Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Propunător: Giurgiu Raluca Cristina


Unitatea: Grădinița cu P.P Pinochio Zalău
Grupa: mare, nivelII
Tema anuală de studiu: ,,Cine sunt/suntem?”
Tema proiectului: ,,Exploram imprejurimile!”
Tema săptămânală:,,Vietuitoarele toamna”
Aria curriculară :DOS
Mijloc de realizare: lectura educatoarei
Tema activităţii: ,,Puiul”
Dimensiuni ale dezvoltarii: Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare
receptivă)
Manifestarea unei atitudini pozitive faţă de limba română
Comportamente vizate: 1.3. Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor
3.1. Participă, cu interes și cu plăcere, la activitățile în limba română
Scop: - Manifestarea interesului pentru autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi
Obiective operaţionale:
 să-şi exprime propriile opinii şi sentimente;
 să elaboreze un scurt text cu ajutorul unor cuvinte de sprijin;
 să construiască predicţii pe firul epic al poveştii;
 să lucreze în grup, respectând regulile grupului;
 să compare fapte, atitudini, personaje;
 să formuleze judecăţi de valoare şi critice faţă de comportamentul personajelor din poveste;
 să povestească pe fragmente conţinutul textului, folosind un limbaj propriu;

Strategii didactice:
Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, problematizarea, observarea, brainstormingul
Mijloace didactice: imagini din poveste
Formă de organizare: frontal, individual
Durata: 25-30 minute
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Evenimentul Ob. Conţinutul ştiinţific Strategii

didactic didactice

Momentul Se crează atmosfera necesară desfăşurării activităţii in bune condiţii: conversația


aşezarea scăunelelor şi pregătirea materialului didactic.
organizatoric

Se propune copiilor să răspundă la următoarea întrebare:


Captarea - Dacă aţi avea posibilitatea să îngrijiţi un puiuţ de pasăre, ce v-ar conversatia,
atenției plăcea să aveţi? De ce? explicația

Reactualizarea Educatoarea verifică dacă copiii identifică alte povești care implică
cunoştinţelor păsări într-o situație specială
dobândite conversatia
anterior
explicația,

problematiza
rea
Anunţarea
temei ,,PUIUL” de I.A. Brătescu- Voineşti
Vom afla astăzi ce a păţit un pui de prepeliţă care a fost ori
neascultător, ori foarte curios. Dar asta va trebui să aflaţi voi!
Dirijarea
învățării
Voi citi copiilor primul fragment din poveste.
- Ce am aflat până acum?
Scrie pe tablă ideea fragmentului.
- Ce credeţi că se va întâmpla mai departe?

Se va citi al doilea fragment.


Pe tablă se va scrie ideea principală.
Povestea va fi împărţită în cinci fragmente. conversatia,

povestirea
Împreună cu copiii , vom verifica predicţiile şi le vom sublinia pe
cele care sunt mai apropiate de adevăr. explicația
Copiii fac predicţii pentru sfârşitul poveştii.
problematiza
Se va citi ultimul fragment, se va nota ideea principală apoi se rea
compară predicţiile.
Se verifică dacă povestioarele copiilor au atins vreo idee din brainstormin
poveste. gul
Asigurarea
retenției și a conversatia,
transferului Se adresează copiilor următoarea întrebare:
- Cum a fost puiul de prepeliţă: curios sau neascultător? A fost drept explicatia,
ceea ce i s-a întâmplat?
problematiza
rea,
povestirea

conversația,
povestirea
Feedback
conversatia
Copiii vor primi o fişă labirint. ,,Ajută mama să găsească puiul!”

Încheierea
Conversația
activităţii

Fac aprecieri generale și individuale asupra participării copiilor la


activitate și asupra comportamentului

S-ar putea să vă placă și