Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecție

Aria curriculară: logopedie


Disciplina: terapia tulburărilor de limbaj
Subiectul lecției: corectarea sunetului ”R”
Tipul lecției: introductivă
Durata: 50 min.
Metode și procedee: imitația, demonstrația, exerciții de gimnastică articulatorie, analiza
mișcărilor articulatorii în fața oglinzii, explicația, exerciții generale, exerciții speciale, jocul
didactic
Mijloace și materiale necesare: oglindă logopedică, balonașe de săpun, minge ping-pong, pai,
palatograme, fișe de lucru, imagini, hârtie, creioane colorate, zar, foarfecă, lipici
Bibliografie: Laura Hărdălău, Ioana Drugaș: Logopedie prin jocuri și exerciții
Laura Hărdălău, Georgeta Laslou: Magia sunetelor
Ecaterina Vrășmaș, Viorica Oprea, Ana Stoica, Adriana Stancu, Sorina
Niculescu, Elena Liliana Gălbinașu : Program de intervenții logopedice pentru remedierea
dislaliei
Ecaterina Vrășmaș, Viorica Oprea, Ana Stoica, Adriana Stancu, Sorina
Niculescu, Elena Liliana Gălbinașu : Program de intervenții logopedice pentru remedierea
dislaliei
Obiective generale:
Capacitate de discriminare vizuală, fonetică.
Formarea și dezvoltarea capacității de comunicare orală.
Formarea și dezvoltarea deprinderii de exprimare corectă.
Formarea și dezvoltarea deprinderii de pronunție corectă a cuvintelor, propozițiilor.
Stimularea încrederii în forțele proprii.
Obiective de referință:
Dezvoltarea motricității aparatului fonoarticulator
Dezvoltarea auzului fonematic
Obiective operaționale:
1. Dezvoltarea mobilității corporale legate de limbajul verbal
2. Educația respirației nonverbale
3. Dezvoltarea mobilității fono-articulatorii
4. Antrenarea auzului fonematic
5. Impostarea sunetului”R”
6. Obținerea și exersarea sunetului ”R”
Desfășurarea lecției

Secvențele Obiective Conținutul lecției Strategii Evaluarea


lecției operaționale didactice rezultatelor
Pregătirea Familiarizarea -pregătirea materialului
activității cabinetului didactic
-aerisirea sălii
-sosirea copiilor
Terapia 1.Educația -exerciții pentru respirație demonstrația copilul se
generală respirației (exerciții de suflat: suflare imitarea implică cu
nonverbale balonașe de săpun, suflarea plăcere în
mingii de ping-pong) activitiți
-exerciții pentru inspirație
(mirosirea florilor, plimbarea
fluturelor cu ajutorul unei
pai)
-exerciții libere de
respirație în mers
2.Dezvoltarea
Gimnastica facială:
mobilității fono-
-umflarea alternativă a
articulatorii obrajilor
-imitarea râsului
Gimnastica labială:
-întinderea buzelor
-rotunjirea buzelor
-acoperirea unei buze cu
cealaltă, alternativ
-vibrarea buzelor
Gimnastica linguală:
-limba iese și intră repede
(pisicuța bea lapte)
-limba șterge buzele
-limba șterge dinții de jos
și cei de sus
-limba se mișcă de jos în
sus, gura fiind deschisă
-limba se mișcă de jos în
sus în spatele dinților
-limba se mișcă de la
dreapta în stânga
-mișcări de deglutiție
3.Antrenarea
-imitarea sunetelor din
auzului
natură
fonematic
-analiza auditivă a
sunetului
Terapie 4.Impostarea Onomatopeele: -joc didactic -reușește să
recuperatorie sunetului -sună telefonul:țârr - pronunțe
specifică -este frig: brr demonstrația corect
-ursul face: morr -imitația sunetul ”R”
- vrabia: cip-cirip
-roata: scârț-scârț
5.Obținerea și Jocuri de pronunție: -denumește
exersarea rozmarul imaginile
sunetului ”R” Introducerea sunetului în prezentate
silabe: -fișe de
-ra, re, ri, ro, ru, ră, rî lucru
-ar, er, ir, or, ur, ăr, îr
ara, ere, iri, oro, uru, ără,
îrî
6.Automatizarea Cuvinte cu sunetul R
-inițial
-median
-final
Obținerea Exprimare Conversație prin propoziții dialog fișe de lucru
feedback corectă simple. ascultarea

Încheierea Evalurea Aprecieri verbale


activității performanțelor Recompense
obținute Intoarcerea copilului în
sală

S-ar putea să vă placă și