Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ : COLEGIUL TEHNIC „VASILE PÂRVAN”


CONSTANŢA
Profesor : Olteanu Mariana Mihaela
Data: 19 noiembrie 2015
Clasa: a IX-a
Unitatea de învăţare: Moștenirea culturală a antichității
Lecţia : Cultura greacă și cultura romană
Tipul lecţiei: predare
Timp: 50 minute
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Obiectivul general al lecţiei : De a transmite cunoştinţe elevilor despre cultura
greacă și romană
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
O1) să opereze corect cu termenii: cultură , acropolă, friză , portic, capitel;
O2) să caracterizeze arhitectura, sculptura şi pictura romană;
O3) să identifice tipuri de construcţii romane;
O4) să manifeste interes pentru cultura greacă și cultura romană;
Valori şi atitudini vizate:
- Gândire criticã şi flexibilã
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
Strategia didactică:
Metode şi procedee: dialogul dirijat,evaluarea , conversaţia euristică,
expunerea, explicaţia, descoperirea , schema lecţiei.
Mijloace de învăţare : manualul, caietul de notiţe, fişe de lucru , schema la
tablă, dicționarul explicativ
Forme de organizare : - activitate frontală, activitate individuală
Forme de evaluare: predictivă - prin întrebări frontale
continuă - prin fişe de lucru
Bibliografie :
1. M. Manea, A. Pascu, Atlasul şcolar de istorie universală, Ed. Corint,
Bucureşti 2003;
2. Zoe Petre, Carol Căpiţă, Ecaterina Lung, Cristian Olariu, Daniela Zaharia,
Ioan Grosu, Istorie. Manual pentru clasa a IX-a, Editura Corint , București
2004;
3. Alexandru Barnea, Vasile Aurel Manea, Mihai Stamatescu, Bogdan
Teodorescu, Istorie. Manual pentru clasa a IX-a, Editura Corint, București 2004.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele Activitatea Activitatea Metode şi Forme de
lecţiei profesorului elevilor procedee; evaluare
Mijloace de
învăţământ
1. Momentul Profesorul salută elevii, Elevii răspund la Dialogul
organizatoric notează absenţele, salut, comunică dirijat
(2 minute ). pregăteşte materialul absenţii, se
didactic necesar lecţiei. pregătesc pentru
lecţiei.
2. Pentru a verifica Elevii răspund la Conversaţia Evaluare
Reactualizarea cunoştinţele anterioare întrebările predictivă
cunoştinţelor ale elevilor, şi pentru a profesorului
(10 minute ). vedea dacǎ şi-au însuşit reactualizând Activitatea
lecţia pe care au avut-o informaţiile frontală
de pregǎtit, profesorul însuşite anterior.
le pune elevilor mai
multe întrebǎri.
3. Anunţarea Profesorul realizează Elevii noteză în Expunerea Activitate
lecţiei noi trecerea la tema nouă caiete titlul lecţiei Conversaţia frontală
(3 minute ). scriind titlul la tablă: Explicaţia
Cultura greacă și Ascultă cu atenţie Tabla şi creta
cultura romană obiectivele
Comunică obiectivele comunicate.
temei sub o formă
succesivă şi accesibilă .
4. Prezentarea Profesorul prezintă Elevii notează în Explicaţia Activitate
noului conţinut noile cunoştinţe după caiete informaţiile Conversaţia frontală
(25 minute ). următoarea schemă: oferite de Descoperirea
vezi Anexa 1 profesor. Expunerea Activitate
Manualul individuală
Caietul de
notiţe
5. Realizarea Pentru a verifica dacǎ Elevii rezolvǎ fişa Fişă de lucru Evaluare
feedback-ului. elevii au înţeles lecţia, de lucru. continuă
(5 minute). profesorul le dă o Activitate
scurtǎ fişǎ de lucru . individuală
Verificarea
fişei
6. Apreciera Se fac aprecieri
activităţii generale şi individuale
elevilor privind implicarea
( 5 minute). elevilor în predarea
noilor cunoştinţe. Se
notează elevii care au
participat activ la oră.

2
ANEXA 1
Schiţa Lecţiei
Cultura greacă și cultura romană
Def. Cultura – totalitatea valorilor materiale şi spirituale create de
omenire.
I. Cultura greacă. Trăsături:
- Arta este legată de religie.
- se concentrează pe construcţii de palate şi temple, înconjurate de cele mai
multe ori de ziduri de apărare.
- iniţial materialul de construcţie a fost lemnul, apoi piatra şi marmura.
- Templul grecesc se înalţă pe coloane, care sunt de trei tipuri: ionice,
dorice, corintice.
- Arta plasează în centrul său, Omul, în toată splendoarea sa fizică şi
spirituală.
II. Domenii de manifestare:
A. Arta (Arhitectura, Sculptura, Pictura, Ceramica)
B. Ştiinţa, filosofia, literatura, teatrul.

III. Realizări în domeniul culturii:


A. Arta
a. Arhitectura -
Templul- modelul de arhitectură care predomină, decorat cu statui, friza –
banda laterală îngustă cu bazoreliefuri şi coloanele.
Stilurile: ionic, doric, corintic.
Edifici ridicate pe Acropole, Erehteionul
b. Sculptura - reprezintă corpul uman în mişcare.
c. Reprezentanţi –Myron, luc. ,,Discobolul”
- Phidias, luc. ,,Athena Parthenos”, ,,Zeus din Olympia”
- Policlet, luc. ,,Doriforul”
- Lisyp, luc. ,,Bustul lui Alexandru Macedon”
- Alte lucrări ..Laocoon şi fiii săi”, ,,Gal murind”.

d. Pictura – se dezvoltă odată cu sculptura.


e. Reprezentanţi –Polignot – fresce cu scene mitologice şi scene din istoria
Atenei.
f. Ceramica – se înscrie în creaţiile artistice de o mare frumuseţe. Vasele
împodobite cu scene mitologice, de muncă, jocuri publice, şi episoade din
poemele homerice, pictate cu figuri roşii pe fond negru.

3
B. Ştiinţa, filosofia, literatura, teatrul.
A evoluat împreună cu filosofia.
a. Domenii de manifestare: - Matematica – geometria – Thales din
Milet, Pitagora, Euclid, astronomia - Aristarh, Thales din Milet.
Medicina – Hipocrate, circulaţia sângelui, creierul, nervi.
Geografia – Strabon, Ptolomeu din Alexandria
Istoria – Herodot, luc. ,,Istorii”, Thucidide, ,,Istoria războiului
peloponesiac”
Filosofia – Heraclit din Efes, Democrit, Socrate, Platon, şi Aristotel.
Literatura – poemele epice Iliada şi Odiseea ale lui Homer, Hesiod,
Munci şi zile, Pindar şi Sapho în poezia lirică.
Teatrul – serbările religioase realizate cu ocazia zeului Dionysos. Cei
mai importanţi reprezentanţi: Eschil, Sofocle, Euripide, Aristofan.

IV. Cultura romană. Trăsături:


- Caracter urban, influenţată de cultura greacă.
- Materiale de construcţie: cărămida, mortarul şi betonul.
- Apar inovaţii noi: arcul, cupola.
- Urbanizarea.
- a. Domenii de manifestare:
b. Arta (Arhitectura, Sculptura, Pictura,)
Arhitectura – militară - castre, arcuri de triumf, Colosseumul, Arcul
de triumf – Titus, Columna lui Traian.
religioasă – templul de la Roma, templul lui Augustus, Pantheonul.
civilă – palatele imperial, vilele, vila rustica, basilica, thermele lui
Titus, Nero, drumurile romane, apeducte etc.
c. Sculptura- portrete ale împăraţilor, bustul, basorelieful.
d. Pictura – fresce romane, scene din viaţa cotidiană.

V. Concluzii:
Cultura greacă şi romană au marcat profund istoria civilizaţiei umane.
Moştenirea culturală a Antichităţii a îmbogăţit patrimoniul cultural occidental
prin modelele şi valorile create şi promovate.

Dicţionar:
Cultura – totalitatea valorilor materiale şi spirituale create de omenire.
Acropolă – zona cea mai înaltă a unui polis, care era centrul religios şi
loc de refugiu în caz de primejdie.
Friză – element al arhitecturii antice greceşti, situat în partea superioară a
unei construcţii, ornament cu basoreliefuri, sculpturi şi picturi.
Portic – galerie deschisă susţinută de coloane şi pilaştri.
Capitel – partea de sus mai groasă şi ornată a unei coloane.

4
Fisa de lucru

1. Realizati o diagramă Venn pe tema Arta monumentala greaca/Arta


monumentala romana

S-ar putea să vă placă și