Sunteți pe pagina 1din 25

ASOCIATIA "DOMINOU"

Sediu: Craiova, str. Ludovic Mrazec, nr.6, Bl. M 31, Sc 1, Ap 19


IBAN: RO72 BTRLRONCRT 0445133301
Banca Transilvania, Suc. Craiova
CUI: 17002960/2004
Tel.: +040753083123, Fax: +040251510232
E-mail : asociatiadominou@yahoo.com
Web : www.asociatiadominou.ro

Program de formare
continuă
PORTOFOLIU - EVALUARE FINALĂ

EDUCAȚIA OUTDOOR – CLASA FĂRĂ


PEREȚI

ABSOLVENT: SANDU ANDREEA GEORGIANA


Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr.1 Gohor

Județul: Galati

1
Cuprins:
Tema 1 - Modulul 1 - Necesitatea cunoaşterii personalităţii elevilor și principiile
de organizare a activităţii de cunoaştere, p. 2

Tema 2 - Modulul 2 - Rezolvă conflictul! - proiect de lecție, p. 6


- Sănătatea mediului, sănătatea noastră, - proiect de activitate extracurriculară, p.9

Tema 3 - Modulul 3 - Cartea - prietena elevilor - parteneriat cu biblioteca, p.

16

2
Modulul 1

Necesitatea cunoaşterii personalităţii elevilor și principiile de organizare

a activităţii de cunoaştere
Temă de reflecție: identificați în portofoliul dumneavoastră un exemplu de activitate prin
care ați îmbunătățit stima de sine/ imaginea de sine a adolescentului/ elevului, din clasa
dumneavoastră.

Profesorul îndeplinește un rol esențial în formarea stimei de sine a copilului. Un copil vrea să fie
pe plac, are nevoie de certitudine, de protecție și recunoaștere; el se orientează după reacțiile
celor din jur și se adaptează; vrea să fie “bun” și să fie recunoscut ca atare. Deci, sentimentul
stimei de sine depinde de reacțiile celor din jur.

Când profesorul îl ascultă pe elev, îl apreciază, îl încurajează, îi vorbește cu respect, îi


acordă atenție și îl îmbrățișează atunci când copilul are performanțe bune în activitățile
școlare sau
extrașcolare, constituie experiențe care dezvoltă o imagine de sine echilibrată.

Dezvoltarea și îmbunătățirea stimei de sine la elevi trebuie începută devreme, în mod sistematic
și adecvat pentru a preveni declinul acesteia, reducând frecvența comportamentelor agresive
înregistrate la adolescenți.

Iată câteva jocuri propuse în acest sens:

Amprentele digitale

Vârsta: de la 5 la 10 ani

Durata: 15 minute

Obiective:

- distingerea caracteristicilor individuale unice.

Echipament:

- coli de hârtie, cerneală, lupă

Desfășurare:

- Fiecare copil să realizeze amprente ale degetelor pe o foaie de hârtie.

- Se analizează cu o lupă amprentele și se evidentiază faptul că sunt diferite de la o persoană la


alta.

3
- Se poate crea un colaj pornind de la aceste amprente.

4
Broșura despre mine

Vârsta: 8 - 18 ani

Durata: 60 de minute

Participanți: 4 minim, 20 maxim

Obiective:

- creșterea stimei de sine a copiilor;


- să faciliteze elevilor împărtășirea feedback-ului pozitiv cu colegii.

Echipament:

- creioane colorate, o foaie de hârtie și o agrafă de birou pentru fiecare persoană.


Desfășurare:
- Foaia de hârtie va fi colorată și împăturită în trei.
- Elevii decorează prima pagină cu numele lor scris în maniera în care doresc ei.

- Sunt listate categorii care vor fi abordate în interiorul broșurii (aproximativ 10). De exemplu,
calitatea mea principală, cel mai semnificativ moment, activitatea mea preferată, ceva la ce sunt
bun etc.
- După listarea categoriilor copiii vor furniza un răspuns pentru fiecare, fiind asigurați că nimeni
nu va citi ceea ce au scris, deci se pot simți liberi să scrie orice, indiferent cât este de pozitiv.
- Elevii împătură broșura și o închid cu agrafă de birou.
- Fiecare pasează broșura persoanei din dreapta.
- Când o persoană primește o broșura de la un vecin o întoarce (nu o deschide) și scrie un
comentariu despre aceasta pe spate.
- Însemnările pot fi lucruri simple ca „Îmi place freza ta.” sau pot fi personale pentru elevii care
se cunosc mai bine. Pot fi anonime sau pot fi semnate.
- Broșurile vor fi date în cerc de la unul la altul până când fiecare elev va semna pentru fiecare și
fiecare își va primi broșura din nou.
- Elevii petrec 5 minute în liniște și citesc ceea ce ceilalți au spus despre ei.
Discuții:
· Dacă a fost plăcut să citească lucrurile scrise de alții despre ei.

5
· Dacă cineva a fost surprins de ceea ce a fost scris.
· Dacă cineva vrea să-și clarifice ceva ce nu a reușit să citească sau nu a înțeles.
· Dacă a fost greu sau ușor să complimenteze pe alții sau să primească
complimente.
· Sunt încurajați să păstreze broșura și să o recitească atunci când nu se simt bine cu
ei inșiși.

Publicitate

Vârsta: 8 - 18 ani

Durata: 60 de minute

Participanți: toată clasa


Obiective:
- promovarea creșterii stimei de sine;
- identificarea trăsăturilor de personalitate pozitive.

Echipament:

- ziare, foarfecă, lipici, hârtie, culori.


Desfășurare:
- Se discută despre reclame, despre scopul lor și despre modul în care sunt prezentate mesajele
(vizual sau prin cuvinte). Se adaugă promovarea aspectelor pozitive ale produsului, calitățile
fine. Se abordează modul în care reclamele conving o persoană să cumpere un produs.
- Sarcina elevilor este să creeze o reclamă care să fie convingătoare pentru un prieten.
- Copiii își vor descrie aspectele pozitive prin pictură, cuvinte sau o combinație a celor două.
- La sfârșit elevii își împărtășesc reclama cu alții. Ceilalți sunt lăsați să confirme calitățile
pozitive ale prezentatorului.

Afișul pe spate

Vârsta: peste 7 ani

Durata: 60 de minute

Participanți: toată clasa

Obiective:

- dezvoltarea stimei de sine;

- amuzament.

Materiale:

- coli de hârtie, bandă de lipit.

6
Desfășurare:

- Se cere fiecărui elev să noteze pe o foaie de hârtie trei calități personale.

- Foaia este lipită pe spatele fiecăruia cu partea scrisă în jos astfel încât nimeni să nu poată citi ce
este scris.

- Fiecare copil se va plimba prin clasă și va nota cate un lucru bun, pozitiv pe foaia de pe spatele
fiecăruia dintre colegi.

- După ce fiecare a scris fiecăruia dintre colegi, foile se iau jos și fiecare citește mesajele primite.

Discuție:

· Se discută despre concordanța dintre părerea proprie despre sine și părerea celorlalți.

„Pentru tine, dar de la cine?” sau „Oglinda” sunt alte jocuri care pot fi utilizate tot în scopul
dezvoltării stimei de sine a copiilor.

BIBLIOGRAFIE:

www.education-world.com (1998). Fourteen MORE Activities for the First Days of School!

www.6seconds.org (1998). Emotional Intelligence Toolbox: Expression Journals

www.eric.ed.gov (2000). Examinating Ideas about Body Image. AskERIC Lesson

Plan www.exploratorium.edu (1998). Playing Game with Memory

https://www.pbs.org/wgbh/nova/thin/ (2001). NOVA Online -- Dying to be Thin

www.self-science.com (2001). Self-Science Emotional Intelligence Lesson Archive

7
Modulul 2

Managementul comunicării și al conflictului


Tema portofoliu 2 Aplicație

Identificaţi o situaţie de conflict/ criză educaţională şi concepeţi un plan de intervenţie sub


forma unui proiect pentru soluţionarea acestuia/ acesteia

PROIECT DE
LECȚIE
CONFLICTUL

Titlul lecției: Rezolvă conflictul!


Nivelul de învățământ: învățământ gimnazial (cls. a V-a și a VII-a)/ gimnazial/ liceal

Scop:

- dezvoltarea la elevi a abilităților de management al conflictelor.


Obiective:
- să identifice acele calităţi care, puse în practică îi pot ajuta în ceea ce priveşte
prevenirea conflictelor (respect, responsabilitate, toleranţă, altruism, bunătate etc.);
- să enunțe o definiţie a conflictului, din punct de vedere al elevilor, pe baza experienței
personale;
- să precizeze diverşi factori ce pot conduce la apariţia conflictelor;
- să arate consecinţele nedorite ale manifestării conflictelor;
- să găsească scenarii pozitive de soluţionare a conflictelor.
Etapele/ desfășurarea propriu-zisă a lecției

I. Evocarea
Exerciţiu de energizare - Calităţi ce pot preîntâmpina apariţia conflictelor.
Fiecare elev va menţiona o calitate pe care o are şi care, pusă în practică poate preîntâmpina
apariţia unui eventual conflict verbal sau fizic (altruism, responsabilitate, respect, bunătate etc.).
Exerciţiul se va încheia după ce fiecare elev se va prezenta.
II. Realizarea sensului
Explicarea termenului de conflict.
Profesorul le va explica elevilor sensul termenului de conflict, respectiv: conflictul reprezintă o
neîntelegere, un dezacord, o discuţie în contradictoriu şi se poate manifesta sub forma unui
conflict verbal sau fizic, cerându-le apoi şi elevilor să definească din punctul lor de vedere
termenul de conflict.
III. Reflecția
Profesorul le cere elevilor să enunţe, din punctul lor de vedere, care sunt sursele apariţiei
conflictelor și consecințele conflictelor.

Evaluarea
Evaluarea inițială se realizează prin chestionarea orală a elevilor referitoare la ce înseamnă
8
conflictul, care pot fi sursele conflictelor și cum le putem rezolva.

9
Evaluarea formativă constă în observarea comportamentului elevilor pe parcursul prezentării fișelor
de lucru și adresarea de întrebări referitoare la modalităție de rezolvare a conflictelor, iar la finalul
activității elevii completează un mic chestionar.
Minichestionar de
evaluare Ce este conflictul?
ü Un act de violență verbal.
ü Un dezacord, o neînțelegere.
ü Un act de violență fizică.
ü problemă.
Verifică!

Resurse necesare:

- conexiune Internet, laptop, videoproiector, coli A4, creioane, coli flipchart, markere, fișa de
lucru „Rezolvă conflictul”.

FIŞĂ DE LUCRU

Rezolvă conflictul!

Procedez corect?
Este drept ceea ce fac?
Cum se va simţi celălalalt ?
Găseşte scenarii pozitive de soluţionare!
FIȘA DE LUCRU
1. Colegul care stă în banca din spate mă împinge cu pixul în spate să-l ajut la testul de limba
română. Simt că îmi este foarte dificil să mă mai concentrez la ceea ce am de făcut.

2. Ies în pauză şi colegul meu de bancă îmi smulge pachetul de mâncare din mână.

3. Colegul din faţa mea vine la banca mea, îmi ia caietul de pe bancă şi îl trânteşte pe jos. Îl ridic, îl
pun pe bancă şi el îl trânteşte din nou.

4. Colegul de bancă mă strigă „aragaz cu patru ochi”. Ceilalţi copii râd şi se uită spre mine.

5. Doi colegi se joacă pe terenul de sport cu mingea de baschet. Merg spre ei şi le iau mingea să dau
la coş. Unul dintre ei îmi vorbeşte urât şi strigă la mine să las mingea jos.

6. Un coleg umblă fără să ceară voie în geanta unui alt coleg. Acesta din urmă află de la alţi colegi şi
merge şi îi trage un pumn. Diriginta intră în clasă şi vede cei doi băieţi care se bat.

10
CUM SĂ REZOLVI UN CONFLICT CU CINEVA

1. Păstrează-ți calmul. - Numără până la 10.

- Fă o plimbare.
Respiră adânc de câteva ori.

2. Spune cum te simți și de ce. – „Mă simt ..... pentru că.......”

3. Căutați împreună soluții.

4. Faceți un compromis. – „Bine, te joci tu cu jucăria 5 minute și apoi eu 5 min.”

PROVERBE

Ø Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!

Ø Vorba dulce mult aduce.

Ø Cuvintele puține sunt cele mai bune.

Ø Cel mai deștept renunță primul.

Ø Când doi se ceartă, al treilea câștigă.

Ø La nevoie se cunoaște prietenul.

Ø Iubește-ți prietenul cu defectele lui!

Ø Cine caută prieteni fără cusur, fără prieteni rămâne.

Ø Un prieten e greu să-l găsești și mai ușor să-l pierzi.

Ø Cine caută ceartă, găsește bătaie.

STUDIU DE CAZ

Conflict elev – elev

La clasa a IV- a apar mereu conflicte fizice și verbale între un elev (J.V.) și majoritatea
colegilor săi.

Cauze:

- elevul J.V. este diagnosticat cu hiperkinezie;

- incapacitatea elevului de a se integra în colectivul de elevi;

11
- lipsa abilităților de lucru ale învățătorului cu copii cu certificat de expertiză specială;

- incapacitatea colegilor de clasă de a înțelege și tolera comportamentul colegului lor.

Soluții:

1. Consiliere psihologică și asistență permanentă din partea unui profesor de sprijin.


2. Integrarea în învățământul special.
3. Adaptarea sarcinilor și metodelor didactice de către învățător la posibilitățile și

comportamentul lui J.V.


4. Consiliere de grup a clasei și inițiere în negocierea conflictelor.

Părerea mea ar fi că o combinație de soluții ar fi cea mai eficientă pentru rezolvarea conflictului.

12
Modulul 2

Tema
1
Proiect de activitate extracurriculară

Data:

Clasa: a V-a

Activitate extracurriculară: Educaţie ecologică

Subiectul: „Sănătatea mediului, sănătatea noastră”


Scop:

- formarea unei atitudini pozitive faţă de relaţiile omului cu natura;


- dezvoltarea intereselor elevilor pentru starea de sănătate a mediului;
- educarea elevilor în spiritul ocrotirii şi protejării mediului.
Obiective operaţionale:

O1 – să identifice forme de poluare ale mediului înconjurător;

O2 – să determine efectele poluării asupra mediului;

O3 – să denumească acţiuni de ocrotire şi protejare a mediului;

O4 - să sesizeze efectele distrugerii pădurilor;

O5 – să argumenteze că sănătatea mediului înconjurător influenţează sănătatea omului;

O6 – să transmită mesaje ecologice.

13
Strategia didactică:

Mod de abordare: algoritmic

Forma de organizare: frontal, individual şi pe echipe

Metode şi procedee: conversaţia, Ciorchinele, brainstorming

Durata: 50 min

Loc de desfăşurare: CDI, curtea şcolii.

Bibliografie: Cătrună Liliana. (2006). „Pământul în pericol”. Editura Coressi. Bucureşti;

Ciobotaru Melania. (2007). „Educaţia ecologică” – ghid. Editura CD Press. Bucureşti.


Ştiaţi că ...
1. ... supravieţuirea noastră depinde de arbori? ( ideal ar fi ca suprafaţa împădurită a
României să crească la 40٪ din suprafaţa ţării).
2. ... un hectar de arbori poate absorbi monoxidul de carbon (H2) produs zilnic de 50 de
maşini?
3.în perioada 1991-2005, în România s-au defrişat ilegal 30 000 hectare (ha) de teren, iar
alte 100 000 ha au fost puternic rărite?
4.perioada 15 martie-15 aprilie este numită Luna Pădurii, iar pe 5 iunie sărbătorim Ziua
Mondială a Mediului?
5.Focile, delfinii şi balenele pot confunda pungile de plastic cu meduzele. Ele mănâncă
uneori aceste pungi care în cele din urmă le sufocă şi le provoacă moartea?
6.În gâtul unei balene albe (beluga) s-au găsit chiar şi până la 50 de pungi de plastic.
7.teiul degajă de 2,5 ori mai mult oxigen decât bradul, iar plopul o cantitate de 7 ori mai
mare.
8.din lemnul copacilor se obţine hârtia. Dacă refolosim 1000 de kilograme (kg) de hârtie
se pot salva 17 arbori?

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Momentele Ob. Conţinuturile învăţării Strategia Evaluare

lecţiei oper. didactică

1. Moment
organizatoric Pregătirea elevilor pentru
începerea activității de
educaţie ecologică.

14
2. Captarea
atenţiei Poeziile: „Tristeţea pădurii”, - recitare de Recitaţi
„Pomişorul”, de N. Nasta și poezii poeziile!
„Glasul pădurii”, de
P. Stoicescu

3.
Anunţarea „Sănătatea mediului,
temei sănătatea noastră!”

15
4.
Dirijarea O1 Poluarea aerului: Metoda Identificaţi
învăţării Ciorchinelui, diferite forme
- gazele de eşapament; conversaţia de poluare
ale mediului!
- fumul şi gazele de la fabrici
şi uzine, termocentrala
Ișalnița;

- mirosuri urâte;

- diferite zgomote.

Inhalate de om influenţează
negativ sănătatea.

Poluarea apei:

- scurgerile de ulei atunci


când se spală maşinile la râu;

- detergentul şi săpunurile
folosite;

- aruncarea resturilor
menajere pe mare, la
marginea râurilor.

Poluarea solului:

- defrişarea pădurilor;

- seceta, inundaţiile;

- erupţiile vulcanilor.

Arborii purifică aerul pe


care-l respirăm, aduc ploaia,
furnizează combustibil şi
adăpost pentru oameni, Care sunt
animale, păsări, insecte. efectele
Poluarea, distrugerea poluării?
pădurilor pot să ducă la
16
sfârşitul speciilor de plante şi
animale.

Toate aceste forme de


poluare duc la îmbolnăvirea
oamenilor, la dispariţia
diferitelor specii de plante şi Ce putem
vieţuitoare. face pentru
ocrotirea
Pentru a supravieţui toate
mediului?
plantele şi animalele depind
unele de altele, iar noi,
oamenii suntem dependenţi
O2 de ele pentru hrană, adăpost.

Dacă acţionăm imediat


putem preveni dezastrele
mediului. Putem acţiona atât
individual, cât şi în echipă.
Dacă toată lumea ar face
aceste lucruri, situaţia ar fi Ce s-ar
vizibil mai bună: întâmpla
dacă pădurea
- Nu irosi apa!
ar muri?
- Economiseşte -brainstorming
energie!

O3 - Reciclează hârtia,
sticla, plasticul!

- Foloseşte sacoşe din


pânză sau rafie!

- Plantează flori şi
pomi!

Fără pădure:

17
- noi am muri. Pădurea
atrage monoxidul de carbon
(maşini) şi degajă oxigen.

- ar fi distruse adăpostul şi
hrana animalelor;

- ar avea loc alunecări de


teren;

- puterea vântului ar fi mai


O4
mare.

Dacă pământul şi apa


sunt poluate, atunci se
O5 îmbolnăvesc plantele,
animalele şi omul. Într-un
mediu curat şi sănătos fiecare
se simte bine, relaxat, liniştit,
sănătos.

18
5. Fixarea
cunoştinţelor O6 Mesaje ecologice: - sfaturi, Transmiteţi
îndemnuri mesaje
1. Avem un singur pământ. ecologice!
Protejaţi-l!
- afișe,
2. Protejând natura, protejăm postere,
viaţa! pancarte.

3. Ocrotind natura, ne salvăm


viaţa!

4. Sănătos trăim dacă natura


îngrijim!

5. Poluăm mai puţin, trăim


mai mult!

6. Plantaţi pomi şi flori


pentru voi şi pentru noi!

7. Este mai bine să plantaţi


decât să tăiaţi!

8. Nu e om cel ce n-a sădit


un pom!

6.
Încheierea Ştiaţi că …
activității

19
Modulul 3

INSPECTORATUL ȘCOLAR JUDEȚEAN DOLJ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIRCEA ELIADE”

Nr. din / / 2022


Avizat,

Inspector,

Școala Gimnazială ”MIRCEA ELIADE” Biblioteca Județeană

Director, Bibliotecar,

Motto: “Carte frumoasă, cinste cui te-a scris

Încet gândită, gingaş cumpănită;

Eşti ca o floare, anume-nflorită

În mâinile mele, care te-au deschis.”

(Tudor Arghezi)
Coordonator,

20
Argument

Un copil care creşte în lumea cărţilor este asemeni unei flori care creşte în grădina
feerică a Naturii Mamă.

În ciuda progresului rapid al ştiinţei, cartea rămâne nemuritoare în educarea şi formarea


personalităţii fiecărui om.

Aflat în această lume, copilul se regăseşte în lumea Jucăriilor - cartea în care


componentele ei sunt conţinuturile viu colorate şi atractive, ori în lumea Poveştilor, unde oricine
este desprins de firul realităţii şi atras, involuntar, de peripeţiile distractive ale personajelor
acestora.

Coordonat pe acest drum, micul şcolar, se obişnuieşte cu gândul că, oriunde, oricând şi
oricum, cartea rămâne cel mai bun profesor al omului.

Acest prilej deschide elevilor din clasa I o lume nouă şi plăcută. Oferă şi părinţilor
amintiri în care retrăiesc momentele frumoase din perioada debutului şcolar şi nu numai.

Scopul proiectului de faţă este de a oficializa şi motiva intrarea elevilor în lumea cărţilor
şi de a întări parteneriatul dintre şcoală şi bibliotecă.

La rândul ei, biblioteca va trezi în sufletele prichindeilor curiozitatea şi plăcerea de a


parcurge paginile cărţilor, multiple, variate şi pline de învăţături.

Copiii vor deveni mai responsabili, mai atenţi, mai pregătiţi pentru viitor. Vor descoperi
multe din micile, dar esenţiale secrete ale vieţii.

Sunt convinsă că relaţia acestui parteneriat se va transforma într-o prietenie durabilă şi


elegantă, destul de necesară.

Mai mult, din punctul meu de vedere, lumea cărţilor este însăşi, lumea copiilor care,
cândva vor deveni adulţi, asemeni nouă.

21
Descrierea proiectului

Proiectul educaţional pe care îl propun reprezintă încercarea de a reda cărţii locul cuvenit,
de a educa şcolarii în spiritul preţuirii acesteia. Cartea oferă satisfacţii nebănuite şi contribuie la
formarea personalităţii şi comportamentului celui care o citeşte.

Principalele texte care formează gustul pentru citit aparţin literaturii pentru copii, texte ce
formează dragostea pentru limba maternă, gustul pentru frumos, sensibilitatea şi discernământul
în selecţia valorilor, imaginaţia creatoare. Cu cât şcolarul se apropie mai devreme de carte, cu atît
mai durabile sunt efectele ei în ceea ce priveşte comunicarea comportamentului şi socializarea
lui.

Cartea va deveni una din preferinţele elevilor numai dacă vom redescoperi valenţele acestui
minunat instrument de lucru şi-l vom pune la îndemâna lor.

Competenţe

۩ Cunoaşterea bibliotecii şi a importanţei acesteia în procesul educaţional.

۩ Cultivarea gustului pentru lectură, pentru frumos, exersarea limbajului şi posibilităţilor


de comunicare, prin activităţi în parteneriat cu biblioteca şi cu şcoala.

۩ Stimularea interesului pentru lectură în perioada şcolarităţii mici.

Obiective:

● să cunoască rolul bibliotecii în viaţa şcolarilor;

● să fie stimulat gustul pentru lectură, comunicarea orală, creativitatea;

● să satisfacă curiozitatea preşcolarilor pentru o carte frumos ilustrată;

● să se familiarizeze cu instituţiile care fac posibilă procurarea de carte;

● să-şi formeze o atitudine de responsabilitate şi respect faţă de carte.

Metode şi tehnici de lucru

► întâlniri, vizite, dezbateri, expoziţie de carte, vizionare de film, albume, ore de lectură,
program de desene animate, programe artistice.

22
Grup ţintă

► şcolari

► cadre didactice

► bibliotecar

► părinţi

► bunici

Resursele proiectului

Umane: şcolari, părinţi, cadre didactice, funcţionar al bibliotecii comunale etc.

Materiale: albume, cărţi, reviste, imagini, portofolii, aparate audio-video etc.

Temporale: octombrie 2022 – iunie 2023

Spaţiale: sala de clasă, bibliotecă

Monitorizare

Se respectă graficul activităţilor întocmite şi riguros îndrumate.

Mediatizare

Avizierul clasei, facebook

Diseminarea proiectului

Experienţa pozitivă şi rezultatele proiectului vor fi aduse la cunoştinţa întregii comunităţi, în


cadrul consiliului profesoral şi a unor instituţii similare, expuneri în cadrul sesiunilor de
comunicări, simpozioane, publicaţii.

Nr. Activitate Responsabil Perioada


crt.

1. Întâlnirea părţilor penntru Prof. înv. - octombrie


stabilirea programului desfăşurat primar, Ioana
Cîrpici

Bibliotecar,
Smaranda Nicolae

23
2. “Carnavalul Toamnei” – Prof. înv. - noiembrie
prezentare cărţi, imagini, picturi; primar, Ioana
Cîrpici
- lucrări artistico-plastice ale copiilor.

3. “Vine, vine Moş Crăciun!” Prof. înv. - decembrie


primar, Ioana
- poezii, cântece, colinde. Cîrpici

4. “Mihai Eminescu - Luceafărul poeziei Prof. înv. - ianuarie


româneşti” primar, Ioana
Cîrpici
- concurs de recitare.
Bibliotecar,
Smaranda Nicolae

5. “De Ziua Mamei”, zi festivă a Prof. înv. - martie


anotimpului Primăvara - moment primar, Ioana
artistic; Cîrpici
- prezentare de lucrări artistico-plastice
ale copiilor. Bibliotecar,
Smaranda Nicolae

6. Ziua internaţională a cărţii pentru copii Prof. înv. - aprilie


şi tineret primar, Ioana
Cîrpici
„Începând cu anul 1967, în fiecare an,
pe 2 aprilie (data naşterii scriitorului Bibliotecar,
Hans Christian Andersen) în întreaga Smaranda Nicolae
lume se sărbătoreşte Ziua internaţională
a cărţii pentru copii şi tineret. Scopul
acestei zile este de a însufleţi dragostea
de carte şi de a îndrepta atenţia copiilor
către cărţi.”

24
7. „Biblioteca mea” Prof. înv. - iunie
primar, Ioana
- desene folosind diferite tehnici Cîrpici
reprezentând biblioteca în ochii fiecărui
copil. Bibliotecar,
Smaranda Nicolae
Evaluare proiectului

Coordonator:

Prof.Liliana Băcanu Consilier educativ,

Prof. .......

Director, Bibliotecar,

Prof.

25

S-ar putea să vă placă și