Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvamnt: Grdinia cu program normal: Tetcoiu-Matasaru


Data: 07.03.2014
Profesor invatamant prescolar:: Ene Georgita
Grupa: !i"elul #- $Grupa %l&inutelor'
Tema anual: $(u ce si cum e)primam ceea ce simtim'
Tema sptmnii: $*lori pentru mama'
Tema zilei: ++Mama-,loarea prima"erii mele--
Tipul activitii: "eri,icarea si consolidarea cuno.tinelor+priceperilor .i deprinderilor/
Forma de activitate:frontal,pe grupuri,individual
copul activitatii:
01(:-consolidarea deprinderii de a ,ormula propo2itii corecte din punct de "edere
gramatical+de a desparti cu"intele in sila&e/
034 :-consolidarea deprinderilor de a lipi si asam&la elemente decupate+de a ,inali2a o
lucrare.
!ategorii de activiti:
%05:
"utine: -6nt7lnirea de diminea: -4alutul+ pre2ena+noutatea 2ilei+ calendarul naturii/
Tema:++- 0ac-a. putea+ a. drui mamei mele...8'
- !e pregtim pentru acti"iti
Tranziii -++9ine+"ine prima"ara--cantec
-+Gimnastica de in"iorare--
%0E
:#:1#3TE(%:
- #ducarea lim$a%ului &D'!;: joc didactic: <4a a=utam ,lorile--
-,ormare de propo2itii si despartirea cu"intelor in sila&e/
%>T%:
- (ctivitate practic &D)* :++(os cu giocei pentru mama---tenici de
lucru:lipire+asam&lare.
%1% #:
+oc de rol:' $*loricele dulci'-pra=ituri din &iscuiti +gem si &om&onele colorate/
!onstructii:'Gard pentru gradina cu ,lori'-construire din cu&uri lego prin
im&inare+alaturare si suprapunere
tiinta:,+(olorea2a si descopera ?- -,ise de lucru@construirea unei ,lori din ,iguri
geometrice;
%1% ##:
++Ganduri pentru mama---monta= literar-artistic/
++4am&a ,lorilor---euritmie
OBIECTIVE OPERATIONALE:
%0E:
D'!&#ducarea lim$a%ului* :+oc didactic:,, 4a a=utam ,lorile--A propo2itia +cu"ant+sila&a.
- 4 denumeasc ,lorile din imagini/
A 4 despart cu"intele Bn sila&e+ comunic7nd numrul lor/
A 4 alctuiasc propo2iii corecte din punct de "edere gramatical+ pe &a2a
imaginilor descoperite.
D)&(ctivitate practica*
-sa denumeasca in mod corect materialele puse la dispo2itie/
-sa lipesca in mod original elementele decupate pentru a o&tine o lucrare ,inala/
-sa asam&le2e materialele pentru a o&tine cosuletul cu giocei.
ALA I:
+oc de rol:
- sC interprete2e rolul de co,etar pregatind ,loricele dulci prin lipirea &iscuitilor cu gem si
decorarea cu &om&oane /
-sC respecte reguli de igien.
!onstructii:
-sa construiasca din cu&uri leggo prin im&inare+alaturare si suprapunere gardul pentru
gradina cu ,lori/
-sa participe acti" "enind cu idei si propuneri reali2and gardul.
tiinta:
-sa compuna ,loarea+colorand corect ,igurile geometrice/
-s denumeasc materialele puse la dispo2iie/
ALA II:
-sa respecte pasii de dans si miscarile sugerate de melodie/
-sa coopere2e cu partenerii de dans /
-sa interprete2e cu placere roluri scurte.
STRATEGII DIDACTICE
-,etode si procedee: o&ser"atia+ con"ersatia+ e)plicatia+ demonstratia+ =ocul didactic+
turul galeriei+ dramati2area+ lucrul indi"idual si surpri2a.
-,i%loace de invatamant: : calendarul 2ilei+cos cu ,lori de prima"ara+ecusoane.=etoane cu
,lori +=etoane cu ci,re+panou+ &iscuii+ gem+ .orulee al&e+ &om&oane+ ,ar,urii++ lingurie
plastic+ser"etele umede+artie creponata mototolita+giocei decupati+ cosulete decupate
+lipici+,ise de lucru+ +piese de construit din plastic+caseto,on+(.0.+costume de
giocei+recompense.
-,aterial $i$liografic:
-(urriculum pentru Bn"m7ntul pre.colar @3-DE7 ani;+ M.E.(. - 200F
-%cti"itatea integrat Bn grdini+05G :ucure.ti+200F
-Miaela 5isi 12rescu+ 1iliana E2ecil+ 1a&orator prescolar+Gid metodologic+
:ucureti+ 2002/
- >e"ista 6n" m7ntului 5re colar nr. 1-2 si 3-4E 2010+ Editura %rleHuin+ :ucure ti+2010.
Durata activitatii :1 2i
Jocul didactic : Sa ajutam forile A:propo2itia cu"ant+sila&a.
Sarci!ile didactice:
-%socierea cu"7ntului cu imaginea+ ,ormularea unor propo2iii simpleE de2"oltate
- #denti,icarea numarului de sila&e a unor cu"inte sugerate de imagini/
Re"ulile jocului:
Grupa este Bmprit Bn dou ecipe: narcise .i lalele.
*iecare copil "a alege c7te un =eton din plic. 5e r7nd ,iecare copil din ecip "a
denumi imaginea+ Bl "a despri Bn sila&e +"a mentiona numrul sila&elor si "a alcatui
propo2itii despre cu"antul sugerat de =eton.
1a com#licarea jocului copiii "or e)trage cate un =eton cu o ci,ra si "or alcatui
propo2itii cu tot atatea cu"inte cat indica ci,ra de pe =eton.
Toate rspunsurile corecte "or ,i aplaudate .i recompensate cu o petala+care "or
alcatui ++,loarea magica--.
Eleme!te de joc:
4urpri2a
%plau2e
(autarea =etonului potri"it
Mi.carea
4timulente


ntlnirea de dimineaa de&utea2a prin intermediul Salutului de dimineaa:
< :un dimineaa Bn toi de prim"ar
M &ucur c ai re"enit cu toii iar.
6ncepe - acum o nou 2i...
:un dimineaa dragi copii8'
%st2i suntei giocei. 4untei ,rumo.i+ snto.i .i "oio.i. 9a propun s "
salutai colegul alturat cu e)presia $:un dimineaa+ eu sunt giocelul..'+ salutul curg7nd
,iresc de la o margine la alta a semicercului intr-o atmos,er de rela)are .i &un
dispo2iie.4e ,ace prezena prin intermediul =ocului++(e giocel nu a "enit asta2iI
Jn &iat "a numra ,etitele pre2ente si "a spune c7te sunt+ iar o ,etit "a numra
&ieii pre2eni. 4e consemnea2 pre2enii si a&senii in catalogul grupei.
5entru a completa calendarul naturii se ,olosesc imagini si =etoane caracteristice
anotimpului prim"ara pe &a2a crora "om ilustra 2iua + data + ,enomenul speci,ic 2ilei .
Noutatea Zilei : 9oi aduce in ,ata copiilor un cos in care sunt
,lori@lalele+narcise+2am&ile+giocei; si ii "oi pro"oca la o discutie pe &a2a materialelor
aduse+pentru a intelege copiii ca prima"ara a sosit in gradini si ne-a lasat cele mai
pretioase daruri ale ei-,lorile.1e "oi spune copiilor ca in drum spre gradinita m-am
intalnit cu 4piridusul Martie+care era tare suparat +deoarece "a "eni 2iua mamei si el nu
a reusit sa pregateasca nimic.El a "enit cu cate"a surpri2e si cu o rugaminte:sa-l a=utam sa
pregateasca pentru mame++daruri--..Eu i-am po"estit spiridusului cat de arnici si isteti
sunt copiii din grupa $%l&inutelor' si ca il "om a=uta.5entru a-l a=uta pe 4piridus ei "or
tre&ui sa recunoasca ,lorile de prima"ara+"or alcatui propo2itii+"or desparti cu"intele in
sila&e+moment in care de&utea2a acti"itatea de educare a lim&a=ului printr-un =oc
didactic.#mpreuna cu 4piridusul "om merge la centrele pregatite: -la =oc de rol "or
reali2a ++,loricele dulci+la constructii "or reali2a gardul pentru gradina cu ,lori+ la stiinta
"or compune ,lori colorand ,igurile geometrice iar la arta "or reali2a un cosulet cu
giocei pentru mamici... 0up ce ,iecare copil .i-a reali2at tema data+ "a do"edi c .tie s
danse2e respectand pasii de dans si miscarile sugerate de melodie si "or pre2enta
monta=ul literar-artistic pregatit pentru mamici.
%cti"itatea se Bnceie Bntr-o atmos,er de &un-dispo2iie+ ,iecare dintre copii
,iind &ucuros c a reu.it s aduc un strop de &ucurie 4piridusului.


DEMERSUL DIDACTIC
E"eniment
0idactic
(ontinutul stiinti,ic 4trategii didactic E"aluare
@instrumente
si indicatori;
Metode si
procedeee
Mi=loace de
in"atamant
Moment
organi2atoric
4e "or asigura condiiile
necesare pentru des,.urarea
optim a acti"itii:
- se "a aerisi sala de grup/
- mi=loacele de Bn"m7nt
"or ,i distri&uite Bn ,iecare
sector.
ntlnirea de di!inea":- -
0ac-a. putea+ a. drui mamei
mele...8'
Salutul:,,.un
dimineaa,g/iocei01
#rezenta: ,,!e
g/iocel nu a venit
astazi2
Calendarul Naturii:
1!e zi este astzi234
Tranzitie: gimnastic de
in"iorare:
$0ac "reau s cresc "oinic+
*ac gimnastica de mic.
Merg Bn pas alergator+
4ar apoi Bntr-un picior.
Ma opresc+ respir u.or
6ntind &ratele sa 2&or
Toata lumea e a mea
(and m-a.e2 =os la podea
%sta-i doar un Bnceput
Ia, priviti cat am
crescut !
(on"ersatia
(on"ersatia
(atalogul
Ketoane cu
,otogra,ii
(alendarul
naturii
3&ser"are
comportame
ntului
initial-
interesul
raspunsurilo
r copiilor
(aptarea si
orientarea
atentiei
copiilor
(aptarea atentiei se
reali2ea2a prin aparitia
4piridusului Martie +care ne-
a adus un cos cu ,lori si
plicuri cu surprise.
con"ersatia 4urpri2a
(osul cu
materiale.
3&ser"area
compotamen
tului
non"er&al
%nuntatea
temei si a
o&iecti"elor
4e pre2inta copiilor tema
2ilei: il "om a=uta pe 4piridus
sa se in"eseleasca re2ol"and
corect sarcinile.4unt anuntate
o&iecti"ele.
(on"ersatia
E)plicatia
5re2entarea
optima a
continuturilor
%0E:
01(
Educarea
lim$ajului:
5entru a-l a=uta pe 4piridus+
copiii se "or grupa in doua
ecipe:ecipa lalelelor si
ecipa narciselor+ care "or
raspunde alternati"e la
sarcinile primite: "or
denumi ,lorile de prim"ar+
"or despri cu"inte Bn
sila&e + "or numra sila&ele
dintr-un cu"7nt si "or alctui
propo2iii.
5entru ,iecare rspuns
corect+ ecipa prime.te o
petala+cu care "a ,orma
++,loarea magica-- a ecipei.
Kocul
(on"ersatia
Ketoane cu
,lori
Ketoane cu
ci,re
Ta&la
magnetica
,ise
*rontal
#ndi"idual
(ola&orarea
dintre copii
in timpul
=ocului cu
respectarea
regulilor de
=oc+aplau2e+
apreciere
"er&ale.
0iri=area
procesului de
consolidare
4e reali2ea2 prin
pre2entarea sarcinilor din
plicul adus de 4piridus.
4e "a des,asura =ocul
didactic++4a a=utam
,lorile--.
4piridusul ne-a adus
materialele necesare
des,.urrii =ocului.9oi
Bmpri grupa Bn dou
ecipe: ecipa 1alelelor .i
ecipa !arciselor. 6n cadrul
acestui =oc+ "or denumi
,lorile de prim"ar+ "or
despri cu"inte Bn sila&e
"or numra sila&ele dintr-un
cu"7nt+gasind ci,ra
corespun2atoare numarului
de sila&e+ "or alctui
propo2iii iar la s,7r.it "or
E)plicatia
con"ersatia
Ketoane cu
,lori
Ketoane cu
,lori
o&ser"area
comporta
mentului
"er&al .i
non"er&al al
copiilor
e)trage =etoane cu ci,re si
"or alcatui propo2itii cu tot
atatea cu"inte cat indica
ci,ra de pe =eton.
5entru ,iecare rspuns
corect+ ecipa prime.te o
petala care "a a=uta la
,ormarea ++,lorii magice-- a
,iecarei ecipe.
E$plicarea jocului: 4e
pre2int sarcinile .i regulile
=ocului .i se e)plic modul
de des,.urare.
Jn copil de la ,iecare ecip
"a e)trage pe r7nd un =eton.
Ketoanele conin ,lori de
prim"ar
5entru pri!a %arianta a
=ocului copiii "or denumi
,loarea .i culoarea acesteia.
5entru a doua %arianta a
=ocului+ "or despri
cu"intele Bn sila&e + "or
mentiona numarul sila&elor
si "a tre&ui sa gaseasca ci,ra
corespun2atoare numarului
de sila&e.
5entru a treia %ariant" "or
,ormula propo2iii simple sau
de2"oltate.
(u a=utorul $:agetei
,ermecate' "or ,i ale.i pe
r7nd + copii de la am&ele
ecipe
5entru ,iecare rspuns
corect ecipa prime.te o
recompens A o petala.
0ac un copil nu poate da
rspunsul corect+ poate ,i
a=utat de un coecipier.

&ocul de pro'":0oi copii
"or e)ecuta =ocul de pro&.
&ocul propriu(zi): (u
a=utorul $:agetei magice'+
se "a desemna pe r7nd c7te
e)plicatia
e)plicatia
(on"ersaia+
E)plicaia+
0emonstraia
e)plicaia
-con"ersaia
-demonstratia
-=ocul de
pro&
=etoane cu
ci,re
5anou
5etale
plicuri
Ketoane cu
,lori
=etoane cu
ci,re
5anou
5etale
plicuri
:ageta
,ermecata
Ketoane cu
,lori
(apacitatea
de a in"ata
sa astepte
intr-o
sarcina ce
implica
asteptare
E"aluare
3&tinerea
per,ormantei
E"aluarea
per,ormantei
un copil din ,iecare ecip.
0ac rspunsul este corect+
ecipa prime.te o petala.
Complicarea jocului:
(opiii "or e)trage cate un
=eton cu o ci,ra si "or alcatui
propo2itii cu tot atatea
cu"inte cat indica ci,ra de pe
=eton.
Introducerea fisei : 5entru
ca ei sunt copii ,oarte isteti le
"oi da cate o ,isa indi"iduala
cu sarcini di,eren iate
con,orm ni"elului de "7rst.
unde au ca sarcini :
1. 0enume.te imaginile din
ta&lou.
2. 0esparte cu"intele in
sila&e si incercuieste ci,ra
corespun2atoare numarului
de sila&e.
3. (olorea2 numai
imaginile ale cror cu"inte
au 3 sila&e.
4e e)plica copiilor
cerintele ,iselor de lucru si se
dau indicatiile necesare+ in
"ederea re2ol"arii cat mai
corecte a sarcinilor de lucru.
4e "or indica cate"a criterii
de e"aluare @,isele sa ,ie
corect re2ol"ate+ sa nu ,ie
ma2galite+ sa nu ,ie patate;.
4e insista pe acuratete.
0up re2ol"area sarcinii "oi
discuta ,i.ele.
-e)ercitiul
-e)plicaia
-aplau2e
(on"ersatia
=etoane cu
ci,re
5anou
petale
*isa de
e"aluare
,rontala E
orala
%precieri
po2iti"e ale
rspunsuri
lor/
%precieri
"er&ale
#nterpretarea
,iselor/
1a s,arsitul acti"itatii un
repre2entant al ,iecarei
ecipe "a reali2a cu petalele
o&tinute ++,loarea magica-- a
ecipei.
6i "oi Bntre&a pe copii dac
le-a plcut acest =oc .i cum
se nume.te.
4e "or ,ace aprecieri asupra
Bntregii acti"iti+ at7t
indi"iduale+ c7t .i de grup.
Gioceii au o&osit+ s-i
lsm s se odineasc.
Tranzitie:'9ine+"ine
prima"ara'-cantec
5re2entarea
optima a
continuturilor
%0E:034
%1% #
Acti%itate #ractica:
- la arta "or reali2a un
cosulet cu giocei pentru
mamici.
Joc de rol:
- 6n acest centru copiii "or
reali2a ,loricele dulci
,olosind &iscuiti+gem si
&om&oane colorate
Co!&tructii:
- 6n acest centru pre.colarii
"or a"ea ca sarcin s
construiasc prin
Bm&inare+alaturare .i
suprapunere gardul gradinii
cu ,lori.
-Stii!ta:
- <4piridu.ul Martie a lsat
ni.te ,i.e care .i-au pierdut
culorile .i "oi "a tre&ui s le
colorai dup legend si sa
denumiti ce ati descoperit.
(on"ersatia
E)plicatia
1ucrul
indi"idual si
in pereci
con"ersatia
-*ise
-Gartie
creponata
mototolita /
giocei+,run
2e si codite
decupate/
-1ipici
-4er"etele
umede
-4ortulete+
-&iscuiti
-Gem
-:om&oane
colorate
-5iese de
construit din
plastic
-,ise
(ola&orarea
dintre copii
pentru
reali2area
lucrarilor
5ro&a
practica
3&ser"area
comportame
ntului
copiilor
%precieri
"er&ale
3&tinerea
per,ormantei
%0E@034;
%1% #
4e e)ecut e)erciii
pentru Bncl2irea mu.cilor
m7inilor+ apoi copiii sunt
in"itai s-.i aleag un centru
de interes care le-a st7rnit
curio2itatea+ dup care se pot
orienta spre orice alt centru+
a"7nd posi&ilitatea s treaca
prin toate sectoarele
descise.(opiii lucrea2+
respect7nd sarcinile cerute.
Educatoarea "a supra"egea
acti"itatea Bn centre .i Bi "a
a=uta pe copii acolo unde
este ca2ul.
1ucrul
indi"idual .i
Bn ecip
E"aluarea
per,ormantei
%0E@034;
%1% #
4e reali2ea2 prin
amena=area e'#o(itiei
)Daruri #e!tru
mama'prin metoda turul
galeriei+ unde copiii "or
e)pune lucrrile reali2ate. 4e
"or ,ace aprecieri .i
autoaprecieri care "or "i2a
respectarea sarcinilor de
lucru+ ,inali2area lucrrilor .i
gradul de implicare Bn
acti"itate.
5entru c au reu.it s-.i
Bndeplineasc cu succes
sarcinile+ ,iecare copil "a
primi un sim&ol al
prima"erii-un giocel.
E)plicaia
(on"ersaia
5rodusele
acti"itatii
-%precieri
"er&ale/
-%precieri
po2iti"e ale
rspunsuri-
lor/
#nterpretarea
lucrrilor/
-%precierea
modului de
lucru+ a
respectarii
cerintelor+ a
calitii
estetice .i
acurateea
lucrrilor
copiilor/
-%precierea
creati"itii
%1% ##
Moment
organi2atoric
(aptarea
atentiei
%nun area
temei i a
o&iecti"elor
5re2entarea
optima a
continutului
4i diri=area
procesului de
consolidare
4e pregateste sala de grupa
pentru reali2area acti"itatii .
4piridusul care a "enit in
"i2ita a a,lat ca prescolarii
stiu sa danse2e ,oarte ,rumos
si a&ia asteapta sa ii "ada.
4e anun tema+ o&iecti"ele
i modul de des, urare a
acti"it ii.
(opiii+ costuma i+ "or
e)ecuta dansul++4am&a
,lorilor--+ pe melodia
adec"at.
E)ecutarea dansului de
pro&.
E)ecutarea dansului propriu-
2is.
(opiii "or pre2enta monta=ul
literar artistic:
++Ganduri pentru mama8--
E)plicatia
con"ersatia
euritmia
dramati2area
(ostume de
giocei
(0
(aseto,on
(ostume de
giocei
3&ser"area
comportame
ntului
copiilor
3&ser"area
comportame
ntului
copiilor
(ola&orarea
dintre copii
din timpul
=ocului
3&tinerea
per,ormantei
%1% ##
6n des,.urarea =ocurilor
de ctre copii+ se pune accent
permanent pe respectarea
regulilor de =oc si
indeplinirea sarcinilor
=ocurilor. Educatoarea Bi
antrenea2 pe copii Bn
des,.urarea =ocului+
urmrind implicarea acestora
(on"ersatia
E)plicatia
0emonstratia
Kocul
E"aluarea
per,ormantei
%1% ##
4e ,ac aprecieri asupra
gradului de participare+
asupra respectrii regulilor
de =oc si asupra
comportamentului indi"idual
.i colecti" al copiilor.
(on"ersatia
E)plicatia
%precieri
"er&ale
#nceierea
acti"itatii
5re.colarii primesc
aprecierea educatoarei .i
sunt rspltii cuL.surpri2e
din partea 4piridusului..
con"ersatia 4urprise de
la 4piridus
%precieri
"er&ale
,,SA AJUTAM FLORILE NIV. I
1. Denumete imaginile din tablou.
2. Coloreaz imaginile.

DAA!
"#$%&%!
,,SA AJUTAM FLORILE NIV.II
1. Denumete imaginile din tablou.
2. Desparte cuvintele in silabe si incercuieste ci'ra care arata cate silabe
are cuvantul
(. Coloreaz numai imaginile ale cror cuvinte au ( silabe.


DAA!
"#$%&%!
1 2 3 1 2 3
1 2 3
1 2 3
1 2 3
Nume:___________________
Data: ___________________
,,FLORI DIN FIURI EOMETRICE**
C!"!#ea$% &!#me"e 'e!met#()e *u+% m!*e",
Nume:___________________
Data: ___________________
,, FLORI DIN FIURI EOMETRICE**
C!"!#ea$% &!#me"e 'e!met#()e *u+% m!*e",

S-ar putea să vă placă și