Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Prof. Niţă Georgiana


Data:
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Prisăcani
Clasa: a VI-a
Disciplina: Religie - Cultul Ortodox
Unitatea de învăţare: Iisus Hristos – Mântuitorul lumii
Subiectul lecţiei: Iisus Hristos – Mântuitorul lumii
Tipul lecţiei: verificare şi evaluare a cunoştinţelor
Scopul lecţiei: evaluarea cunoştinţelor despre minunile săvârşite de Mântuitorul nostru Iisus Hristos; formarea unei atitudini şi convingeri
pozitive faţă de grija lui Hristos pentru oameni.

Competenţe:
Competenţe generale (CG):
CG1: Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului;
CG3: Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente;
CG3: Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice în cadrul diferitelor grupuri;
CG5: Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii.
Competenţe specifice:
1.2 Recunoaşterea, în minunile Mântuitorului, a dumnezeirii Acestuia şi a dragostei Sale faţă de oameni;
3.1 Analizarea mesajului moral-religios din minunile Mântuitorului;
4.2 Identificarea mesajului unor texte din Sfânta Scriptură ;
5.1 Manifestarea atitudinii de respect faţă de persoanele discriminate din diferite motive.

Competenţe derivate ( obiective operaţionale)


La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: să prezinte clasificarea minunilor, prin exemplificări;
O2: să recunoască pasaje din minunile studiate;
O3: să identifice personajele principale din minuni;
O4: să menţioneze care sunt datoriile membrilor familiei unii faţă de ceilalţi în societatea contemporană;
O5: să stabilească valoarea de adevăr a unor enunţuri referitoare la minunile Mântuitorului;
O6: să redacteze un mesaj prin care sa –i mulţumească unui bineăcător.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul.
2. Mijloace de învăţământ: testul de evaluare.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.

Resurse
1. Oficiale: 1. Programa şcolară pentru disciplina Religie – Cultul Ortodox, clasa a VI-a;
2. Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;
3. Proiectarea unităţii de învăţare: Iisus Hristos - Mântuitorul lumii
2. Temporale: - număr de lecţii : 1
- durata : 50'
3. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2001;
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iaşi,
1998;
4. Şebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Opriş, Prof. M., Opriş, Prof. D., Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia,
2000.
Scenariul didactic

Mijloace
Nr. Ob. Timp Metode Forme de
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului de învăţă- Evaluare
crt. op. (min.) şi procedee organizare
mânt
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
• Salutul. • Salutul. • icoana
Momentul • Rugăciunea „ Hristos a Înviat”. • Rugăciunea din clasă
1. 3'
organizatoric • Notarea absenţelor.
• Pregătirea pentru începerea lecţiei. • Pregătirea pentru începerea lecţiei
Anunţarea • Se anunţă titlul lecţiei. • Elevii ascultă explicaţiile • Explicaţia • Activitate
titlului şi a • Se precizează obiectivele lecţiei. profesorului. frontală
2. 2'
obiectivelor
lecţiei
• Elevii răspund: de învăţat Minunile • Conversaţia • Activitate • Aprecieri
• Elevii sunt întrebaţi ce au avut de pregătit pentru Mântuitorului euristică frontală verbale
oră.
•Care sunt minunile studiate anul acesta?
O1 • Ce fel de minuni a mai săvârşit Mântuitorul? • Elevii dau răspunsurile. • Explicaţia
Verificarea O2
3. cunoştinţelor O3 40' •Profesorul împarte foile cu testul de evaluare. • Elevii rezolvă testul. • Exerciţiul
elevilor O4 Exerciţiile sunt explicate elevilor. Se anunţă timpul Testul Activitate • Aprecieri
O5 de rezolvare 30 minute. individuală verbale
O6
• După ce expiră timpul profesorul strânge testele.
• Profesorul corectează oral, împreună cu elevii
testul de evaluare
• Se fac aprecieri generale şi individuale privind • Elevii ascultă cu atenţie aprecierile • Catalogul
Aprecierea
implicarea elevilor în desfăşurarea lecţiei. profesorului. clasei
4. activităţii 2'
• Se anunţă că rezultatele testelor vor fi aduse ora
elevilor
viitoare.
Încheierea • Rugăciunea „Cuvine-se cu adevărat” • Rugăciunea „Cuvine-se cu adevărat” • icoana • Activitate
5. 3'
activităţii • Salutul • Salutul. din clasă frontală

S-ar putea să vă placă și