Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Data: 10 Decembrie 2021


Clasa: Pregătitoare B
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga”, Oradea
Prof. înv. primar: MATICA BIANCA GEORGIANA
Disciplina de învăţământ: Comunicare în limba română
Aria curriculară: Comunicare în limba română
Subiectul: Povestea „ Punguța cu doi bani”- Ion Creangă
Tipul lecţiei: predare-învățare
Scop:
 Dezvoltarea capacităţilor de exprimare corectă fonetic, lexical şi gramatical, cât și de
respectare a dialogului.

COMPETENȚE GENERALE
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

COMPETENŢE SPECIFICE

Comunicare în limba română - CLR


1.1 Identificarea semnificației unui mesaj scurt ,pe teme familiare ,rostit clar și rar
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt,rostit clar și rar
1.3 Identificarea sunetului inițial/sau final dintr-un cuvânt ,a silabelor și a cuvintelor din propoziții
rostite clar și rar
2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute,manifestând interes pentru comunicare
3.1 Recunoașterea unor cuvinte uzuale ,din universul apropiat,scrise cu litere mici sau mari de tipar
3.2 Identificarea semnificației unei /unor imagini care prezintă întâmplări,fenomene ,evenimente
familiare

Dezvoltare personală - DP
2.2 Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;
3.2 Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar.

1
Arte vizuale şi abilităţi practice - AVAP
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/
modelaj/colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
a) Cognitive
O1 - să respecte regulile de comunicare (vorbire pe rând, ascultare activă);
O2 -să identifice semnificaţia unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente
familiare;
O3 - să formuleze corect minim două răspunsuri la întrebări;
O4-să aranjeze în ordine cronologică imaginile date;
O5-să coloreze desenul dat conform codului culorilor;
b) Afective
O6 –sǎ participe cu interes la activitate;
c) Psihomotorii
O7 – să mânuiască corect instrumentele specifice școlarulului

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, demonstrația.
b) Materiale didactice: powerpoint, creioane colorate, caite special, caiete de clasă, stickere, ghicitoare.
c) Forme de organizare : frontală, individuală.
Resurse temporale- Ora are o durată de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă şi 15
minute activităţi recreative.
Resurse umane- Clasa are un număr de 25 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică şi
fizică normală, corespunzătoare vârstei.
Bibliografice:
 Programele școlare la CLR, AVAP, DP aprobate prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
 Caiet de creație nr.2 –„ O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare”, Editura
Edu,2016
 www.twinkl.com

2
Desfășurarea lecției

3
Etapele lecției Conținut instructiv-educativ Strategia didactică
Resurse Evaluare Obs.
Forma de
organizare
1.Moment Voi crea condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii astfel: Instructajul
organizatoric Frontal
-aerisirea sălii de clasă;
1 min.
-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii;
-pregătirea materialului didactic;
Întâlnirea de dimineaţă – salutul Orală
Frontal
„Mă bucur că sunteţi aici
Individual
2.Captarea A început o nouă zi, Calendarul
atenției naturii
Bună dimineaţa, minionilor!”
2 min.
Se stabilește data (ziua, luna, anul).
Se poartă o discuție despre caracteristicile anotimpului.

Cu ajutorul meu, împreună ne vom aminti care sunt literele pe care Conversaţia Frontală
3.Reactualizar Individuală
le-am învățat până acum, dar și poveștile pe care noi le-am studiat.
ea
cunoştinţelor
5 min.

4. Anunțarea Astăzi vom descoperi povestea „ Punguța cu doi bani”. Conversaţia Frontală
temei și a
De asemenea prezint obiectivele pe înțelesul copiilor.
obiectivelor Explicaţia
1 min.

Proeictez elevilor la tablă povestea și discutăm întâmplările pe baza Frontală


Power point Individuală
imaginilor.
☞ Pe parcursul povestirii se va respecta succesiunea Explicaţia
următoarelor momente principale:
Conversaţia
4 1. Alungarea cocosului si găsirea pungii.
2. Luarea pungii de către vizitiu ,aruncarea cocosului in fântâna si Problematizarea
5

S-ar putea să vă placă și