Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ : Liceul ,,Stefan D. Luchian,, Stefanesti ,Botosani


An scolar : 2021-2022
Semestrul : II
Disciplina/ Modulul: M4 – PROCESE DE BAZĂ ÎN ALIMENTAȚIE
Clasa: a IX- a B profesional
Manual : PROCESE DE BAZĂ ÎN ALIMENTAȚIE ,editura CDPRESS
Unitatea de învăţare: Materii prime și auxiliare folosite în alimentație
Profesor : Adam Mihaela
Data: 14.02.2022
Titlul lectiei: Materii prime principale
Tipul lectiei: lectie de recapitulare și sistematizare
Durata: 50 min.

Corelarea dintre rezultatele învăţării din SPP și conținuturile învățării


Cunoștințe Abilități Atitudini
6.1.6 Clasificarea 6.2.7 Verificarea materiilor 6.3.4 Implicarea activă și responsabilă în
materiilor prime și prime vegetale și animale, gestionarea corectă a stocurilor de materii
auxiliare utilizate în precum și a materiilor prime necesare în procesele de producție
alimentație auxiliare folosite în din alimentație și în completarea
alimentație documentelor necesare.

Domenii de competențe cheie și rezultate ale învățării specifice acestora, integrate și


dezvoltate în cadrul unității de rezultate ale învățării tehnice / specializate ( conform SPP) : 
 Competențe de comunicare în limba română:
-  interpretarea corectă a conceptului de materii prime utilizate în alimentație;
 Competențe de a învăța să înveți:
-Manifestarea receptivității la nou în valorificarea noilor tehnici;
 Competențe sociale și civice:
- Implicarea activă și responsabilă în gestionarea corectă a stocurilor de materii prime necesare în
procesele de producție din alimentație și în completarea documentelor necesare.
- Manifestarea atitudii responsabile la rezolvarea sarcinilor

Obiective operaționale;
O1 Să identifice tipurile de materii prime și auxiliare utilizate în alimentație
O2 Să exemplifice tipurile de materii prime și auxiliare utilizate în alimentație
O3 Să rezolve fișa de lucru
Strategia didactica :
a) Metode, procedee,tehnici :conversaţia, chestionarea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
observaţia;
b) Mijloace de invatamant: fişa de documentare, fişa de lucru;
c) Forme de organizare a activitatii : frontal , individual .
d) Resurse :-umane
-temporale-50 min
-bibliografie -1.Brumar Constanța , 2018 – ,,Procese de bază în alimentație,, clasa a IX – a,
București ,Editura CD Press.
Etapele/ Activitati Resurse Metode/procedee/ Evaluare Forme de organizare Stil de invatare
secventele lectiei de tehnici auditiv vizual practic
si timpul alocat predare-invatare A V P

1. Momentul Salutul reciproc, Conversatie introductiva - Frontal x


organizatoric/capta pregatirea si organizarea Mijloace specifice
rea atenției clasei,notarea absentelor,
3 min asigurarea ordinii,
verificarea mijloacelor si
materialelor necesare

2. Anunțarea Anuntarea modului de Mijloace specifice Conversatie - Frontal x x


titlului lecției și a reactualizare a Materiale cuprinse in
obiectivelor cunoștințelor portofoliul personal sau in
operaționale Verificarea modului in portofoliul profesorului
O1,O2,O3; care elevii si-au insusit
5 min cunostintele transmise
anterior, corectarea
eventualelor greseli.
Anexa 1
3. Actualizarea reamintirea cunoştinţelor Prezentare- explicarea Conversatie Chestionare orala, Frontal x x X
cunoștințelor anterioare care stau la suportului- fiselor de Discuție frontal si individul Individual
anterioare prin baza temei propuse pentru documentare, a fiselor de problematizare
intermediul recapitulare, cu lucru
planului de dezvoltarea treptată a
recapitulare planului şi scrierea lui pe
ANEXA 1 tablă sau clasroom
5 min Anexa 1

4. Dirijarea Prezentarea/ Prezentare- explicarea Conversatie Observare sistematica Frontal x x


invatarii explicarea/ suportului- fiselor de Discutie Apreciere verbală individual
27 min discutarea planului de documentare, a fiselor de Problematizare
recapitulare lucru Conexiuni intra si
Antrenarea clasei prin interdisciplina-re
problematizare, la Explicatie
discutii, demonstratie cu Expunere
participare individuala in
scopul,,colaborarii,, la
enuntarea / explicarea
unor continuturi
Anexa 2
5. Evaluarea 10 In urma discutiei dirijate Set de întrebări Conversatie euristica Se fac aprecieri verbale, Frontal x x X
min cu elevii se ,,revizuiesc,, Fișe de lucru Conexiuni intra si pozitive sau negative, Individual
continuturile predate/ interdisciplina-re care vor sustine/ explica
deprinderile căpătate, Explicatie notarea ulterioara sau
elevii dovedind in ce Expunere promovarea/
măsură au participat la nepromovarea
lectie, daca au inteles, competentei vizate
daca stapanesc termenii
de specialitate si daca
realizeaza comunicarea
celor transmise

6. Masurarea si Se fac aprecieri verbale, Set de intrebari Conversatie interactiva Observatie Frontal x x x
aprecierea pozitive sau negative, care Fișa de lucru Problematizare Apreciere verbala Individual
rezultatelor vor sustine/ explica Catalog
obtinute și notarea ulterioara sau Caiete, portfolii
anunțarea temei promovarea/
pentru acasă nepromovarea
5min competentei vizate.
Se anunță tema pentru
acasă

S-ar putea să vă placă și