Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Profesor: Grecu Nicoleta


Obiectul: Geografie Probleme fundamentale ale lumii contemporane
Clasa: a XI-a
Subiectul leciei: Mediul inconjurator- aspecte generale

Motivaia leciei: aceast lecie este important deoarece subliniaza diversitatea mediului
inconjurator, multitudinea elementelor componente si caracterul de sistem al acestuia.

Tipul leciei: Dobndire de noi cunotine

Obiective operaionale:
A. cognitive: Pe parcursul acestei lecii, elevii trebuie:
o S defineasc noiuni precum: mediu inconjurator, elemente naturale, elemente
antropice etc.
o S identifice principalele elemente componente ale mediului inconjurator;
o S perceapa diversitatea teritoriala a tipurilor de mediu;

B. procedurale: Pe parcursul acestei lecii, elevii trebuie:


o S extraga si sa organizeze schematic informaiile dintr-un tabel;
o Sa realizeze observatii pe baza imaginilor prezentate;
o Sa se organizeze pentru a forma grupuri intr-un timp dat;

C. atitudinale: Pe parcursul acestei lecii, elevii trebuie:


o S efectueze o sarcin de lucru ntr-un timp dat
o Sa exerseze lucrul in echipe;

Resurse procedurale:
Conversaia
Hartia de 1 minut
Diagrama Venn
Copacul ideilor
Problematizarea

Resurse materiale: imagini, Harta Fizica a Lumii;


1. Moment Salutul, notarea absentelor, pregatirea materialelor
organizatoric. 3 min
2. Evocarea - Prezint elevilor, pe rand, 4 imagini reprezentand peisaje din: Antarctica,
cunostintelor Sahara, Amazonia si Chicago. Pt.fiecare dintre ele, elevii au la dispozitie
anterioare: 10 min.
cate 1 minut pentru a scrie pe o foaie de hartie ce observa in acele imagini.
Hartia de 1 minut
Dupa expirarea timpului, solicit cate un cuvant de la fiecare elev pentru a
intregi descrierea fiecarui peisaj. Notez cuvintele pe tabla.
3. Trecerea la lectia - Anunt si scriu pe tabla titlul lectiei, motivand importanta ei.
noua 1 min
4. Dobandirea - Invit elevii sa extraga pe rand cate un biletel cu cate o caracteristica a
noilor cunostinte- unuia dintre cele 4 peisaje, apoi le solicit sa se grupeze timp de 1 min in 4
30 min. grupuri corespunzatoare celor 4 peisaje.
- Solicit gr.1 sa gaseasca cat mai multe deosebiri si asemanari intre
Antarctica si Sahara, gr. 2: Sahara si Amazonia, gr.3; Chicago si Amazonia,
gr. 4: Antarctica si Amazonia;
- Schitez pe tabla diagrama Venn, ce urmeaza a fi completata de fiecare
grup. Timp de lucru: 5 min.
Diagrama Venn - Solicit fiecarui grup sa prezinte asemanarile si deosebirile identificate.
5 min - Din observatiile voastre, deducem ca mediul inconjurator este foarte
divers, dar cuprinde, sub diferite forme, aproape aceleasi parti componente:
un anumit substrat, atmosfera etc. Prezint elevilor lista cu componentele
mediului inconjurator (anexa).
- Aceleasi 4 grupe sunt rugate sa identifice si sa organizeze, sub forma
copacului ideilor, componentele mediului inconjurator din peisajele ce au
dus la formarea lor ca grupe. De ex.:

Copacul ideilor Elemente nat. Elemente antropice


5 min

SAHARA

5. Fixarea - prin conversatie, se ajunge la urmatoarele concluzii:


cunostintelor Componentele mediului inconjurator sunt intr-o continua interactiune,
5 min mai ales la suprafata scoartei terestre, acolo unde interfereaza toate
invelisurile planetei.
conversatie - Mediul inconjurator este, deci, un sistem format din elemente, procese
si fenomene naturale si antropice aflate in interactiune.

6. Tema pt acasa-1 ' - de insusit continutul lectiei;

S-ar putea să vă placă și