Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
CLASA I
ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturii
DISCIPLINA: Matematic i explorarea mediului
SUBIECTUL LECIEI: Surse de energie: Soarele, apa, vntul, crbunii, petrolul
FORMA DE REALIZARE: activitate integrat
TIPUL DE ACTIVITATE: predare - nvare
DOMENII INTEGRATE: Matematic i explorarea mediului
Arte vizuale i abiliti practice
Muzic i micare
Dezvoltare personal
SCOPURI EDUCAIONALE:
COMPETENE SPECIFICE:
Matematic i explorarea mediului
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regulariti din mediul apropiat
4.1. Formularea rezultatelor unor observaii, folosind civa termeni tiinifici, reprezentri prin desene i operatorii logici i, sau, nu
1.4. Efectuarea de adunri i scderi, mental i n scris, n concentrul 0-100, recurgnd frecvent la numrare
Comunicare n limba romn
1.1
2.1
2.2
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) Cognitive
O.1 s identifice, n imagini i n mediul apropiat, foree care produc micarea;
O.2 s identifice sursele convenionale de energie i a unor surse alternative de energie ;
O.3 s selectareze imagini dup criterii date (ex. imagini n care este ilustrat fora apei);
O.4 s prezinte propriile observaii referitoare la transformrile apei, sursele de energie;
O.5 s rezolve operaii de adunare i ordonarea a rezultatelor conform unor coduri date pentru a obine numele unor surse de energie;
O.6 s evidenieze fora apei, ca surs de energie, prin utilizarea unor modele (ex.: cutie de carton pus n micare de o ap).
b) afectiv-atitudinale
s manifeste spirit de iniiativ i cooperare n cadrul grupului;
c) psiho-motrice
s mnuiasc materialul intuitiv;
s execute micri sugerate de melodie sau sarcini cerute de nvtoare.
STRATEGIA DIDACTIC:
Sistemul metodologic: conversaia euristic, observarea dirijat, explicaia, exerciiul, Gndii/lucrai n perechi/comunicai
Sistemul resurselor curriculare: planul de nvmnt, programa colar, documentele de proiectare curricular;
Forme de organizare a activitii elevilor: frontal, individual, pe grupe.
RESURSE:
Umane: 16 elevi;
Materiale: manualul tiprit/digital, jetoane cu imagini, cutie de lapte de carton, cui, band adeziv, sfoar, caiet auxiliar MEM
Ed. Intuitext
EVALUARE:
Strategii, metode i instrumente de evaluare: observarea sistematic a activitii i a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,
recomandri, evaluare scris, calificative.
NR.
CRT.
1.
SECVENELE
INSTRUIRII
Moment
organizatoric
OB.
OP.
CONINUTUL INFORMAIONAL I
DEMERSUL DIDACTIC
Activitatea cadrului
didactic
ELEMENTE DE STRATEGIE
DIDACTIC
RESURSE
PROCEDURALE
RESURSE
MATERIALE
FORME
DE
ORGANIZARE
Instructajul
Materiale
Frontal
verbal
necesare
comportame
activitii
ntului
Activitatea elevilor
EVALUARE
Observarea
elevilor
2.
Verificarea
temei
pentru
acas
Observaia
Exerciiul
Fia de
lucru
Frontal
Capacitate
Individual
a de a
verbaliza
rezolvarea
problemei
3.
Captarea ateniei
O.8
Laptop
Frontal
Comporta
Explicaia
mentului de
urmtoare....
Vom
Observarea
asculttor
cltoria
Observarea
sistematic
Aris,
continua
Maia,
Sofia
Plan
Frontal
Rafael.
Acum
verbale
cei
trei
au
Conversaia
Aprecieri
obiecte
ciudate
Exerciiul
Fie de
lucru
Independent
vorba?
Vrei
Jocul didactic
s
Trebuie
efectund
descoperii? ....calculeaz
s
muncii operaiile
calcule
pentru
i dezlega codul
Frontal
casetele
Aprecieri
.....citesc
verbale
cuvntul
ncurajri
obinut
4.
Anunarea
temei i a
Explicaia
Tabla
Frontal
Observarea
sistematic
obiectivelor
O invitm pe Maia s ne
explice i nou despre
energie
5.
Dirijarea
O.6
nvrii
O.5
Cd-ul
Observarea
laptopului
Laptop
sistematic
...ascult
a comporta
mentului de
Conversaia
Plan
Frontal
....observ plana i
denumesc instalaiile Exerciiul
asculttor
Aprecieri
Manual
Frontal
verbale
energie
pe care le cunosc
Individual
...lucreaz n manual
O.6
O.9
...verific
dac
au
lucrat corect
Frontal
Exerciiul
Se va lucra i pe plana de
la tabl
Plana
Autocorec
tare
Caietul
elevului
Conversaia
Observ plana!
Care sunt sursele de
energie ?
...observ plana
...formuleaz
Aprecieri
Individual
ncurajri
Recoman
Explicaia
rspunsuri la ntrebri
dri
...ascult
Li se explic elevilor c
sursele de energie sunt de
dou feluri epuizabile i
inepuizabile.
Frontal
...repet
Caiet
denumirea
surselor de energie
Exerciiul
auxiliar
Aprecieri
Plan
verbale
Frontal
Analiza
Jocul didactic
rspunsu
...interpreteaz
cntecelul
Citim i potrivim!
.....citesc
Se va propune spre
rezolvare exerciiul 3 din
caietul elevului.
rilor
Caietul
Independent
Aprecierea
auxiliar
Frontal
rspunsu
rilor
Retenie i
6.
transfer
7.
8.
Feedback-ul
Elevii
evaluarea
activitii
ex.3, 4
vor
generale
face
i
aprecieri
individuale
comportamentului lor pe
calificative
orei.
Se
buline
Apreierea
corectitu
Problematizarea
dinii
Conversaia
Explicaia
Buline
Calificativul
FB
acorda
n echip
...rspund
parcursul
Plan
lor
ncheierea i
Se
primi
Exerciiul
rspunsuri
....Completeaz n
stelue apoi lipesc
stelua n jurul
globului pmntesc
vor
i
Frontal
Aprecieri
verbale
Recoman
dri