Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 24.02.2021

Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit Nr. 135, Sector 2, București

Grupa: Mare 3 – Grupa Buburuzelor

Educatoare: Palcue Adriana-Lavinia

Tema anuală de studiu: „Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”

Proiect tematic: „Prietenii noștri”

Tema săptămânală: „Lumea apelor”

Categoria de activitate: ADE

Domeniul experiential: Domeniul Științe

Mijloc de realizare: Joc didactic

Tipul de activitate: Consolidarea cunoștințelor de numărare în concentrul 0-9

Tema activității: „Prin ocean noi înotăm, animale marine să adunăm”

Scopul activității: Consolidarea cunoștințelor acumulate anterior asupra cifrelor din concentrul 0-9;

Dezvoltarea gândirii logico-matematice;

Obiective operaționale: pe parcursul și la finalul activității, preșcolarii sunt capabili să:


- Să numească cifrele corespunzătoare animalelor marine, jetoanelor, plicurilor pe bazamaterialelor didactice;
Obiectivul este realizat dacă toți copiii numesc corect cifrele în concentrul 0-9.

- Să raporteze mulțimile de obiecte la numerele indicate pe baza cunoștințelor acumulate anterior;


Obiectivul este realizat dacă toți copiii raportează corect mulțimile de obiecte la cifrele din concentrul 0-9.

- Să formeze crescător scara numerică pe baza cunoștințelor acumulate anterior;


Obiectivul este realizat dacă scara numerică va fi constituită de către toți preșcolarii.

- Să adauge jetoanele care lipsesc pentru a întregi scara numerică pe baza materialelor didactice oferite;
Obiectivul este realizat dacă toți preșcolarii vor întregii cel puțin o mulțime specifică unui număr.

Sarcina jocului: recunoașterea cifrelor și a tipului de operație matematică, rezolvarea operațiilor matematice cu
2-3 unități și raportarea unei mulțimi de obiecte la număr (rezultat);

Regula jocului: recunoașterea cifrelor și operației matematice de la capătul tentaculelor, oferirea rezultatului
corect și alegerea din coș a tot atâtea bulinuțe câte ne indică cifra rezultatului;

Elemente de joc: aprecierea răspunsurilor cu ajutorul cartonașelor proprii (verde-corect , roșu-necesită ajutorul
unui coleg), manipularea materialului mărunt, închiderea ochișorilor;

Strategia didactică:

1.Metode și procedee didactice: jocul, conversația, explicația, observația, expunerea, demonstrația, exercițiul,
problematizarea;

2.Materiale didactice: peștișorul Nemo (corton pictat) și povestea acestuia, harta peștișorului Nemo (planșă
organizată sub formă de traseu ce include siluetele animalelor marine), roata peștișorilor (semne matematice și cifre),
plicuri cu sarcini propuse, machetă caracatiță și obiecte decorative, jetoane-peștișori cu numere, jetoane simple animale
marine, scrisoarea din partea peștișorului Nemo pentru preșcolarii grupei mari, tabla magnetică, cartonașe verzi-roșii,
recompense.
3.Mijloace de învățământ: calculator, camera web, internet, platforma meet;

4.Forma de organizare: frontală, individuală;

Locul de desfășurare a activității: sala de grupă

Durata activității: 30-35 minute

Bibliografie: Antonovici Stefania, Micu Gabriela, Jocuri interdisciplinare- material auxiliar pentru educatoare, Ed.
Aramis, București
Breben Silvia, Gonea Elena, Ruiu Georgeta, Metode interactive de grup – ghid metodic pentru îvățământ preșcolar,
Ed. Aramis, București, 2002
*** Curriculum pentru învățământ preșcolar, M.E.C.I., București, 2008
DEMERS DIDACTIC
Strategia didactică
Nr. Eveniment didactic Conținutul învățării Metode și Materiale Forma de Evaluare
crt. procedee didactice organizare
didactice
1. Moment orga Voi asigura condițiile optime desfășurării
nizatoric activității:
 aerisirea sălii de grupă; Conversația Observarea
 pregătirea materialului didactic; Frontală comportamentului
 intrarea organizată a preșcolarilor în Explicația preșcolarilor
spațiul educational, amenajat sugestiv;
 așezarea preșcolarilor pe scăunele în
semicerc.
2. Reactualizarea Voi prezenta preșcolarilor „Roata peștișorilor”.
cunoștințelor Prin intermediul acesteia vom descoperi și ne Conversația Observarea
vom reaminti cifrele învățate (0 - 9) și semnele Roata comportamentului
operațiilor matematice simple ( +, -, = ). Astfel, Observația peștișorilor Frontală preșcolarilor
preșcolarii vor fi numiți pe rând pentru a alege (semne Individuală Aprecieri verbale
câte o spiță a roții în care se află un bilețel, Descoperirea matematice, individuale și
numind în fața colegilor semnul sau cifra cifre) colective
descoperită.

3. Captarea atenției Captarea atenției preșcolarilor se va realiza sub


formă de poveste prin intermediul Peștișorului Conversația
Nemo: „Dragi copii, lumea apelor este într-o
mare primejdie. Vrăjitoarea apelor, Ursula, a Explicația Peștișorul Observarea
cuprins toate mările și oceanele printr-o vrajă Nemo și comportamentului
puternică. Prietenii peștișorului Nemo sunt povestea Frontală preșcolarilor
nemișcați de două zile în adâncul mărilor și al Problematizare acestuia
oceanelor. Nemo a aflat tot ce trebuie să facă a Receptarea și
pentru a dezlega vraja și a-și salva prietenii, dar înțelegerea
pentru asta are nevoie de ajutorul nostru.” Observația indicațiilor
4. Anunțarea temei Anunț preșcolarii cu privire la tema activității pe
care urmează să o desfășurăm împreună și
anume: „Prin ocean noi înotăm, animale marine
să adunăm”. Vom dezlega împreună vraja și
vom salva viețuitoarele apelor, rezolvând pas
cu pas „Harta peștișorului Nemo”. Prezint
preșcolarilor regula jocului: nu încurcăm cifrele Observarea
corespunzătoare plicurilor, nu șoptim răspunsuri Conversația comportamentului
colegului și ridicăm mâna atunci când dorim să Harta preșcolarilor și
răspundem căci doar astfel vom dezlega vraja peștișorului Frontală capacitatea de a
puternică și sarcina jocului: alegerea corectă a Explicația Nemo verbaliza și de a
plicului cu același număr identificat pas cu pas recepta un mesaj
în „Harta peștișorului Nemo” cu animale marine.
Astfel, vom forma mulțimi de elemente așa cum
ne indică cifra, vom compara numere și mulțimi,
vom ordona crescător și descrescător numerele
învățate, vom efectua operații matematice
simple și în final, vom salva animalele marine.
5. Dirijarea învățării Voi prezenta „Harta peștișorului Nemo” în care
se pot observa prietenii nemișcați din adâncul
mărilor și oceanelor. Fiecărui animal marin de
pe hartă îi corespunde un număr și, așadar, Harta
plicul cu aceeași cifră în care se află cerințele Conversația peștișorului
propuse spre rezolvare prin intermedul jocului. Nemo și Observarea
În ordinea indicată, de la stânga la dreapta Explicația siluetele Frontală comportamentului
hărții, voi arăta copiilor cifrele specifice fiecărui animalelor preșcolarilor și
animal marin, numind un preșcolar care să marine Individuală capacitatea de a
aleagă din mulțimea de plicuri, plicul pe care se verbaliza și de a
găsește această cifră. Voi citi clar și rar recepta un mesaj
cerințele din plicuri și voi oferi ajutorul necesar Plicuri cu
pentru a rezolva corect sarcinile. Descoperirea sarcini
Voi prezenta copiilor o caracatiță, la capătul propuse
tentaculelor acesteia fiind aflate suluri de hârtie Observația
igienică de aceeași culoare pe fiecare aflându-
se o adunare sau o scădere. După alegerea
corectă a plicului, îl voi desface și voi citi clar,
tare și rar sarcina jocului: „Rezolvă operațiile
matematice de adunare și de scădere și pune la
capătul tentaculelor caracatiței tot atâtea Receptarea și
obiecte decorative câte îți indică rezultatul” și înțelegerea
anume, rezolvarea operațiilor matematice cu 2- indicațiilor
3 unități și raportarea unei mulțimi de obiecte la
număr număr (rezultat). Prezint copiilor regula Demonstrația Machetă
jocului și anume: recunoașterea cifrelor și caracatiță și
operației matematice de la capătul tentaculelor, Exercițiul obiecte Observarea
oferirea rezultatului corect și alegerea din coș a decorative comportamentului
tot atâtea bulinuțe câte ne indică cifra preșcolarilor și
rezultatului. Voi explica preșcolarilor utilizarea Tabla capacitatea de a
cartonașelor: verde-răspuns corect, roșu- magnetică verbaliza și de a
necesită ajutorul unui coleg) pe baza cărora mă Expunerea recepta un mesaj
voi asigura că toți preșcolarii au înțeles și Harta
participă activ. Joc didactic peștișorului Frontală
Voi executa jocul de probă pentru a Nemo și
demonstra copiilor modul de desfășurare pentru siluetele Individuală Exprimarea
îndeplinirea acestei sarcini, rezolvând o animalelor corectă în
adunare de pe capătul unui tentacul, voi spune marine termeni
copiilor rezultatul corect, voi alege din coșuleț Conversația matematici
numărând tot atâtea buline câte îmi indică cifra Plicuri cu specifici învățați
(rezultatul) și le voi adăuga în sulul Explicația sarcini
corespunzător de la capătul tentaculului ales. propuse
Voi reaminti preșcolarilor modul de utilizare al
cartonașelor, respective, ridicarea cartonașului Jetoane –
verde atunci când colegul numit a îndeplinit peștișori cu Aprecieri
sarcina corect sau ridicarea cartonașului roșu în Descoperirea cifrele din individuale și
cazul în care colegul a întâmpinat dificultăți în concentrul 0- colective
rezolvare și necesită ajutorul unui alt coleg. Observația 9
Se va desfășura astfel jocul până la
completarea tuturor sulurilor aflate la capetele
tentaculelor caracatiței cu tot atâte buline câte
ne indică cifra rezultatului operațiilor
matematice propuse. Rezolvând astfel pas cu
pas, vom fi tot mai aproape de a dezlega vraja
puternică a Vrăjitoarei Apelor.
Spre salvarea animalelor marine, vom trece la
următorul animal marin de pe „Harta Receptarea și
peștișorului Nemo” pentru a descoperi cifra și a înțelegerea
alege plicul corespunzător. Harta indicațiilor
Voi complica jocul numind un preșcolar care Demonstrația peștișorului
să identifice cifra corespunzătoare celui de-al Nemo și
doilea animal marin și care să aleagă plicul Exercițiul siluetele
corespunzător. Voi citi clar, rar și tare cerința animalelor Observarea
din acest plic care este următoarea: marine comportamentului
„Ordonează crescător jetoanele numerotate din preșcolarilor și
acest plic și creează scara numerică, atribuind capacitatea de a
fiecărei cifre tot atâtea jetoane cu animale Expunerea Plicuri cu verbaliza și de a
marine”. Sarcina jocului este aceeași, și anume, sarcini recepta un mesaj
de a forma mulțimi de elemente Joc didactic propuse
corespunzătoare numerelor învățate, dar Frontală
înainte de a începe raportarea unei mulțimi la
un număr, jetoanele numerotate trebuiesc Jetoane – Individuală Exprimarea
ordonate crescător de sus în jos pe tabla Descoperirea peștișori cu corectă în
magnetică, realizând scara numerică prin cifrele din termeni
adăugarea unui jeton la numărul de jetoane Joc didactic concentrul 0- matematici
precedente. Astfel, regula jocului este: 9 specifici învățați
recunoașterea cifrelor, punerea cifrei
corespunzătoare cu scopul de a forma șirul
crescător al numerelor și așezarea pe tabla Jetoane
magnetică în dreptul cifrei a tot atâtea elemente Explicația simple cu
câte ne indică aceasta. Cartonașele, ca animale Aprecieri
elemente de joc, vor fi utilizate în același mod și Exercițiul marine individuale și
cu același scop. colective
Voi executa de probă și această sarcină a Observația
jocului după complicarea acestuia, alegând Tabla
jetonul cu cifra 1 și punând în dreptul acestuia magnetică
un element, un alt peștișor. Voi numi astfel
preșcolari până când sarcina jocului va fi
îndeplinită cu succes în întregime.
6. Obținerea Această etapă a activității se va realiza
performanței cerându-le preșcolarilor să închidă ochii, în timp Harta
ce voi lua sau voi adăuga întâmplător jetoane peștișorului Observarea
din scara numerică deja formată, cerință care Nemo și comportamentului
se află în cel de-al treilea plic ce va fi ales de Conversația siluetele preșcolarilor și
către preșcolari. Ei vor deschide ochii. Voi numi animalelor capacitatea de a
câte un copil care să răspundă întrebărilor Explicația marine verbaliza și
precum: ”În rândul cifrei 6 există tot atâtea Plicuri cu recepta un mesaj
elemente câte ne indică cifra?”, iar dacă sarcini Frontală cu conținut
răspunsul va fi negativ, sarcina copilului este de propuse; informațional
a adăuga sau de a elimina un număr potrivit de Descoperirea cartonașe Individuală
jetoane, astfel încât să reîntregească scara Jetoane –
numerică. Acest exercițiu va fi repetat în limita Problematizarea peștișori cu
timpului rămas din această activitate. În cele din cifrele din Aprecieri asupra
urmă le voi împărtăși copiilor faptul că sarcinile Exercițiul concentrul 0- modului de
matematice s-au încheiat cu succes, ceea ce 9 îndeplinire a
înseamnă că lumea apelor a fost salvată Jetoane sarcinilor
dezlegând vraja Ursulei, motiv pentru care simple cu
viețuitoarele apelor se pot mișca și înota din animale
nou cu bucurie. marine
7. Asigurarea Peștișorul Nemo este tare fericit că noi am
feedback-ului și putut dezlega vraja puternică ce se afla asupra
evaluarea mărilor și oceanelor și vă mulțumește că ați Scrisoarea
performanței salvat viețuitoarele apelor. În semn de răsplată, din partea
Nemo are o surpriză, dar înainte de asta voi Conversația peștișorului Frontală Aprecieri asupra
adresa copiilor întrebări precum: către modului de
 Despre ce am discutat astăzi? Explicația preșcolarii Individuală îndeplinire a
 Cum se numește peștișorul pe care noi grupei mari sarcinilor
l-am ajutat? Observația
 În ce primejdie se afla lumea apelor?
 Ce provocări am întâlnit în „Harta Peștișorul
peștișorului Nemo”? Nemo

8. Încheierea și Voi citi scrisoarea de mulțumire a peștișorului


aprecierea activității „Dragă Buburuze, Datorită vouă lumea apelor a
fost salvată prin dezlegarea vrăjii. În timp ce ați Conversația
rezolvat cerințele din harta mea, ați salvat pas
cu pas prietenii mei. Acum viețuitoarele apelor
se pot mișca și înota cu bucurie și de aceea vă Scrisoarea
mulțumesc! Ați dovedit că sunteți foarte isteți și din partea Aprecieri
ascultători, motiv pentru care v-am trimis câte o Explicația peștișorului Frontală individuale și
recompensă. Sunteți viitori școlari pricepuți! Cu către colective cu
drag, prietenul vostru, Nemo”. Descoperirea preșcolarii privire la
Voi face aprecieri individuale și colective cu grupei mari Individuală desfășurarea
privire la desfășurarea activității și a Observația întregii activități
comportamentului copiilor pe parcursul
acesteia. Recompense
Voi oferi fiecărui copil câte o recompense din
partea peștișorului Nemo: un abțipild cu
animale marine.

S-ar putea să vă placă și