Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECTAREA DIDACTICĂ
Conceptul de proiectare didactică
Etapele proiectării didactice
Operaţii ale proiectării didactice
Proiectarea unei lecţii
Planificarea calendaristică
(orientativă)
Proiectarea lecţiilor/
activităţilor didactice
Predare
Consolidare
sistematizare
şi
Recapitulare
Evaluare
Semestrul
Capitolul
Total nr.
invatare
de ore
Unit.
PLANIFICAREA CALENDARISTICĂ este documentul școlar realizat de cadrul
didactic prin parcurgerea următorilor pași:
realizarea asocierilor dintre obiectivele de referință/competențele specifice şi
conținuturi;
segmentarea/împărţirea conținuturilor instructiv-educative în unități de învățare;
stabilirea succesiunii de parcurgere a unităților de învățare şi detalierea
conţinuturilor tematice ale fiecărei unităţi de învățare, în raport cu acele obiective de
referinţă care le sunt asociate prin programă;
alocarea timpului corespunzător pentru fiecare unitate de învățare.
PROIECT DE LECŢIE
(Model)
DATA:
UNITATEA DE APLICATIE:
CLASA:
INVATATOARE:
PROPUNĂTOR:
OBIECTUL:
SUBIECTUL:
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE
TIPUL LECŢIEI
OBIECTIVE CADRU
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
OR 1.2
OR 2.3
OBIECTIV FUNDAMENTAL: (doar unul singur, face legătura între tipul lecţiei şi subiectul
lecţiei, exprimă sarcina didactică fundamentală a lecţiei)
TIPUL LECTIEI:
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: (maximum 4)
OO1:
OO2:
OO3:
OO4:
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee didactice:
Mijloace de învăţământ:
BIBLIOGRAFIE:
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
1. Momentul organizatoric
(1-3’)
2. Comunicarea titlului
lecţiei şi a obiectivelor
operaționale (2’)
ANEXE:
Nu există un model unic, absolut pentru desfăşurarea lecţiei. Ceea ce este important e ca
planul demersului anticipativ , consumat în proiectare, să se adecveze situaţiilor concrete de
învăţare şi să conducă la rezultate satisfăcătoare.