Sunteți pe pagina 1din 4

2.3.

3 Designul lecției

Activitate individuală și frontală (în cadrul Prelegerii intensificate)


Realizați o listă cu două obiecții formulate deseori de profesorul practicant care afirmă că proiectul de lecție nu este un
element esențial în eficientizarea muncii la clasă.

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a V-a
DISCIPLINA:Limba şi literatura română
PROFESOR: Angheluță Cristina – Liliana
ŞCOALA:
DOMENIU/ DOMENII: Interculturalitatea
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Despre mine. Selifie
TITLUL LECŢIEI: Identitate personală. Emoțiile
CATEGORIA LECŢIEI: Formare de deprinderi şi abilităţi

COMPETENȚA GENERALĂ:

5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional

A. COMPETENŢE SPECIFICE:

CS
5. 1. Asocierea unor experiențe proprii – Discuție despre emoțiile familiare elevilor
de viață și de lectură cu acelea
– Asocierea emoțiilor cu o culoare
provenind din alte culturi
− prezentarea unor experiențe similare – Lectura prezentării filmului Întors pe dos
sau diferite privitoare la viața de familie, – Exerciții de asociere a personajelor cu denumirea
la valorile promovate în școală etc., emoțiilor și cu descrierea lor
pornind de la tradiții întâlnite în textele – Discuție despre rolul emoțiilor
orale sau scrise studiate; – Extinderi privind emoțiile (Provocări),
− realizarea de proiecte tematice pentru discuție pornind de la AMII-ul despre
promovarea unor elemente de cultură modul diferit de exprimare a emoțiilor în
locală, regională, națională (itinerarii diverse culturi
culturale, hărți culturale etc.);
− identificarea în texte studiate a unor
similitudini între culturi diferite

1
METODE DE PREDARE-ÎNVĂŢARE: jocul didactic , conversația euristică, explicația

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișiere media, desene, cărți de joc cu emoticoane

FORME DE ACTIVITATE: individuală, frontală

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

Limba și literatura română

- să identifice emoțiile de bază din secvențele multimedia prezentate.


- să asocieze simbolul cu emoția pe care o exprimă
- să modiveze rolul emoțiilor într-o comunicare verbală;
- să mimeze o situație din transmiterea unei emoții prin intermediul
elementelor nonverbale
- să înțeleagă că emotiile conturează identitatea personală a fiecărui
om.

SCHIȚA LECȚIEI:

1. EVOCARE
Se rezolvă exercițiile 1 – 3 de la rubrica Pentru început (p. 22). Profesorul va valorifica răspunsurile
elevilor de la ex. 3, arătând că oamenii se raportează diferit la emoții, dovadă că ei înșiși au asociat
culori diferite celor patru emoții.

2. CONSTITUIREA SENSULUI
Explorare

Lectura prezentării filmului Întors pe dos, eventual urmărirea unor secvențe de pe youtube, de exemplu:
Bucurie: https://www.youtube.com/watch?v=xAFiosh_hsw
Tristețe: https://www.youtube.com/watch?v=KHD0NzvtJaY
Frică: https://www.youtube.com/watch?v=LWtqKMeBfcc
Furie: https://www.youtube.com/watch?v=6x4lp2X214Y
Dezgust: https://www.youtube.com/watch?v=7yKL4XdvoFs

Elevilor li se va cere să identifice emoțiile valorificate în film (conform prezentării). Se pot genera
discuții despre firescul emoțiilor, despre rolul pe care acestea îl au. Dacă elevii au văzut filmul Întors pe
dos, discuțiile despre emoții pot să valorifice acest fapt. Discuția va fi condusă de profesor în așa fel
încât elevii să definească emoțiile și să înțeleagă că ele conturează identitatea personală a fiecărui om
2
Se va rezolva exercițiul 2, care va permite definirea fiecăreia dintre cele cinci emoții, răspunsurile
așteptate fiind: A5d, B1e, C2b, D4c, E3a

3. REFLECȚIE
Elevii sunt rugați să parcurgă câteva Quizzuri pe wordwall, pentru a înțelege mai bine emoțiile și
comportamentul.
https://wordwall.net/it/resource/8514253/emo%C5%A3ii-%C5%9Fi-comportamente
https://wordwall.net/resource/6464707/emotii/denume%c8%99te-emo%c8%9bia-%c8%99i-g%c4%83se
%c8%99te-perechile
https://wordwall.net/resource/9870834/emotii-si-comportamente
https://wordwall.net/resource/9257689/emotii-si-comportamente

Apoi se vor rezolva exercițiile 1 – 4 de la Aplicații și AMII-ul interactiv (din versiunea digitală) și
exercițiile 1 – 2 de la Provocări.
Ex. 1: Bucuria descoperă că Frica o protejează pe Riley, că Dezgustul o ajută să nu se apropie de ceea ce
este respingător, iar Furia să își apere punctul de vedere și să nu accepte nedreptățile.
Ex. 2: Posibile răspunsuri: Tristețea nu pare a o proteja pe Riley; Tristețea presupune schimbarea stării
de mulțumire etc.
Ex. 3: Valorile lui Riley sunt familia și prietenia, pasiunea ei este hocheiul, iar însușirile ei sunt
sinceritatea și caracterul jucăuș.
Ex. 4: Posibilitate de răspuns: Riley nu face față schimbării etc.

TEMĂ Exercițiile 3 și 4 (Aplicații) și cerința de la rubrica Portofoliu.

Bibliografie:
https://manualedigitaleart.ro/docs/clasa_V/romana/ghid-romana-clasa-5.pdf
https://manualedigitaleart.ro/biblioteca/art5-r
Florentina Samihaian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba și
literatura română: clasa a V-a: Caietul elevului , București; Art Educațional, 2017
Bucurie: https://www.youtube.com/watch?v=xAFiosh_hsw
Tristețe: https://www.youtube.com/watch?v=KHD0NzvtJaY
Frică: https://www.youtube.com/watch?v=LWtqKMeBfcc
Furie: https://www.youtube.com/watch?v=6x4lp2X214Y
Dezgust: https://www.youtube.com/watch?v=7yKL4XdvoFs

3
4

S-ar putea să vă placă și