Sunteți pe pagina 1din 4

Liceul Tehnologic Construcţii de Maşini, loc. Mioveni jud.

Argeş
Profesor Marica Monica Cristina

Proiect didactic
Disciplina: Chimie
Clasa: a XI-a B
Titlul lecţiei: Compuși organici cu funcțiuni simple – probă scrisă
Tipul de lecţie: evaluare la finalul mai multor unități de învăţare

Conţinut conceptual:
* compuși organici cu grupă funcțională monovalentă: derivați halogenați, definiție, denumire,
alcooli, amine, formule de structură
* compuși organici cu grupă funcțională divalentă: aldehide și cetone, proprietăți fizice,
* compuși organici cu grupă funcțională trivalentă: acizi carboxilici utilizări

Obiectivele urmărite prin proba de evaluare:


O1 – să diferențieze compușii organici cu funcțiuni simple după grupa funcțională pe care o
conțin în moleculă,
O2 – să denumească conform IUPAC unii compuși organici cu funcțiuni simple,
O3 – să indice formulele moleculare și de structură pentru unii compuși organici cu funcțiuni
simple ,
O4 – să identifice principalele proprietăți fizice și chimice pentru anumiți compuși în corelație cu
structura lor,
O5 – să coreleze utilizările unor compuși organici cu funcțiuni simple cu proprietățile lor,
O6 – să aplice algoritmii specifici pentru rezolvarea problemelor cantitative.

Metode didactice utilizate: activitate independentă prin problematizare, algoritmizare, rezolvare


de exerciții și probleme .
Materiale didactice: test de cunoștințe.
Timp: 40 de minute

Scenariul didactic
La începutul orei profesorul prezintă elevilor itemii din testul de evaluare subliniind
faptul ca aceştia au fost realizaţi în conformitate cu planul de recapitulare discutat în ora
precedentă. Elevii citesc itemii testului și lămuresc eventualele neclarități.
La sfărșitul orei, profesorul prezintă rezolvarea corectă a subiectelor.

Test de cunoștințe din Compuși organici cu grupe funcționale simple


I Apreciați afirmațiile de mai jos astfel: dacă sunt adevărate cu A, dacă sunt false cu F.
1,5 puncte
1..Clorura de vinil se utilizează la fabricarea teflonului.
2. Glicerina este un alcool trihidroxilic miscibil cu apa..
3. Cloroformul are formula moleculară CHCl3.

II. Alegeți varianta corectă:


1. Mentolul:

a) este un alcool aromatic, b) are formula moleculară C10H20O, c) nu este o substanță de origine
naturală

2. Ecuația reacției chimice scrise corect dintre acidul acetic și bicarbonatul de sodiu este:
a) CH3- COOH + NaHCO3 →CH3-COONa + CO2 ↑,
b) CH3-COOH +NaOH →CH3- COONa + H2O ,
c) CH3- COOH + NaHCO3→ CH3-COONa + CO2↑ + H2O

3. Căreia dintre următoarele substanțe i se potrivește descrierea: lichid incolor, volatil,


inflamabil, cu gust arzător utilizat ca dezinfectant:
a) etanol, b) etanal, c) acid etanoic.

4. Pentru amina cu formula moleculară C3H9N sunt posibile un număr de formule de structură
egal cu:
a) 3, b) 4, c) 2.
2 puncte
III. Asociați formulelor de structură din coloana A denumirile corespunzătoare din coloana B
A B
1. a. dimetilamină

2. b. acid 2-metilpropanoic

3. c. 1,1,2-tricloroetan
4. d. 2-butanol
2 puncte

IV. Compusul organic A este un hornon numit adrenalină:

a) Identificați grupele funcționale din molecula adrenalinei.


b) Determinați formula moleculară a adrenalinei.
c) Calculați compoziția procentuală de masă a adrenalinei.
d) Precizați natura atomilor de carbon din molecula adrenalinei. 3,5 puncte

Se acordă 1 punct din oficiu


Timp de lucru: 40 minute

Matricea de specificații itemi-obiective

Item I II III IV

Obiective 1 2 3 1 2 3 4
O1 X
O2 X
O3 X X
O4 X X
O5 X X
O6 X

Barem de corectare și notare

I. 1. F, 2. A, 3. A, 3*0,5 = 1,5p
II. 1.b, 2. c, 3. a, 4. a 4*0,5 = 2p
III. 1.c, 2.d, 3. b, 4. a 4*0,5 =2p
IV. a) 2 grupe: hidroxil și amino 2*0,25 = 0,5 p
b) formula moleculară: C9H13NO3 0,5 puncte
c) pentru calculul lui µ 0,5 puncte
pentru determinarea %C = 59.01, %H = 7,10, % O = 26, 23, % N = 7,65 1 punct
d) C9-primar, C7, C8- secundari, C1, C2, C3, C5, C6-terțiari, C4-cuaternar 1 punct

S-ar putea să vă placă și