Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Data:
Propunător:
Şcoala:
Clasa: a IV-a

Aria curriculară: Arte


Disciplina: Educaţie plastică
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Tema plastică: Compoziţie figurativă – elemente de limbaj plastic şi amestecurile de culori şi nonculori
Subiectul: ,,În ogradă”
Scopul lecţiei: Cultivarea simţului şi gustului estetic (artistic), a dragostei pentru artă şi frumos.
Obiective operaţionale:
OC1: să descopere corespondenţe între formele plastice şi cele din natură;
OC2: să mânuiască pensoanele şi culorile cu uşurinţă;
OC3: să păstreze ordinea şi curăţenia la locul de muncă;
OC4: să-şi reamintească culorile primare şi binare, precum şi nonoculorile;
OC5: să exemplifice existenţa acestora în natură;
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, aprecierea verbală, exerciţiul, observaţia, munca independentă, analiza lucrărilor.
Forme e organizare a activităţii: frontal, individual.
Mijloace de învăţământ: planşe didactice, reproduceri, acuarele, pensule, prosoape, vase cu apă, planşe ale elevilor, Cd – player,
videoproiector.
Resurse: - umane: 18 elevi;
- temporale: 45 minute;
- spaţiale: locul desfăşurării activităţii – sala de clasă.

Strategii didactice
Secvenţele Emiterea sarcinilor şi informaţiilor Rezolvarea sarcinilor Forme de Modalităţi
lecţiei Metode Mijloace organizare de evaluare
1. Momentul - Se asigură condiţii optime pentru buna Îşi pregătesc materialele
organizatoric desfăşurare a lecţiei: pregătirea necesare desfăşurării orei coli de desen,
conversaţia individuală observare
acuarelelor, a pensoanelor, a blocului de educaţie plastică. acuarele,
de desen, a paharului pentru apă. pensoane, frontală sistematică
- Verifică dacă toţi elevii au materialele vase cu apă
necesare.
2. Reactuali- - Voi adresa un set de întrebări: Reactualizează cunoştinţele
zarea - Care sunt culorile primare, binare? teoretice dobândite anterior
cunoştinţelor - Care sunt culorile calde? pe parcursul orelor de
(vocabularul - Care sunt culorile reci? educaţie plastică. Cercul lui Itten
plastic) Denumesc culorile conversaţia frontală observare
spectrului cromatic şi sistematică
găsesc corespondentul în
- În continuare voi solicita elevii să natură:
numească fiecare culoare, să spună ce - albastru deschis – cerul;
explicaţia
semnifică şi să dea exemple din natură. - galben – soarele; aprecieri
- verde – iarba; verbale
- alb, roz – florile pomilor;
- cafeniu, maro –
trunchiul copacilor;
- roşu, galben, albastru –
- Ce sunt albul şi negrul? florile de câmp.
- Ce sunt tonurile? Cum le obţinem? Intonează cântecul
,,Culorile”.
3. Captarea - Se spune că ochiul are nevoie de culoare,
şi orientarea cum are nevoie de lumină, căci aşa cum Ascultă cu atenţie, fiind
atenţiei nu putem vedea în întuneric, nici nu captaţi de cuvintele
putem trăi într-o lume lipsită de culori, învăţătoarei. observare
care n-ar fi numai tristă, ci ar părea sistematică
conversaţia frontală
moartă.
Natura ne oferă o gamă largă de culori
de la cele vii, strălucitoare şi atât de
variate ale primăverii şi verii însorite, cu
cer senin şi pajişti multicolore până la
culori ce se reduc la cafeniu, cenuşiu,
negru, alb specifice toamnei târzii şi
iernii, care totuşi ne încântă prin specificul explicaţia frontală
lor.
- Punctul de plecare al subiectului plastic
abordat în această oră va fi poezia
,,Cearta în ogradă”. Receptează informaţiile şi
sunt concentraţi la
O găină înfoiată explicaţii.
Ce clocea ouă-ntr-un coş
Se repede enervată
Să reclame la cocoş:
- Sus pe prispă, unde-i masa,
Un obraznic urechiat
A făcut un ou cât casa,
Lucru nemaiîntâmplat!

Vine iute pintenatul


Să constate mintenaş
Cum stă treaba cu ouatul
observaţia
Şi cu oul uriaş.

Se repede şi găina:
- Ia explică-ne şi nouă!
Ştii doar că în curtea asta
Numai eu pot să fac ouă!

Şi-n timp ce cotcodăceşte


Găinuşa supărată
Iepurilă-i linişteşte:
- E un ou de ciocolată! planşe
demonstrative
- Prezint planşe, reproduceri de picturi
cu subiectul ,,În ogradă”.
- Conduce observarea culorilor folosite
în materilalele prezentate.

4. Anunţarea - Se anunţă tema plastică şi subiectul şi


temei şi a se enumeră obiectivele, în termeni Receptează mesajul
conversaţia frontală
obiectivelor accesibili elevilor. transmis de învăţătoare.
- Tema plastică: Compoziţie figurativă –
elemente de limbaj plastic şi amestecurile
de culori şi nonculori
- Subiectul: ,,În ogradă”.
- Se enumeră etapele de lucru şi se
5. Realizarea sugerează elevilor să aleagă culorile pe Aleg culorile şi trec la
exerciţiul planşe individuală
compoziţiei care le vor folosi în realizarea lucrării. aplicarea fondului. observare
- Se fixează etapele realizării lucrărilor: acuarele sistematică
1) Elaborarea echilibrată a
vase cu apă
fondului;
2) Schiţarea şi redarea detaliilor;
3) Acoperirea echilibrată a paginii;
4) Finisarea şi corectarea lucrării.
În timpul uscării fondului planşelor se
audiază cântecul ,,La bunicaîn ograda”, Elevii audiază cântecul. activitate
interpretat de Teatrul de păpuşi practică
munca
,,Zburdălici”. Vor trece la efectuarea
indepen-
- Elevii vor desena pe fond muzical: lucrării, respectând
dentă
„Primăvara”- Vivaldi. succesiunea etapelor de
- Ajut unde este cazul, intervin cu lucru şi criteriile de
explicaţia
explicaţii sau atenţionări. evaluare.
- Se solicită elevii să lase planşele să
6. Evaluarea se usuce şi să observe lucrările frontală
conversaţia
şi aprecierea colegilor. Discută planşele realizate
lucrărilor Se urmăresc criteriile de analiză a din punctul de vedere al planşele evaluare
planşelo: acurateţe, încadrare, mod de respectării criteriilor individuală
explicaţia elevilor reciprocă
realizare, originalitate. prezentate anterior.
Evidenţiez lucrările cele mai reuşite.
Realizez o miniexpoziţie cu cele mai
frumoase lucrări ale elevilor, apreciez analiza
modul de folosire al materialelor, de rezultatelor
realizare a planşelor cât şi activităţii
comportamentul elevilor, respectarea
temei, aspectul estetic, acurateţea,
corectitudinea.

S-ar putea să vă placă și