Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

CLASA: I
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROPUNĂTOR : înv. Damian Diana
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: „Bine faci, bine găsești”
SUBIECTUL LECŢIEI: Grupul de litere „ghi”
TIPUL LECȚIEI: consolidare
DISCIPLINE INTEGRATE: Dezvoltare personală
Muzică și mișcare
COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română:
 1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diferite situaţii de comunicare
 3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte scrise cu litere de tipar sau de mână
 4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână;

COMPETENȚE INTEGRATE:
Dezvoltare personală:
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă

Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să dea exemple de cuvinte care conțin grupul „ghi” în diferite poziții;
O2 – să formuleze propoziţii cu cuvinte care să conţină grupul „ghi”;
O3 - să citească în ritm propriu, corect, conştient și expresiv cuvinte, propoziţii, textul;
O4 - să scrie corect silabe, cuvinte, propoziţii ce conţin grupul de litere „ghi”.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, observaţia,
ciorchinele.
b. Mijloace de învăţământ: jetoane cu silabe, imagini, fişe de lucru, planşe, panou,
videoproiector, material PPT.
c. Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi, în echipă.
BIBLIOGRAFIE:
1. Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la
şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din
învăţământul primar, suport de curs METCS, 2013
2. Ioan Şerdean, „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Bucureşti, editura Didactică şi
Pedagogică, 1995;
Desfășurarea lecției
CONŢINUTUL LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE Ob.
Activitatea Metode şi Material Forme de EVALUARE
LECŢIEI op. Activitatea învăţătorului
elevilor procedee didactic organizare
1 Moment Se asigură condiţiile necesare Se pregătesc Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurării orei. pentru activitate.
1 min
2.Captarea Întâlnirea de dimineață: Participă la Conversația Panou Frontal
atenţiei Salutul întâlnirea de „Întâlni-
5 min *Stabilirea coordonatelor dimineață. rea de
temporale (anotimp, luna, ziua diminea-
săptămânii, data) ță”
Prezența Jetoane
Copiii sunt invitați să-și marcheze
prezența în tabelul săptămânii.
*Completarea calendarului
naturii
Copiii sunt rugaţi să privească pe
fereastră, să spună ce fel de vreme
e afară, să alegă jetonul potrivit şi
să-l aşeze la locul care indică
starea vremii.
3.Reactualiza- Verific cantitativ/calitativ temele Fișă de Frontal
rea efectuate acasă. Conversaţia lucru în Observarea
cunoştinţelor In timpul verificării temei și Completează echipă sistematică
5 min schimbului de caiete, elevii vor ciorchinele. Ciorchine În echipă
completa, grupați în echipe,
ciorchinele din Anexa 1(cuvinte
ce conțin grupurile de litere Prezintă
învățate). ciorchinele
Voi face aprecieri cu privire la completat.
efectuarea temei. Verific frontal
completarea ciorchinelui. Răspund la Frontal Aprecieri
Adresez întrebări legate de lecția întrebări. Conversația verbale
anterioară:
-Ce grup de litere am învățat în
ora trecută de comunicare în limba
română?
-Din ce litere este format acest
grup?
O1 -Dați exemple de cuvinte care
conțin grupul „ghi” la început, la
mijloc, la sfârșit!

4. Anunţarea Voi anunța tema și obiectivele Elevii ascultă cu Explicaţia Frontal


temei şi a operaţionale într-un limbaj atenţie
obiectivelor accesibil. Scriu titlul pe tablă. explicaţiile.
operaţionale Notează data și
2 min titlul pe caietele
de clasă.
5. Dirijarea Ofer fiecărui elev un plic cu Compun cuvinte Joc didactic Plicuri Individual Observarea
consolidării O1 jetoane ce conțin silabe (Anexa și alcătuiesc Exercițiul cu sistematică
15 min O2 2). Le voi cere elevilor să propoziții. jetoane
O4 alcătuiască cuvinte folosind
cartonașele din plic și apoi, pe
caiete, propoziții cu aceste cuvinte.

Verific frontal propozițiile


alcătuite de elevi.

Distribui elevilor fișe în care apar Fișe


coloane de cuvinte ce conțin
grupul ghi și un scurt text în care
apar, de asemenea, cuvinte cu
grupul ghi în diferite poziții.
(Anexa 3)
Exercițiul Individual
O3
Cer elevilor să citească o dată în Citesc în gând
gând conținutul fișei, apoi vor citi textul.
cu voce tare, pe rând, coloanele de
cuvinte și textul.
Conversația Frontal
Adresez întrebări legate de Răspund la
conținutul textului, discutăm întrebări.
eventualele cuvinte necunoscute.
Evidențiem cuvintele ce conțin
grupul de litere nou învățat. Citesc textul în Lectura
lanț, selectiv. explicativă
O3 În continuare, exersăm citirea în Explică folosirea
lanț, selectivă a textului. Discutăm semnelor de
folosirea semnelor de punctuație. punctuație.

6. Obținerea O2 Distribui fișe ce vor fi lucrate în Elevii vor colora Conversația Fișă de În perechi Observarea
O4
performanței perechi.(Anexa 4) Cer elevilor să imaginile ce Explicația lucru în sistematică
5 min rezolve cerințele. La sfârșit adun corespund Exercițiul perechi
fișele și discutăm frontal grupurilor de
rezolvarea. litere date.
7. Realizarea O1 Distribui fiecărui elev o fișă de Rezolvă Conversația Frontal Aprecieri
O2
feed-back-ului O4 lucru (Anexa 5), explic sarcinile și exercițiile. Explicația Individual verbale
5 min cer rezolvarea acestora. Exercițiul
La sfârșit, discutăm frontal
modalitatea corectă de rezolvare.
Voi aduce fișele corectate la
următoarea oră de comunicare în
limba română.
8. Activitate Cântăm „Bate vântul frunzele” cu Cântă și execută Joc didactic Frontal Aprecieri
recreativă mișcările indicate de versurile mișcările verbale
5 min cântecului. sugerate de
Prezint elevilor un material PPT cu versuri.
ghicitori. Cer să descopere Oferă răspunsuri
răspunsurile la ghicitori. la ghicitori.
9. Evaluarea Se fac aprecieri verbale Ascultă Conversaţia Frontal Aprecieri
performanței individuale şi colective cu privire aprecierile verbale
și încheierea la activitatea elevilor. Acord învățătoarei. Stimulente
activității stimulente în funcție de Primesc
2 min participarea fiecăruia la lecție, stimulente.
conform codului de culori stabilit
în clasa pregătitoare. Notează tema
Tema pentru acasă: pentru acasă.
1.De citit fișa cu textul și coloanele
de cuvinte.
2.De transcris coloanele de cuvinte
de pe fișă.
Anexa 1 ci
ce

ghi
ge

Grupuri de
ghe
litere
gi

chi
che
Anexa 2

un ghi e ghi
veci frân ghi e
un ghi e ghi
veci frân ghi e
un ghi e ghi
veci frân ghi e
Anexa 3
ghi Ghi
1. Citeşte:
ghid ghidon frânghie unghie ghicitoare
ghici ghinion neghină ghimpi ghirlandă
înghite ghişeu ghiduşie Ghiţă Arghir

Arghir și Gherghina

Arghir şi Gherghina se joacă.


Arghir este dirijor. El are în mână o
baghetă. Gherghina împleteşte un
ciorap. Ghemul se micşorează.
Copiii ies în grădină.
- Au! Au! strigă Gherghina de
durere. S-a înţepat cu un ghimpe.
Acum adună flori. Vor să facă
o ghirlandă pentru bunica lor.

Anexa 4
Membrii echipei: ………………………………………..

1. Scrie grupul de litere „ghi” în faţa cuvintelor : duş, veci.

2. Eu scriu una, tu scrii multe!

frânghie ____________; ghiduşie ____________;


ghiocel ____________; ghinion ____________;
ghirlandă ___________; ghimpe ___________.

3. Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție, apoi scrie propoziția


obținută:

ghirlandă, copiii, vor, bunica, pentru, face, o, lor.


Anexa 5
Numele și prenumele elevului: ………………………………. ………………….

1. Unește fiecare imagine cu grupul de litere pe care îl conține denumirea sa:

ce gi ci ghe ge che ghi

2. Unește cuvintele cu sens asemănător:

frânghie poznă
ghidușie ghirlandă
ghimpe sfoară
spin

S-ar putea să vă placă și