Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
CUPRINS
CAPITOLUL 1
PREZENTAREA ARBORILOR COTII
PENTRU COMPRESOARE
3
1.1 Produse fabricate la U. C. M. Reia
.3
1.2 Compresoare de aer industrial fabricate la U. C. M. Reia
.4
1.3 Studiul teoretic privind stadiul de dezvoltare a fabricaiei
7
de arbori cotii pentru motoare termice
11
1.4 Tehnologia de fabricaie a arborilor cotii
.20
CAPITOLUL 2
PROIECTAREA CONSTRUCTIV A
ARBORELUI COTIT N CONSTRUCIE
FRETAT
23
2.1 Calculul de verificare al arborelui cotit
23
2.2 Verificarea montajului bielei pe manetonul arborelui cotit
28
1
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
39
3.1.1 Analiza constructiv - tehnologic a piesei
39
3.1.2 Alegerea semifabricatului
41
3.1.3 Determinarea adaosurilor de prelucrare, calculul
dimensiunilor intermediare
42
3.1.4 Alegerea itinerariului tehnologic
46
2
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
62
3.2.1 Analiza constructiv - tehnologic a piesei .
.64
3.2.2 Alegerea semifabricatului
64
3.2.3 Determinarea adaosurilor de prelucrare, calculul
dimensiunilor intermediare
65
3.2.4 Alegerea itinerariului tehnologic
67
3.2.5 Calculul regimurilor de achiere
69
3.2.6 Norma tehnic de timp
78
3.3 MANIVEL
.82
3.3.1 Analiza constructiv - tehnologic a piesei
82
3
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
84
3.3.4 Calculul regimurilor de achiere
86
3.3.5 Norma tehnic de timp
98
CAPITOLUL 4
CALCULUL PREULUI DE COST
AL ARBORELUI COTIT - 2V N
CONSTRUCIE FRETAT
102
CAPITOLUL 5
NORME DE TEHNICA SECURITII MUNCII,
PREVENIREA I STINGEREA INCENDIILOR
107
BIBLIOGRAFIE
109
CAPITOLUL 1
PREZENTAREA ARBORILOR COTII
PENTRU COMPRESOARE
5
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
7
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
8
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
9
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Denumirea /
UM 3V 45 /
Tipul 1V 15 / 7 2V 30 / 7
Unit. 7
compresorului
Debit aspirat n
m3 / min. 15 30 45
regim nominal
Presiunea
nominal de bar 7 7 7
lucru
Turaia
rot / min. 300 300 300
nominal
Puterea
motorului kW 100 200 300
electric
Tensiunea de
V 380 380 380
alimentare
Greutatea
electrocompres Kg 5712 8958 11394
orului
11
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
a) b)
c)
Soluia din figura 1.4, c, ofer rezistena cea mai mare la oboseal (de 2
3 ori mai mare fa de cea din fig. 1.4, a), dar este i cea mai scump, se
prefer soluia, fig. 1.4, b.
Braele manetoanelor au forme forte diferite: de la soluia mai veche,
paralelipipedic pn la forma eliptic sau circular, care ndeprteaz
materialul aflat n exces de la extremiti i mrete durabilitatea, fig. 1.5.
12
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
a) b) c) d)
13
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
14
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
arborilor din oel sau din fint cu grafit lamelar i nodular. Printr-o turnare de
precizie se obine forma final a arborelui, nemaifiind necesare cheltuieli
suplimentare pentru prelucrarea mecanic.
La arborii cotii executai din buci separate care se asambleaz, braele
i manetonul se forjeaz mpreun iar fusurile palier se forjeaz separat, n final
fusurile palier se fixeaz n brae prin presare, serajul rezultnd din diferena
(0,001 0,00125)df la diametru.
d /Df
d f = 60 78
1,0
76,5
0,9 92,1
101,6 115
0,8
0,7 114,3
0,6 89 120
76
60
70
80
90
100
110
120
130
140
150
160
170
180
190
D, mm
15
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
16
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
A B C
2 2
1
3
2 2
e
Fig. 1.7 Fazele procesului de forjare a arborilor cotii
17
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
18
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Cutit
Cutit
19
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
21
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
3
4
1
5
2 a)
b)
Fig. 1.10 Strunjirea fusurilor manetoane
1 2 3
Re sc 4
14 sp
5
11
13
12 8 7
10 9 6
4 5
R e
15
16
23
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
n as
25
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
27
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
O 120
140
form.
O 120 6
f7
3
665
150 +- 0,08
485 -0,155
0
2
o 110 f7
H11
150
1082,5
5
417,5
o 120 f7
o 50 f7
o 95
ansamblu
ARBORE
MOTOR 1V
28
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
0,04 AB O 120
0,8
140
0,04
form.
A
0,8
O 120
f7
665
150 +- 0,08
4 6,3
67,5
485 -0,155
0
350
o 110 f7
H11
150
1082,5
67,5
2
o 0,02
417,5
1
242,5
6,3
140
0,8
o 120 f7
+0,2
+0,1
o 50 f7
25
o 95
ansamblu
10
ARBORE
MOTOR 1V
29
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
CAPITOLUL 2
PROIECTAREA CONSTRUCTIV A
ARBORELUI COTIT N CONSTRUCIE
FRETAT
arborelui (se modific lungimea, masele care produc vibraii). Dac regimurile
de rezonan nu pot fi evitate constructiv, se monteaz amortizoare de vibraii.
Calculul de verificare al arborelui se extrage din [3] pagina 114.
n vederea studiului eforturilor, n figura 2.1, s-a reprezentat schema
arborelui, pe care s-au configurat sarcinile, principalele cote i direciile axelor
de coordonate considerate pe fiecare seciune a arborelui.
Se va verifica arborele cotit pentru compresor 2V, figura 2.1, tiind c:
Fora P = 20 kN = 20000 N;
d = 110 mm;
a = 85 mm;
b = 100 mm;
c = 150 mm;
d = 110 mm;
r0 = 350 mm;
= 600;
a = 100 N/mm2, pentru material OLC 45.
n tabelul urmtor se dau expresiile eforturilor N, M x, Miy, Miz ntr-o seciune
oarecare pentru fiecare interval i valorile acestora n seciunile numerotate pe
schema din figura 2.1.
Valoare
a
Interva Seciune
variabile N Mx Miy Miz
lul a
i
xi
Oarecar
x1 0,5P1x1 - 0,5P2x1
e
13 1 0 ___ ___ 0 0
2 a 0,5P1a - 0,5P2a
Oarecar
e x2 - 0,5P1x2 - 0,5P2(a+0,5b)
0,5P
34 0,5P1(a+0,
3 0 2
5b) 0 - 0,5P2(a+0,5b)
4 r0 0,5P1r0 - 0,5P2(a+0,5b)
Oarecar -
x3 0,5P1(a+0,5b+x3)
e 0,5P2(a+0,5b+x3)
46 ___ 0,5P1r0
5 0,5P1(a+b) - 0,5P2(a+b)
0,5b
31
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
32
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
P
4 8
d
6 7 11 M t
2 5
d
d
3 9
10
a b c b a
b/2
c/2
c/2 b/2
5 6
4 z3 P2
7 z4
x2 x3
y3 P
H =P1 /2 z2 1 y4 x 4 8
1 M =P t r 1
1 z1 y2 z5
2 y5
y1 x1
3 x5
V =P1 /2 10 z6
2 9 H =P /2
x 6 11 1
a b/2 11
b/2 y6 a V =P11 /2 2
Nmm
Se calculeaz eforturile unitare:
Mi 32 Mi 32 1100000
= 8,42N/mm2
Wz d3 1103
M 16 P r0 16 17320,5 350
= W d3 23,19N/mm2
x 1
p 1103
p d3 1103
34
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
P
P1 P2
y z
35
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Mx 1385640
C = 2,6N/mm2
0,231 h b 0,231 230 1002
2
h
C
M iy
y5
N M B
iz D
M x z5
x5
Fig. 2.3 Verificare seciune de form dreptunghiular
36
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
37
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
38
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
39
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
START
DATE INITIALE:
d, d , d , l,P(M
1 ),2 t , t t
materiale
IF
=1 =0
isw
AFISARE Ajustaje
posibile
ALEGERE Ajustaj
optim
STOP
Fig. 2.5 Schema logic de calcul a ajustajelor cu strngere
40
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Pentru c Smax > Jmax se impune caracteristica maxim majoritar Smax, deci
avem un ajustaj cu strngere, ca n figura 2.6.
smin
d max
s max
d min
alezaj arbore
1 d1 2
l
d
d 2
42
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
r
compresiune
p d2
d1
t d
t ntindere
2 2 2
d +d d
p 2 1
2p 2
d-d 2
1 d -d1 2
2 2
d2 d +d2
2p 2 2 p 2 2
d -d 1 d - 2d
43
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
d 2
b/2 d b b/2
l
a/2 d a/2
d a
d 1
Fig. 2.9 Deformaia arborelui i a alezajului dup mbinare
44
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
d 2
M t
d 1
d
p Fa p
l
n care:
Smin strngerea minim, mm;
p presiunea pe suprafaa de contact dintre alezaj i arbore, N/mm 2;
diametrul asamblrii, mm;
CA, CB - coeficieni de strngere minim respectiv maxim;
EA, EB - modulele de elasticitate ale materialului cuplului de ajustare
(pentru arbore i respectiv pentru alezaj), N/mm2.
Presiunea pe suprafaa de contact se calculeaz:
P
p= l
(3.1.57)[2]
45
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
n care:
P fora care acioneaz asupra asamblrii, N;
coeficientul de frecare (la oel, = 0,08; la bronz pe font =
0,05);
l limea de asamblare, mm;
Coeficieni de strngere se calculeaz:
1
1
CA = (3.1.58)[2]
1
1
1
2
CB = (3.1.59)[2]
1
2
n care:
1 diametrul interior (n cazul arborelui tubular), mm, (dac 1 = 0
n cazul arborelui plin, pentru care valoarea CA = 1 );
2 diametrul butucului (la nivelul de intervenie a lui P), mm;
coeficientul lui Poisson (la oel pe oel = 0,3).
Se consider cazul asamblrii cu strngere dintre fusul stnga i manivela
arborelui cotit, fig. 2.11.
Avem urmtoarele date:
= 130 mm;
1 = 0 mm;
2 = 300 mm;
l = 100 mm;
P = 20000 N;
EA = EB = 2,1 105 N/mm2;
= 0,08;
= 0,3.
46
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Fus stnga
H11
+0,180
+0,230
o 130
Manivel
47
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
130
1 1
2 300 0,3 2,829
CB = =
130
1 1
2 300
Se calculeaz rapoartele:
CA 0,7
0,0000333mm2/N
E A 2,1 105
CB 2,829
0,0001347mm2/N
E B 2,1 105
C A CB
K= 0,000168mm2/N
E A EB
48
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
CAPITOLUL 3
PROIECTAREA TEHNOLOGIC A COMPONENTELOR
ARBORELUI COTIT PENTRU COMPRESOARE
49
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
b) Descriere funcional
Piesa face parte din subansamblul arbore cotit pentru compresoare 2V,
pe captul din dreapta al piesei montndu-se semicuplajul de legtur cu
elementele compresorului.
50
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
o 130
0,010
140
2 x 45
(form. +0,190
+0,130 )
0,8
422,5*
o 120 f7
la montaj
591
R4 3,2
o 146 67,5*
6,3
R4
3,2
101 +0,50
0,8
2 x 45
6,3
o 130
0,010
formular +0,230
+0,180
51
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
d)Materialul de prelucrat
Din STAS 880 88, se alege un oel carbon de calitate pentru tratament
termic, destinat construciei de maini, OLC 45.
Din tabelul 3, pagina 3, STAS 880 88, se extrage compoziia chimic a
materialului ales.
Marca Compoziia chimic, %
Calitate
oelul
a C Mn S P
ui
OLC
X 0,42 0,50 0,50 0,80 max. 0,035 max. 0,035
45
Tratament termic
Normalizare Clire Revenire
Marca
oelul
ui Temperatu Mediu Temperatur Temperatur
Mediu de Mediu de
ra de a a
o o rcire o rcire
C rcire C C
OLC
840 870 aer 820 850 ap 540 680 aer
45
52
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
53
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
S-au notat:
dr - dimensiunea de reglare a sculei;
amax, amin - dimensiunea maxim (respectiv minim) obinut la faza
precedent de prelucrare;
bmax, bmin - dimensiunea maxim (respectiv minim) ce se obine la
faza curent de prelucrare;
jmax, jmin - deplasrile maxim (respectiv minim) a sistemului
tehnologic M.D.P.S.(main-unealt, dispozitiv, pies, scul) datorit
mrimilor diferite ale adaosului de prelucrare;
2ACmin =amin - bmin (5.18)
2ACmax =amax -bmax (5.19)
innd seama de relaiile:
a max
a min
b max
Tc
b min
54
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
55
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
unde:
c=2clc tab. (1.4)
c = 0,06 m/mm tab. (1.4)
c = 2 0,06 591 = 70,92 m
lc =591 mm
centr.=0,25 T 2 1 tab. (1.3)
T = 3400 m tab. (3.1)
centr.=0,25 3,42 1= 0,886 mm= 886 m
P= 70,922 8862 = 888 m
Adaosul de prelucrare minim pentru strunjire este:
2ACmin =2(RZp + Sp) +2P =2(150 + 250) + 2 888= 2576 m
Din tabelul (3.1), se obine abaterea inferioar Ai, la diametrul barei:
56
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Ai =+ 2 mm
Adaosul nominal calculat pentru strunjire, este:
2ACnom =2ACmin + Ai = 2,576 + 2 = 4,576 mm
Dimensiunea nominal a barei forjate se calculeaz:
dnom.sf.= dmax + 2ACnom = 146,8 + 4,576 = 151,376 mm
Se alege un semifabricat forjat, cu diametrul standardizat:
155+1,4-2,0 mm
o 127
102 72 423
597
58
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
1,5 x 45 R4
o 130,7 4 x 45
o 146
o 124
150 +0,5
0
R4
591
060 Autocontrol.
070 Rectificare rotund exterioar 130 +0,230+0,180, pe lungime 101.
1,5 x 45 R4
4 x 45
+0,180
o 130 +0,230
o 146
o 124
R4
+0,5
101 0
591
Din tabelul (10.10), pag. 226, [9], se alege maina de rectificat exterior ale
crei caracteristici principale sunt prezentate n tabelul de mai jos:
Dimensiune
Puterea
Diametrul a
motorului Turaii
piesei de discului de
de le Avans
rectificat, rectificat,
Tipul Conul antrenare, axului longit Avans
mm mm
maini maini kW port . transv.
i i pies, m/mi m/min
rot/mi n
min D B disc
max. pies n
. abraz
.
SA 0,01
Morse 35 manua
300 x 300 150 500 80 5,5 0,5
4 475 l
1500 6
strunjire finisare;
gurire;
rectificare rotund exterioar;
a) Strunjire degroare
D1= 155 mm, diametrul piesei nainte de prelucrare
Dp= 151 mm, diametrul piesei prelucrate
adncimea de achiere la strunjirea longitudinal, t(mm):
D1 DP
tL = = 2 mm
2
numrul de treceri nt:
nt = 2
adaosul de prelucrare, ap(mm):
ap = 1 mm = t
Se impune obinerea unei rugoziti de 6,3 m, strunjirea se execut pe
un strung SN 400x1500, cu un cuit armat cu plcu din carburi metalice, P10
(grupa de utilizare), avnd =600; s=150; r=1 mm, faa de degajare plan cu
=00 i seciune transversal a corpului cuitului =20x20 mm 2.
avansul pentru strunjirea de degroare, se ia din tabelul (2.30),
pagina 62:
sL = sT = 1,1 mm/rot,
avans ce se poate realiza la strungul SN 400x1500, tabelul (1.30).
viteza economic de achiere, se calculeaz cu formula:
Cv
vp n
Kv
HB [m/min] (1.3)
T m txv S yv
200
unde:
Cv - coeficient funcie de caracteristica materialului de prelucrat i
materialul sculei achietoare cu rcire
Cv = 285; xv = 0,18; yv = 0,45; n=1,75;
tab.(2.4)[10]pag.65 pentru oel carbon cu HB = 217
61
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
unde: a = 15
k4 - coeficient funcie de influena razei de racordare a vrfului cuitului
0.1
r 1
k4 tab.(2.9)[10] k4 0,933
2 2
62
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Viteza de achiere va fi :
285
v 1.75
1,064 143,508m/min
0.125 0,18 0,45 217
90 1 1,1
200
HB
X Fy yFy ny
Fy= C Fy t s K Fy [daN] (1.7)
CFz, CFy, coeficieni dai n tabelul (1.18), funcie de materialul de prelucrat:
CFz= 3,57; CFy=0,0027;
xFz, xFy, yFz, yFy, exponeni funcie de materialul de prelucrat, dai n tabelul
(2.19):
xFz=1; xFy=0,9; yFz=0,75; yFy=0,75;
nz, ny, exponeni funcie de materialul de prelucrat, tabelul (2.20):
nz= 0,75; ny= 2;
Coeficienii globali de corectare a forelor de achiere K Fz, KFy, se determin
cu relaiile:
KFz= KnzKzKrzKhzKz (1.8)
63
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Krz= 1
r
0,933
2
2
0,2 0,3
Krz=
r 1
0,8122
2
2
64
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Pa PMu
Momentul de torsiune rezultant, se calculeaz cu:
Fz Dp
Mt = [daNm]
2000
194.25 151
Mt = 14,6658 daN m
2000
b) Strunjire finisare
Date iniiale :
- dimensiunea de prelucrat: 124 mm;
- lungimea de prelucrat l = 421,5 mm;
- adaos de prelucrare d1 = 127 mm;
- main unealt SN 400x1500, cu randamentul = 0,80;
- cuit Rp, = 450, = 6100, = 10...150, r = 0,5 mm, q = 25x25 mm;
Modul de lucru :
- numrul de treceri i=3;
- adncimea de achiere t = 1,5/3 = 0,5 mm;
- durabilitatea T = 60 min, pentru cuit din Rp3;
unde:
Cv - coeficient funcie de caracteristica materialului de prelucrat i
materialul sculei achietoare cu rcire;
Cv = 96,2; xv = 0,25; yv = 0,33; n = 1,75; tab.(10.26)[6]pag.184 pentru
oel carbon cu HB = 207;
xv, yv, n - exponenii adncimii de achiere, avansului i duritii, tab.
(10.26)[6];
T = 60 min - duritatea sculei achietoare;
m = 0,125 - exponentul durabilitii, tab.(10.25)[6]pag.183;
65
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
0.08
q 625
k1 (10.28)[8] k1 1.0032
20x30 20x30
unde: a = 10
k4 - coeficient funcie de influena razei de racordare a vrfului cuitului
0.2
r 0,5
k4 (10.31)[8] k4 0,757
2 2
- turaia de lucru:
1000 v 1000 93,68
n 240,47rot/min
d0 124
66
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
c) Gurire - lrgire
Diametrul de prelucrat, d = 25 mm.
Lungimea de prelucrat, l = 150 mm.
67
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
C v Dz v
vp = K vp [m/min] (12.13)[10]
Tm s yv txv
Valorile coeficienilor Cv i ale exponenilor zv, yv, m, sunt date-n tabelul
(12.22)[10].
Pentru s 0,2 mm/rot, se aleg :
Cv = 11,6; zv =0,4; m=0,2; yv =0,5;
Coeficientul de corecie Kvp, este produsul coeficienilor dai n tabelul
(12.23)[10], ce in seama de factorii ce influeneaz procesul de burghiere :
Kvp =KMv KTv Klv Ksv (12.9)[4]
68
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
unde :
Puterea la gurire, P, kw :
Mt n 721 282
Pc = 2,087kw (12.20)[10]
1,36 71620 1,36 71620
unde :
Mt , momentul de torsiune la gurire
n, turaia burghiului, sau a piesei
Puterea total verificarea motorului :
Pc = 2,087 kw
MU =0,85 , randamentul mainii unelte SN 400x1500
Pc / MU = 2,455 kw PMe = 7,5 kw
70
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
sp = 0,018 mm/c.d.
Pentru =0,42; determinat din tabelul (6.2), se calculeaz avansul
longitudinal cu relaia (6.1):
sL = B = 0,42 30 = 12,6 mm/rot
Din tabelul (6.3), se obine prin interpolare, viteza periferic a piesei:
vp = 46 mm/rot
Se obine astfel turaia piesei:
1000 vp 1000 46
np = D 112,63 rot/min
p 130
71
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
72
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
a) Strunjire degroare
Timpul de baz tb, se determin cu relaia (3.12)[12]:
t
l 0,5......7
tB = tg [min]
s n
Avem:
n = 315 rot/min, turaia piesei;
s = 1,1 mm/rot, avansul;
vs = n x s = 346,5 mm/min, viteza de avans;
l =72 mm, lungimea suprafeei prelucrate;
t= 1 mm, adncimea de achiere;
72 0,95 6
tB = 346,5
0,2278 min
ton
ta tb 1 0,0192min
100
Timpul de pregtire-ncheiere, Tpi : tab.
(3.65)
Tpi = 17 min
Lotul de piese: n = 10 buc.
Norma de timp la strunjire degroare:
73
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Tpi
Tu tb ta ton tdo tdt 3,6562min
n
b) Strunjire finisare
Avem:
n = 230 rot/min;
s = 0,13 mm/rot;
vs = n x s = 29,9 mm/min;
l = 421,5 mm;
t
l1 = tg (0,52) = 2 mm;
l2 = (15) = 1 mm;
Timpul de baz, tb, va fi:
L L1 L 2
tb i = 28,19 mm
sn
Timpul ajuttor pentru prinderea i desprinderea piesei, ta, tab.(11.21):
ta 2,5 min
tdo
tb ta 1,2 0,368min
100
Timpul de odihn i necesiti fireti, ton, tab.(11.27):
ton
ta tb 3 0,9207min
100
Timpul de pregtire-ncheiere, tpi , tab.(11.26):
tpi = 11 min
Lotul de piese: n = 10 buc.
Norma de timp, la strunjire finisare:
tpi
Tu tb ta ton tdo tdt 34,4882min
n
c) Gurire - lrgire
74
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Unde: l = 150 mm
d
l1 = ctg 3 = 3 mm
l2 =(0,54) = 2,5 mm
Timpul ajuttor pentru prinderea i desprinderea piesei, ta, : tab.
(7.50)
ta ta1 ta2 ta3 ta4 0,15 0,25 0,15 0,40 0,95min
ton
ta tb 3,5 0,0868min
100
Timpul de pregtire-ncheiere, Tpi : tab.(7.1)
Tpi = 15 min
Lotul de piese: n = 10 buc.
Norma de timp la gurire - lrgire :
Tpi
Tu tb ta ton tdo tdt 4,169min
n
75
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
A k
tb = s n 2,506min
C
t p
tdo
tb ta 3 0,177min
100
Timpul de odihn i necesiti fireti, ton, tab.(12.13)
ton
ta tb 1,5 0,088min
100
Norma de timp la rectificare rotund exterioar :
tpi
Tu tb t a ton tdo tdt 8,733min
n
76
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
2 x o14
52
18
o 130(form. +0,230
+0,180 )
la montaj
G 3/4''
101
0,8
3,2 45 R4
67,5*
250
o 146
135*
343,5 +0,80
R4 3,2
o 10*
o 24
140*
o 120 f7
18
0,8
6,3 R2,5
25 +0,2
+0,1
o 50 f7
10
6,3
o 95
78
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
m 31,4
KU = 100 %= 100 % = 64,67 %
M 48,552
unde:
c=2clc tab. (1.4)
c = 0,06 m/mm tab. (1.4)
c = 2 0,06 343,5 = 41,22 m
lc =343,5 mm
centr.=0,25 T 2 1 tab. (1.3)
T = 3200 m tab. (3.1)
centr.=0,25 3,22 1= 0,838 mm= 838 m
P= 41,222 8382 = 839 m
Adaosul de prelucrare minim pentru strunjire este:
2ACmin =2(RZp + Sp) +2P =2(150 + 250) + 2 839= 2478 m
Din tabelul (3.1), se obine abaterea inferioar Ai, la diametrul barei:
Ai =+ 2 mm
Adaosul nominal calculat pentru strunjire, este:
2ACnom =2ACmin + Ai = 2,478 + 2 = 4,478 mm
Dimensiunea nominal a barei forjate se calculeaz:
dnom.sf.= dmax + 2ACnom = 120,6 + 4,478 = 125,078 mm
80
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
81
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
R3
o 151
o 93
o 127
o 136
o 137
R4
17 18 141 72 102
350
82
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
R3
o 146
G 3/4'
o 24
o 90
o 124
o 130,7
o 133
22
R4
1,5 x 45
-0,3 +0,5
12 23 -0,1 140 68,5 101 0
+0,8
344,5 0
060 Autocontrol.
o 130 +0,230
+0,180
+0,5
101 0
+0,8
344,5 0
83
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
080 Strunjire frontal, excentric 95; 50 f7; raza R 2,5 i teire conform
schi alturat.
+0,230
o 130+0,180
o 24
18
+0,5
0
+0,5
101 0
0
10 25 -0,1 250
+0,8
343,5 0
a) Strunjire degroare I
D1=156 mm, diametrul piesei nainte de prelucrare
Dp=146 mm, diametrul piesei prelucrate
adncimea de achiere la strunjirea longitudinal, t(mm):
84
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
D1 DP
tL = = 5 mm
2
numrul de treceri nt:
nt = 1
adaosul de prelucrare, ap(mm):
ap = 2,5 mm
Se impune obinerea unei rugoziti de 6,3 m, strunjirea se execut pe
un strung SN 400 x 1500, cu un cuit armat cu plcu din carburi metalice, P20
(grupa de utilizare), avnd =600; s=150; r=1 mm, faa de degajare plan cu
=00 i seciune transversal a corpului cuitului =20x20 mm 2.
avansul pentru strunjirea de degroare, se ia din tabelul (2.30),
pagina 62:
sL = sT =1,21 mm/rot,
avans ce se poate realiza la strungul SN 400 x 1500, tabelul (1.30).
viteza economic de achiere, se calculeaz cu formula:
Cv
vp n
Kv
HB [m/min] (1.3)
T m txv S yv
200
unde:
Cv - coeficient funcie de caracteristica materialului de prelucrat i
materialul sculei achietoare cu rcire
Cv = 32,4; xv = 0,15; yv = 0,40; n=1,5;
tab.(2.4)[9]pag.65 pentru oel carbon cu HB = 185
xv, yv, n - exponenii adncimii de achiere, avansului i duritii, tab.(2.4)
[9]
T = 120 min - duritatea sculei achietoare
m = 0,2 - exponentul durabilitii, tab.(2.3)[9]pag.62
85
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
k v = k1 . k 2 . k 3 . k 4 . k 5 . k 6 . k 7 . k 8 . k 9
k1k9.- coeficieni cu valori prezentate n continuare
Cuit 20 x 20 mm2 : ASeciune transversal = 400 mm2 =0,04 - pentru
font
k1 - coeficient funcie de influena seciunii transversale
0.04
q
400
k1 tab.(2.4)[9] k1 0,984
20x30 20x30
unde: a = 15
k4 - coeficient funcie de influena razei de racordare a vrfului cuitului
0.1
r 1
k4 tab.(2.9)[9] k4 0,933
2 2
86
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
HB
X Fy yFy ny
Fy= C Fy t s K Fy [daN] (1.7)
CFz, CFy, coeficieni dai n tabelul (1.18), funcie de materialul de prelucrat:
CFz=5,14; CFy=0,045
xFz, xFy, yFz, yFy, exponeni funcie de materialul de prelucrat, dai n tabelul
(2.19):
xFz=1; xFy=0,75; yFz=0,9; yFy=0,75
nz, ny, exponeni funcie de materialul de prelucrat, tabelul (2.20):
nz=0,55; ny=1,3
Coeficienii globali de corectare a forelor de achiere K Fz, KFy, se determin
cu relaiile:
KFz= KnzKzKrzKhzKz (1.8)
KFy= KnyKyKryKhyKy (1.9)
unde:
Knz, Kny, coeficieni de corecie funcie de materialul de prelucrat, tabelul
(2.21)
Knz= Kny=1
Kz, Ky, coeficieni de corecie funcie de unghiul de atac principal, tabelul
(2.22)
87
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Kz=0,96; Ky=0,87
Krz, Kry, coeficieni funcie de raza de rotunjire de la vrf, tabelul (2.23)
0,07 0,07
Krz=
r 1
0,952
2 2
0,2 0,2
Krz= 1
r
0,87
2
2
88
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
b) Strunjire - degroare II
Date iniiale :
dimensiunea de prelucrat: 50 mm
lungimea de prelucrat l = 18 mm
adaos de prelucrare d1 = 55 mm
main unealt cu randamentul = 0,85
cuit Rp, = 450, = 6100, = 10...150, r = 1,5 mm, q
= 25x16 mm
55 50
Ap1 = 2,5 mm
2
Modul de lucru :
numrul de treceri i=1
adncimea de achiere t = 2,5/1 = 2,5 mm
durabilitatea T = 90 min, pentru cuit din Rp
avansul s, tab.(10.6)[7]pag 169: s = 0,55 mm/rot
viteza de achiere:
Cv
vp n
Kv
m xv HB
yv (10.27)
T t S
200
unde:
Cv - coeficient funcie de caracteristica materialului de
prelucrat i materialul sculei achietoare cu rcire
Cv = 42; xv = 0,25; yv = 0,66; n=1,75; tab.(10.26)
[7]pag.184 pentru oel carbon cu HB = 217
xv, yv, n - exponenii adncimii de achiere, avansului i
duritii, tab.(10.26)[7]
T = 90 min - duritatea sculei achietoare
m = 0,125 - exponentul durabilitii, tab.(10.25)
[7]pag.183
t = 2,5 mm - adncimea de achiere
89
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
unde: a = 15
k4 - coeficient funcie de influena razei de racordare a vrfului cuitului
0.1
r 1,5
k4 (10.31)[7] k4 0,9716
2 2
Turaia de lucru:
90
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
tab.(10.17)[7]
Fz =3,572,510,550,752170,75 =322,27 daN
F = 1,1Fz [daN], tab.(10.23)[7] F = 354,5 daN
Puterea de achiere:
F v 322,27 18,85
P0 0,992kW
102 60 102 60
91
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
FZ vd 60 29,23 30 60
Pd = 0,859 kw (6.5)
61200 61200
unde: vd =30 m/s, viteza periferic a discului abraziv
Puterea pentru antrenarea piesei, se calculeaz cu aceeai formul, ns v d
se nlocuiete cu vp, pstrnd neschimbat valoarea forei FZ :
FZ vp 29,23 35
Pp = 0,167 kw (6.6)
6120 6120
Pd PMot.ac.disc = 2,2 kw
Pp PMot.ac.pies =0,5 kw
93
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Avem:
n=20 rot/min, turaia piesei
s=1,21 mm/rot, avansul
vs = n x s =24,2 mm/min, viteza de avans
l =68,5 mm, lungimea suprafeei prelucrate
94
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
ton
ta tb 1 0,0492min
100
Timpul de pregtire-ncheiere, Tpi tab.
(3.65)
Tpi = 18 min
Lotul de piese: n = 10 buc.
Norma de timp la strunjire degroare I :
Tpi
Tu tb ta ton tdo tdt 6,8819min
n
b) Strunjire degroare II
Avem: n=120 rot/min
s=0,55 mm/rot
vs = n x s =66 mm/min
l = 18 mm
t
l1 = tg (0,52) =1,7 mm
95
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
l2 =(15) =2,5 mm
Timpul de baz, tb, va fi:
L L1 L2
tb i = 0,336 mm
sn
Timpul ajuttor pentru prinderea i desprinderea piesei, ta, tab.(11.21)
ta 1,9 min
tdo
tb ta 1,2 0,0268min
100
Timpul de odihn i necesiti fireti, ton, tab.(11.27)
ton
ta tb 3 0,067min
100
Timpul de pregtire-ncheiere, tpi , tab.(11.26)
tpi = 16 min
Lotul de piese: n = 10 buc.
Norma de timp la strunjire degroare II:
tpi
Tu tb ta ton tdo tdt 3,946min
n
t p
96
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
tdo
tb ta 1,5 0,012min
100
Timpul de odihn i necesiti fireti, ton, tab.(12.13)
ton
ta tb 3 0,0245min
100
Norma de timp, la rectificare rotund exterioar I:
tpi
Tu tb ta ton tdo tdt 2,457min
n
t p
tdo
tb ta 3 0,123min
100
Timpul de odihn i necesiti fireti, ton, tab.(12.13):
ton
ta tb 1,5 0,0615min
100
Norma de timp, la rectificare rotund exterioar II:
tpi
Tu tb ta ton tdo tdt 5,362min
n
3.3 MANIVEL
Se va proiecta tehnologia de fabricaie pentru piesa manivel, din figura
3.4.
b) Descriere funcional
Piesa face parte din subansamblul arbore cotit pentru compresoare 2V,
fiind montat cu strngere pe zonele 130 formular ale fusului dreapta i
fusului stnga.
98
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
99
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
335
52 0 6,3
120 -0,2
2 x o 20H9
-0,047
0
230
R167,5
6,3
R167,5
52,5 6,3
150 +0,180
-0,180
6,3
4 x 45 6,3
35
0,8
(100)
o 130
R4
0,025
150H11
6,3
o 110 f7
2 x 45
120
350
0,4
45 6,3
(100)
0,8
6,3
mPIES.
Ka = (7.19)pag.88[10]
MSEMIFABRIC .
101
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
unde:
c=2clc tab. (1.4)
c =0,05 m/mm tab. (1.4)
c =20,05120=12 m
lc =120 mm
centr.=0,25 T 2 1 tab. (1.3)
T =4200 m tab. (3.1)
centr.=0,25 4,2002 1 =1,079 mm=1079 m
102
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
103
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
a) Strunjire degroare
D1= 125 mm, diametrul piesei nainte de prelucrare
Dp= 110,5 mm, diametrul piesei prelucrate
adncimea de achiere la strunjirea longitudinal, t(mm):
D1 DP
tL = =7,25 mm
2
numrul de treceri nt:
nt = 6
adaosul de prelucrare, ap(mm):
ap = 1,2 mm = t
Se impune obinerea unei rugoziti de 6,3 m, strunjirea se execut pe
un strung SN 400 x 1500, cu un cuit armat cu plcu din carburi metalice, P10
(grupa de utilizare), avnd =600; s=150; r=1 mm, faa de degajare plan cu
=00 i seciune transversal a corpului cuitului =20x20 mm 2.
avansul pentru strunjirea de degroare, se ia din tabelul (2.30), pagina 62:
104
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
sL = sT = 0,88 mm/rot,
avans ce se poate realiza la strungul SN 400 x 1500, tabelul (1.30).
viteza economic de achiere, se calculeaz cu formula:
Cv
vp n
Kv
m xv HB
yv [m/min] (1.3)
T t S
200
unde:
Cv - coeficient funcie de caracteristica materialului de prelucrat i
materialul sculei achietoare cu rcire
Cv = 285; xv = 0,18; yv = 0,45; n=1,75;
tab.(2.4)[10]pag.65 pentru oel carbon cu HB = 207
xv, yv, n - exponenii adncimii de achiere, avansului i duritii, tab.(2.4)
[10]
T = 90 min - duritatea sculei achietoare
m = 0,125 - exponentul durabilitii, tab.(2.3)[10]pag.62
t = 1,2 mm - adncimea de achiere
s = 0,88 mm/rot - avansul de achiere
k v = k1 . k 2 . k 3 . k 4 . k 5 . k 6 . k 7 . k 8 . k 9
k1k9.- coeficieni cu valori prezentate n continuare
Cuit 20 x 20 mm2 : ASeciune transversal = 400 mm2
=0,08 - pentru oel
k1 - coeficient funcie de influena seciunii transversale
0.08
q 400
k1 tab.(2.4)[10] k1 0,968
20x30 20x30
105
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
0,09 0.09
a 15
k2 tab.(2.7)[10] k2 1
S 15
unde: a = 15
k4 - coeficient funcie de influena razei de racordare a vrfului cuitului
0.1
r 1
k4 tab.(2.9)[10] k4 0,933
2 2
Viteza de achiere va fi :
285
v 1.75
0,8284 129,83m/min
0.125 0,18 0,45 207
90 1,2 0,88
200
106
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
HB
XFy yFy ny
Fy= CFy t s K Fy [daN] (1.7)
CFz, CFy, coeficieni dai n tabelul (1.18), funcie de materialul de prelucrat:
CFz= 3,57; CFy=0,0027;
xFz, xFy, yFz, yFy, exponeni funcie de materialul de prelucrat, dai n tabelul
(2.19):
xFz=1; xFy=0,9; yFz=0,75; yFy=0,75;
nz, ny, exponeni funcie de materialul de prelucrat, tabelul (2.20):
nz= 0,75; ny= 2;
Coeficienii globali de corectare a forelor de achiere K Fz, KFy, se determin
cu relaiile:
KFz= KnzKzKrzKhzKz (1.8)
KFy= KnyKyKryKhyKy (1.9)
unde:
Knz, Kny, coeficieni de corecie funcie de materialul de prelucrat, tabelul
(2.21)
Knz= Kny=1;
Kz, Ky, coeficieni de corecie funcie de unghiul de atac principal, tabelul
(2.22)
Kz=0,98; Ky=0,71;
Krz, Kry, coeficieni funcie de raza de rotunjire de la vrf, tabelul (2.23)
0,07 0,1
Krz= 1
r
0,933
2 2
0,2 0,3
Kry= 1
r
0,8122
2
2
107
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
b) Strunjire finisare
D1= 110,5 mm, diametrul piesei nainte de prelucrare
Dp= 110 mm, diametrul piesei prelucrate
adncimea de achiere la strunjirea longitudinal, t(mm):
D1 DP
tL = =0,25 mm
2
numrul de treceri nt:
nt = 1
adaosul de prelucrare, ap(mm):
ap = 0,25 mm = t
108
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
unde:
Cv - coeficient funcie de caracteristica materialului de prelucrat i
materialul sculei achietoare cu rcire
Cv = 257; xv = 0,18; yv = 0,20; n=1,75;
tab.(2.4)[10]pag.65 pentru oel carbon cu HB = 207
xv, yv, n - exponenii adncimii de achiere, avansului i duritii, tab.(2.4)
[10]
T = 90 min - duritatea sculei achietoare
m = 0,125 - exponentul durabilitii, tab.(2.3)[10]pag.62
t = 0,25 mm - adncimea de achiere
s = 0,14 mm/rot - avansul de achiere
k v = k1 . k 2 . k 3 . k 4 . k 5 . k 6 . k 7 . k 8 . k 9
k1k9.- coeficieni cu valori prezentate n continuare
Cuit 20 x 20 mm2 : ASeciune transversal = 400 mm2
=0,08 - pentru oel
k1 - coeficient funcie de influena seciunii transversale
0.08
q 400
k1 tab.(2.4)[10] k1 0,968
20x30 20x30
unde: a = 15
k4 - coeficient funcie de influena razei de racordare a vrfului cuitului
0.2
r 0,5
k4 tab.(2.9)[10] k4 0,7578
2 2
Viteza de achiere va fi :
257
v 1.75
0,672 61,71m/min
0.125 0,18 0,45 207
90 0,25 0,14
200
HB
XFy yFy ny
Fy= CFy t s K Fy [daN] (1.7)
CFz, CFy, coeficieni dai n tabelul (1.18), funcie de materialul de prelucrat:
CFz= 3,57; CFy=0,0027;
xFz, xFy, yFz, yFy, exponeni funcie de materialul de prelucrat, dai n tabelul
(2.19):
xFz=1; xFy=0,9; yFz=0,75; yFy=0,75;
nz, ny, exponeni funcie de materialul de prelucrat, tabelul (2.20):
nz= 0,75; ny= 2;
Coeficienii globali de corectare a forelor de achiere K Fz, KFy, se determin
cu relaiile:
KFz= KnzKzKrzKhzKz (1.8)
KFy= KnyKyKryKhyKy (1.9)
unde:
Knz, Kny, coeficieni de corecie funcie de materialul de prelucrat, tabelul
(2.21)
Knz= Kny=1;
Kz, Ky, coeficieni de corecie funcie de unghiul de atac principal, tabelul
(2.22)
Kz=0,98; Ky=0,71;
Krz, Kry, coeficieni funcie de raza de rotunjire de la vrf, tabelul (2.23)
0,07 0,1
Krz=
r 0,5
0,870
2 2
0,2 0,3
Kry=
r 0,5
0,6597
2 2
111
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
c) Gurire
Ds = 8 mm, diametrul burghiului
l = 205 mm, adncimea alezajului
Se alege un burghiu din oel rapid, pentru prelucrarea materialului: OLC
45.
Unghiul la vrf 2=1200
Avansul la gurire sa, tabelul (1.34), sa=0,25 mm/rot
112
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
C v Dz v s K v
ve= [m/min] (3.3)
Tmv s yv
Valorile coeficientului Cv i ale exponenilor yv, zv, mv, se dau n tabelul
(1.35), astfel:
Cv=7; zv=0,4; yv=0,5; mv=0,2
T=12 min, durabilitatea economic, tabelul (1.33)
Kv, coeficient de corecie din tabelul (1.33), se calculeaz cu relaia:
Kv=KmKTKLKsm (1.33)
unde:
Km, coeficient funcie de materialul de prelucrat, tabelul (1.36)
0,9 0,9
75 75
Km= 0,909
r 67,5
113
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
Kv=0,909110,95=0,8635
Viteza economic de achiere, va fi:
7 80,4 0,8635
ve= 21,329 m/min
120,2 0,160,5
Valorile coeficienilor CF, CM i ale exponenilor xF, yF, xM, yM, se extrag din
tabelul (1.36):
CF=63; CM=6,7; xF=1,07
yF=0,72; xM=1,71; yM=0,84; HB=207
KF, coeficient de corecie obinut ca produs al coeficienilor:
KF=KFKFKaF (1.36)
Pentru =0,18; grosimea relativ, tabelul (1.41), se aleg:
Avem: KF=0,19; KM=1,11
KaF=1; tabelul (1.38)
KF=1; tabelul (1.39)
KF=111,19=1,19
F=6381,070,160,721,19=190,38 daN
M=6,781,710,160,841,11=58,27 daNmm
Puterea de achiere la gurire:
114
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
M n 58,27 850
P a= 0,508 kw
1,36 71620 1,36 71620
Avem:
n = 380 rot/min, turaia piesei;
s = 0,88 mm/rot, avansul;
vs = n x s = 334,4 mm/min, viteza de avans;
l =120 mm, lungimea suprafeei prelucrate;
116
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
ton
ta tb 3 0,0926min
100
Timpul de pregtire-ncheiere, Tpi : tab.
(3.65)
Tpi = 18 min
Lotul de piese: n = 10 buc.
b) Strunjire finisare
Timpul de baz tb, se determin cu relaia (3.12)[12].
t
l 0,5......7
tB = tg [min]
sn
Avem:
n = 185 rot/min, turaia piesei;
117
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
ton
ta tb 3 0,0998min
100
Timpul de pregtire-ncheiere, Tpi : tab.
(3.65)
Tpi = 16 min
Lotul de piese: n = 10 buc.
Norma de timp la strunjire finisare:
Tpi
Tu tb ta ton tdo tdt 5,195min
n
c) Gurire
Timpul de baz, tb, se calculeaz conform figurii 3.4 i relaiei din tabelul
(9.2) :
118
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
l1 l2 l3 205
tb i 1 1,544 min
s n 136
Unde:
l =205 mm
d
l1 = ctg 3 =1,5 mm
l2 =(0,54) =3,5 mm
Timpul ajuttor pentru prinderea i desprinderea piesei, ta tab.
(9.50)
ta ta1 ta2 ta3 ta4 0,06 0,12 0,18 0,08 0,44min
ton
ta tb 3,5 0,06944min
100
Timpul de pregtire-ncheiere, Tpi tab.(9.1)
Tpi = 13 min
Lotul de piese: n = 10 buc.
Norma de timp la gurire:
Tpi
Tu tb ta ton tdo tdt 3,426min
n
119
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
t p l
tdo
tb ta 1,5 0,017min
100
Timpul de odihn i necesiti fireti, ton, tab.
(10.24)
ton
ta tb 3 0,034min
100
Norma de timp:
Tpi
Tu tb ta ton tdo tdt 3,241min
n
120
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
CAPITOLUL 4
CALCULUL PREULUI DE COST
AL ARBORELUI COTIT - 2V N
CONSTRUCIE FRETAT
121
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
125
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
CAPITOLUL 5
NORME DE TEHNICA SECURITII MUNCII,
PREVENIREA I STINGEREA INCENDIILOR
126
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
127
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
128
Proiectarea tehnologic asistat a arborelui cotit pentru
compresoare
PROIECT DE DIPLOM
T.C.M. - 2008
BIBLIOGRAFIE
OPIS
131