Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

DATA: 23 ianuarie 2024


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G. P. P. Nr. 10 Buzău
GRUPA: mijlocie „Albinuțele”
PROFESOR COORDONATOR: Gheorghe Victoria
PROFESOR METODIST: Grosoiu Ana
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Rîșnoveanu Nicoleta,
Neagoe Tatiana
PROPUNĂTOR: Bejgu Claudia
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost și va fi aici pe
Pământ?”
TEMA PROIECTULUI: „Ola pleacă în călătorie”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Până la Lună și înapoi”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Ola călătorește pe Lună”
TIPUL DE ACTIVITATE: dobândirea de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: activitate monodisciplinară
DOMENIU EXPERIENȚIAL: DLC
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Dezvoltarea limbajului, a
comunicării și premisele citirii și scrierii
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Activare și manifestare a potențialului creativ;
3. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
COMPORTAMENTE VIZATE:
1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii
și receptării (comunicare receptivă);
2. Demonstrează înțelegere unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,
emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
3. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în
situații noi;
4. Manifestă creativitate în activități diverse.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:
O1: Să asculte cu atenție povestirea, urmărind firul narativ și ilustrațiile;
O2: Să răspundă la întrebările adresate în propoziții întregi;
O3: Să dea exemple de mijloace de transport aeriene.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, povestirea.
Materiale didactice: ghicitoare, povestea „Ola călătorește pe Lună”, ilustrații cu
momente din poveste, panou cu mijloacele de transport aerian, fișă de colorat,
abțibilduri.
Formă de realizare: frontal, individual.

RESURSE TEMPORALE: 20-25 de minute


RESURSE UMANE: 21 de preșcolari
RESURSE SPAȚIALE: sala de grupă
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Curriculum pentru educație timpurie,
2019
Desfășurarea activității

Momentele Elemente de strategie didactică


Ob. Conținut științific Metode și Mijloace de Forme Evaluarea
acțiunii
procedee învățământ organizare
1. Momentul Sunt asigurate condițiile necesare desfășurării
organizatoric optime a activității didactice:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului corespunzător lucrului Conversația Frontal
individual și pe grupe;
- pregătirea materialelor didactice;
- organizarea colectivului de copii.

2. Captarea Propunătoarea va începe activitatea cu o


atenției ghicitoare: Aprecierea
Cu viteza gândului Conversația Frontal răspunsurilor
Printre stele zboară, Exercițiul copiilor
Dă ocol pământului
Și-apoi coboară. (Racheta)
3. Anunțarea Odată ce au aflat răspunsul ghicitorii,
temelor și a propunătoarea anunță tema activității. („Dragi Explicația Frontal
obiectivelor copii, astăzi vom asculta cum Ola a ajuns pe Lună
și vom discuta despre mijloacele de transport
aerian.”)
4. Dirijarea Propunătoarea începe să citească povestea „Ola Ilustrații cu
activității O1 călătorește pe Lună” (anexa 1), folosind ilustrații Povestirea momente din
pentru a arăta momente din poveste (anexa 2). povestea „Ola Frontal
În urma poveștii, copiii vor avea de răspuns la călătorește pe
următoarele întrebări: Lună”
„Care este titlul poveștii?” (Titlul poveștii este „Ola
O2 călătorește pe Lună”.) Conversația
„Care sunt personajele povestirii?” (Personajele Exercițiul Frontal Aprecieri
povestirii sunt Ola și Coco.) verbale
„La ce visa Ola?” (Ola visa să călătorească pe
Lună.) Conversația Ilustrații cu
O2 „Cu ce au ajuns Ola și Coco pe Lună?” (Ei au ajuns Exercițiul momente din Frontal Aprecieri
pe Lună cu ajutorul unei rachete.) povestea „Ola verbale
„Ce au făcut Ola și Coco când au ajuns pe Lună?” călătorește pe
(Când au ajuns pe Lună, Ola și Coco s-au jucat.) Lună”

Aceasta le va mai adresa o ultimă întrebare, pentru Conversația Aprecieri


a muta atenția de la poveste, la subiectul lecției: „În Exercițiul Frontal verbale
O2 afară de rachetă, ce alte mijloace de transport
aerian mai știți?”
Panou cu
Propunătoarea le va expune copiilor un panou cu mijloacele de Aprecieri
toate mijloacele de transport aerian (anexa 3). Ea va Conversația transport aerian Frontal verbale
discuta ce înseamnă un mijloc de transport aerian, va
enumera toate mijloacele de transport de acest fel și
le va descrie.
Panou cu Aprecieri
O3 La final, aceasta îi va întreba dacă au memorat Exercițiul mijloacele de Frontal verbale
informațiile discutate, prin denumirea fiecărui Conversația transport aerian
mijloc de transport aflat pe panou.
5. Evaluarea Fiecare dintre voi a primit câte o planșă de colorat Exercițiul Aprecieri
cu unul dintre personaje (anexa 3). Înainte de a Demonstrarea Fișă de colorat Individual verbale
colora, se vor face exerciții de încălzire a mușchilor Conversația
mici ai mâini.
6. Încheierea Odată ce preșcolarii au terminat de colorat fișele,
activității ele vor fi afișate pe un panou și eu voi recompensa Conversația Abțibilduri Frontal Aprecieri
copiii cu abțibilduri. verbale
Anexa 1 Anexa 2
Anexa 3 Anexa 4

S-ar putea să vă placă și