Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Profesor: Varga Carmen


Clasa: a VI-a
Obiectul: literatura romn
Subiectul leciei: Amintiri din copilrie de Ion Creang
Tipul leciei: de receptare a unei opere epice
Durata: 50 minute
Obiectiv special: cultivarea receptivitii literar-artistice ale elevilor
Obiective operaionale: la sfritul orei elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
-s precizeze aspecte din viaa i opera autorului;
-s citeasc expresiv (pe roluri) textul;
-s indice personajele mai importante din Amintiri din copilrie ;
-s identifice modurile de expunere prezente n text.
b) afective:
-s guste, sub aspect emoional, atmosfera prefigurat de autor n aceast
relatare.

Strategia didactic
1) Resurse:
-textul Amintiri din copilrie de Ion Creang;
-capacitile receptive ale elevilor.
2) Metode i procedee: brainstorming-ul, lectura expresiv, lucrul cu manualul,
conversaia , lectura pe roluri.
3) Forme de organizare:
-activitatea frontal i independent individual;
-activitatea pe grupe.
4) Mijloace: CD, texte literare, fie de lucru, rebus
5) Material bibliografic:
-Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, Anca Serban, Sergiu Serban, Editura
All, Bucureti, 2003;
- Ion Creang , Amintiri din copilrie, Ed Taracart, Bucureti, 2002;
-G Clinescu, Ion Creang , Ed Minerva, Bucureti, 1978;
-Corni Georgeta: Metodica predrii i nvrii limbii i literaturii romne, Ed
Umbria, Baia Mare, 1993
-Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii n coal, Ed Polirom,
Iai, 1999

Scenariul didactic
1) Organizarea clasei:
-se noteaz absenii, se stabilete ordinea i se pregtesc cele necesare desfurrii
leciei;
2) Actualizarea cunotinelor anterioare:
-se dialogheaz cu elevii pe tema copilriei, ncercnd s se pun n circuit
observaii ale lor despre copii i copilrie, impresiile de lectur despre opere ce
nfieaz anumite figuri de copii;
3) Captarea ateniei:
-se citete elevilor urmtorul fragment, urmnd ca ei s recunoasca opera i
autorul:
Nu tiu cum sunt alii, dar eu, cnd m gndesc la locul copilriei mele, la
casa printeasc din Humuleti, la stlpul hornului unde lega lega mama o far
cu motocei la capt de crpau mele jucndu-se cu ei, la prichiciul vetrei cel
humuit, de care m ineam cnd ncepusem a merge copcel, la cuptorul pe care
m ascundeam, cnd ne jucam, noi, bieii, de-a mijorca, i la alte jocuri i
jucrii pline de hazul i farmecul copilresc, parc-mi salt i acum inima de
bucurie!
4) Anunarea subiectului i a obiectivelor operaionale:
-azi vom studia un nou fragment din Amintiri din copilrie de Ion Creang;
-se anun obiectivele.

5) Cunoaterea textului, dirijarea acestui proces:


-elevii vor prezenta aspecte importante din viaa i opera scriitorului Ion Creang,
urmrind totodat si o fi biografic pe calculator;
-apoi, vor reda apoi ct mai multe fragmente citite de ei din Amintiri din
copilrie;
-se face lectura expresiv a textului de ctre profesor, apoi se antreneaz elevii n
exerciii de lectur pe roluri;
-se vor identifica personajele, precum i modurile de expunere folosite;
-se vor efectua, pe grupe, exerciiile de vocabular de la pagina 152.
7) Evaluarea formativ:
-se d spre rezolvare un scurt test (Anexa 1)
6) Asigurarea reteniei i transferului:
-se urmrete fragmentul citit i pe computer;
8) Tema:
-completarea unui rebus (Anexa2).

(Anexa1)

TEST

1. Locul naterii lui Ion Creang este:


a) Humuleti
b) Haimanale
c) Bucureti
2. Rul n care se oglindete cu mhnire Cetatea-Neamului este:
a) Prut
b) Ozana
c) Olt
3. n Amintiri din copilrie naraiunea este :
a) la persoana a III-a
b) persoana I

(Anexa 2)

S-ar putea să vă placă și