Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICĂ LOGOPEDICĂ

DATA: 26.04.2018

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL TEORETIC ’’CONSTANTIN BRĂTESCU’’ISACCEA

DISCIPLINA: TERAPIA TULBURĂRILOR DE LIMBAJ

TEMA ACTIVITĂȚII: CONSOLIDAREA SUNETULUI S

TIPUL LECȚIEI: CORECTIV-TERAPEUTICĂ

PROFESOR LOGOPED : PUFLEA ALINA-VICTORIȚA

LOGOPAT: D.G.

CLASA: CP

GRUPA: DISLALIE

DURATA: 45 min

OBIECTIV GENERAL :

Consolidarea deprinderii elevului de a pronunța corect sunetul ,, S’’ integrat în silabe, cuvinte.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ

Dezvoltarea motricității aparatului fonoarticulator;


Dezvoltarea auzului fonematic și a acuității auditive;
Formarea abilității de vorbire reflectată și independentă.

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să pronunțe corect sunetul ,,S’’ reflectat și independent.

O2- Să pronunțe corect sunetul ,,S’’ integrat în silabe și cuvinte.

O3- Să denumească imaginii în care sunetul ,,S’’ se află în poziție inițială, mediană și finală.

O4-Să identifice sunetul în imagini pentru o exprimare corectă.

O5- Să realizeze corespondența literă-grafem.

Metode și procedee didactice: Conversația, demonstrația articulatorie, explicația, exercițiul, observația, joc didactic, imitația , jocul

Didactic.
Mijloace didactice :

Oglinda logopedică, baloane, lumânare, creioane colorate, fișe de lucru, mijloace TIC , trompetă, muzicuță, imagini cu ,,s ,, în diferite
poziții, fișe individuale.

Evaluare: continuă, formativă.

Bibiliografie:

Verza, E. (2003), Tratat de logopedie, Editura Fundației Humanitas, București , vol I , Verza , E (1977), Dislalia și terapia ei, E.D.P.,
București; Stănică, C.Vrăsmaș , E.(1994). www.logopediepentrutoți.ro

2
Nr.crt. MOMENTELE TIMP DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII OBIECTIVE METODE ȘI EVALUAREA
PROCEDEE
ACTIVITĂȚII
DIDACTICE

1. PREGĂTIREA 1’ Se asigură atmosfera propice Conversația euristică Inițială


activității terapeutice.
ACTIVITĂȚII
Se pregătește materialului
didactic.

Se aerisește cabinetul logopedic.

2. ETAPA 5’ Captarea atenției se va realiza Conversația Aprecieri


PREGĂTITOARE printr-o ghicitoare:

Stă pe viță brobonat

Și e dulce la mâncat

Să fie un ciucure?

Fugi de-aici, că-i.....

(strugure)

3. ANUNȚAREA 1’ Elevul va fi întrebat ce sunet Explicația Recomandări


TEMEI conține cuvântul strugure.

Astăzi va învăța să pronunțe mai


bine sunetul s.

4. DIRIJAREA 15’ Ne pregătim să vorbim O1


ACTIVITĂȚII

3
TERAPEUTICE 1.Poza:,,Facem o poză!Te rog
zâmbește!’’
Demonstrația Inițială
2.Bomboana: menținând gura
închisă , se vor realiza mișcări Exercițiul Recomandări
lente ale limbii pe suprafața
interioară a obrajilor. Munca independentă

2.Ceasul:printre buzele
întredeschise, vârful limbii va
realiza mișcări contnue dintr-o
parte în alta a colțurilor gurii.

3.Ceasul: printre buzele


Demonstrația
întredeschise, vârful limbii va
realiza mișcări continue dintr-o articulatorie Recomandări
parte în alta a colțurilor gurii.
Explicația
4.Dansul limbii: pe un fond
muzical, vârful limbii va realiza Exercițiul
mișcări de ridicare și coborâre de
la dinții superiori la cei inferiori,
urmărind linia melodică a
cântecului.

5.Vântul: reținerea respirației


pentru câteva secunde,urmată de
suflarea cu putere a aerului pe
gură(de preferat spre o coală de
hărtie , mișcarea colii arătând Demonstrația
puterea jetului de aer). articulatorie
O2
II.Fă ca și mine: Conversația

4
Demonstrația emiterii în fața Explicația
oglinzii
Exercițiul
-se va explica poziția corectă
pentru emiterea sunetului S;

-se va spune copilului faptul că


sunetul S este un sunet vesel
căruia îi place să zâmbească; O3 Exercițiul

-copilul va simți pe mână puterea


jetului de aer și faptul că aceasta
este rece; O4

-limba se sprijină pe dinții de jos,


formând un șanț;

-corzile vocale nu vibrează.

Jocuri

1.Vocea animalelor (Anexa S1)

-se va cere copilului să pronunțe


sunetul S (emiterea sunetului va fi
crescendo, cu cât imaginea este
mai mare, cu atât sunetul S trebuie
pronunțat mai cu putere).

2.Chemăm pisica

-cu ajutorul unui creion


dermatrograf se va desena pe
degetul arătător o pisică(urechi,

5
ochi, mustăți etc.), iar când copilul
va pronunța ,,pissss,pisss!’’
degetul-pisică se va îndrepta spre Demonstrație
el. articulatorie

-la început chemarea pisicii se va


face în șoaptă , apoi din ce în ce
mai tare.

III.,,S’’ și prietenii săi.

1.Razele soarelui (Anexa S2)

-se va cere copilului să repete după


logoped silabele pronunțate
urmărind razele soarelui din anexă.

2.Cuburile

-se va răsturna pe masă sau pe


mochetă un săculeț cu cuburi se
va cere copilului ca la fiecare cub
pus în săculeț să spună după
logoped un cuvânt cu S.

-nivel 1- sac,suc,sus,sub, stea sare,


săpun, soare , stilou, strugure

-nivel 2- gustos , suspin,


sănătos,scrisoare,
somnoros,ascuns,distrus,răspuns.

-nivel 3- soț, isteț,căsuță, măsuță,


broscuță, măseluță.

6
5. Consolidarea 20’ 3. Dacă nu e ...., atunci cum este? O5 Exercițiul Observația
(anexa S3)
Activității
-logopedul va pune întrebarea din
titlul jocului, după care copilul va Aprecieri
trebui să răspundă verbal și să
unească perechile din imagini
(folosind creioane colorate
diferite)

Exemplu:Î:,,Dacă nu este supărat ,


atunci cum este?’’

R:,,Dacă nu e supărat, atunci este


bucuros?’’

IV. Poezia ,,Pisica mea’’ (Anexa


4).

-se va recita poezia pe baza


imaginilor

*întrebări:

,,Pe cine am visat azi noapte?’’

,,Ce făcea pisica?’’

,,Ce fundă i-am pus pisici?’’

,,De ce a fost rea pisica?’’

6. Evaluarea 5’ Se vor face aprecieri asupra Conversația evaluativă Aprecieri verbale


modului de desfășurare a

7
activități.Se vor da recompense.

S-ar putea să vă placă și