Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

PROPUNATOR :PASARE LAURA


CLASA:a6-a B
TITLULLECTIEI:Drepturile omului,drepturile copilului
TIPUL LECTIEI:mixta
DURATA:50 minute
LOCUL DE DESFASURARE: cabinetul de integrare europeana
OBIECTIVE/COMPETENTE :
-cunoasterea drepturilor copilului ;
-cunoasterea drepturilor omului;
-participarea la negocierea drepturilor si a responsabilitatilor in clasa si in scoala.
STRATEGII DIDACTICE:
-expunere,dialog,comparatie,studio pe text,dezbaterea ,conversatia.
ACTIVITATI DE INVATARE:
-activitate pe grupuri(pe ateliere)
-fise de lucru ;
-fise de autoevaluare.
RESURSE :
Materiale :fise de lucru,foi,markere.
Bibliografie :
-Maria-Lacatus,C.civica,Manual pentru clasa a 7-a,Bucuresti, Ed.Univers,1999.
-Anca Mincu,Scolile de vara, Ed. 2000+ ;
-Declaratia Universala a Drepturilor Omului ;
-Conventia cu privire la drepturile copilului.
CRITERII DE EVALUARE :

-prin feedback,pe baza raspunsurilor notate pe flipchart ;


-prin raspunsuri orale ,prin fisa de autoevaluare.
DESCRIEREA LECTIEI /SCENARIU DIDACTIC
SECVENTA I -drepturile copilului
-1.moment organizatoric-3min.
-2.-verificarea cunostintelor dobandite anterior-15min.
-elevii impartiti pe grupe omogene raspund la urmatoarele intrebari:
1.CEati avut de pregatit pentru astazi ?
2.Care este principalul organism care apara si promoveaza drepturi ale omului ?
3.Care sunt documentele internationale care apara si promoveaza drepturile omului
/copilului ?
4.Care este scopul constituirii acestui organism ?
-elevii formuleaza raspunsuri ,se completeaza reciproc.
-elevii au fost anuntati cu trei saptamani inainte sa investigheze documentele in care sunt
inscrise drepturile copilului ,sa aleaga 10 drepturi care li sau parut mai importante ,sa noteze
cu 1 dreptul la care tin cel mai mult ,si cu 10 dreptul la care renunta cel mai usor ;
-fiecare reprezentant al grupului vine si prezinta pozitia grupului sau drepturile puse in
ordine ;
-criteriile de evaluare ale produselor sunt :continutul stiintific corect,forma originala de
realizare si prezentare.
SECVENTA II-drepturile fundamentale ale omului ;
Pe tabla ,materiale legate de drepturile omului ;pentru captarea atentiei.Anunt titlul lectiei noi
si le prezint elevilor obiectivele.Elevii noteaza pe caiete titlul de pe tabla .Propun elevilor
urmatorul text pregatit din timp fisa de lucru nr.1.Fiecare grup primeste o fisa cu textul
necesar aplicatiei.
Le cer elevilor prin conversatie :
-a)sa identifice categoriile de cetateni care au fost arestati(ex. comunisti,evrei,sindicalisti
catolici)-3mun.
-b)sa identifice motivul pentru care au fost arestati (ex.pentru ca erau membrii ai unui
pardid, pentru ca apartineau unei religii ,pentru ca erau de alta nationalitate)-3min
-c)ce fel de drpturi le-au fost incalcate (ex.politic,national,confesional,social)-3min.
Raspunsurile elevilor vor fi notate pe flipchart /tabla.-3min.
Le prezint elevilor schema completa cu tipurile de drpturi ,pe care elevii o noteaza pe caiet
15 min.
CATEGORII DE DREPTURI FUNDAMENTALE
Definitie :drepturile omului pot fi definite ca acele drepturi fara de care nu putem trai ca fiinte
umane.
Drepturile omului au caracter universal si sunt impartite astfel :
-drepturi civile si politice (dreptul la viata ,dreptul la vot)
-drepturi economice ,sociale si culturale(dreptul la munca ,dreptul la alocatie, dreptul la
cultura)
-drepturile popoarelor si solidaritatea(dreptul la pace ,dreptul la un regim politic democratic)

-drepturile persoanelor vulnerabile(dreptul la protectie impotriva tuturor formelor de


agresiune)
Le explic elevilor ca trebuie sa inteleaga ca fiecare drept implica o responsabilitate motiv
pentru care le propun fisa de lucru nr.2.Urmeaza o dezbatere pe aceasta tema elevii aducand
argumente pro si contra.Ei raspund la intrebari si raspunsurile lor vor fi notate pe caiete.Cu
ajutorul lor definim responsabilitate ca fiind obligatia de a face sau de a nu face ceva ce
implica si asumarea consecintelor.
Ex.dreptul la libera exprimare responsabilitatea este de a nu jingi atunci cand ne exprumam
liber deoarece putem fi trasi la raspundere pentru ceea ce am spus.
EVALUARE FISA DE AUTOEVALUARE
TEMA DE STUDIU
Elevilor li se cere sa noteze in caiete trei drepturi pe care si le doresc si considera ca nu sunt
respectate.
FISA DE LUCRU NR.1 =ANEXA 1
FISA DE LUCRU NR.2 =ANEXA 2
FISA DE AUTOEVALUARE =ANEXA 3
.

S-ar putea să vă placă și