Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita cu P.P. "Pinochio" Zalau


EDUCATOARE: Giurgiu Raluca Cristina
NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: Niv II / Grupa Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine/ sunt suntem?”
TEMA PROIECTULUI:
TEMA SĂPTĂMÂNII:
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Pinochio”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE: DLC; DEC
MIJLOC DE REALIZARE: -Lectura educatoarei; desen din imaginatie
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
 Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare
receptivă)
 Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viaţă familiare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor

 Utilizarea mâinilor și a degetelor pentru realizarea de activităţi variate.

SCOPUL ACTIVITATII: Descoperirea personajului Pinochio si dezvoltarea motricitatii


fine.
OBIECTIVE:
- sa prezinte interes in ascultarea povestii ;
- sa identifice personajul principal;
- sa reuseasca sa redea prin tehnica desenului personajul principal din poveste;
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode ş iprocedee: observatia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

 Mijloace didactice: imagine, foaie de desen, creioane colorate.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.


BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru educatie timpurie, 2019, Ghid metodic
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

La intrarea copiilor în sala de grupă scăunelele vor fi aşezate în semicerc.


Captarea atenţiei se realizează printr-o imagine mare care reprezinta personajul principal
din poveste ,,Pinochio”.
Educatoarea anunţă copiii că azi vom citi o poveste despre o papusa pe nume Pinochio care
dupa ce trece printr-o serie de incercari devine un copil adevarat.
Copiii vor fi invitati sa asculte cu atentie povestea pentru a descoperii evenimentele la care
ia parte personajul principal. Pe baza imaginilor copiii vor raspunde la intrebarile educatoarei
in vederea insusirii continutului povestii.
- Ce este Pinochio?
- Cine este creatorul lui?
- Ce isi doreste cel mai mult atat Pinochio cat si tatal sau?
- Cine poate indeplinii dorinta lui Pinochio?
- Ce face Pinochio cand tatal il trimite la scoala?
- Ce se intampla cu tatal lui Pinochio cand pleaca in cautarea lui?
- Cum reusesc cei doi sa scape din burta balenei?
- Ce se intampla in finalul povestii?

Pentru că aţi descoperit cine este Pinochio si cum arata el eu vă propun să-l desenam asa
cum ni-l imaginam noi.
Înainte de începerea lucrului le voi explica şi demonstra copiilor tehnica de lucru iar apoi vom
executa câteva exerciţii pt încălzirea muşchilor mici ai mâinii.
Se va executa tema propusă,copiii vor fi ajutaţi de către educatoare acolo unde va fi nevoie iar
apoi se vor analiza lucrările .

Obţinerea performanţei. Copiii vor reda evenimentele principale respectand succesiunea lor in
poveste.

Asigurarea retenţiei şi a transferului.Copiii vor fi întrebaţi dacă le-a plăcut activitatea şi la ce


ne ajută faptul că am desfăşurat această activitate.
În încheiere,se fac aprecieri individuale şi generale asupra desfăşurării activităţii.

S-ar putea să vă placă și