Sunteți pe pagina 1din 4

1

Proiect de activitate
Gradinita P.P. Nr. 9 Galai
Data: 13.10.2015
Grupa: Mijlocie A
Propuntor: Claudia Dragan
Educatoare: Veronica Ursu
Profesor coordonator: Cristina Butnaru
Profesor matodist:Dragostina Petrea
Tema anuala de studiu: "Cand,cum si de ce se intampla?"
Tema saptamanii: "Galbene si rosii frunze"
Domeniul: Educatie fizica
Subiect: Predarea mersului organizat intr-o directive data
Mijloc de realizare: Joc didactic "Vino la ursulet!"
Tipul activitatii: Invatare
Durata: 25 minute
OBIECTIV DE REFERIN
Sa fie apt sa utilizeze deprinderile insusite in diferite contexte.
Sa manifeste in timpul activitatii atitudini de cooperare,spirit de echipa,de competie, fairplay.
OBIECTIVE OPERAIONALE
a) Cognitiv
O1: Sa mearga in coloana cate unu in directia indicata.
O2:Sa execute miscari prin imitatie si numarare.
O3:Sa urmareasca cu atentie indicatiile propunatoarei.
b) Afectiv
O4: S manifeste interes fa de activitatea desfurat;
O5: Sa respecte regulile de joc.
c) Psihomotric
O6: Sa aiba pe tot parcursul lectiei o tinuta corecta.
O7: Sa execute rapid si corect miscarile comandate la semnale vizuale,auditive.
STRATEGIA DIDACTIC
a) Metode i procedee: jocul,conversatia,explicatia,observatia,instructajul verbal si
aprecierea verbala
b) Materiale didactice: Ursulet de plus, cos cu frunze/legume si fructe de toamna
c) Forme de organizare: frontal i individual

Etapele
activitii

Dozar
e
2 min

1. Moment
organizatoric

1 min
2. Captarea
ateniei

2 min
3. Pregatirea
organismului
pentru efort

4. Influentarea
selectiva

3 min

Coninutul instructiv-educativ al activitii


Activitatea
Activitatea copiilor
propuntoarei
Copiii se aliniaza i
Pregatirea materialelor
ateapt nceperea
nesecsare .
activitii.
Alinierea-verificarea
tinutei;Salutul.
Anuntarea temei si a
obiectivelor.
O colega a propunatoarei
intra in sala de sport si
intreaba"Aici se afla
grupa mijlocie A? Am
adus cateva surprize
pentru voi. O sa vi le las
doar daca sunteti
cuminti. "
Variante de mers si
alergare in coloana.

1.Privim cerul si apoi


podeaua
2.Taiem frunzele cu
foarfeca
3.Leganam papusa.
4. Culegem merele,ne
legam la sireturi.
5.Adunam frunzele de pe
jos
6.Culegem strugurii.

Copiii vor asculta curiosi iar


mai apoi vor dori inceperea
jocului cat mai rapida.

Copii executa exercitiile


exemplificate de catre
propunatoare.

S
Form
de l
In l
un

In l
un

In

Copii executa exercitiile


exemplificate de catre
propunatoare.

In

5. Anuntarea
temei si a
obiectivelor

1 min

12 min
6.Desfasurarea
activitatii.

Jocul se va numi: "Veniti


dupa ursulet
La finalul activitatii veti
sti: sa mergeti organizat
intr-o anumita directie
data, sa lucrati in echipa.

Copiii asculta cu atentie


subiectul si obiectivele
activitatii.
Inceperea jocului si
respectarea regulilor
activitatii.

Explicarea si
demonstrarea jocului.
Executarea jocului drept
exemplu cu 1-2 copii.
Executarea jocului
propriu-zis.

-La semnalul START spus de


propunatoare,copiii vor
porni spre ursuletul de
plus/cosuletul de
fructe,legume.
-Fiecare copil va trebui sa
duca in cosul echipei
fructele sau legumele,pana
cand se reajunge la lider si
este desemnata echipa
castigatoare.
-Copiii vor trebui sa mearga
(cu leguma/fructul echipei)
la cosulet in modul indicat
de propunatoare. Copiii
sunt impartiti in doua
echipe. Cate un membru
din fiecare echipa va trebui
sa mearga in functie de
indicatiile propunatoarei cu
o leguma/un fruct in

Pe
ech
ar
mo

Pe
ech
ar
mo

directia ursuletului/cosului
pana ce se reajunge la
liderii grupei si este
desemnata echipa
castigatoare.
7. Revenirea
organismului
dupa efort

8. Analiza
activitatii

3 min

1 min.

Joc linistitor,static:" Daca


vreau sa cresc voinic,
Fac gimnastica de mic.
Merg in pas alergator,
Sar apoi intr-un picior,
Ma opresc,respir usor,
Intind bratele sa zbor.
Toata lumea e a mea
Cand
m-asez
jos
la
podea.
Asta-i doar un inceput
Ia priviti cat am crescut !

Copiii executa exercitiile de


revenire a organismului dupa
efort conform indicatiilor
propunatoarei.

Exercitii de respiratie.

Umflam balonul/ Mirosim


floarea!

Se fac aprecieri asupra


modului de comportare al
copiilor pe parcursul
activitatii: -Ce am invatat
noi astazi?
Salutul.

Copiii raspund intrebarilor


adresate de propunatoare si la
salutul acesteia.

In

In

S-ar putea să vă placă și