Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 10.03. 2009


coala: Liceul cu Program Sportiv Tg-Jiu
Clasa: a IV-a B
Institutor: Mailu !li"a Victoria
Aria curricular: Lim#$ %i comu"icare
Obiectul: Lim#a %i literatura rom&"$
Unitatea de nvare: 'Lumea "ecuv&"t$toarelor (I)*
Subiectul: P$r+i pri"cipale ,e propoi+ie ---Pre,icatul %i .u#iectul*
Tipul lectiei: recapitulare %i .i.tematiare ,e cu"o%ti"+e
Scopul leciei :
,evoltarea capacit$+ii ,e a opera cu .tructuri gramaticale mor/ologice %i
.i"tactice ,iver.e0
activiarea voca#ularului %i ,evoltarea capacit$+ii ,e e1primare corect$-
/lue"t$- 2" propoi+ii logice0
crearea u"or .itua+ii ,e comu"icare ce pre.upu" utiliarea corect$ a
p$r+ilor ,e vor#ire %i ,e propoi+ie .tu,iate .
Obiective operaionale :
a) cognitive:
3
1
- .$ ,e/i"ea.c$ p$r+i ,e vor#ire %i ,e propoi+ie .tu,iate0
3
2
- .$ recu"oa.c$ pre,icatul %i .u#iectul 2" te1te literare %i ,iver.e .itua+ii ,e
comu"icare0
3
3
- .$ i,e"ti/ice cuvi"te %i e1pre.ii ,i" co"+i"utul u"or te1te care .$ co"+i"$
p$r+ile pri"cipale ,e propoi+ie- precum %i p$r+i ,e vor#ire .tu,iate0
3
4
- .$ evi,e"+iee categoriile gramaticale ,up$ care .e a"aliea$ u" ver# cu
/u"c+ie ,e pre,icat (timp- per.oa"$- "um$r)0
b)psihomotorii:
3
5
- .$ citea.c$ corect- /lue"t- e1pre.iv- a,opt&", i"to"a+ia impu.$ ,e .em"ele
,e pu"ctua+ie0
3
6
- .$ completee propoi+ii lacu"are cu pre,icate core.pu"$toare0
3
7
- .$ realiee corect acor,ul pre,icatului cu .u#iectul0
3
8
- .$ .e e1prime corect- cur.iv- 2" propoi+ii logice- re.pect&", .crierea %i
utiliarea corect$ a ortogramelor0
3
9
- .$ tra"./orme propoi+ii .imple 2" propoi+ii ,evoltate pri" a,$ugarea
u"or e1pre.ii %i cuvi"te cu /u"c+ie ,e p$r+i .ecu",are0
3
10
- .$ ilu.tree pri" e"u"+uri .e".urile ,i/erite ale cuvi"telor ,ate0
c)afective:
3
11
- .$-%i e1prime tr$irile a/ective ,ecla"%ate ,e #ucuriile prim$verii pri"
re,actarea u"or .curte te1te cu pre,icate e1primate pri" ver#e ,ate.
3
12
- .$ ma"i/e.te .pirit ,e i"i+iativ$ %i cooperare 2" ca,rul grupului
Strategia didactic:
Metode i procedee: co"ver.a+ia- e1erci+iul- lectura e1plicativa- o#.eva+ia-
e1plica+ia- meto,a ciorc9i"elui- pro#lematiarea- mu"ca 2" ec9ip$-
mu"ca i",epe",e"t$- :ocul ,i,actic
!or"e de organi#are: /ro"tal- i",ivi,ual- pe grupe
Mi$loace de nvt"%nt: pla"%e cu p$r+i ,e vor#ire %i ,e propoi+ie- /i%e ,e lucru
%i evaluare
Durata leciei: 45 mi"ute
&ocul de des'urare: .ala ,e cla.$
(ibliogra)e :
1
!"to" Ili"ca
Ilea"a Iovi"
Viorica P&r&ial$-
;ri.tia" P&r&ial$-
<umitru P&r&ial$
Maria =ar,i"
>lori" =ar,i"
<a"iela Berec9et
>loria" Berec9et
-?Meto,ica pre,$rii lim#ii rom&"e 2" 2"v$+$m&"tul primar*
@,i+ia a II-a- !ra,- 2001
A ?Lim#a rom&"$* A culegere-au1iliar pe"tru cla.a a IV-a-
@,itura @uri.tica- Ia%i- 2005
- ?Lim#a rom&"$* A ortogra/ie- pu"ctua+ie-...- mor/ologie %i
.i"ta1$- colec+ia >oarte Bi"e- @,itura paralele 45- 2008
Momentele leciei
Ob.
op
Coninutul leciei
Strategia didactic
Evaluare Metode i
procedee
Mijloace de
nvmnt
Forma de
organizare
Moment
organizatoric
Se creea$ co",i+iile optime pe"tru
,e./$%urarea lec+iei: preg$tirea materialului
,i,actic "ece.ar- .ta#ilirea li"i%tii- 2",rumarea
elevilor 2" activitatea ,e preg$tire.
@levii preg$te.c ma"ualele- caietele ,e
"oti+e- caietele ,e teme- i".trume"tele ,e .cri..
co"ver.a+ia pla"%e
caiete-
ma"uale
/ro"tal$
Verificarea temei Su"t veri/icate temele e/ectuate aca.$
urm$ri",u-.e a.pectul caietului- ara":area 2"
pagi"$- ,ac$ tema e.te complet$- /orma .cri.ului-
corectitu,i"ea co"+i"utului. B" timpul veri/ic$rii
temei elevii vor primi o /i%$ pe care o vor .tu,ia
%i vor e/ectua o parte ,i" ea.
/i%e caiete ,e
teme
/i%e
i",ivi,ual$ evaluare
co"ti"u$
Reactualizarea
cunotinelor
dobndite n
leciile anterioare
31 Ceactualiarea cu"o%ti"+elor .e va /ace cu
a:utorul meto,ei ciorc9i"elui. Voi pree"ta
elevilor o pla"%$ a.em$"$toare cu /i%a lor (!"e1a
1). @levii vor r$.pu",e la 2"tre#$rile a,re.ate
ve"i", la pla"%$ %i complet&", r$.pu".urile
corecte. B" timpul complet$rii "o+iu"ilor pe
pla"%$ elevii vor completa /i%a primit$.
meto,a
ciorc9i"elui
e1erci+iul
/i%e
pla"%a
,i,actic$
/ro"tal$ evaluare
co"ti"u$
Captarea ateniei ;aptarea ate"+iei .e va realia cu a:utorul
u"ei pla"%e ,i,actice ce co"+i"e u" re#u. (!"e1a
2). Pri" reolvarea ace.tuia .e va o#+i"e pe
verticala !-B cuv&"tul 'C@;!PITDL!C@*
e1erci+iul pla"%a
,i,actic$
/ro"tal evaluare
co"ti"u$
o#.ervarea
.i.tematic$ a
elevilor
nunarea temei
i a obievtivelor
<upa ,e.pi",erea cuv&"tului c9eie al
re#u.ului- .u"t a"u"+a+i elevii c$ vor participa la
co"ver.a+ia /ro"tal 3#.ervarea
.i.tematic$ a
propuse o lec+ie ,e recapitulare. Se .crie titlul lec+iei pe
ta#l$. @levii .criu titlul lec+iei pe caiete. Su"t
a"u"+a+i elevii c$ la ./&r%itul orei va tre#ui:
- .$ ,e/i"ea.c$ %i .$ recu"oa.c$ 2" propoi+ii
p$r+ile ,e vor#ire %i ,e propoi+ie .tu,iate0
- .$ completee propoi+ii lacu"are cu pre,icate
core.pu"$toare0
- .$ utiliee corect 2" propoi+ii ortograme
.tu,iate.
elevilor
!iri"area
nv##rii
31
32
33
34
35
36
37
38
39
311
Se a,re.ea$ elevilor c&teva 2"tre#$ri:
- ;e e.te pre,icatulE
- Pri" ce parte ,e vor#ire e.te e1primat
pre,icatul E
- ;e e.te .u#iectulE
- <e c&te /eluri e.te .u#iectul E
Se propu"e elevilor u" .curt :oc- ,e./$%urat
pe ec9ipe. Su"t grupa+i elevii 2" ec9ipe c&te trei-
av&", /iecare ec9ip$ c&te u" "ume (al#i"u+e-
/lutura%i- r&",u"ele- g9iocei- etc) . >iecare ec9ip$
va primi c&te o /i%$ (!"e1a 3). <up$ veri/icarea
/i%elor- .e va acor,a ec9ipei (ec9ipelor) care au
reolvat corect /i%a c&te o ma.c$ ve.el$. Se vor
.crie la ta#l$ %i 2" caiete (2" ve,erea corect$rii)
varia"tele gre%ite. B" caul 2" care toate ec9ipele
au reolvat corect /i%ele- .e va trage la .or+i care
/i%$ va /i .cri.$ la ta#l$ %i 2" caiete 2" ve,erea
g$.irii %i a"ali$rii par+ilor pri"cipale ,i" prima
propoi+ie.
;o"cur.ul va co"ti"ua cu o alte .arci"i .cri.e
co"ver.a+ia
e1plica+ia
e1erci+iul
mu"ca 2"
ec9ip$
:ocul
,i,actic
caiete
/i%e-co"cur.
ecu.oa"e
pe"tru
/iecare
ec9ip$
recompe".e
/ro"tal
i",ivi,ual
pe grupe
evaluare
/ormativ-
co"ti"u$
/iecare pe o /i%$ pe"tru /iecare ec9ip$.
(!"e1ele .......)
@c9ipa care a o#+i"ut cele mai multe m$%ti
va /i ,eclarat$ c&%tig$toare.
$binerea
performanei%
32
34
37
Se vor 2mp$r+i elevilor /i%e ,e evaluare.
(!"e1a F). @levii .e vor co"ce"tra %i vor reolva
e1erci+iile.
co"ver.a+ia.
e1plica+ia
mu"ca
i",epe",e"t$
/i%e ,e
evaluare
i",ivi,ual evaluare
.umativ$
&ncheierea leciei Se preciea$ tema elevilor pe"tru aca.$.
@levii "otea$ tema 2" caiete.
Se /ac aprecieri ge"erale %i i",ivi,uale a.upra
comportame"tului %i a.upra particip$rii elevilor
la lec+ie.
Su"t "ota+i elevii care au participat activ la
lec+ie.
co"ver.a+ia caiete /ro"tal %i
i",ivi,ual
o#.ervarea
.i.tematic$ a
elevilor



!"e1a 1
'lev: (((((((((((((( )*%*+%,**-
./01 !' 23CR3
4 ciorchinele 4
!G@H! 2
Ce#u. :
A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
B
1. Parte ,e vor#ire care +i"e locul u"ui "ume.
2. Parte ,e vor#ire care e1prim$ .tarea- ac+iu"ea .au e1i.te"+a .
3. Partea ,e vor#ire care arat$ 2".u%iri.
4. Propoi+ie care are %i p$r+i .ecu",are.
5. Propoi+ie /ormat$ "umai ,i" .u#iect %i pre,icat.
6. Parte ,e propoi+ie care arat$ ce /ace .u#iectul.
7. Su#iectul propoi+iei: Atacantul a marcat un gol.
8. <e.pre el .e vor#e%te 2" propoi+ie.
9. Su#iectul propoi+iei: Zvoiul a nfrunzit. .
10.<e"ume%te lucruri /ii"+e /e"ome"e ale "aturii .
11.!rat$ "um$rul .au or,i"ea.
12.;omu"icare .pu.$ .au .cri.$ cu u" .i"gur pre,icat
!"e1a 3
!.!".#!!$
%umele i prenumele&
Fi de evaluare

.Subliniai cu o linie 'ubiectele i cu dou linii predicatele din enunurile urmtoare&
=9ioceii au r$.$rit pri" toat$ p$,urea.
C&",u"elele au reve"it la cui#urile lor.
P$,urea r$.u"$ ,e gla.urile %i c&"tecele ve.ele ale p$.$relelor.
Mielu%eii %i iei%orii #ur,$ ve.eli pe c&mpie.
Goi vom /ace coro"i+e ,i" /lori multicolore.
#.Completai propoziiile cu predicatele potrivite&
................................au 2"/lorit 2" gr$,i"$.
P$.$rile ......................................... ,i" +$rile cal,e.
....................... ve+i merge 2" e1cur.ie.
Privig9etoarea .......................................... 2" $voiul 2"/ru"it.
". (lctuii enunuri n care&
a) .u#iectul .$ /ie multiplu:
.........................................................................................................................
#) pre,icatul .$ /ie u" ver# la per.oa"a a II-a- "r. plural- timp viitor.
.........................................................................................................................
c) .u#iectul .$ /ie e1primat pri" pro"ume- per.oa"a I- "r. plural.
.........................................................................................................................
). (nalizai 'ubiectul i predicatul din enunul urmtor&
C&",u"ica #oar$ c$tre cui#ul .$u.
PL!GI! >3L3SITJ L! L@;KI@

S-ar putea să vă placă și