Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Iordchioaie Teodora


DATA: 9 martie 2011
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Limba romn
SUBIECTUL LECIEI: INTERJECIA
TIPUL LECIEI: Lecie de dobndire de noi cunotine
DURATA: 50
COMPETENE SPECIFICE:
2.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical
3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate
4.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice i de
Punctuaie

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s defineasc interjecia i s recunoasc aceast parte de vorbire n contexte diferite;
O2 s clasifice interjeciile n funcie de structura lor i de ceea ce exprim ele;
O3 s identifice rolul interjeciei n comunicare;
O4 s foloseasc corect semnele de punctuaie ce nsoesc interjeciile;
O5 s identifice valori morfologice diferite ale unor cuvinte;
STRATEGIA DIDACTIC:
RESURSE:
-capaciti normale de nvare ale elevilor;
-loc de desfurare: sala de clas
METODE I PROCEDEE: spargerea gheii, explicaia, nvarea prin descoperire, exerciiul,
conversaia
MATERIALE I MIJLOACE: video-proiector, flip-chart, markere, fie de lucru,
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe i individual
FORME DE EVALUARE: evaluare oral, test formativ
BIBLIOGRAFIE:
Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba i literatura romn, Bucureti, 2002;
Pamfil, Alina Metodica predrii limbii i literaturii romne n coal, Cluj, 2004
Parfene, Constantin Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoreticoaplicativ, Iai, 1999
Limba i literatura romn, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educaional

Guu-Romalo, V. Corectitudine i greeal, Bucureti, 1972

SCENARIUL DIDACTIC
MOMENTE I
OBIECTIVE
OPERAIONALE

TIMP

Moment
organizatoric

Captarea ateniei

Anunarea
subiectului leciei i
a obiectivelor

STRATEGII DIDACTICE
CONINUTUL LECIEI
-organizarea clasei i asigurarea
climatului necesar bunei desfurri
a leciei
-verificarea temei pentru acas

FORME
DE ORG.

PROBLEME DE EVALUARE

RESURSE MAT.
I PROCED.
Verificarea modului n care
elevii au efectuat tema pentru
acas.

Frontal

Caietele elevilor
Manualul

Elevii sunt solicitai s rezolve un


rebus pentru a descoperi ce noiune
nou urmeaz s studieze. (Anexa
1)

Frontal

Spargerea gheii
Fie de lucru
Flip-chart

Elevii rezolv rebusul i vor


obine pe verticala A-B numele
unei noiuni noi pe care urmeaz
s o studieze.

Pe axa A-B s-a obinut cuvntul


Interjecie , noiune pe care elevii o
vor studia astzi, iar la sfritul
leciei acetia vor fi capabili s...
(se enun obiectivele operaionale)

Frontal

Conversaia

Elevii noteaz n caiete titlul


leciei.

Conducerea
nvrii i
asigurarea feedback-ului

Elevii sunt invitai s priveasc spre


video-proiector. Acolo vor observa
diferite imagini nsoite de sunete.
Li se cere elevilor s noteze n
caiete sunetele pe care le vor auzi.

O1

mpreun cu elevii se definete


interjecia:
-partea de vorbire care, folosit
exclamativ,
exprim
stri
sufleteti,
ndemnuri
sau
reproduce sunete sau zgomote din
natur.

Elevii sunt apoi solicitai s


clasifice interjeciile n funcie de
structura lor (simple / compuse) i
n funcie de ceea ce exprim
acestea:
-senzaii sau stri sufleteti
-acte de voin (ndemnuri,
ordine)
-reproduc sunete din natur
(ONOMATOPEE)

O2

Individual

Exerciiul
nvarea prin
descoperire

Notarea corect a interjeciilor


i numirea a ceea ce exprim
ele.

Frontal

Conversaia
Explicaia

Elevii noteaz n caiete definiia


interjeciei.

Frontal

nvarea prin
descoperire
Exerciiul

Clasificarea
corect
a
interjeciilor n funcie de
structur i de ceea ce exprim.

Individual

Exerciiul

Alctuirea de enunuri corecte


din punct de vedere gramatical

Individual

Exerciiul

Asocierea corect a imaginilor


cu interjeciile corespunztoare

Li se cere elevilor s alctuiasc


enunuri n care s integreze diferite
tipuri de interjecii.
5

Elevii sunt solicitai s rezolve


sarcinile de pe prima fi de lucru.
(Anexa 2)

O3

Pornind de la enunurile formulate


de elevi, li se cere acestora s
observe rolul interjeciei
n
comunicare:
-pentru a te adresa direct unei
persoane (interjecii de adresare):
mi!, b!, bre!
-pentru a atrage atenia cuiva
asupra unui lucru: iat!, ia!, uite!

Frontal

Conversaia
Explicaia

Evidenierea, de ctre elevi, a


rolului
interjeciei
n
comunicare: acela de a face
comunicarea mai expresiv.

Elevii sunt apoi solicitai s observe


semnele de punctuaie care se
folosesc dup interjecii:
-virgula
-semnul exclamrii

Frontal

Conversaia

Precizarea, de ctre elevi, a


semnelor de punctuaie care se
folosesc dup interjecii.

Elevii sunt mprii n dou grupe,


fiecare dintre ele avnd cte o
sarcin de lucru:
Grupa 1: Alctuii enunuri n care
cuvntul
a s aib valori
morfologice diferite. Precizai-le.
Grupa 2: Alctuii enunuri n care
cuvntul
o s aib valori
morfologice diferite. Precizai-le

Pe grupe

Exerciiul

Identificarea i exemplificarea
corect a valorilor morfologice
ale celor dou cuvinte.

10

Elvii vor fi mprii n patru grupe ,


vor primi o fi de lucru i vor
rezolva sarcinile de lucru de pe fi
(Anexa 3)

Exerciiul

Rezolvarea corect a sarcinilor


de pe fia de lucru.

5
O4

O5

Consolidarea
cunotinelor
O1, O2, O3, O4, O5

Asigurarea reteniei
i a transferului

Anexa 1

Pe grupe

TEM PENTRU ACAS:


Alctuii o compunere de cel puin o pagin n care s descriei o dup-amiaz n mijlocul naturii, folosind ct mai
multe interjecii. Dai-i un titlu potrivit.

1.
2.
3.
4.

nsoete substantivul din


cazul acuzativ.
Parte de vorbire care ine
locul unui substantiv.
Parte de vorbire care
denumete obiecte, lucruri, etc.
Parte de vorbire care
exprim un numr sau ordinea
obiectelor prin numrare.
5. Parte de vorbire care exprim aciunea, starea, existena.
6. Parte de vorbire care exprim o nsuire.
7. Parte de vorbire care determin un verb sau un adjectiv i arat caracteristica unei aciuni, a unei stri sau a unei
nsuiri.
8. Felul numeralului care exprim numrul.
9. Articol care arat c obiectul denumit de un substntiv este cunoscut vorbitorului.
10. Articol ce nsoete un substantiv n genitiv.
11. Parte de vorbire care nsoete substantivul i arat n ce msur obiectul denumit este cunoscut de vorbitor.

Anexa 2

Asociai fiecrui desen cuvintele potrivite, grupndu-le apoi n funcie de ce exprim:

hai!, ura!, na!, bi!, of!, au!, brrr!, aha!, aoleu!

-stari sufletesti:
-senzatii:
-indemn:
-adresare:

Anexa 3
FISA DE LUCRU- GRUPA 1
1 .Grupeaz pe dou coloane interjeciile de mai jos, n funcie de structura lor:

Ah!, oh!, cri-cri!, mac!, hodoronc-tronc!, pleosc!, vai!, mi!


2. Grupeaz pe dou coloane interjeciile de mai jos, n funcie de ceea ce exprim ele: stri sufleteti, imit zgomote
din natur sau ajut la adresarea ctre o persoan:
Iat!, vai!, au!, mor-mor!, zbrrr!, pleosc!, uh!, ham!
3. Indicai ce parte de vorbire este cuvntul subliniat n enunurile de mai jos:

Am cules un co de mere.
De,e greu sa munceti.
Cartea colorat a Elenei s-a pierdut.
A! Aici te ascundeai!

FISA DE LUCRU-GRUPA 2
1Grupeaz pe dou coloane interjeciile de mai jos, n funcie de structura lor:
piu!, his!, hei-rup!, iat!, bre!, mor-mor!, lipa-lipa!, mar!

2.Grupeaz pe dou coloane interjeciile de mai jos, n funcie de ceea ce exprim ele: stri sufleteti, imit
zgomote din natur sau ajut la adresarea ctre o persoan:
Cri-cri!, aoleu!, hei!, fa!, m!, ontc-ontc!, pic-pic!, buf

3. Indicai ce parte de vorbire este cuvntul subliniat n enunurile de mai jos:

Am cules un cos de mere.


De,e greu s munceti
Cartea colorat a Elenei s-a pierdut.
A! Aici te ascundeai!

FISA DE LUCRU-GRUPA 3
1Grupeaz pe dou coloane interjeciile de mai jos, n funcie de structura lor:
tura-vura, haida-de!, miau!, hai!, au!, tic-tac!, ham-ham!, iacta!

2.Grupeaz pe dou coloane interjeciile de mai jos, in funcie de ceea ce exprim ele: stri sufleteti, imit
zgomote din natur sau ajut la adresarea ctre o persoan:
Ia!, m!, uti!, pleosc!, trosc!, uff!, oh!, cip-cirip!

3. Indicai ce parte de vorbire este cuvntul subliniat n enunurile de mai jos:

Am cules un cos de mere.


De,e greu sa muncesti!
Cartea colorata a Elenei s-a pierdut.
A! Aici te ascundeai!

FISA DE LUCRU-GRUPA 4

1. Grupeaz pe dou coloane interjeciile de mai jos n funcie de structura lor:


ah!, cri-cri!, hodoronc-tronc!, pleosc!, hei-rup!, mar!, miau!, ham-ham!
2. Grupeaz pe dou coloane interjeciile de mai jos n funcie de ceea ce exprim ele: stri sufleteti
sau imit zgomote din natur:
vai!, au!, pleosc!, ham-ham!, of!, ura!, buf!, cucurigu!
3. Indicai ce parte de vorbire este cuvntul subliniat n enunurile de mai jos:
Am cules un co de mere.
De, e greu s munceti!
Cartea colorata a Elenei s-a pierdut.
A! Aici te ascundeai.

S-ar putea să vă placă și