Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ GURA SOLCII

DATA: 25 ianuarie 2017

CLASA: a III-A

PROPUNĂTOR: prof. înv. primar CIMPOIEŞ MARINELA

ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate

DISCIPLINA: Educaţie civică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Cum arată iarna?

SUBIECTUL: Ce sunt lucrurile?

TIPUL LECŢIEI: însuşire de noi cunoştinţe

SCOPUL LECŢIEI: Îmbogăţirea vocabularului prin cunoaşterea şi utilizarea limbajului din sfera valorilor civice; dezvoltarea gândirii logice, a
atenţiei, a spirirului de observaţie

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată (Limba şi literatura română, Matematică)

COMPETENŢE SPECIFICE:

Educaţie civică

2.1. Recunoaşterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele şi animalele


2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele şi animalele

3.1. Relaţionarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru

Limba şi literatura română

1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dint-un text informativ sau literar accesibil

3.2. Formularea unui răspuns emoţional faţă de textul literar citit

Matematică

1.1. Observarea de modele/regularităţi din cotidian pentru crearea de raţionamente proprii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să discute pe baza unor situaţii prezentate şi analizate;

O2 – să recunoască lucrurile din jurul lor;

O3 – să clasifice lucrurile după criterii date:

O4 – să identifice asemănări şi deosebiri între lucruri;

O5 – să recunoască utilitatea lucrurilor;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă, jocul didactic, ciorchinele

Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, laptop, videoproiector

Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în perechi

Resurse temporale: 45 minute


Resurse umane: 14 elevi

Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, autoevaluarea

BIBLIOGRAFIE:

 Grigore, A., Ipate-Toma, C., (2016), Educaţie civică – caiet de lucru, Ed. Art Libri
 Curs formare: Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii din clasele I-
IV, program de formare continuă de tip ,,blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar
DEMERS DIDACTIC

STRATEGIA DIDACTICĂ
NR. EVENIMENT CONŢINUT INSTRUCTIV- EVALUARE
CRT. DIDACTIC EDUCATIV METODE MIJL. DE FORME
ŞI ÎNVĂŢĂMÂNT DE
PROCEDEE ORGANIZARE
1. Moment Asigur condiţiile optime pentru buna conversaţia
organizatoric desfăşurare a lecţiei.
1’

2. Verificarea Propun elevilor să îl deseneze pe omul


cunoştinţelor de zăpadă din lecţia de la limba română, să Conversaţia Capacitatea
anterioare îşi imagineze că este prietenul lor cel mai Coală albă individual de a numi
bun şi să scrie sub forma unui ciorchine ce ciorchinele trăsăturile
4’ trăsături morale ar dori ca acesta să aibă morale ale
dacă ar fi o persoană. persoanei

3. Captarea atenţiei Propun elevilor un joc de imaginaţie: Capacitatea


Închidem ochii şi ne imaginăm că prietenul Conversaţia de a numi
3’ nostru – omul de zăpadă – ar locui la noi frontal lucrurile
acasă. Cum ar arăta camera lui? Exerciţiul dintr-o
cameră

4. Anunţarea temei Ce sunt toate acestea pe care voi le-aţi


şi a obiectivelor numit că ar trebui să existe în camera omului conversaţia frontal
de zăpadă?
Astăzi vom discuta despre lucruri. Vom
3’ stabili ce sunt lucrurile, le vom clasifica,
vom găsi asemănări şi deosebiri între ele,
vom vedea cum au evoluat lucrurile de-a
lungul timpului.

5. Dirijarea Solicit elevii să exemplifice lucruri din capacitatea


învăţării clasă. Stabilesc împreună cu elevii că Frontal de a defini
lucrurile sunt obiectele din jurul nostru şi că noţiunea
ele sunt corpuri fără viaţă. de ,,lucru”
23’ Propun elevilor sa il trimitem pe omul de manualele
zapada in excursie la Harbin, in China, la Individual
Festivalul Ghetii si al Zapezii. Prezint capacitatea
imagini pe videoproiector cu imagini de la de a
Harbin. recunoaşte
Propun elevilor să deschidă manualele lucruri
Frontal
de Educaţie civică, să citească textul ,,O
excursie” şi să identifice cuvintele din text
care denumesc lucruri.
Stabilesc împreună cu elevii că fără capacitatea
lucruri viaţa nu ar fi posibilă, că lucrurile de a clasifica
sunt create de om şi create de natură. Caietele lucruri
Oamenii au creat lucrurile cu scopul de a le Elevilor
folosi în diferite activităţi (joacă, muncă,
igienă), dar sunt şi lucruri care le dăunează
oamenilor (armele chimice de distrugere în
Laptop
masă).
videoproiector
Se desenează un tabel şi se clasifică
lucrurile identificate în textul citit în lucruri
create de om şi lucruri create de natură.
Oamenii au fost mereu preocupaţi să
creeze lucruri noi şi să le perfecţioneze pe Frontal Capacitatea
cele existente. Multe dintre acestea ne fac de a găsi
asemănări şi
viaţa mai uşoară şi mai plăcută. Voi prezenta deosebiri
cu ajutorul laptopului un material despre între lucruri
evoluţia lucrurilor.
Lucrurile pot fi asemănătoare, diferite Capacitatea
sau identice. Solicit elevii să exemplifice. de a formula
Împreună vom găsi şi vom explica enunţuri cu
expresii populare despre ,,lucru”, vom expresii date
alcătui enunţuri
 a merge la lucru
 a nu fi mare lucru
 a-i da de lucru
 a-şi face de lucru
 haine de lucru.

6. Obţinerea Se realizează prin completarea unei fişe capacitatea


performanţei de lucru. (Anexa 1) Execiţiul de a rezolva
Munca Fişe de lucru individual corect
5’ independentă sarcinile de
lucru
7. Asigurarea Solicit elevilor să realizeze o invitaţie capacitatea
retenţiei şi a pentru omul de zăpadă. de a formula
transferului Jocul didactic Coli pentru În perechi corect o
invitaţii invitaţie
3’
8. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de lucru Aprecieri
activităţii şi se dă tema pentru acasă. frontal verbale
1’

S-ar putea să vă placă și