Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnazială „Aurel Vlaicu”, Fetești


Clasa: a III-a A
Data: 17.03.2015
Profesor învăţământ primar: Băleanu Elena
Disciplina: Limba şi literatura română
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Unitatea de învăţare: Exprimarea acordului/dezacordului în comunicare
Subiectul: Verbul - Textul suport :,, Ce mai faci, bunico ?” de Mircea
Sântimbreanu
Tipul lecţiei: Predare-învățare
Scopul: Dezvoltarea capacităţii de operare cu noţiunea de verb
în vederea structurării unei comunicări corecte, eficiente şi nuanţate.

Motivaţia : Lecţia este importantă, deoarece în cadrul acesteia elevii


vor însuşi noţiuni noi despre o parte de vorbire cu care vor
lucra pe toata perioada şcolară, având posibilitatea exersării
gândirii prin metodele interactive utilizate, precum şi posibilitatea
de a activa cunoştinţe anterioare şi de a construi noi scheme.
Obiective de referinţă :
2.5. să utilizeze corect în exprimarea orală proprie elementele de
construcţie a comunicării studiate
4.4. să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate
Obiective operaţionale: pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
 COGNITIVE :
OC1- să definească părţile de vorbire studiate anterior ;
OC2- să recunoască cuvintele care exprimă acţiunea, starea sau existența ;
OC3- să grupeze verbele în funcţie de ceea ce exprimă fiecare ;
OC4- să completeze enunţuri lacunare cu verbe potrivite ;
OC5- să alcătuiască enunţuri după cerinţe date.

 AFECTIVE :
OA1- să îşi cultive spiritul de colegialitate şi cooperare între membrii unor
echipe formate pe centre de interes.
STRATEGII DIDACTICE :

Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia,observația, jocul


didactic, rebus, citirea selectivă, Metoda cubului, munca independentă,
ciorchinele, Brainstormingul
Mijloace de învăţământ: manual, fişe de lucru, flip-chart, jetoane, plicuri cu
sarcini de lucru, coli colorate
Forme de organizare : activitate frontală, activitate în perechi,activitate pe
grupe, activitate individuală
Resurse umane: 23 elevi
Resurse temporale: 45 min.
Bibliografie:
 Programa şcolară pentru clasa a III-a, Limba şi literatura română, 2004;
 Peneş, Marcela, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a III-a,
Editura Marcela Peneş, 2005;
 Şerdean, Ioan, Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura
Corint, Bucureşti, 2002.
Desfăşurarea lecţiei

Nr Etapele lectiei Ob. Elemente de conţinut Metode, Materiale Forme de Evaluare


crt. op. procedee didactice organizare

1. Moment organizatoric Se asigură liniștea în clasă și se verifică dacă observația


toți elevii au cele necesare desfășurării orei de
limba și literatura română.
2. Verificarea temei Se verifică tema pentru acasă cantitativ şi conversaţia
5 min. calitativ.

3. Captarea atenţiei Se captează atenția elevilor spunându-le că conversaţia panou ce frontală observarea
5 min. primăvara a sosit, însă nu a reușit să alunge reprezintă sistematică
definitiv iarna. Prin urmare, elevii vor avea de explicaţia anotimpul
rezolvat niște sarcini ce se găsesc în plicuri. primăvara
Cu fiecare sarcină rezolvată, aceștia vor
contribui la îmbogățirea anotimpului primăvara
cu câte o floricică și astfel, poate vor îndepărta
definitiv iarna.
Elevii sunt anunțați că vor lucra în echipe, pe
grupe, frontal, individual și vor avea sarcini de
lucru diferite.
Se începe cu un joc: (ANEXA 1) joc didactic
Ghicește ce mimează colegul tău!
OA1 Câte un membru din fiecare echipă va extrage plicuri cu
din plicul atașat unei flori pe care o vor elibera observația jetoane
astfel din mâinile iernii, un jeton . Pe aceste
jetoane sunt scrise acțiuni pe care elevii le vor
mima.
La sfârșitul jocului, copiii sunt întrebați ce au
desfășurat prin aceste mimări, iar ei vor
răspunde că au mimat niște acțiuni.

4. Anunţarea temei şi a Se anunță elevii că vor învăța o nouă parte conversaţia frontală observarea
obiectivelor de vorbire, care exprimă nu numai acțiunea, ci sistematică
și starea și existența. Se explică de asemenea,
5 min obiectivele urmărite pe parcursul orei.
Pentru a afla cum se numește această parte rebus flip-chart
de vorbire,se propune rezolvarea unui rebus.
Pe coloana verticală de la A la B se va obţine marker
cuvântul „VERBUL” (ANEXA 2)
Cerinţe : 1. Cuvintele sunt părţi de .................
2. Exprimă însuşirea unui obiect.
3. Ţine locul unui nume.
4. Cuvântul carte este ........................
5. Exprimă un număr.
6. Fuge - cuvânt cu înțeles
asemănător

Reactualizarea cunoștințelor OC1 Cu această ocazie, elevii vor preciza și


definițiile părților de vorbire studiate anterior.

Se scrie data și titlul lecției la tablă, iar elevii


pe caiete: VERBUL

5. Dirijarea activității și Se solicită elevilor să citească din textul „Ce conversaţia frontal observarea
obținerea performanței mai faci, bunico?”, de Mircea Sântimbreanu, sistematică
fragmentul care arată bucuria, dar și tristețea citirea manualul
20 min bunicii la plecarea nepotului său, după care să selectivă
identifice acele cuvinte care exprimă acțiunea,
starea sau existența. explicaţia
Acest fragment este: „Se bucură că e zi cu
OC2 soare, se bucură de bucuria nepotului și,
totuși, în inima ei, nemărturisit s-a lăsat o evaluarea
umbră, iar primăvara s-a îndepărtat pentru o exerciţiul orală
clipă. Cu toate acestea, a doua zi privește din
nou în lungul străzii, cu mâna streașină la
ochi, și așteaptă…”
Elevii citesc fragmentul și identifică verbele.
OC5 Sunt rugați să creeze enunțuri proprii cu
verbele găsite și să spună ce exprimă acestea. observarea
Se scriu propozițiile la tablă și pe caiete. sistematică
Se cere elevilor să rezolve exercițiul numărul manual
2, pagina 76, din manual. caiete
Se notează la tablă și pe caiete:
CUVINTE CARE EXPRIMĂ ACȚIUNI:
*bucură, a lăsat, a îndepărtat, privește,plecăm,
înaintează, admirăm, susură, spune, adaugă
CUVINTE CARE EXPRIMĂ EXISTENȚA:
*e, există, este, sunt, se află
CUVINTE CARE EXPRIMĂ STAREA:
*așteaptă, stă, șade, doarme

Cu ajutorul elevilor se definește verbul, apoi explicația frontal


definiția este scrisă pe tablă și pe caiete: Partea
de vorbire care arată actiunea, existența sau
starea se numește verb.
Se repetă definiția.

Elevii sunt anunțați că vor desfășura o exercițiul fișă de în perechi evaluare


activitate în perechi. (ANEXA 3) lucru reciprocă
NIVEL MINIM tratare
Aceștia primesc o fișă de lucru care conține diferențiată
proverbe și pe care trebuie să le completeze cu
verbele potrivite:

OC4 Nu ……………..pe mâine ce poţi ………….. azi.


Apa .................pietrele.......................
Paza bună ............... primejdia rea.
Buturuga mică...........................carul mare.

NIVEL MEDIU
Elevii trebuie să subliniază verbele din
versurile:

Cu tine două fete Un basm cu pajuri şi cu exercițiul fișă de în perechi evaluare


stau zmei explicația lucru reciprocă
Şi torc în rând cu Începe-acum o fată.
tine Tu torci şi-asculţi
Sunt încă mici şi povestea ei
tată n-au Şi stai îngândurată.
Şi George nu mai
vine. (G. Coşbuc, Mama)

NIVEL MAXIM

Elevii transformă substantivele date în verbe:


visarea, cântatul, plânsul, însămânțatul, exercițiul fișă de în perechi evaluare
OC2 lenevirea, foșnetul explicația lucru reciprocă

Elevii vor citi rezolvările de pe fișe și se vor


face corecturi, dacă va fi necesar.

Se solicită rezolvarea pe grupe a unor sarcini ce


fac parte din cuprinsul unui cub desfăşurat. metoda fișă de pe grupe evaluare
(ANEXA 4) cubul lucru formativă
OC2 Activitatea se va desfășura diferențiat.
OC3
OC4 SARCINI DE LUCRU
OC5
 Descrie în câteva enunţuri anotimpul
primăvara,alcătuind un scurt text.
Subliniază verbele întâlnite. –NIVEL
MAXIM
 Compară verbele scrie, așteaptă, se află,
stă, există, dansează în funcţie de ceea ce
exprimă şi completează tabelul alăturat. –
NIVEL MEDIU

Verbe care Verbe care Verbe care


exprimă exprimă exprimă
acţiunea starea existenţa

 Asociază verbele cu înţeles asemănător:-


NIVEL MINIM

spune va veni
murmură a observat
s-a pitit zice
va sosi îngână
a zărit a decis
a hotărât s-a ascuns
 Aplică-NIVEL MAXIM

Alcătuieşte enunţuri în care cuvântul vii


să fie pe rând:
substantiv ............................................
adjectiv………………………………..
verb: .......................................................
 Analizează -NIVEL MEDIU
Urmăreşte următoarele elemente ale
primăverii şi completează-le cu enunţuri
corespunzătoare. Subliniază cu verbele din
fiecare enunţ:
Primăvara ……… ..
Ghioceii ……………
Soarele …………..
Rândunica …………..
Păsările ………….
Fluturii …………..
 Argumentează- NIVEL MAXIM

Încercuieşte varianta corectă şi


argumentează alegerea făcută:

Mama ma / m-a lăudat pentru rezultatele


obţinute la Concursul Smart.
El ia / i-a lecţii de pian.
Prietenul său ia / i-a dat multe sfaturi bune.

6. Evaluarea OC2 Propun elevilor spre rezolvare o fişă de muncă conversaţia fişă de individual evaluare
10 min OC3 independentă (ANEXA 5) evaluare scrisă
OC4 Explic elevilor sarcina de lucru. explicaţia
Monitorizez activitatea independentă.
Evaluarea se va corecta, acordându-se
calificative.

7. Asigurarea retenţiei şi a Se va realiza cu ajutorul metodei conversaţia flip-chart frontal Evaluare


transferului „Ciorchinelui”. (ANEXA 6) explicaţia orală
5 min. Elevii vor completa „Ciorchinele” despre
primăvară cu verbele corespunzătoare.
8. Încheierea lecţiei Voi face aprecieri colective și individuale conversaţia Observarea
asupra desfăşurării lecţiei, modului în care au explicaţia sistematică
participat elevii şi au răspuns la solicitări.
Voi anunţa tema pentru acasă, exercițiul
numărul 5, pagina 76, iar suplimentar, pentru
cine dorește, exercițiul 2, pagina 106 din
culegere și voi explica sarcinile.

S-ar putea să vă placă și