Sunteți pe pagina 1din 9

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚIONALE

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV SUCEAVA

B-dul G. Enescu nr. 26 A cod 720232

Tel 0230/524931 fax 0230/524901


lps.suceava@gmail.com www.lpssuceava.r

Proiect de activitate integrată

Data: 17.12.2021

Clasa: I

Unitatea de învăţământ: Liceul cu Program Sportiv, Suceava

Propunător: prof. Papuc Constantin-Ioan

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: Animale din jurul nostru


Tema lecţiei: Sunetul ,,P,, și litera ,,p,, mic de mână

Tipul lecţiei: predare-învăţare

Domenii integrate: CLR,AVAP

Durata: 2 x 50 minute

Forma de realizare: activitate integrată

Scopul lecţiei:

Formarea priceperii şi deprinderii de a scrie litera ,,p,, mic de mână prin îmbinarea elementelor grafice din care
este compus.

Formarea deprinderilor de a citi corect şi coerent, precum şi de a scrie cuvinte şi propoziţii folosind literele
învăţate.

Competenţe specifice vizate:

CLR:

Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate

Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate.

Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare.


Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână.

Scrierea literelor de mână.

Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse.

AVAP:

-utilizarea unor tehnici simple de decupare, lipire;

Obiective operaţionale:

O1- să identifice auditiv sunetul ,,p,, în cuvinte, în poziţie iniţială, mediană şi finală;

O2 -să asocieze literele mici de tipar şi de mână corespunzătoare sunetului învăţat;

O3 -să identifice litera ,,p,, mic de mână în diferite surse;

O4 -să asocieze litera ,,p,, mic de tipar cu litera ,,p,, mic de mână în procesul scrierii;

O5 -să scrie corect, lizibil şi estetic, în ritm propriu, litera ,,p,, mic de mână;

O6 -să citească, în ritm propriu, silabe, cuvinte, propoziţii formate din literele învăţate şi care includ literele ,,p,,
mic de tipar şi de mână;

O7 -să scrie corect, lizibil şi estetic, în ritm propriu, silabe, cuvinte şi propoziţii care includ literele ,,p,, mic de
mână.
Strategii didactice:

a. Metode şi procedee: jocul didactic, observaţia dirijată, conversaţia euristică, explicaţia, demostraţia,
expunerea, exerciţiul, metoda fonetică analitico-sintetică.
b. Forme de organizare: individual, frontal.
c. Resurse materiale: manual, caiet tip I, caiet auxiliar, markere, alfabetar, planşe cu literele de tipar şi de
mână, planşă demostrativă pentru scrierea literei ,,p,, mic de mână, fişe de lucru individuale, tablă, caiet cu
foaie velină, pixuri, caiet auxiliar.
d. Resurse umane: 19 elevi

Forme şi tehnici de evaluare: observaţia sistematică, proba scrisă, proba orală, tema de lucru în clasă,
autoevaluare, evaluare, de către colegi.

BIBLIOGRAFIE:

1. Vasile Molan, Maria Bizdună, Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar, Didactica limbii şi literaturii
române, Proiect pentru Învăţământul rural, 2006;

2. https://www.twinkl.ro/resources/romania-teaching-resources?sign_in=1

3. Manual pentru clasa I, editura EDP.

4. Caiet de lucru pentru clasa I, editura Booklet

Nr. Etapele Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare


1. Moment
oragnizatoric Se vor asigura condițiile necesare pentru Conversaţia Frontală Capacitatea de
buna desfășurare a orei de Comunicare în organizare
2 minute limba română:
-amenajarea spațiului de desfășurare a
activității;
-pregătirea materialului didactic.
Școlarii își vor pregăti materialele necesare,
își vor corecta poziția în bancă și vor păstra
liniștea.
2. Captarea
atenţiei Captarea atenţiei se va realiza prin Conversaţia Bilețel colorat
expunerea unei ghicitori al cărei răspuns ( fișa 1 )
5 minute este cuvântul ,,pernă,, . Observaţia Capacitatea de
Tablă receptare a
Metoda Frontală mesajului și de
,, Cine are pene și nu zboară ? ,,
fonetică- Marker a descoperi
Se va realiza analiza fonetică a analitico- cuvântul
cuvântului ,,pernă,, sintetică Caiet cu foaie
velină

3. Anunţarea temei
şi a obiectivelor Elevii sunt anunţaţi că vor face cunoștință Conversaţia
Frontală Capacitatea de
3 minute cu litera ,,p,, mic de mână. Sunt prezentate receptarea a
Explicaţia mesajului
obiectivele operaţionale într-o formă
accesibilă.

4. Capacitatea de
Vom recunoaște noul sunet participând la Conversaţia Frontală receptare a
Desfășurarea jocul ,,Recunoaște sunetul,,. Voi spune Observaţia mesajului și de
lecției diverse cuvinte, iar elevii trebuie să bată din Explicația a rezolva
palme atunci când în cuvântul pronunțat se Jocul didactic sarcina de
50 minute aude sunetul ,,P,, . lucru

Oral, elevii vor da exemple de cuvinte care Conversaţia Frontală


conțin noua litera la început de cuvânt, la Explicaţia Capacitate de
mijlocul cuvântului sau la sfârșitul Observaţia exprimare
cuvântului. Exercițiul
Planșa
Vom exersa pronunția sunetului ,,P,, . Capacitatea de
literei ,,p,, mic
a înțelege noile
de mână( fișa 2
Voi prezenta planșa literei ,,p,, mic de informații
)
mână. Această literă este formată din Frontală
cârligul pe subrând și zala mică pe spațiu. Individuală
Capacitatea de
Conversaţia Fișă de lucru 3
a rezolva
Explicaţia Tabșă
Vom scrie litera pe tablă, în aer, pe masă, sarcinile date
Observaţia Marker
cât și pe foaia laminată. Câțiva elevi vor Exercițiul Caiet cu foaie
scrie la tablă noua literă. Vom lipi în caietul Capacitatea de
velină a urmări cu
cu foaie velină planșa literei. Lipici atenţie
Conversația Frontală explicaţiile
Fișă de lucru
Vom scrie pe fișa de lurcu litera ,,p,, mic de Explicația Individuală
4 și 5
mână. Vom lipi fișa pe caietul cu foaie
Pix Capacitatea de
velină.
Lipici a rezolva
Caiet cu foaie sarcinile date
velină
Frontală
Ora a II-a Conversația
Individuală

Exercițiul Tablă Capacitatea de


Vom forma silabe și cuvinte cu noua literă. Marker a rezolva
Acestea vor fi scrise pe caietul tip I. Caiet tip I diverse sarcini
Pix de lucru
Frontală
Individuală Capacitatea de
Vom observa imaginea din manual și vom Conversația receptarea a
purta o dicuție pe baza acesteia. Demostrația Manual unui mesaj
Citirea silabelor, a cuvintelor și a printr-o
propozițiilor se va face mai întâi în șoaptă imagine
de către elevi, apoi doi-trei elevi vor citi cu
voce tare . Capacitatea de
a citi corect
silabe, cuvinte,
propoziții.

5. Consolidarea
cunoștințelor Vom consolida oral cunoștințele acumulate Conversația Tablă Capacitatea de
prin rezolvarea unor itemi. Fișa va fi Exercițiul Marker Frontală a înțelege noile
10 minute proiectaă pe tablă. Explicația Videoproiector Individuală informații
Fișă de lucru 6
6. Obținerea Caiet auxiliar Capacitatea de
performanțelor Vom rezolva sarcinile de lucru de la pagina Conversația Pix Frontală a urmări cu
30 din caietul auxiliar . Rezolvarea se va Exercițiul Tablă Individuală atenţie
25 minute face pe caiet și pe tablă. Explicația Marker explicaţiile
Videoproiector Capacitatea de
Laptop a rezolva
sarcinile date

7. Evaluarea
Vom da oral exemple de cuvinte care conțin Conversaţia Frontală Evaluarea
5 minute noua literă și vom alcătui propoziții cu Exercițiul activităţilor
unele cuvinte date ca și exemplu. desfăşurate
prin diverse
sarcini de lucru
8. Încheierea
activităţii Se vor face aprecieri individuale și generale Conversaţia Fișa de lucru 7 Frontală Aprecieri orale
asupra participării elevilor la lecție, precum
3 minute și asupra comportamentului lor pe parcursul
orei. Vor primi tema pentru acasă.
Elevii vor asculta și primi aprecierile, apoi
vor ieși în recreație în mod organizat.

S-ar putea să vă placă și