Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECIE

Data: 14.10. 2012


Unitatea colar: coala Gimnazial Ostra
Clasa: a VII -a B
Profesor: Murgu Eugenia-Angela
Aria curricular: Om i Societate
Disciplina: Cultur Civic
Coninutul nvrii: Omul fiin social: Grupurile sociale / Familia ca grup social
Tipul leciei: de consolidare a cunotinelor i de formare de priceperi i deprinderi
Obiectivul general:
- informativ: de a evalua nivelul cunotinelor cu privire la grupurile sociale mici
- formativ: formarea unei atitudini civice, democratice i responsabile
Competene specifice:
1.1. Utilizarea corect a termenilor i a conceptelor cu coninut civic n diferite contexte
2.1. Caracterizarea persoanei n diferite ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social, al comunitii
2.2. Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora, precum i a relaiilor interpersonale ce pot lua natere n cadrul
grupurilor
3.1. Rezolvarea n echip a unor probleme civice, prin asumarea unor responsabiliti i prin relaionarea pozitiv cu ceilali
4.1. Manifestarea interesului fa de problemele grupurilor de apartenen i fa de problemele comunitii
Obiective de referin:
- Recapitularea i sistematizarea cunotinelor referitoare la om ca fiin social precum i nsuirea i utilizarea corect a limbajului cu coninut civic
n diferite contexte
- Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora, precum i a relaiilor interpersonale ce pot lua natere n
cadrul grupurilor
Obiective operaionale:
O1 - S defineasc grupul social i familia ca grup social;
O2 - S disting caracteristicile grupurilor sociale mici;
O3 - S defineasca conceptul rol social, nonconformism, conformism;
O4 - S prezinte valorile sociale (morale), tipurile de norme i relaii ale grupului i s ofere exemple;
O5 - S enumere funciile familiei i s descrie fiecare funcie;
O6 - S identifice diferenele dintre familia modern i cea tradiionala;
O7 - S aplice adecvat, coerent, creativ i nuanat n diferite contexte limbajul de specialitate.
1

Strategia didactic:
Resurse procedurale:
- conversaia examinatoare, conversaia de consolidare i sistematizare, exerciiul, explicaia, conversaia euristic, studiul de caz, ciorchinele,
interpretarea caricaturii, copacul ideilor, aritmograful;
Resurse materiale:
- Fie de lucru
- Manualul
- Lecie ppt Omul fiin social
Forme de organizare:
- Pe grupe
Forma de evaluare: Oral
Durata: 50 minute
Locul desfurrii: Cabinetul de informatic
Bibliografie:
Elena Nedelcu si Ecaterina Morar - Cultura Civica, Manual pentru clasa a 7-a, Editura ALL,2003
Elena Nedelcu, Cristina tefan, Mihai Nedelcu Cultur civic, EDP, 1995
Elena Nedelcu, Mihai Nedelcu, Maria Dorina Stoica Cultur civic i antreprenorial, manual pentru clasa a IX-a, coala de Arte i Meserii, Ed.
Aramis, 2004
Motto: "Ceea ce face ca oamenii s fie sociabili este incapacitatea lor de a suporta singurtatea" (Arthur Schopenhauer)

DESFURAREA LECIEI
Etapele leciei

Obiect.

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii
didactice

1.Moment
organizatoric/Pregtirea
clasei pentru activitate
(3 min.)

- asigur climatul necesar desfurrii


orei, noteaz absenii
- mpart clasa n 4 grupe
- distribui elevilor fiele de lucru

- comunic absenii
- se pregtesc pentru or.

2. Captarea ateniei.
Precizarea materiei
supus recapitulrii/
plan de recapitulare
(7 min.)

- propun elevilor s compare


singurtatea cu grupul social, pornind de
la citatul lui Arthur Schopenhauer i
imaginile din slide-ul 2.

- realizeaz comparaia,
concluzionnd c omul este
o fiin social, starea lui
normal fiind cea grupal.

- anun subiectul leciei i comunic


obiectivele ntr-un mod accesibil, clar.
OMUL FIIN SOCIAL
- Grupurile sociale
- Familia ca grup social
solicit elevilor s analizeze Piramida
trebuinelor

- noteaz n caiete planul de


recapitulare

-activ.frontal

- rezolv sarcina de lucru


artnd ce-i determin pe
oameni s stabileasc
legturi, contacte unii cu
alii

-conversaia
euristic

- cer elevilor s prezinte pericolul


izolrii oamenilor de colectivitate

- arat alternativele tragice


ale izolrii moartea sau
dezindividualizarea

-comparaia

- prezint exemple de dezindividualizare,


doi copii care au trit, unul n societatea
cinilor, altul, n cea a lupilor

- demonstreaz c omul nu
se nate, ci devine om trind
n societate (nvnd limba,
normele, comportamentul
uman)

-demonstraia

Mijloace de
nvmnt

Evaluare

-comparaia
-lecie ppt
-explicaia

-evaluez atenia i
interesul elevilor

-manual

3. Recapitularea
coninuturilor
(30 min.)
Grupurile sociale

-aprecierea
rspunsurilor
-lecie ppt

O1

- solicit elevilor s defineasc grupul


social, apoi s prezinte caracteristici ale
grupurilor (pozitive i negative)

- definesc grupul social i


caracteristicile grupurilor

-manual
-aprecierea
argumentelor

-activ individual
-evaluarea ateniei
i participrii

O2

O3

-Spectatorii care ocup primul rnd de


scaune al unei sli de cinema alctuiesc
un grup social?

-rspund la ntrebare i
argumenteaz rspunsul

- cer elevilor s prezinte tipurile de


grupuri sociale

- gsesc ct mai multe


exemple de grupuri sociale
mici i mari

- pun n discuie caracteristicile


grupurilor sociale mici, influena
acestora asupra membrilor grupului,
conformismul i non- conformismul,
valorile i normele grupului

- enumer caracteristicile,
arat cum le este influenat
performana colar de ctre
grupul lor, compar cele
dou concepte

- solicit elevilor s defineasc rolul


social i s exemplifice

- gsesc ct mai multe


comportamente pe care
ceilali le asteapt n mod
legitim de la persoanele care
dein anumite poziii sociale
(medic, profesor, gazd,
printi)
- dau exemple de roluri
diferite ndeplinite de
aceeai persoan

-Care sunt rolurile pe care le avei n


grupul colar din care facei parte?

O4

- cer elevilor s studieze fia nr. 1 i s


arate importana respectrii normelor n
cadrul grupului

- vor studia fia nr. 1 i vor


rspunde la ntrebri

- cer elevilor s compare evoluia


organizrii grupurilor sociale

- rezolv sarcina de lucru

- propun s se discute despre relaiile


sociale: cooperarea, solidaritatea,
competiia, conflictul

-conversaia
examinatoare
-comparaia

-manual

-aprecierea
rspunsurilor

-lecie ppt
-aprecierea
modului de
operare cu unele
concepte

-exemplul

-aprecierea
rspunsurilor

-activ frontal
-manual

-evaluarea
spiritului de
colaborare

-nvarea prin
descoperire
-fie de lucru
-comparaia

- vor defini fiecare relaie i


vor da exemple.
- pentru relaia de cooperare,
rezolv un puzzle pag.11
- dau exemple de solidaritate
individual
- enumer exemple de

-conversaia
examinatoare

-evaluarea
capacitii de a
argumenta i de ai susine opiniile

-activ pe grupe
-studiul de caz
4

competiie, apoi un exemplu


este transformat n conflict
- analizeaz fia nr. 2 i arat
paii ce trebuie urmai n
rezolvarea unui conflict,
precum i importana
rezolvrii conflictului pentru
grup
-compar cele 4 tipuri de
relaii sociale

Familia ca grup social

O4

- solicit elevilor s defineasc valorile


sociale (morale) i s ofere exemple
-Considerai c dac ai tri ntr-o alt
ar (SUA, Australia, Frana sau Italia)
modul vostru de a gndi, idealurile
voaste s-ar schimba? Dac da, cum?

-dau exemple de valori


sociale i vor arta care este
consecina lipsei acestora
-rspund la ntrebare

O1

- cer elevilor s defineasc familia, apoi


s descrie familia elementar (nuclear)
i s numeasc alte tipuri de familie

- definesc familia i dau


exemple de tipuri de familie

O5

-explicaia

- descriu fiecare funcie

- propun elevilor s studieze fia nr.3 i


s exprime un punct de vedere personal

- citesc fia nr. 3 i exprim


opinii personale

-lectura

- pentru funcia educativ, cer elevilor


s analizeze fia nr.4
- Comentai: Cnd bai copilul ca s

- studiaz fia nr. 4, aleg


rspunsul i argumenteaz
alegerea fcut
- caut s gseasc ct mai
multe exemple referitoare la
ceea ce nva copilul n
cadrul familiei.
- identific rolul brbatului
i rolul femeii n familia

-evaluarea ateniei
i interesului

-manual
-aprecierea
capacitii de a
utiliza termenii cu
coninut civic

- solicit elevilor s prezinte funciile


familiei

- solicit elevilor s compare familia


tradiional cu cea modern

-lecie ppt

- comparaia

-activ pe grupe,
individual, apoi
frontal

nvee, el nva, dar afl i cum s


se fac ascultat.

O6

-conversaia de
consolidare i
sistematizare

-evaluarea
capacitii de
analiz

-fie de lucru

-manual
-lecie ppt

-evaluarea
capacitii de a
prezenta coerent,
de a-i susine
ideile

-comparaia
5

O7

4. Asigurarea feedback-ului
(10 min.)

- cer elevilor s prezinte noi tipuri de


familii
-Ce crezi c reprezini tu pentru familia
ta?

- propun spre rezolvare 3 exerciii care


au ca suport cunotinele recapitulate.
- formuleaz aprecieri generale cu privire
la modul n care elevii au realizat
sarcinile propuse i asupra nivelului de
asimilare a cunotinelor.

tradiional i n familia
modern, precum i situaia
copiilor din aceste familii

-interpretarea
caricaturii, pg 22

- dau exemple de noi modele


de familie
-vor rspunde cu un singur
cuvnt reprezentativ (exbucuria, ndejdea prinilor,
trinicia csniciei, echilibrul
perpetuarea biologic etc.
- enumer trsturile
familiei i le nsciu ntr-un
ciorchine pag.12
- rezolv exerciiile
(Aritmograful pag. 9,
Copacul ideilor - pag.10)
- sunt ateni la aprecierile
profesorului.

-conversaia,
explicaia

-aprecierea
rspunsurilor

-exerciiul
-notarea elevilor
-fie de lucru
-fie de lucru
-aprecierea

SCHEMA LECIEI
OMUL FIIN SOCIAL
I. Grupurile sociale
1. Definiia grupului social
2. Caracteristicile grupurilor sociale
3. Tipuri de grupuri sociale
4. Individ i grup (conformism, nonconformism)
5. Rolul social, norme (regului), relaii (legturi), valori sociale
II. Familia ca grup social
1. Definiia familiei
2. Tipuri de familie
3. Funciile familiei
4. Familia tradiional i familia modern
5. Familia contemporan
FIA NR 1 Analizai urmtoarea situaie:
6

Gndii-v la un ora aglomerat. Oamenii de acolo nu au auzit de poliia rutier i nici de regulile de circulaie. Nu exist sens de circulaie, cine vrea
pe stnga, cine poate pe dreapta. Nu exist semafoare, nici reguli de prioritate, pietonii alearg printre maini care, la rndul lor parc i urmresc pe pietoni.
Nu poate fi vorba de conduit preventiv, de politee nici att. Singura norm este s alerge ct mai tare, s fie el primul! Pentru c nu ne place s auzim n
fiecare zi de accidente rutiere i mori pe osele, s presupunem c oamenii i mainile din orelul nostru sunt din cauciuc. Se lovesc dar nu pesc nimic. Se
ncurc ns teribil, pierd mult timp cu descongestionarea mainilor mbulzite, nu mai ajung nicieri, nervii de plastic ai pietonilor de cauciuc ncep s se
topeasc.
Ce ar trebui introdus n relaiile dintre participanii la trafic din oraul oamenilor de cauciuc pentru ca ace tia s fie mai calmi i s- i poat atinge
obiectivele zilnice?

FIA NR 2 - Conflictul Aplicaie practic


n ziua premergtoare desfurrii meciului de fotbal ntre clasele a VIII-a A i a VIII-a B, responsabilul cu activit ile sportive, n pauz, invit elevii
colii s participe ca suporteri la acest eveniment.
n pauza urmtoare, responsabilul cu activitile culturale invit i el elevii s participe n aceeai zi i la aceeai or la cenaclul de literatur.
La sfritul orelor de curs, cei doi se ntlnesc ntmpltor pe coridor. Responsabilul cu activitile sportive se adreseaz iritat celuilat:
-Nu i-a fost ruine s invii colegii la cenaclu, atta vreme ct eu am fost cel dinti care i-a invitat la meci? Te crezi mai de tept cumva pentru c stai
venic cu nasul n cri, ochelaristule? !
Care dintre urmtoarele reacii posibile ale responsabilului cu activitile culturale credei c ar fi fost cea care ar fi aplanat conflictul dintre cei
doi?
a) Regret c te-am enervat, dar nu eu sunt de vin pentru c i meciul i cenaclul au fost programate la aceeai dat.
b) Cum ndrznei s-vi vorbeti astfel, lunganule!
c) Hai la director s vedem cine are dreptate?
d) Responsabilul cu activitile culturale l privete de sus pe cellalt i i continu netulburat drumul.
e) Te rog s m ieri, alt dat nu voi mai proceda astfel.
f) Colegii vor decide n funcie de preferinele lor, deci nu are rost s ne certm din aceast pricin i te rog, s- i controlezi tonul i felul n care mi te
adresezi.

FIA NR 3 Funcia economic


mprirea sarcinilor n familie. Un kai (trib din Noua Guinee) se cstorete pentru c are nevoie de o femeie care s se ocupe de olrit, s-i prepare
hrana, s-i pregteasc plasele de pescuit i s-i ntrein plantaiile. Sarcina soului vnatul, pescuitul i construc ia casei. Rela iile economice ale so ilor
sunt reglate astfel: datoria soului este s aduc carne i pete, n timp ce soia trebuie s pregteasc mncare; amndoi fac lucrrile de horticultur; femeia
toarce, iar brbatul ese sau repar vemintele rupte.

FIA NR 4 Funcia educativ


Care dintre urmtoarele stiluri de educaie vi se pare cel mai potrivit i de ce:
a) Supunerea necondiionat a copilului fa de prini. Copilul trebuie s asculte de prini, fr s pun ntrebri, fr s i se dea nicio explicaie.
b) Copilului i se acord o anume independen, particip la luarea unor decizii n familie, i se explic necesitatea de a aciona ntr-un fel sau altul, de a se
comporta ntr-un fel sau altul.
c) Prinii sunt foarte tolerani fat de copilul rege, i permit orice, ca s-l vad fericit.

FIA NR 5
8

Aritmograf
A
1.

2.

3.

5.

6.

4.

7.

1. Dragostea prinilor
2. Legtur pe baza creia se constituie o familie
3. Familia nuclear
4. Funcia cultural
5. Prinii pentru copiii lor
6. Unitatea familiei
7. Elemente pozitive nsuite n familie
A-B= grup de persoane constituit pe baza unor legturi de cstorie, de snge, prin adopie
COPACUL ATEPTRILOR
9

Notai pe fiecare frunz valorile pe care le respectai n grupurile din care facei parte

PUZZLE
10

Joc didactic

METODA CIORCHINELUI
11

TRSTURILE
FAMILIEI

Dragostea, respectul, nelegerea, coeziunea, armonia, ntrajutorarea, solidaritatea

12

S-ar putea să vă placă și