Sunteți pe pagina 1din 2

SCHIŢĂ DE PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrată

Data: 01.04.2011
Propunător: Profesor Ungureanu Ramona Mihaela
Unitatea de învăţământ: G.P.P. Nr.9 „Prichindel” Suceava
Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare pregătitoare B „Prietenii lui Chiţ-Chiţ”
Tema anuală de învăţare: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: „Munci de primăvară”
Tema activităţii: „Munca sfinţeşte locul”
Elementele componente ale activităţii integrate:
- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Primăvara mi-a şoptit...” – discuţii libere
Tranziţii: - zbor de păsărele
- elemente de euritmie corespunzătoare temei
- „Clinchetul clopoţelului”
Rutine: - „Singurel mă îngrijesc” – exersarea unor deprinderi igienice
-„Sunt micuţ şi hărnicuţ” – exersarea unor deprinderi de ordine
- A.L.A.1. – „Suntem harnici, ajutăm” – decupare, rezolvare fişă, desen pe nisip, construcţii-
perluţe;
- A.D.E. – D.O.S.– „Unelte” – confecţie
Scopul activităţii: consolidarea unor abilităţi practice (decupare, îmvinare, lipire);
Obiective operaţionale:
 să realizeze o lucrare artistică, respectând tema;
 să rezolve corect fişa de lucru, respectând cerinţele date;
 să construiască unelte pentru grădinărit folosind perluţele;
 să realizeze o lucrare practică, folosind diferite tehnici de lucru;
 să utilizeze corect instrumentele de lucru;
 să realizeze urme pe nisip, respectând tema dată;
 să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-comun
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, munca
independentă, exerciţiul;
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea
c) Resurse materiale: - centrul Ştiinţă –fişe de lucru, creioane;
- centrul Nisip şi apă – lighean cu nisip, cu apă, forme pentru nisip;
- centrul Construcţii – trusa perluţe;
- centrul Artă – hârtie glasată, foarfecă, lipici, foaie suport;
- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii – clopoţel, aparat foto;
d) Forme de organizare: în grupuri mici, frontal, individual
Durata: 1h şi 30min
Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi adăugită,
M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar),
Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel;
Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006
- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora, Ed.
Diana, 2008, Piteşti
- Revista învăţământului preşcolar, Nr 1-2, 2009

Scenariul activităţii

Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă, care este pregătită de sărbătoare. La un moment dat va
bate cineva la uşă. La insistenţele copiilor educatoarea va merge la uşă, unde va găsi un plic pe care îl
va deschide. Vor găsi imagini cu unelte pentru grădinărit, mai multe foi colorate şi un bileţel.
Educatoarea va citi bileţelul care este de la o grupă de copii de la ţară, care îi roagă să-i ajute să
realizeze unelte pentru grădinărit. Educatoarea provoacă copiii în descoperirea tuturor surprizelor
pregătite, propunându-le astfel o temă de discuţii libere „Primavara mi-a şoptit...” (Intâlnirea de
dimineaţă) Salutul “Bună dimineaţa, copii harnici” va constitui prilej de introducere într-o atmosferă
care să trezească interesul pentru oferta zilei de astăzi, interes ce va fi exprimat de copii prin
completarea tabloului cu prezenţa, (Catalogul zilei) . Calendarul naturii va provoca din nou copiii
privind abordarea temei, cu ajutorul lui stabilindu-se caracteristicile vremii în această zi deosebită .
Educatoarea le propune să desfăşoare activitatea „Munca sfinţeşete locul” prin intermediul
căreia să îi realizeze grupei de copii câteva lucrări. Pentru început copiii se vor aşeza pe covor pentru a
afla ce au de făcut mai departe, pentru a confecţiona unelte(oferta de lucru) „Suntem harnici, ajutăm”.
„În zbor de păsărele” (T) copiii se vor îndrepta spre centrele de lucru. La centrul Artă copiii vor
decupa unelte. La centrul Ştiinţă copiii vor rezolva o fişă de lucru. La centrul Nisip şi apă aceştia vor
desena pe nisip unelte şi la centrul Construcţii, copiii vor construi unelte pentru grădinărit.Pe tot
parcursul lucrului, copiii vor fi ajutaţi de către educatoare care îi va fotografia. La „Clinchetul
clopoţelului” (T) copiii vor face ordine la măsuţe (R), şi se vor îndrepta spre ieşire.(R)
La revenirea în grupă, educatoarea le va aminti copiilor de ceea ce au primit de la copiii. Astfel
„în zbor de păsărele” (T) copiii vor fi îndrumaţi spre centrul Artă unde vor confecţiona unelte, folosind
mai multe tehnici. În timpul lucrului copiii vor fi ajutaţi de către educatoare. „La clinchetul
clopoţelului”(T), copiii vor face ordine la măsuţe (R) şi se vor aduna pe covor.
Activitatea se va încheia cu aprecierea muncii şi efortului copiilor în ducerea la îndeplinire a
tuturor sarcinilor şi promisiunea venită din partea educatoarei, cum că acea carte va ajunge la grupa de
copii de la ţară.

S-ar putea să vă placă și