Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Prof. Înv. Preșc. COSTACHE MARINELA- ELENA


GRUPA MICĂ
TEMA ANUALĂ: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”
PROIECT TEMATIC: ”Magia iernii!”
CATEGORIA ACTIVITĂŢII:Activităţi matematice
TEMA: Numărul şi cifra 3-„Cu zăpadă m-am jucat, un om mare am înălţat”
TIPUL: predare
Obiective de referinţă:
 Să construiască structuri din elemente constitutive să citeasca, să compare şi să
ordoneze numerele naturale de la 1 la 3;
 Să sesizeze asocierea dintre numărul de elemente ale unei mulţimi şi cifra
corespunzătoare;
 Să manifeste o atitudine pozitivă şi disponibilitate faţă de utilizarea numerelor
naturale în diverse situaţii de joc.
Obiective operaţionale:
Cognitive:
OC1:Să construiască individual grupe de obiecte, având ca model obiecte din jurul
nostru;
OC2:Să stabilească că între toate mulţimile cu două sau trei elemente, indiferent de
natura elementelor, există o constantă- numărul acestora;
OC3:Să asocieze mulţimii cu trei elemente, numărul şi cifra corespunzătoare;
OC4:Să completeze şiruri/ structuri cu jetoane potrivite, conform indicaţiilor date;
Afective:
OA1:Să manifeste interes pentru învăţarea şi utilizarea corectă a numerelor;
OA2:Să colaboreze cu ceilalţi copii în rezolvarea sarcinii;
Psiho-motorii:
-OM1:Să adopte o poziţie corectă şi comodă a corpului pe scaun şi să execute alte
acţiuni;
-OM2:Să mânuiască materalele puse la dispoziţie pentru diverse situaţii de învăţare.

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, activitatea independentă, brainstorming-
ul, problematizarea, jocul, textul asertiv.
b)materiale : ecusoane, postere, tablă magnetică, jetoane cu cifre, fructe, legume,
animale,etc.
d) temporale: 15 minute
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


ACTIVITĂŢII de conţinut de timp forme de metode şi mijloace (metode,
organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea Propun elevilor să cântăm primele strofe ale 2 min. activitate conversaţia „elefanti”,tablă formativă
atenţiei cantecului „Elefanţii”. frontală explicaţia magnetică,cifrele
1 şi 2
2. Anunţarea Comunic titlul jocului şi a obiectivelor într-o explicaţia
obiectivelor manieră accesibilă copiilor.
3. Dirijarea Atrag atenţia asupra tabloului- un om de zăpadă. 8 min. conversaţia, Elemente observare
învăţării Explic copiilor cum putem forma omul de zăpadă frontală observaţia, componente sistematică
a)Prezentarea din materialele puse la dispoziţie prin adăugarea unul explicaţia, pentru omul de
conţinutului ce câte unul a elementelor la cele anterioare. Se urmăreşte demonstraţia, zăpadă (material
urmează a fi cu atenţie aşezarea fiecărui element.La primele 2 exerciţiul, individual),
predat, recapitulat, discuri aşezate, ne vom opri şi vom număra, apoi se tabla magnetică,
sistematizat şi aşază şi al treilea disc,se numără din nou. Mulţimea jetoane
evaluat nou formată are cu un element mai mult decât
b) prelegere mulţimea cu două elemente.Spunem că această
interactiva mulţime are un număr de trei elemente.
Se completează tabloul cu celelalte elemente: ochi,
nas, dinţi, nasturi.Se numără. activitate
Atrag atenţia asupra faptului că numărul 3 este un frontală
număr des întâlnit în poveştile cunoscute. observaţia
Copiii completează enunţul . explicaţia
“ Ia gândiţi-vă copii: demonstraţia
Împăratu-are ....3 fii.
Purceluşii cei cuminţi....
3 sunt şi ei la părinţi. tabla magnetică,
În poveste, ca să vezi, exerciţiul jetoane
Capra are tot....3 iezi!” magnetice
Solicit să aleagă siluetele de personaje din poveşti şi activitate
să le pună pe tabla magnetică, să formeze şi alte frontală
mulţimi cu două elemente la care să adauge încă un
element la tabla magnetică ( frontal). exerciţiul
Se concluzionează că mulţimile care au 2
elemente şi încă unul sunt mulţimi cu 3 elemente .
Numărul trei se va reda cu ajutorul cifrei 3.
Educatoarea va aduce cifra 3 realizată din materiale
diverse, de mărimi şi culori variate, iar copiii le vor
aşeza pe tabla magnetică la locul potrivit.
4) Feedback prin 5 min. Activitate problematizar probă
raportarea la Joc distractiv „Împărate, luminate”: transdisciplinara ea orală
obiectivele propuse Supuşii, în încercarea de a ajunge la împărat, îl jocul
iniţial, cu întreabă câţi paşi să facă,iar împăratul dispune: să facă, observare
solicitarea copiilor de exemplu, 2 paşi de furnică sau 3 paşi de uriaş etc. sistematică
Nu există câştigători, dar se apreciază interacţiunea,
buna-dispoziţie, corectitudinea număratului. aprecieri
verbale
5) Obtinerea 2min Activitate explicaţia,
performanţelor şi Vom cânta apoi cântecul „Iarna”, transformând jocul transdisciplinară demonstraţia,
transferul prin introducerea unor sarcini didactice după fiecare exerciţiul
strofă: facem bulgări de zăpadă, aruncăm, numărăm, jocul
facem bulgări pentru oameni de zăpadă , îi aşezăm unu
peste altul , numărăm.

7) Încheierea Apreciez modul de desfăşurare a lecţiei, evidenţiez stimulente observare


activităţii copiii cei mai activi şi îi încurajez pe ceilalţi. Copiii sistematică
vor primi stimulente- ecusoane cu oameni de zăpadă.
aprecieri
verbale

Bibliografie:
1) Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, „ Metode interactive de grup – ghid metodic”, Ed. Arves 2006 .
2)Silvia Breben, „ Activităţi bazate pe inteligenţe multiple”, Ed. Reprograph, Craiova, 2004.
3) Vrăjmaş T. , „Şcoala şi educaţia pentru toţi”, Ed. Miniped, Bucureşti, 2004.

S-ar putea să vă placă și