Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 20.10.2020 Propunator: Ivan Raluca, clasa aXI-a A


Grupa: Mare Educator: Angheluta Ana Maria
Gradinita: Gradinita numarul 4 Prof. metodist: Sandulachi Dumitru
Domeniul : Estetic creativ Prof. coordonator: Micu Florin
Categoria de activitate: Muzica
Tema saptamanii: Fructe de toamna
Tipul lectiei: Consolidarea unui cântec + consolidarea unui joc muzical
Mijloc de realizare:Predare -repetare

Competențe specifice:
1.Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii;
2.Formarea capacităţilor de exprimare prin muzică;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. Sa execute corect exercitii de incalzire si de omogenizare a vocii.
O2. Sa reproduca prin batai din palme structuri ritmice dupa un model propus.
O3. Sa-si insuseasca textul si melodia cantecului.
O4. Sa participe cu placere si interes la activitati muzicale.

Resurse:
Timp: 30 minute

Metode si procedee:

 Conversatia
 Explicatia
 Demonstratia
 Exercitiul
 Auditia
 Observatia
 jocul
 Exemplificarea
Material didactic folosit: - Stickere drept materiale stimul.
-calculatorul
-

Locul de desfasurare: Sala de grupa

Etapele Activitatea Strategii didactice Evaluare


lectiei
Educatoa Copiilor Tem Meto Material Obiective Forme de
rei p d e organizar
orale e e
1.Moment Pregatirea Asculta 1min Frontal
organizatoric materialul indicatiile
ui didactic; educatoa
Ma prezint rei.
2. Captarea Am ales o Copii 2min Conver O4 Frontal orala
atentiei ghicitoare incerca satia Individual
despre sa
toamna. gaseasca
raspunsul
Au plecat la
spre ţări ghicitoar
cu soare e
Păsările
călătoare,
Căci la noi
e frig şi
plouă.
Vântul
bate cu
putere
Frunzele-
au căzut şi
ele. În
cămară
adunate
Stau la
sfat
fructele
coapte. Nu
este greu
de ghicit
Ce
anotimp a
sosit ?
3.Anuntarea Astazi o sa Copii 1 min Explicaţ Frontal
temei invatam asculta ia
un ceea ce
cântecel spune
despre educatoa
fructele rea.
toamnei
care se
numeste
‘’Culesul
viilor’’
Apoi vom
continua
cu un joc
muzical
numit
‘’Uite
asa’’.
4.Activitati Exercitii de Copii 2 min Conve O1 Frontal orala
muzicale respirație repeta rsatia
pentru dupa
incalzirea vocii ‘’Haideti sa educatoa
facem Explic
re
cateva
exercitiile atia
exercitii
pentru a ne de
dezmorti respiratie Exerci
putin. si bataile tiul
Haideti sa din 02
tragem palme pe
adanc, structuril Exem
adanc, e ritmice.
plifica
adanc, aer
rea
in piept si
acum
haideti sa
spunem O4
sunetul
‘’a’’ (de 2
ori)
Haideti sa
tragem
dinnou aer
in piept si
sa spunem
sunetul
‘’u’’
Batai din
palme cu
structuri
ritmice
dupa
modelul
propunato
rului.
Copii,
vreau sa
bateti din
palme
dupa
modelul
meu!

5. Se anunta Copii 15 Demon calculato Frontal orala


Desfasurarea titlul incearca min stratia rul
activitatii cantecului sa
pentru a interpret Conver
doua oara eze satia
si se cantecul. O3
interprete Exerciti
aza o data ul
cantecul
model de
catre
propunato
r. Apoi
04
Voi
interpreta
împreună
cu copii
cântecul
pe strofe
de câteva
ori. Se
repetă
pentru
fiecare
strofă
până când
copii încep
să își
însușească
cântecul,
apoi îl
vom cânta
integral.
6. Fixarea Vom Copii 5min Conver O3 Frontal orala
cantecului canta canta satia
cantecul cantecu Exerciti O4
impreuna ul
pentru a
vedea
daca l-au
retinut.

7.Desfasurarea Se Copii 2 min Explica Frontal orala


jocului reamintes respecta tia
c regulile regulile O4
jocului si jocului Demon
se dau musical. stratia
explicatiile
necesare: Conver
- batai din satia
palme;
-miscarea Jocul
mainilor
exempl
Se va ificarea
urmari
respectare
a etapelor
jocului, a
regulilor si
indeplinire
a sarcinilor
jocului
8.Obtinerea Se va Copii vor 1min Exerciti O3 Frontal Orala
performantei si realiza cu raspunde ul
realizarea un set de la
feedback-ului întrebări: intrebari Conver
Cum se satia
numește
cântecul
pe care
noi l-am
învățat?
Despre ce
am cântat
noi?

9.Incheierea Se vor Copii 1min Conver Frontal orala


activitatii face asculta satia
aprecieri ceea ce
verbale spune
asupra educator
modului în ul si
care copii asteapta
au cântat, materiale
au fost le stimul.
atenți la
versuri și
la modul
în care și-
au însușit
versurile.
Si vor
primi
stickere ca
si rasplata
pentru
modul in
care s-au
comportat

S-ar putea să vă placă și