Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect didactic

Data:12.12.2016
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 Căpâlna
Clasa: I
Învățător: Heredeu Cristina
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: Prietenie
Subiectul lecției: ,, Sunetul și litera p ’’
Tipul activității: transmitere/însușire de noi cunoștințe

Obiectiv fundamental:
Dobândirea de noi cunoștințe despre sunetul și litera ,,p” de tipar și de mână

Competenţe generale:
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

Competențe specifice:
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
4.1 Scrierea literelor de mână

Competențe vizate:
- Să alcătuiască propoziții pe bază unor imagini;
- Să precizeze poziția sunetului „ p” într-un cuvânt dat;
- Să identifice litera „ p ” în cuvinte tipărite ;
- Să despartă în silabe cuvinte formate din două, trei sau patru silabe;
- Să scrie corect litera „p”.

Metode și procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică, conversația, explicația, jocul de rol, exercițiul
Mijloace didactice: planșă cu litera ,,p” imagini, fișă de lucru
Forme de organizare: Frontal, individual
Resurse umane: 6 elevi

Resurse temporale: 45 minute


Bibliografie:
1. Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Dumutrescu, I., Barbu, D., (2014), Comunicare în limba română- manual pentru clasa I, Editura CD PRESS, București
3. Molan, V., (2014), Didactica disciplinelor ,, Comunicare în limba română” și ,,Limba și literatura română” din învățământul primar,
Ediție revizuită, actualizată și completată. Studii critice, Editura MINIPED, București.
Proiect didactic

Data:12.12.2016
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 Căpâlna
Clasa: a IV-a
Învățător: Heredeu Cristina
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Miraj de iarnă
Subiectul lecției: ,,Bradul de Crăciun’’
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi

Obiectiv fundamental:
Consolidarea priceperilor și deprinderilor de a utiliza tehnici de lucru cu diverse materiale și ustensile; consolidarea deprinderii de a lipii forme
diferite, realizând o felicitare de Crăciun.

Competenţe generale:
1. Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte
2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici adecvate
Competențe specifice:
1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice

Competențe vizate:
-Să descrie materialele folosite;
-Să exerseze tehnici simple de lucru ( decupare după contur, lipire, asamblare) pentru realizarea modelului;
- Să asambleze corect,estetic și creativ în spațiul de lucru elementele componente respectând modelul;
-Să decoreze cât mai original bradul de Crăciun;
-Să participe în mod activ și eficient în activitatea de rezolvare a sarcinilor.

Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, turul galeriei


Mijloace didactice: scrisoare de la Moș Crăciun, șabloane, foarfece, lipici, hârtie glasată, material mărunt, ghicitori, brăduleț
Forme de organizare: Frontal, individual
Resurse umane: 4 elevi

Resurse temporale: 45 minute


Bibliografie:
1. Programa școlara pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice , clasa a III-a, a IV-a, aprobată din OMEN 5003/02.12.2014;
2. Lucian Stan, Gabriela Dorobanţu, Ileana Stan, Ecaterina Ghiţă - „Abilităţi practice – ghid metodologic privind proiectarea şi
desfăşurarea activităţilor de predare-învăţare-evaluare, clasele I – IV” , Editura „Aramis”, 2002;
Deșfășurarea activivității

Clasa I Clasa a IV-a


Conținutul învățării Conținutul învățării
1. Moment organizatoric-activitate directă 1. Moment organizatoric-activitate directă

Asigur condiţiile necesare desfăşurării optime a orei: Asigur condiţiile necesare desfăşurării optime a orei:
 Pregătirea materialului didactic; a. Pregătirea materialului didactic;
 Asigurarea liniştei şi a disciplinei pentru buna b. Asigurarea liniştei şi a disciplinei pentru buna
desfăşurare a activităţii desfăşurare a activităţii
2. Captarea atenției- activitate directă
2. Reactualizarea cunoștințelor - activitate independentă
Azi dimineață poștașul a adus la școală un brăduleţ și o scrisoare de la
Elevii vor primi o fisă de lucru. Aceștia au sarcina de a asocia Moș Crăciun.
literele învățate cu imaginea (obiectului, ființei) corespunzătoare
fiecărei litere. (Anexa 1) Elevii trebuie să rezolve mai multe sarcini pe ca le vom identifica
citind scrisoarea.
3. Captarea atenției – activitate directă
Dragii moșului,
Am o veste bună\Hai să o citim împreună \Așteptați-mă copii\Vin
Le voi prezenta elevilor o imagine cu prune. Pe baza acestei
imagini le cer elevilor să alcătuiască propoziții. Se ajunge la c-un sac cu jucării\Cuminți sa fiți \Bradul să-l împodobiți\Colinde să
propoziția: „ Ana are prune”. cântați \Poezii să învățați.
 Se analizează schema propoziției.
 Se desparte în silabe cuvântul „ prune” apoi silabele în Cu drag,
sunetele care le compun Moș Crăciun
 Ajung la sunetul „ p”.
3. Anunțarea temei și a obiectivelor- activitate directă

4. Anunțarea temei și a obiectivelor – activitate directă Le prezint elevilor tema lucrării de astăzi: „Bradul de Crăciun” şi
obiectivele operaționale. Citesc scrisoarea în care sunt enumerate sarcinile și
Astăzi, la ora de comunicare în limba română, vom învăța
sunetul și litera „ p”. sunt rezolvate pas cu pas de către copii:
Formulez obiectivele lecției pe înțelesul copiilor. 1. Decorarea bradului de Crăciun.

5. Dirijarea învățării- activitate directă 2. Dezlegarea unor ghicitori despre iarnă și alcătuirea de propoziții cu
răspunsurile acestora.
 Pronunțarea sunetului nou

Pronunț demonstrativ sunetul „p”. Elevii pronunță sunetul „p”. 4. Consolidare de priceperi și deprinderi- activitate
Elevii dau exemple de cuvinte care încep și conțin sunetul „p”. independentă
 Joc pentru descoperirea sunetului nou
1.Decorarea bradului de Crăciun
Învățătoarea spune diverse cuvinte și elevii descoperă pe cele
care conțin „p”. Învățătoarea arată desene și elevii descoperă în care a) Intuirea materialelor şi prezentarea lucrării model
denumire se află sunetul nou. Copiii observa materialele de pe masa (hartie glasată, lipici, foarfeca)
Se prezintă lucrarea model .
 Prezentarea literei de tipar corespunzătoare (Anexa 3)
sunetului
b) Explicarea și demonstrarea modului de lucru
Se prezintă planșa cu litera iar elevii o observă. Se analizează
componentele literei. Explic şi demonstrez etapele de realizare a lucrării –„ Bradul de
Crăciun” , procedeele de lucru , precum și criteriile pe baza cărora se va
 Recunoașterea literei noi în diferite surse
realiza evaluarea lucrărilor elevilor. (Anexa 4)
c)Exerciții de încălzire a mușchilor mâini
Elevii deschid manualul și recunosc litera nouă în titlu și Împreună cu elevii vom face câteva exerciții de încălzire a mușchilor
literele de la exercițiul 1. mâinii.
Se observă poziția literei în cuvintele: purcel, iepure, lup. Pe
urmă elevii au sarcina de a încercui litera „p” în cuvintele de la c)Executarea lucrării de către elevi
exercițiul 4.
Elevii primesc indicații suplimentare și execută lucrarea individual.
 Intuirea imaginii din manual
Întrebările sunt astfel construite, încât elevii să pronunțe în 2.Dezlegarea de ghicitori despre iarnă si alcătuirea de propoziții cu
răspunsuri cuvinte ca : prună, pere, pom, copac, iepure, păun, mapă, răspunsurile acestora.
cumpără. Pe bază imaginii din manual vom purta o discuție despre cum
trebuie să formulăm o cerere. Joc de rol: La librărie
La alfabetarul clasei vom forma următoarele cuvinte: apă, Fie iarnă, fie vară,
mapă, păun.
Falnic stă în vârf de munte.

 Citirea cuvintelor pe silabe Veşnic verde, fastuos,


Uneori în plină iarnă
Se citesc întâi în șoaptă, apoi cu voce tare.
Îl îmbrăcăm în beteală.
 Prezentarea literei de mână (Bradul)

Se intuiește litera și se identifică elementele component ( cârlig


pe subrând și zala mică pe spațiu). In iarna grea, pe ger cumplit,
Pe drum o sanie-a venit,
 Scrierea demonstrativă a literei
De reni e trasa orisicum,
E sania lui ...?
Scriu litera la tablă mai întâi întreagă, apoi pe elementele
(Mos Craciun )
componente, apoi iar întreagă.

 Doi- trei elevi scriu litera pe tablă și explică Totu-i îngheţat în drum,
mișcările, iar clasa execută în aer fiecare mișcare cu
stiloul închis. Florile-s pe geam acum,
În sobă focul trosneşte,
 Exerciții pentru încălzirea mușchilor mâinii Spune, ce anotimp este?

Propun exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii: (Iarna)


mișcarea degetelor, mâinii din încheietură, cele trei degete înainte și
înapoi.
Stă în curte, lângă pom.
Îi zici om, dar nu e om;
 Reamintirea poziției corecte Şi când soarele-ncălzeşte,
Nu-l mai vezi, că se topeşte.
Reamintesc poziția corectă în timpul scrierii: spatele drept,
mâna dreaptă cu cotul pe bancă, mâna stângă sprijină caietul, distanța (Omul de zapada)
dintre corp și bancă de o palmă, picioarele pe podea, caietul ușor
înclinat spre stânga. Albă ca şi creta,

 Scrierea literei Moale ca lâna,


Uşoară ca pana,
Precizări privind scrierea. Cer elevilor să scrie 2-3 litere în
Piere ca spuma.
caiet după care verific dacă au scris corect.
Cei care întâmpină dificultăți scriu împreună cu învățătoarea , ceilalți (Zăpada)
singuri.

6. Obținerea performanței – activitate independentă 5. Evaluarea lucrărilor- activitate directă

Elevii primesc o fișă de lucru. (Anexa 2) Când lucrările sunt gata se vor aşeza în faţa clasei şi se vor evalua
printr-un tur al galeriei.
7. Asigurarea retenției și a transferului –activitate directă Cer elevilor să aprecieze lucrările după următoarele criterii:
-Ce literă am învățat astăzi? - corectitudinea
-Dați exemple de cuvinte care conțin această literă. - aranjarea elementelor
- acurateţea lucrării
8. Încheierea activității- activitate directă 6. Concluzii și aprecieri- activitate directă
Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de participare al
Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de participare al
elevilor la lecţie. elevilor la lecţie.
Anexa 4

Etapele de realizare a lucrării :

1.Decupare după contur


2. Lipirea şi decorarea bradului

Criterii de evaluare a lucrărilor elevilor :


1.Să respecte etapele de lucru corespunzătoare lucrării propus
2. Să realizeze integral lucrarea
3.Să lucreze curat şi ordonat
4.Să facă ordine pe masa de lucru după terminare
Dragii moșului,

Am o veste bună\Hai să o citim împreună \Așteptați-mă copii\Vin c-un sac cu jucării\Cuminți sa fiți
\Bradul să-l împodobiți\Colinde să cântați \Poezii să învățați.

Cu drag,

Moș Crăciun

Sarcini:

1. Decorarea bradului de Crăciun.


2.Dezlegarea unor ghicitori despre iarnă și alcătuirea de propoziții cu răspunsurile acestora.
1.Dezlegarea de ghicitori despre iarna si alcatuirea de propozitii cu
raspunsurile acestora.

Fie iarnă, fie vară, Totu-i îngheţat în drum,


Falnic stă în vârf de munte. Florile-s pe geam acum,
Veşnic verde, fastuos, În sobă focul trosneşte,
Uneori în plină iarnă Spune, ce anotimp este?
Îl îmbrăcăm în beteală.
Stă în curte, lângă pom.
In iarna grea, pe ger cumplit, Îi zici om, dar nu e om;
Pe drum o sanie-a venit, Şi când soarele-ncălzeşte,
De reni e trasa orisicum, Nu-l mai vezi, că se topeşte.
E sania lui ...?

Albă ca şi creta,
Moale ca lâna,
Uşoară ca pana,
Piere ca spuma.
Data:……………… Nume:…………………….

Fișă de lucru

Unește litera cu imaginea corespunzătoare. Colorează un fruct, un animal, o plantă și un


obiect.

e
n

ce
Fișă de lucru

1.Colorează cuvintele care încep cu p.


Ajută pelicanul să ajungă la peşte.

S-ar putea să vă placă și