Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Data:12.12.2016
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 Căpâlna
Clasa: I
Învățător: Heredeu Cristina
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învățare: Tapiserie cu emoții
Subiectul lecției: ,,Planeta emoțiilor’’
Tipul activității: recapitulare

Obiectiv fundamental:
Stimularea copiilor pe direcția unei exprimări emoționale deschise, autentice, spontane și descoperirea abilităților empatice

Competenţe generale:
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi

Competențe specifice:
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal
Competențe vizate:
- Să denumească emoțiile în funcție de indicii nonverbali;
- Să identifice propriile emoții în diverse situații;
- Să asocieze imaginea cu emoția potrivită;
- Să redea în desen diferite emoții;
- Să mimeze trăirea unei emoții de bază.

Metode și procedee: conversația, explicația, jocul de rol, exercițiul, expunerea, metoda cubului
Mijloace didactice: planșă cu ,,Planeta emoțiilor”, imagini din reviste, fișă de lucru, cub
Forme de organizare: Frontal, individual
Resurse umane: 6 elevi

Resurse temporale: 45 minute


Bibliografie:
1. Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013;
2. Tăut, A.V., Horvath, R., (2014), Dezvoltare personală- caiet de aplicații clasa 1, Editura SINAPSIS, Cluj-Napoca
3. Sandu, M., Pârâială, D., (2013), Dezvoltare personală, Editura EURISTICA, Iași
4. Băban Adriana, ,,Consiliere educaţională”, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2003
Proiect didactic

Data:12.12.2016
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 Căpâlna
Clasa: a IV-a
Învățător: Heredeu Cristina
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație civică
Unitatea de învățare: Valori morale
Subiectul lecției: ,,Respect- Lipsă de respect’’
Tipul activității: transmitere/ însușire de noi cunoștințe

Obiectiv fundamental:
Cultivarea respectului şi a grijii faţă de sine şi faţă de celălalt

Competenţe generale:
2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viață din mediul cunoscut
Competențe specifice:
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni
2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană
2.3. Deosebirea comportamentelor prosociale de cele antisociale

Competențe vizate:
-Să identifice persoanele fața de care trebuie să manifeste respect;
- Să identifice formele de manifestare a respectului faţă de celelalte persoane şi faţă de ei înşişi ;
-Să selecteze din textele date aspectele care denotă un comportament respectuos sau lipsit de respect;
-Să redea în desen o situație în care a manifestat o formă de respect și una pentru lipsa de respect.

Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, expunerea, metoda ciorchinelui, metoda cadranelor
Mijloace didactice: manual, fişe, creioane, imagini
Forme de organizare: Frontal, individual
Resurse umane: 4 elevi

Resurse temporale: 45 minute


Bibliografie:
1. Programa școlara pentru disciplina Cultură civică, clasa a III-a, a IV-a, aprobată din OMEN 5003/02.12.2014;
2. Pițilă, T., Mihăilescu, C., (2016), Educație civică clasa a IV-a, semestrul I, Editura Aramis Print, București, pag 48-51;
3. Marin Stoica, „Pedagogie şcolară” pentru cadrele didactice înscrise la gradul al II-lea, gradul I şi la perfecţionare, Editura Gheorghe
Cârţu – Alexandru, 1995.
Desfășurarea activității

Clasa I Clasa a IV-a


Conținutul învățării Conținutul învățării
1. Moment organizatoric-activitate directă 1. Moment organizatoric-activitate directă

Asigur condiţiile necesare desfăşurării optime a orei: Asigur condiţiile necesare desfăşurării optime a orei:
 Pregătirea materialului didactic; a. Pregătirea materialului didactic;
 Asigurarea liniştei şi a disciplinei pentru buna b. Asigurarea liniştei şi a disciplinei pentru buna
desfăşurare a activităţii desfăşurare a activităţii

2. Captarea atenției –activitate directă 2. Captarea atenției – activitate independentă

Le voi prezenta elevilor planșa ,, Planeta emoțiilor”. Pe Le voi prezenta elevilor o imagine în care este prezentată o
planșă vor fi lipite imagini care exprimă emoții de bază: situație în care se manifestă o formă de respect și una pentru
bucurie, tristețe, furie, frică, mirare. Le voi solicita elevilor să lipsa de respect.
identifice emoțiile sugerate de imagini. Pe baza citatelor/proverbelor elevii identifică persoanele
- Ce este desenată pe planșă? faţă de care trebuie să se comporte cu respect: părinţii, dascălii ,
- Ce stare sufletească exprimă persoanele din imagini? prietenii , vecinii , persoanele vârstnice . După aceea
completează ciorchinele cu aceste persoane. (Anexa 2)

3. Anunțarea temei și a obiectivelor- activitate directă 3. Anunțarea temei și a obiectivelor- activitate directă

Astăzi la ora de dezvoltare personală vom discuta despre Astăzi, la ora de educație civică, vom discuta despre ,,
,,Planeta emoțiilor”. Respect-Lipsa de respect.
Vă rog să fiți foarte atenți pentru a putea identifica diferite Vă rog să fiți atenți pe parcursul lecției pentru a identifica
emoții ( bucurie, tristețe, mirare, frică, furie), să le denumiți, să le persoanele față de care trebui să fim respectuoși și cum putem
desenați și să le interpretați. să ne manifestăm respectul. De asemenea trebuie să selectați
din textele date aspectele care denotă un comportament
respectuos sau lipsit de respect, iar la sfârșit fiecare va desena
o situație în care a manifestat o formă de respect și una pentru
lipsa de respect.
4. Dirijarea recapitulării- activitate directă
4. Dirijarea învățării- activitate directă
Ne vom juca jocul : ,, Când ai simțit emoția?”. Pe fiecare
latură a cubului este desenat un copil ce exprimă o emoție de Voi nota la tablă titlui lecției iar elevii în caiete.
bază. Elevul numit de învățătoare vine și aruncă cubul, Elevii vor spune ce cred ei că înseamnă cuvântul „respect”,
denumește emoția și dă un exemplu din viața lui când a trăit apoi li se dă explicaţia.
emoția respectivă.
Respectul este valoarea morală pozitivă a unei persoane
5. Obținerea performanței- activitate independent care ia în considerare nevoile, gândurile, sentimentele, părerile
altei persoane. Lipsa de respect înseamnă desconsiderarea celor
Elevii vor primi o fisă de lucru. (Anexa 1) din jur și supraevaluarea personală.
Respectul și lipsa de respect se pot manifesta față de sine,
față de lucrurile din jur, față de ceilalți, față de o idee sau față
de o instituție. Acestea se pot manifesta prin gesturi, mimică,
vorbe și fapte.

Se notează în caiete:

Respectul este o valoarea morală pozitivă prin care ne


manifestăm stima, considerația față de o persoană. Opusul
respectului este lipsa de respect.
.
După aceea voi citi elevilor din manual un fragment din
,,Soldații” după Edmondo de Amicis. Le solicit elevilor să
răspundă la întrebările din manual .
Se subliniază faptul că respectul se câştigă, datorită unui
anumit comportament. Elevii dau exemple de situații în care își
pot manifesta respectul.
6. Evaluarea- activitate direct 5. Obținerea performanței – activitate independentă

Fiecare copil va primi imagini cu fețe decupate din reviste O foaie A4 este împărțită în patru cadrane. În cadranele din
care exprimă emoții de bază. Elevii vin pe rând înaintea clasei partea dreaptă elevii vor descrie o situație din viața lor în care
și mimează , iar ceilalți trebuie să identifice emoția. După ce au au manifestat o formă de respect și una pentru lipsa de respect.
fost mimate fețele se lipesc pe ,,Planeta emoțiilor”. În partea dreaptă vor reda în desen situațiile descrise. (Anexa 3)

7. Încheierea activității-activitate directă


6. Încheierea activității – activitate directă
Se fac aprecieri individuale și colective asupra modului în care
elevii au participat la lecție. Elevii vor fi recompensați cu fețe Voi anunța tema pentru acasă dând indicațiile necesare.
zâmbitoare. Tema : ex 2, 3 pagina 49
Se fac aprecieri individuale și colective asupra modului în
care elevii au participat la lecție.
Elevii vor fi recompensați cu fețe zâmbitoare.
Fișă de lucru Anex 1

BUCURIE TRISTEȚE

FRICĂ FURIE
Fișă de lucru Anex 3

Respect Desen

Lipsă de respect Desen


RESPECT
Identifică din citatele și proverbele următoare persoanele pe care trebuie să le respecți.

„În căminul familiei, tinerii să respecte pe părinţii lor, în afară de cămin pe toată lumea, în singurătate pe ei înşişi .“

„Adu-ţi aminte de mama ta şi de tatăl tău când şezi în mijlocul oamenilor. “

„Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, ca să- ţi fie bine şi să trăieşti ani mulţi.“

„Dascălul este părintele meu de suflet.“

„Scoateţi respectul din prietenie şi îi veţi lua cea mai frumoasă podoabă.“

,,Respectându-te pe tine însuţi, impui respectul celorlalţi.”

„Omul poate stăpâni natura atâta timp cât ține seama de legile ei.”

S-ar putea să vă placă și