Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate

Data: 15.11.2016

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa ,,Otilia Cazimir,,

Grupa : Mică

Propunător: David Valentina

Profesor coordonator: Buda Claudia Elena

Profesor metodist: Şpan Adriana

Educatoare: Oana Pavel

Tema anuală: ,, Cum este , a fost şi va fi aici pe pământ ?,,

Tema săptămânii: ,,Animale din pădure ,,

Tema activităţii:,,Turtiţa,,

Forma de realizare: Povestea educatoarei

Tipul de activitate : Transmitere de cunoştinţe

Categoria de activitate: Domeniul Limbă şi Comunicare(DLC)

Scopul activităţii: - Familiarizarea copiilor cu conţinutul poveştii


,,Turtiţa” ,cu viaţa animalelor din pădure.

Obiective operaţionale:

-să asculte cu atenţie povestea .

-să reţina corect titlul poveştii.


-să recunoască personajele poveştii.

Metode şi procedee didactice: povestirea , explicaţia , conversaţia.

Mijloace de realizare:

-imagini cu desfăşurarea acţiunii din poveste

- animale din hârtie : iepure, urs, vulpe, lup .

- animalul din pluş ,,Jerry” , elementul surpriză.

Durata: 15 min.

Forma de organizare a activităţii: frontal


Desfăşurarea activităţii
Evenimentul Conţinutul Strategii Evaluare
didactic ştiinţific Didactice
Se asigură Observ
condițiile unei Comportamentul
1.Momentul
bune desfășurări copiilor
organizatoric a
activității:
- aerisirea clasei
- pregătirea
materialului
didactic
- așezarea în
semicerc a
copiilor

2. Captarea -Bună Conversaţia Observ


dimineața, copii! Frontal Comportamentul
Atenţiei
Astăzi am o Animalul din copiilor
surpriză pentru pluş ,,Jerry”
voi.
- Vreți să aflați
despre ce
surpriză este
vorba?
Apare animalul
din pluş
,,Jerry” ,.
Care este
supărat că nu
cunoaşte nici o
poveste . Aşa că
s-a gândit să
vină azi la
grădiniţă să
asculte o
poveste .
Copiii il primim
si pe Jerry azi cu
noi ?
3.Anunţarea Astăzi o să spun Conversaţia Observ interesul
o poveste Frontal manifestat de
temei
frumoasă cu o copii.
turtiţă
năzdrăvană care
îi păcăleşte pe
bunici si
animalele din
padure .
-Ce poveste o
să ascultăm noi
astăzi ?
-Astăzi o să
ascultăm
povestea ,,
Turtiţa”.
4.Drijarea Încep să spun Povestirea Urmăresc
povestea cu Frontal comportamentul
Învaţarii
intonaţie Personaje copiilor in timpul
adecvata din poveste expunerii
,pentru a imita sub forma poveştii.
personajele căt unor imagini
mai bine,cu .
marcarea
pauzelor
determinate de
punctuaţie
,mimică si
gesturi adecvate
situaţiilor.
Pentru fiecare
etapă o să am o
imagine
corespunzătoare
5.Obţinerea Se pun întrebări Animalul din Aprecieri
copiilor referitor pluş ,, Jerry” verbale.
Performanţelor la poveste: Conversaţia
. - Cum se
numește
povestea?
- Ce personaje
apar în poveste?
- De cine a fugit
turtiţa cea
năzdrăvană ?
- Pe ce animale a
păcălit ea in
pădure ?
6. Încheierea Voi face Frontal Aprecieri
aprecieri Recompense generale si
activităţii generale si individuale.
individuale
asupra modului
de participare la
activitate.Se dau
copiilor
recompense ,
apoi se asigură
ieşirea lor .

S-ar putea să vă placă și