Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: stud. Ioan Hodean


Data: 25.10.2014
Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Moise Nicoar Arad
Clasa: a X-a
Disciplina: Religie ortodox
Subiectul leciei: Fericirile partea nti
Tipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotine
Scopul leciei: formarea conduitei religios-morale conforme cu nvturile date de Mntuitorul n Predica de pe munte
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:
01 -s explice legtura ntre Decalog i Fericiri.
02 - s descrie ce nseamn fericirea n accepiunea cretin.
03 - s precizeze ce este smerenia cretin;
04 - s precizeze care este rsplata pentru dobndirea virtuilor;
05 - s identifice relaia ntre virtui i starea de fericire;
06 - s recunoasc printre virtuile menionate n Fericiri pe cele care sunt deja prezente n viaa lor.
Strategia didactic
1. Metode i procedee: execiiul, expunerea, conversaia, explicaia, meditaia religioas, conversa ia euristic.
2. Mijloace de nvmnt: Icoana Hristos pe Muntele Fericirilor.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate individual.
Resurse bibliografice:
1.*** Biblia sau Sfnta Scriptur, Ediie jubiliar, Bartolomeu Anania, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 2002.
2 Stniloae, Dumitru Teologie Dogmatic Ortodox, vol. 1, Ed. IBMBOR, Bucureti, 2012.
3. Ioan Scrarul, Scara, n Filocalia vol. 9, Ed. Humanitas, Bucureti, 2009.
5. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opri, Dorin; Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea", Alba lulia, 2000.
6. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare i grade didactice, lai, 1998.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr.
crt.

Etapele
Leciei

1.

Momentul
organizatoric

2.

3.

Pregtirea
elevilor pentru
receptarea
noilor
cunotine

Anunarea
titlului leciei
i a
obiectivelor
leciei

Ob.
Timp
op.
3

Activitatea profesorului/ Activitatea elevului

4
2'

10'

1'

Metode Mijloace Forme de


i
de nv- organi- Evaluare
procedee
mnt
zare
6
7
8
9

- salut elevii cnd intru n sala de clas i rostesc mpreun cu ei rugciunea


- elevii rspund la salut, spun rugciunea i se pregtesc pentru nceperea activitii
didactice;
exerciiul

Activitate
frontal

Legarea de materia predat:


Enumerarea poruncilor.
Relatarea opiniilor legate de acestea.

Anamneza

Activitate
frontal

Ioan Scrarul: la Dumnezeu ne raportm ca un ndrgostit.


ConversaCe caut imperativul n Decalog?
ia
Necesitatea imperativului pentru omul czut. Scurt definire a omului czut.
euristic
Final: legea lui Dumnezeu reprezint fericire i mplinire a omului.
Le cer elevilor s explice cuvntul fericire.
- Elevii formuleaz oral explicaiile pentru cuvntul fericire i apoi scriu n caiete
explicaia acestuia.
Voi sintetiza rspunsurile elevilor(a face binele, a cuta plcerea) i voi scrie definiia pe Conversatabl. Explicare a definiiei.
ia
Precizare:
Aristotel afirm: scopul final al tuturor aciunilor noastre este fericirea. Hedonismul a legat
fericirea de plcere; Unii au legat fericirea de bine: faci binele, eti fericit. Oare e destul?

Activitate
frontal

Activitate
frontal

explicaia

Activitate
frontal

Voi anuna i voi scrie pe tabl data i titlul leciei: Fericirile". Astzi vom ncepe s
vorbim despre Fericiri i nsemntatea lor pentru noi.
explicaia
- Elevii scriu data i titlul leciei n caiete i ascult explicaiile date.

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Aprecieri
verbale

Prezentarea icoanei cu Hristos pe Muntele Fericirilor.


Lecturarea textului Fericirilor din Sf. Scriptur: Mt 5, 1-12.
1.

Fericii cei sraci cu duhul, c a acelora este mpria Cerurilor.

Lectura
Explicaia

Elevii scriu prima fericire n caiet.


Explicarea sintagmei srac cu duhul. O caracterizare a acestui tip de om.
Explicarea expresiei mpria Cerurilor. O nelegere a ei ca bucuria de a fi mpreun.

Imagine
Text biblic
Activitate
frontal
Capacitatea
Activitate
de a
individual identifica
virtutea i
rsplata

Citat Pr. Stniloae: Fiecare semen este un izvor de sens, o surs de bucurie pentru
mine. l scriu pe tabl.

4.

Comunicarea/
nsuirea
noilor
cunotine

Elevii s spun cteva interpretri ale acestui citat n nelesul fericirii.

Conversai
a

Precizare: interpretrile s pun n lumin valoarea prieteniei.


20'

Legarea acestui raport de raportul om Dumnezeu.


2.

Fericii cei ce plng, c aceia se vor mngia.

Elevii scriu a doua fericire n caiet.

Conversai
e

Elevii s spun cteva gnduri despre motivul plnsului.


Ce nseamn a plnge dup Dumnezeu? Exprimare de opinii.
Citat Antonie Bloom: rugciunea ncepe cnd nu poi s te mai rogi . Explicarea n un

Expunere

Activitate
frontal
Activitate
individual
Capacitatea
de a
identifica
virtutea i
rsplata

neles existenialist.
A plnge dup Dumnezeu nseamn ca Dumnezeu s fie viaa vieii tale.
Expunere
3.

Fericii cei blnzi, c aceia vor moteni pmntul.

Elevii scriu a treia fericire n caiet.


Legarea blndeii de primele dou fericiri.
Conversai

Activitate
frontal
Activitate
individual Capacitatea
de a
identifica
virtutea i
rsplata

Exemple de binefacerile blndeii.

Blndeea ca asemnare cu Dumnezeu.

Problemati
zarea
Conversai
Citat Sartre: nimic nu e mai greu dect s supori pe cel de lng tine . Cteva opinii ale
a
elevilor.
ndemn vizitarea unui printe mbuntit i blnd.

Activitate
frontal

Capacitatea
de a
identifica
virtutea i
rsplata

4. Fericii cei ce flmnzesc i nsetoeaz de dreptate, c aceia se vor stura.


Elevii scriu a patra fericire n caiet.
Conversai
Ce este dreptatea? (Exist dreptate n afara iubirii? Dreptatea este o regul seac, sau un e euristic
minimum de iubire?)
Exemple de cazuri cu oameni ce au cutat dreptatea cu viaa lor: mucenicii.

12'

Timp de ntrebri:
Care sunt cele patru fericiri parcurse astzi?

O1

Conversai
e

Care este legtura ntre Decalog i Fericiri?


La ce se refer prima fericire?

5.

Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor

O2
O3

ce nseamn fericirea n accepiunea cretin?

Activitate
frontal

Capacitatea
de a reda
reguli de
conduit
din
Decalog i
din Fericiri

Ce nseamn smerenie?
Cum se triete smerenia?

Capacitatea de a

care este rsplata pentru dobndirea virtuilor?

O4

Care este a doua fericire?

Activitate
frontal

De cte feluri este plnsul?

defini
Fericirile

Care este relaia ntre virtui i starea de fericire?


Care este a treia fericire?

O5

Activitate
frontal

Cum se caracterizeaz blndeea?


Care este urmarea ei?
Care este a patra fericire?
Ce nseamn a fi flmnd i nsetat de dreptate?
Cine sunt acetia?
Dai exemple de cazuri.
Ce virtui identificai n viaa voastr?

Activitate
frontal

Cum v raportai la acestea?

O6

Capacita tea
de a
sublinia
rsplata
pentru
dobndirea
Fericirilor

Meditaie:
Care sunt urmrile neracordrii la Fericiri?
Egoismul temporar i cel venic. Iadul ca nchidere n sine, neputin de a mai iubi.

6.

Aprecierea
activitii
elevilor

2'

Problemati
zare

Activitate
frontal

Voi face aprecieri generale i individuale, privind implicarea elevilor n predarea noilor
cunotine.
expunerea
Notez elevii care au participat la lecie.
- Elevii ascult cu atenie.

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

7.

8.

Precizarea i
explicarea
temei pentru
acas
ncheierea
activitii

2'

1'

Voi anuna i explica tema pentru acas .


a) Memorai primele patru Fericiri i explicai semnificaia lor.
explicaia
b) Ce schimbri ale stilului tu de via te-ar putea ajuta s te conformezi mai mult cu
modul de via precizat de Hristos n aceste prime patru Fericiri ?

Activitate
frontal

Rostesc rugciunea mpreun cu elevii, salut;


- elevii rostesc rugciunea i rspund la salut i ies din sal;

Activitate
frontal

exerciiul

S-ar putea să vă placă și