Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecție

Aria curriculară: logopedie


Disciplina: terapia tulburărilor de limbaj
Subiectul lecției: diferențierea sunetelor ”S” și ”Ș”
Tipul lecției: mixtă
Durata: 50 min.
Metode și procedee: imitația, demonstrația, explicația, exerciții generale, exerciții speciale,
jocul didactic
Mijloace și materiale necesare: palatograme, fișe de lucru, imagini, hârtie, creioane colorate
Bibliografie: Laura Hărdălău, Ioana Drugaș: Logopedie prin jocuri și exerciții
Laura Hărdălău, Georgeta Laslou: Magia sunetelor
Ecaterina Vrășmaș, Viorica Oprea, Ana Stoica, Adriana Stancu, Sorina
Niculescu, Elena Liliana Gălbinașu : Program de intervenții logopedice pentru remedierea
dislaliei
Ecaterina Vrășmaș, Viorica Oprea, Ana Stoica, Adriana Stancu, Sorina
Niculescu, Elena Liliana Gălbinașu : Program de intervenții logopedice pentru remedierea
dislaliei
Obiective generale:
Stimularea motricităţii fonoarticulatorii
Stimularea respiraţiei
Dezvoltarea auzului fonematic
Diferențierea sunetului s
Îmbogăţirea vocabularului
Stimularea încrederii în forţele proprii
Obiective de referință:
Dezvoltarea motricității aparatului fonoarticulator
Dezvoltarea auzului fonematic
Obiective operaționale:
1. Să emită corect sunetul s
2. Să pronunţe corect sunetul „s” în cuvinte mono- şi bisilabice în poziţie iniţială,
mediană şi finală

Desfășurarea lecției

Secvențele Obiective Conțintul lecției Strategii Evaluarea


lecției operaționale didactice rezultatelor
Pregătirea Familiarizarea -pregătirea materialului
activității cabinetului didactic
-aerisirea sălii
-sosirea copiilor
Terapia 1 Stimularea Realizarea câtorva exerciţii demonstrația copilul se
generală motricităţii de “încălzire” a aparatului imitarea implică cu
fonoarticulatorii fonoarticulator. plăcere în
- limba iese şi intră repede
2.Stimularea (pisicuţa bea lapte) activitiți
respiraţiei - limba şterge buzele
- limba şterge dinţii de jos şi
cei de sus
- limba se mişcă de jos în
sus, gura fiind deschisă
- limba se mişcă de jos în sus
în spatele dinţilor
- limba se mişcă de la
dreapta la stânga
- limba cupă în interiorul
cavităţii bucale
- arcuirea limbii în formă de
cupă în afara cavităţii bucale
- apropierea marginilor
limbii de molarii superiori
- umflarea obrajilor şi
lovirea lor cu degetele
arâtătoare
- sugerea obrajilor
- acoperim o buză cu
cealaltă
- mişcări de întindere a
buzelor
- mişcări de rotunjire a
buzelor
- mişcări alternative de
întindere şi rotunjire a
buzelor

3. Ientificarea Să emită corect - se pronunţă sunetul „s” -joc didactic -denumește


sunetului s sunetul s având grijă ca copii să - imaginile
observe articulaţia corectă a demonstrația prezentate
acestui sunet
-imitația -fișe de
lucru
4.Diferențierea Formarea și -scrieși șterge - exerciţiul -fișe de
sunetelor ”s” și dezvoltarea -pronunțăși ascultă lucru
”Ș” deprinderii de -compară
-ceasul sunetelor -jocul
pronunție
corectă a
cuvintelor,
propozițiilor
Obținerea Exprimare Conversație prin dialog fișe de lucru
feedback corectă propoziții simple. ascultarea
Încheierea Evalurea Aprecieri verbale
activității performanțelor Recompense
obținute Intoarcerea copilului în
sală

S-ar putea să vă placă și