Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data :20 ianuarie 2009 Grupa: mica Unitatea de invatamant : gradinita Tema :Cand /cum si de ce se intampla ? Subtema :Iarna Vietuitoarele padurii Mijloc de realizare : Activitate integrata Tipul activitatii : dobandire de cunostinte Categorii de activitati : A.D.P- Intalnirea de dimineata -convorbire Modul de viata al vietuitoarelor iarna A.L.A. Joc de masa -Alege si potriveste - Arta - Desen Coloram blanita ursului D.L.C. Educarea limbajului Povestirea educatoarei : Ursul pacalit de vulpede Ion Creanga D.E.C. Educatie muzicala cantec Ursul pacalit A.L.A. Joc distractiv Ursul doarme Obiectiv fundamental :dobandire de cunostinte referitoare la modul de viata al animalelor salbatice in timpul iernii ; formarea deprinderilor copiilor de a asculta o poveste in grup ;cunoasterea unor calitati si insusiri morale ( naivitatea ursului ,siretenia vulpii ) ; participarea la activitatile de grup atat in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor. Obiective operationale : La finalul activitatii copiii vor reusi : - sa dobandeasca cunostinte despre animalele salbatice si modul lor - de viata in timpul iernii ; - sa aleaga jetoanele ce contin partile componente ale ursului potrivindu-le corect pe plansa ; - sa completeze spatiul dat respectand cerintele temei ; - sa asculte cu atentie textul povestirii ;

- sa reproduca fragmente din poveste folosindu-se de imagini ,cu ajutorul intrebarilor adresate de educatoare ; - sa stabileasca pe baza comportamentului personajelor trasaturile dominante ale acestora ; - sa diferentieze personajele pozitive de cele negative ; - sa dobandeasca deprinderi melodice respectand intensitatea sunetelor - sa participe la desfasurarea jocului respectand regulile acestuia ; sa participe cu interes la desfasurarea activitatii atat in calitate . de auditor cat si in calitate de vorbitor . Strategie didactica : semidirijata Metode si pocedee : conversatia ,explicatia ,problematizarea , jocul etc. Metode de evaluare : observare curenta , verificare orala si examinare prin intermediul jocului . Mijloace didactice :ursuleti de plus ,jetoane cu partile componente ale ursului , plansa cu ursul ,textul povestii cu imagini sugestive cu momentele povestirii ,culori ,planse cu ursuleti pentru colorat ,textul cantecului . Material bibliografic : Curriculum-ul invatamantului prescolar ; Laborator prescolar ed. Bucuresti 2001 ; Metode Interactive de Grup ed . Arves.

SCENARIUL ZLEI
Pornind de la faptul ca ,in ziua anterioara in cadrul domeniului stiinta , la Cunoasterea mediului copiii au observat ursul fiind foarte interesati de modul de viata a acestuia , de insusirile caracteristice ale ursului ,am initiat acest proiect de activitate integrata cu ajutorul caruia copiii sa-si insuseasca unele cunostinte despre animalele din padure si sa-si consolideze cunostintele anterior asimilate. Asadar,la Intalnirea de dimineata un baietel le-a aratat colegilor sai ca a cumparat o carte cu animale salbatice si a spus ca ar vrea sa afle mai multe lucruri interesante despre acestea .De aici au pornit
discutiile despre modul de viata ,despre insusirile animalelor ,despre deosebirile dintre acestea etc. Mergand apoi spre Zonele de interes au observat ca existau imagini cu ursul ,dar blana ursului nu era colorata ,spunand o fetita ca trebuie sa-i coloreze blana ursului pentru ca daca vom lasa blana ursului alba atunci trebuie sa il ducem pe urs la Polul Nord si nu in padure ,iar in alta parte a salii au observat ca era o plansa mai mare iar langa plansa erau mai multe jetoane cu partile componente ale corpului unui animal, ei fiind cei care vor alege jetoanele si le vor potrivi pe plansa cea mare formand imaginea ursului. Dupa ce au realizat sarcinile , pe marginea plansei pe care copiii au completat-o cu partile componente am decis sa ascultam o poveste despre acest animal salbatic care impreuna cu un alt animal au trecut printr-o intamplare in urma careia ursul a avut de suferit pentru ca s-a lasat pacalit Ascultand povestea , copiii au reusit sa reproduca fragmente din poveste cu ajutorul imaginilor sugestive si a intrebarilor adresate de educatoare , stabilind pe baza comportamentului personajelor trasaturile dominante ale acestora ( naivitatea ursului , siretenia vulpii ) ,dupa care le-am spus ca vom canta impreuna un cantecel pentru urs ca acesta sa nu fie suparat ca vulpea fara coada l-a lasat. Copiii au fost foarte incantati de textul cantecului executand in timpul cantecului unele gesturi ale animalelor , dobandind astfel unele deprinderi melodice, respectand intensitatea sunetelor

,iar in finalul activitatii am jucat impreuna cu vulpea si ursul un joc minunat , copiii fiiind foarte fericiti participand cu drag la desfasurarea activitatii . URSUL PACALIT cantec

Umbla ursul prin padure Dupa fragi si dupa mure , Dar cu vulpea se-ntalneste Si-ar manca si el un peste. Refren:Mor ,mor ,mor cumatra mea Da-mi un peste nu fi rea. Daca vrei sa mananci peste Mergi la balta , pescuieste , Eu cu coada am pescuit Si mult peste am gasit. Refren : Mor ,mor ,mor nu fi sireata Mai vulpita , mai cumatra. In balta coada am bagat , Insa apa a-nghetat , Peste eu nu am gasit , Vulpea iar m-a pacalit . Refren : Vai ,vai, vai de coada mea Ce ma fac eu fara ea .

Cantecul se poate canta pe melodia Cate unul pe carare Compozitie proprie

S-ar putea să vă placă și