Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

1. Data: 16.02.2011

2. Obiectul: MATEMATICĂ

3. Clasa: a IX-a

4. Subiectul lecţiei: Inducţia matematică

5. Tipul de lecţie: De comunicare/însuşire de noi cunoştinţe

6. Obiectivul fundamental: Verificarea unor ipoteze folosind metoda


inducţiei matematice.

7. Competenţe specifice vizate:

- Deducerea unor rezultate şi verificarea acestora utilizând


inducţia matematică sau alte raţionamente logice

- Redactarea rezolvării unei probleme corelând limbajul


uzual cu cel al logicii matematice şi al teoriei mulţimilor

- Transpunerea unei situaţii – problemă în limbaj


matematic, rezolvarea problemei obţinute şi
interpretarea rezultatului

8. Obiective operaţionale: După parcurgerea lecţiei, elevii trebuie să


fie capabili să:

O1 recunoască şi deosebească raţionamentele inductive şi


deductive.

O2 enunţe principiul inducţiei matematice.

O3 schiţeze şablonul de demonstraţie prin inducţie


matematică pe baza principiului inducţiei matematice.

O4 utilizeze şablonul în rezolvarea de probleme

9. Metode de predare-învăţare: conversaţia euristică, explicaţia,


demonstraţia, exerciţiul

10.Material bibliografic: C. Năstăsescu, C. Niţă, I. Chiţescu, D. Mihalca,


Matematică, manual pentru clasa a IX-a, Ed. Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 2006.
Autoapreciere şi observaţii ulterioare orei
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentul lecţiei Obiective Conţinuturi Timpul Activitatea profesorului Activitatea elevilor


vizate alocat
Momentul organizatoric Se asigură că sunt îndeplinite condiţiile
2’ necesare bunei desfăşurări a orei.
Verificarea cunoştinţelor O2,O3,O4 Utilizarea elementelor de logică 5’ Pune întrebări, oferă feed-back, verifică Răspund la întrebări,
anterioare şi a temei matematică în scrierea de demonstraţii tema. prezintă tema
Captarea atenţiei Diverse raţionamente inductive corecte şi 5’ Provoacă discuţia Participă la discuţie
incorecte
Prezentarea titlului şi a 3’ Iau notiţe.
obiectivelor

Raţionamente deductive şi inductive Prezintă elementele de conţinut


Introducerea noului conţinut şi O1, O2, Principiul inducţiei matematice 18’ folosind metoda conversaţiei euristice Participă la discuţii, iau
dirijarea învăţării O3, O4 Metoda inducţiei matematice – şablon de şi, unde este necesar, expunerea. notiţe
demonstraţie
Suma măsurilor unghiurilor unui triunghi
Obţinerea performanţei şi Să se arate că, pentru orice număr natural Dirijează şi supraveghează activitatea Rezolvă individual pe
realizarea feed-back-ului O3, O4 n, 16 | 9n+1- 8n - 9. 12’ elevilor, oferă feed-back. caiete. Apoi, unul dintre
elevi rezolvă la tablă.
Intensificarea retenţiei O1,O2,O3 3’ Organizează într-o schemă principalele Participă la elaborarea
idei din lecţie, pune întrebări schemei, o notează,
răspund la întrebări
Explicaţii pentru continuarea O1, O2, Să se arate că, pentru orice număr natural 2’ Notează tema, pun
învăţării acasă şi realizarea O3, O4 n≥2, |a1+…+an| ≤ |a1|+…+|an|. eventual întrebări
temei Să se arate că, pentru orice număr natural
n, 27 | 10n +18n - 28.

S-ar putea să vă placă și