pe panou toate lucrările realizate de elevi
(turul galeriei). Elevii analizează lucrarea comparativ
performanţei cu ale colegilor. Turul galeriei
Vor fi apreciate calităţi precum:
Observația Lucrarile Frontal
 corectitudine realizate
 acurateţe
 finisarea lucrării Individual
Conversația
 aspectul îngrijit
Se cere elevilor să spună care sunt etapele de lucru
folosite în realizarea „Pisicuta”.
Joc didactic: ,,Micul detectiv’’.

Scopul- îmbogățirea vocabularului elevilor cu cuvinte noi


din domeniul artistic.

Elevii se împart în două echipe : PISICUTE și MOTANEI.

Sarcina-elevii sunt solicitati sa găsească însusiri care încep


Jocul didactic
Pe grupe
cu fiecarevdin literele cuvantului ,,PISICA’’.
Planșe cu Observarea
Regula jocului-să colaboreze unii cu ceilalți pentru a găsi însușirile gasite sistematică
cât mai multe însușiri.

Recompense- pisicute in funcție de însușirile găsite. Echipa


care a colecționat cele mai multe pisicute este declarata
câstigătoare.

PITORESC

INEDIT

SOFISTICAT

IDILIC

CONTROVERSAT

AUTENTIC
6.Aprecieri finale Copacul
La sfârsitul activitătii elevii vor spune cum s-au simtit imresiilor
la activitatea de azi, ce le plăcut. Vor nota pe un biletel
si vor fi lipite la tablă.
(Copacul impresiilor) Conversatia Frontal Aprecieri
Se apreciază modul de lucru şi comportamentul Biletele verbale
elevilor în timpul activităţii si pe parcursul zilei.
Se fac aprecieri verbale generale.

S-ar putea să vă placă și