Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA : 21.02.2012 GRUPA : mare EDUCATOARE : Moisei Andreea TIPUL ACTIVITATII: ALA1+DS(matematica) activitate integrata

TEMA: O zi in padure ALA1! !arta "Scena din povestea "#rsu$ paca$it de vu$pe !constructii "Adaposturi pentru caprioare !%oc de masa & "'uzz$e & anima$ute! MA()MA(*+A& ",e %ucam-matematica invatam TIPUL ACTIVITATII: veri.icare si conso$idare OBIEECTIVUL FUNDAMENTAL: veri.icarea numaratu$ui si socotitu$ui in $imite$e 1!/ precum si conso$idarea deprinderi$or de %oc-$ucru in ec0ipa-co$a1orare. OBIECTIVE OPERATIONALE: !sa interpreteze ro$u$ vu$pii si a$ ursu$ui din povestea 2 #rsu$ paca$it de vu$pe 3. !sa redea prin constructii .orma unor adaposturi !sa reconstruiasaca un %oc de puzz$e
1

!sa numere corect cardina$ si ordina$ in $imite$e 1!/ !sa cunoasca vecinii numere$or 1!/ !!sa rea$izeze scara numerica a numere$or natura$e 1!/. !sa e.ectueze operatii de adunare si scadere cu 1 si 2 unitati in $imite$e 1!/. !sa rezo$ve pro1$eme i$ustrate. !sa uti$izeze un $im1a% matematic adecvat !sa ai1a o pozitie corpora$a corecta !sa .ie participativi $a activitate METODE SI PROCEDEE : conversatia- e4p$icatia- %ocu$ de ro$-e4ercitiu$-pro1$ematizarea MATERIAL DIDACTIC :masti-cu1uri-puzz$e-.isa de $ucru-cosu$ete-iepurasi-1u$ine-ci.recutiuta cu surprize-si$uete anima$e-stimu$ente. DURATA : 56 minute BIBLIOGRAFIE : +urricu$um pentru invatamantu$ presco$ar 200/.

Activitatea integrata din gradinita & g0id metodic200/.

ETAPELE ACTIVITATII 1.MOMENT ORGANIZATORIC

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

METODE SI PROCEDEE

2.CAPTAREA ATENTIEI

'regatirea sa$ii de grupa pentru des.asurarea activitatii. Aran%area mo1i$ieru$ui. 'regatirea pernute$or pentru inta$nirea de dimineata. Aerisirea sa$ii de grupa. Descoperirea de catre copii a cutiutei cu surprise. +0em un copi$ pentru a desc0ide cutia. !ce ai gasit in cutie7 !numeste anima$e$e !unde traiesc aceste

*ntrarea ordonata a copii$or in sa$a de grupa si asezarea $or pe permute. +opiii Surpriza descopera cutiuta cu surprise. #n copi$ o va desc0ide. !eu am gasit in cutie niste anima$e. 8urs-veverita- +onversatia iepurasvu$pe3

anima$e7

!te rog aseaza anima$e$e pe panou.

3.ANUNTAREA TEMEI

4.PREZENTAREA
CONTINUTURILOR SI DIRIJAREA INVATARII

+opii-astazi veti $ucra $a sectoare$e Arta-+onstructii 9oc de masa si veti arata musa.iri$or nostri cat de 1uni matematicieni sunteti. *i .ami$iarizez pe copii cu ce$e : centre desc0ise si $e e4pun cerinte$e .iecaruia. 1.S)+(O;#L "A;(A !desen #rsu$ paca$it de vu$pe 2.S)+(O;#L "+O,S(;#+(** !adaposturi pentru caprioare :.S)+(O;#L "9O+ D) MASA !puzz$e cu anima$e. Acum -mergeti $a ce sector doriti si nu uitati ca puteti -pe rand sa mergeti $a toate ce$e

$uparici. !aceste anima$e traiesc in padure-sunt anima$e sa$1atice. +opi$u$ va aseza anima$e$e pe un panou . Sunt atenti $a deta$ii$e )4p$icatia o.erite de educatoare.

Ascu$ta e4p$icatii$e educatoarei. )4p$icatia

+opiii se indreapta spre sectoru$ pre.erat. +opiii $ucreaza in $iniste .

9ocu$ de ro$

trei centre desc0ise. *n timp ce copiii $ucreaza $a sectoare-eu stau printre ei si $e o.er a%utor daca este necesar. Dupa ce termina de $ucrat -.ac o mica eva$uare a activitatii pe sectoare. !ce ati $ucrat $a sectoru$ "9oc de masa7

+onversatia ,oi-$a sectoru$ "9oc de masa am reconstruit puzz$e!uri cu anima$e . ,oi $a sectoru$ "Arta am +onversatia desenat pe "#rsu$ paca$it de vu$pe ,oi-$a sectoru$ "+onstructii am constriut adaposturi pentru caprioare$e din padure.

!ce ati desenat $a sectoru$ "Arta7

!ce ati $construit $a sectoru$ "+onstructii7

'ro1$ematiz area

+u cantecu$ "<u$pea trecem sa $ucram $a matematica.


REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

1-2-:-5-6-=->//->-=-6-5-:-21'rima pasare-a
5

8numara crescator 1!/8numara descrescator /!1-

8numara ordina$ pasari$e .

doua pasare?a opta pasare. +onversatia <ecinii numaru$ui 2 sunt 1 si :. <ecinii numaru$ui 6 sunt 5 si =. <ecinii numaru$ui > sunt = si /. ,oi am primit pe mese o .isa de $ucru-un cosu$et cu 1u$ine-iepura si si ci.re. +opiii aseaza ci.re$e pe .isa de $ucru. ;ea$izeaza scara numerica.

8care sunt vecinii numaru$ui 27 8care sunt vecinii numaru$ui 67 8care sunt vecinii numaru$i >7 Se .ace intuirea materia$u$ui de pe mese. !ce ati primit pe mese7

Asezati in sir crescator ci.re$e de $a 1 $a / pe .isa de $ucru. Su1 .orma de concurs vom rea$iza scara numerica 1!/. !in 2 minute-sa vedem cine rea$izeaza ce$ mai repede scara numere$or natura$ 1!/ .o$osindu!va de 1u$ine$e din cosu$ete. !ce$ care termina primu$ va .i ap$audat de co$egi. +ate 1u$ine ai asezat $a

La ci.ra 1 am asezat o 1u$ina pentru


6

ci.ra 17 De ce7

+ete 1u$ine ai asezat $a ci.ra =7 De ce7

ca ci.ra 1 indica un singur e$ement. La ci.ra = am asezat sase 1u$ine pentru ca ci.ra = indica sase e$emente. Strang 1u$ine$e in ordinea data.

)4ercitiu$

Ana$og pentru toate ci.re$e. Acum-strangeti 1u$ine$e de $a ci.ra :-apoi de $a ci.ra 5-(pana cand .isa de $ucru ramane goa$a.)si puneti!$e in cosu$et. +ate e$emente au ramas pe .isa7 *ntoarceti .isa de $ucru. Asezati mu$timea pe care nu ati .o$osit!o pe .isa . Asezati iepurasii de $a stanga $a dreapta. +ate e$emente are mu$timea iepurasi$or7 ,umarati!$e. Luati un iepuras din cei /.+ati iepurasi au ramas7 +um scriem operatia

'e .isa au ramas 0 e$emente. Aseaza pe .isa mu$timea iepurasi$or. Aseaza iepurasii. Mu$timea iepurasi$or are / e$emente. Din cei / iepurasi au ramas >. /!1@> Din cei > iepurasi am

)4ercitiu$

aceasta7 Luati din iepurasii ramasi 2 .+ati au ramas7+um scriem operatia7

$uat 2 si au ramas 6. >!2@6 Acum sunt = iepurasi. 6+1@=

Aduceti 1 iepuras inapoi pe .isa. +ati iepurasi sunt )4trag cate o acum7+um scriem carte. operatia aceasta7 La s.arsit-intr!un cosu$et am adus un set de carti cu pro1$eme i$$ustrate. <oi da .iecarui copi$ i sa e4traga cate o carte. So$icit copiii sa citeasca pro1$ema sis a o reso$ve. Adunare: 8ce o1servi pe cartea ta7 8citeste pro1$ema. 8ce .e$ de operatie .aci7 8mergi si scrie operatia de adunare pe ta1$a.

O1serva cartea +iteste pro1$ema si o rezo$va.

5.FIXAREA TEMEI

<oi .i pentru 2 minute reporter. !ce am .acut astazi 7 !ce ti!a p$acut sa .aci ce$ mai mu$t7

;aspund intre1ari$or adresate de educatoarea! reporter.

+onvers atia

6.INCEHEIEREA ACTIVITATII

!ce ai invatat astazi7 Aac aprecieri asupra activitatii des.asurate astazi. O.er cate o vu$pe ca stimu$ant tuturor copii$or .

+opiii parasesc sa$a de grupa in $iniste.

S-ar putea să vă placă și