Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecie

Data:
Clasa:a V-a
Aria curricular:Matematic i tiinte ale naturii
Obiectul: Biologie
Unitatea de nvare:Structura i funciile plantelor Organele vegetativ

Subiectul:

Rdcina- alctuire i funcii


Propuntor: Ciupala Beatrice-Ioana
Scopul leciei:Stabilirea corelaiilor dintre structura i funciile rdcinii n vederea nelegerii
rolului rdcini n viaa plantelor.
Competene specifice:
-s explice alctuirea unei plante cu flori;
-s utilizeze metode i mijloace adecvate explorrii / investigrii lumii vegetale
Competene derivate:
La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:
- s descrie corect alctuirea extern a unei rdcini;
-s clasifice diferitele tipuri de rdcini;
- s recunoasc elementele structurale caracteristice rdcinii;
- s recunoasca specii de plante dupa forma rdcinilor;
- s demonstreze rolul rdcinii n viaa plantelor prin evidenierea funciilor sale;
Tipul leciei:dobndire de noi cunotine
Demersul didactic:
a.Resurse procedurale:-observaia ;
-modelarea ;
-conversaia euristic ;
-demonstraia ;
-nvarea prin descoperire ;
b.Resurse materiale: - pentru fiecare elev: fi de lucru, manualul, rdcini diferite de plante,
atlase botanice;
-pentru ntreaga clas: plane, modele, imagini;
Forma de organizare:frontal i pe grupe
Evaluare: formativ prin chestionare oral.
Locul desfurrii:laboratorul de biologie.

Bibliografie:-Dobran Floarea-Biologie.Manual pentru clasa a V a,Editura Teora,Bucureti 2000.


-Mariana Ciobanu.-Didactica tiinelor biologice.Editura Didactic i Pedagogic 2008.
-Popovici I.,Moruzi C.,Toma I.-Atlas Botanic, Editura Didactic i Pedagogic,
Bucureti 2003.
Desfurarea leciei
Etapele leciei
1. Organizarea leciei

2. Verificarea
cunotinelor

Activitatea profesorului
- Pregtesc materialul didactic.
- Notez n catalog elevii absenii i
verific dac sunt condiii optime
pentru desfsurarea leciei.
-Prin chestionare oral verific lecia.
esutul vegetal.Tipuri de esuturi.

Ce este un esut vegetal?

Ce tipuri de esuturi cunoatei?

Care sunt esuturile


conductoare?

3. Captarea ateniei
4. Anunarea temei i
obiectivelor

Activitatea elevilor
i pregtesc crtile i caietele.

Ce rol au esuturile
asimilatoare?
- Prezint elevilor imagini cu alctuirea
extern a rdcinii i i ncurajez s
spun ce observ.
-Anun i scriu pe tabl tema leciei i
prezint obiectivele pe care elevii trebuie
s le cunoasc la terminarea leciei.

- o grupare de celule care au aceeai


form, structur,i ndeplinesc
aceeai funcie.
- de protecie, conductoare,de
susinere,asimilatoare,de
depozitare,secretoare.
-vase conductoare lemnoase i
vase conductoare liberiene
- au rol n prepararea hranei
Urmresc rdcinile pe care le au
pe mas.
-Noteaz n caiete titlul leciei i
urmresc obiectivele.

Dirijarea nvrii
5.

prezint materialul didactic


respectiv rdcinile .
Unde credeti c se dezvolt rdcina?
Rdcina este organul plantei care
crete n pmnt.
Folosindu-m de materialul didactic
existent dirijez pe elevi n descoperire
structurii externe a rdcinii i a
tipurilor de rdcini (denumind prile
componente ale acesteia)i a funciei de
fixarea plantelor.
Solicit elevilor s observe materialul
biologic viu pentru a evidenia
nsuirile rdcinii.
-Realizez o clasificare a rdcinii dup
forma lor.
-Solicit elevilor s se grupeze in grupe
de cte patru pentru a observa cu
ajutorul lupei prile componente ale
vrfului rdcinii.

7. Evaluarea
performanei

noteaza definitia rdcinii


studiaz tipurile de rdcini

observa cele patru pri

-Elevii testeaz materialul biologic


evideniind nsuirile lui.
-Elevii spun c rdcinile sunt
pivotante,firoase,rmuroase i dau
exemple de astfel de rdcini.
-Elevii observ i concluzioneaz
c vrful rdcinii este acoperit de
un esut de aprare numit scufie.

-Solicit elevilor s deseneze vrful


rdcinii observat de ei.

-elevii realizeaz desenul solicitat


folosindu-se si de imaginile din
manual, plana de la tabl i atlasul
botanic.

-Cer elevilor s observe cu ajutorul


lupei si celelalte zone externe ale
rdcinii.
Explic rolul perilor sugtori, acela de a
absorbi din sol apa cu srurile mineale.

Elevii observ celelalte zone:zona


neted,zona perilor absorbani, zona
aspr, urmresc explicaiile i
completeaz in caiete schia leciei.

-Utiliznd diferite rdcini stabilim


funciile rdcinii.
-Centralizez funciile rdcinii i
completez schia leciei.

6. Obinerea
performanei
elevilor

-n pmnt

Inventariez principalele informaii


i observaii cernd elevilor s dea
rspunsuri rapide, clare, concrete.

-Prin chestionare oral pe tot parcursul


orei. Sunt notai elevii care au dat
rspunsuri deosebite ce necesit gndire
logic

Enumer funciile rdcinii pe care


le-au descoperit i completeaz
schia leciei.

Rspund la ntrebri observnd


planele, atlasele, imaginile din
manual i materialul biologic
natural.
Se gndesc i rspund la ntrebrile
adresate de profesor.

SCHITA LECTIEI:
Rdcina-alctuire i funcii
Radcina = organ vegetativ al plantei care se dezvolt n pmnt.
- nu au niciodat frunze sau muguri;
Alcatuire extern: - scufia:acoper i protejeaz vrful rdcinii.
-zona neted (zona de cretere)
-zona absorbant :asigur absorbia apei cu srurile minerale;
-zona aspr ;
Funciile rdcinii:-fixeaz planta n sol i i d stabilitate;
-absoarbe apa cu srurile minerale;
-conduce seva brut prin vasele lemnoase i seva elaborat prin vasele liberiene;
-unele rdcini depoziteaz substane de rezerv ;Ex:morcov, ridiche,sfecl.
Tipuri de rdcini:-pivotant (morcov,fasole, trifoi).
-firoas (gru,secar,lalea).
-rmuroas(stejar, fag,brad),

FISA DE EVALUARE
1.Completai enunul urmtor:
Rdcinile nu au niciodat ..sau ., i se dezvolt n ..
2.Enumerai prile externe a unei rdcini.

3.Asociati planta cu forma corespunzatoare a rdcinii:


1Brad
2. Gru
3.Fasole

A. firoas
B. pivotant
C. rmuroas

S-ar putea să vă placă și