Sunteți pe pagina 1din 6

PROF.ÎNV.

PRIMAR RAMONA SUBŢIRE


PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: I A
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea tematică: Sosirea primăverii
Subiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea numerelor în concentrul 0-31 cu trecere peste ordin
Tipul lecţiei: consolidare
Scopul lecţiei: Consolidarea operaţiilor de adunare şi scădere a numerelor naturale în concentrul 0-31, cu trecere peste ordin
Competenţe:
3.1 Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-31, recurgând frecvent la numărare ;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme

Obiective operaţionale

O.1. să efectueze corect, oral şi în scris, adunări şi scăderi cu trecere peste ordin cu numere naturale în concentrul 0 - 31;
O.2 să opereze cu terminologia matematică, specifică operaţiilor de adunare şi scădere;
O.3 să verbalizeze operaţiile efectuate , motivând alegerile făcute în rezolvarea exerciţiilor şi problemelor;
O.4 să descifreze mesajul, rezolvând corect exerciţiile;
O.5 să completeze exerciţii cu semnele de operaţie învăţate;
O.6 să rezolve probleme ;
O.7. să transforme probleme;

Strategii didactice:
•Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, problematizarea, ciorchinele, jocul didactic, munca independentă;
•Resurse materiale: fişe de lucru, planşe, mascote, videoproiector, calculator,
•Forme de organizare: frontal, individual.
Bibliografie:
*** Programa şcolară aprobată prin Ordin al ministrului Nr.3418/19.03. 2013
*** Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici, Suport de curs, 2013;
*** Adina Grigore, Cristina Toma şi colectivul – Ghidul cadrului didactic, clasa I, Editura Ars Libri, 2013.
Nr. Momentele Ob. Strategii didactice
crt lecţiei Conţinutul învăţării Metode şi Resurse Forme de Evaluare
. procedee materiale organizare

1. Momentul Elevii îşi pregătesc cele necesare desfăşurării în bune conversaţia colectiv observare
organizatoric condiţii a activităţii. dirijat cu sistematică
Se asigură ordinea şi liniştea în clasă. sarcini
frontale

2. Verificarea temei Se va verifica tema, urmărind aspectul cantitativ şi calitativ al ei. conversaţia frontal

3. Captarea atenţiei „Primăvara” le cere elevilor ajutorul. Ea a trimis în clasă o


O1 planşă cu adunări şi scăderi. Elevii au ca sarcină să efectueze conversaţia Planşă colectiv aprecieri
calculele, apoi să ordoneze rezultatele crescător. Fiecărui fişe de lucru dirijat cu verbale
rezultat îi corespunde o silabă. exerciţiul sarcini
O4 Potrivind silabele din dreptul exerciţiilor, vor obţine frontale
numele ,,prietenilor’’ primăverii. (buburuză, albină, fluture)
(activitate integrată CLR)

3. Anunţarea temei şi a Se va aduce la cunoştinţă elevilor că astăzi vom desfăşura


obiectivelor o lecţie de consolidare a cunoştinţelor anterioare cu conversaţia colectiv
subiectul ,,Adunarea şi scăderea numerelor naturale în explicaţia dirijat cu
concentrul 0-31 cu trecere peste ordin’’ sarcini
Se notează titlul pe tablă şi în caiete. frontale
4. Dirijarea învăţării „Prietenii primăverii” le vor cere elevilor să-şi încălzească conversaţia
O1 mintea. colectiv
Calcul mintal: jocul didactic dirijat cu
8+4=? 7+7=? 5+9=? 13+7=? 14+7=? sarcini
12-5=? 18-9=? 20-5=? 15-7=? 11-2=? exerciţiul frontale
Calculează diferenţa numerelor 12 şi 3. fişe de lucru
Află numnărul cu 6 mai mare decât 24. explicaţia

Verificarea noţiunilor teoretice cu finalizarea unui ciorchine.


- La ce vă gândiţi când spunem adunare? Dar scădere?

problematizarea
termen
colectiv
i
exerciţiul dirijat cu
sarcini
plus conversaţia frontale
ADUNARE măreşte
O2 explicaţia

ciorchinele
sumă

diferenţ
ă descăzu
scăzător t

SCĂDER
E
minus
micşorează
mai puţin

III.Probleme ghicitori: colectiv


1.În ”Punguţa cu doi bani”, dirijat cu
După cocoşul năzdrăvan, Exerciţiul sarcini
Pleacă 10 găini frumoase frontale
Si tot atâtea gâşte grase. problematizarea
O3 În total, câte păsări spui
Că vin în curtea moşului?

2.10 baloane George are,


Cu ele iese la plimbare.
2 le-a spart o albinuţă;
Câte are în mânuţă?

3.Din 18 colegi ai mei


2 n-au penarele cu ei
Câţi elevi le au în clasă
Şi nu le-au lăsat acasă?

„Florile primăverii” propun rezolvarea unor exerciţii şi


probleme. Alegerea florilor se face în ordinea culorilor Fişă de lucru
curcubeului. (activitate integrată AVAP)
Rezolvarea exerciţiilor şi a problemelor se scrie la tablă şi
pe caiete.

Floarea roşie:
1. Calculează: explicaţia
15+ 8= 26 – 8 =
16+ 5= 22 – 7 = colectiv
O1 17+13= 30 – 5 = conversaţia dirijat cu
18+ 9= 27 – 18 = sarcini
frontale
7 + 8 + 13=
12 – 4 + 15 =
25 – 6 + 11=
13+14 – 8=
exerciţiul
Floarea portocalie:
2. Află suma numerelor: 4 şi17; 12 şi 19; 15 şi 15; 18 şi
4.

O2
O3 Floarea galbenă:
3. Află diferenţa numerelor: 13 şi 7; 22 şi 6; 27 şi 9;
O6 23 şi 16;

Floarea verde:
4. Micşorează cu 5 numerele: 14, 11, 23, 20.

Floarea albastră:
5. La succesorul numărului 14 adaugă predecesorul
numărului 10.

Floarea indigo:
6. Din suma numerelor 16 şi 14 scade succesorul
numărului 12.

Floarea violet:
7. Eliza are 26 de zambile, iar Zoica are cu 9 mai puţine .
Câte zambile are Zoica?

Pe lângă rezolvarea problemei, elevii vor avea de identificat


cuvintele care conţin literele z şi Z, de despărţit în silabe şi de
alcătuit câte o propoziţie cu fiecare cuvânt. (activitate integrată
CLR). manual
Se rezolvă la calculator exerciţiul 4 pag. 45 din manualul
digital. jocul didactic

5. Evaluarea Se realizează cu ajutorul unei fişe de lucru (anexa 1). munca colectiv
Sunt rezolvate sarcinile din fişele de lucru atât frontal, cât independentă fişă de lucru dirijat cu
O3 şi individual. conversaţia sarcini
frontale
exerciţiul

individual
6. Activitate în Se interpretează cântecul “Şade raţa pe butoi”. (activitate
completare integrată MM). calculator
În limita timpului disponibil,se prezintă cu ajutorul conversaţia
videoproiectorului imagini specifice anotimpului primavara..Pe video-
fundal muzical, elevii vor recunoaşte florile primaverii. proiector
Elevii primesc surpriză de la „prietenii primăverii”.

7. Încheierea activităţii Vor avea ca temă pentru acasă exerciţiile 14, 15, 16 pag.
92 din culegere. conversaţia culegere colectiv aprecieri
Voi face aprecieri verbale asupra activităţii desfăşurate, dirijat cu verbale
recompensându-i pe elevi. sarcini
frontale recompense

S-ar putea să vă placă și