Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

GRADINITA DE COPII GURA VITIOAREI


EDUCATOARE PREDOIU SILVIA
GRUPA PREGATITOARE

DENUMIREA ACTIVITATII: EDUCAREA LIMBAJULUI – JOC


DIDACTIC – CU CE SUNET INCEPE CUVANTUL – BUCURIILE
PRIMAVERII

OBIECTIV FUNDAMENTAL
-Cultivarea dragostei pentru natura inconjuratoare si limba;
-Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral;
-Imbogatirea vocabularului activ si pasiv;
-Formarea deprinderii de a recunoaste semene ale limbajului scris,
stimularea creativitatii pentru limbajul scris;

OBIECTIVE OPERATIONALE
-Sa recunoasca litera;
-Sa asocieze sunetul cu litera corespunzatoare;
-Sa gaseasca cat mai multe cuvinte care incep cu sunetul;
-Sa recunoasca sunetul initial din cuvantul pronuntat oral;
-Sa inteleaga felul in care propozitiile sunt alcatuite din cuvinte, iar
cuvintele din silabe;
-Sa reprezinte grafic cuvinte, silabe, sunete;
-Sa recunoasca semene ale limbajului scris, litere de tipar, semnul
intrebarii, punctul, virgula;
Sa alcatuiasca propozitii, verificarea deprinderii de exprimare corecta
din punct de vedere gramatical;
-Sa descopere cuvintele surpriza si sa scrie cuvantul;
-Sa scrie litera care lipseste din cuvant si sa incercuiasca litera din
cuvinte;
-Sa copieze cuvantul dupa modelul scris;

PSIHO-MOTORII
Sa-si coordoneze miscarile oculo-motorii pentru redarea semnelor
limbajului scris, sa citeasca cuvinte;

1
REGULILE JOCULUI
-Sarcinile formulate de educatoare vor fi indeplinite de copii;

ELEMENTE DE JOC
APLAUZE, INTRECEREA, SURPRIZE

METODE
Explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea;

MIJLOACELE DIDACTICE
Jetoane cu litere, carti, tabla, carioca, fise, flori;

ORGANIZAREA JOCULUI
Frontal si individual

DESFASURAREA JOCULUI

Introducerea in activitate printr-o convorbire despre anotimpul


primavera.
Vom recita poezia “SCRISOARE CATRE PRIMAVARA” si
comenta poezia.
Vom anunta jocul.
Pe parcursul jocului voi explica sarcinile pe care le urmaresc.
Copii vor recunoaste literele.
Le voi cere copiilor sa recunoasca litera de pe jetonul pe care si l-au
ales si sa spuna unul sau mai multe cuvinte care incep cu sunetul respectiv.
Cuvantul va fi scris la tabla: grafic cuvant, silabe, sunete.
Sub forma de surpriza va deschide cartea A.B.C.-ul basmelor vor
recunoaste litera, exemple de cuvinte cu sunetul resectiv si scriu la tabla
cuvinte cu litere de tipar.
Impart grupa in doua subgrupe si sub forma de concurs voi enumera
cuvinte care incep cu sunetul….(vom castiga bile)
Le voi da cuvinte despre anotimpul primavara si le voi cere copiilor sa
alcatuiasca propozitii cu punct, semnul intrebarii si semnul exclamarii. Vom
canta cantecul “Bondarul” si vom recita poezia “Fluturasul”.
Raspunsurile si propozitiile corecte vor fi aplaudate.
Sub forma de surpriza voi prezenta imagini cu flori de primavera.Cer
coiilor sa le recunoasca, sa spuna cu ce sunet incepe, sa alcatuiasca
propozitii cu punct, exclamative, interogative.

2
Voi intui fisa. Le voi prezenta sarcinile pe subuncte:

1.-sa reprezinte grafic; cuvinte, silabe, sunete;


2.-sa incercuiasca litera L;
3.-sa scrie litera care lipseste;
4.-sa uneasca cifrele, sa afle cuvantul.

Copii vor lucra individual, iar copiii care vor obtine rezultate deosebite vor fi
evidentiati.

INCHEIEREA ACTIVITATII

Vom canta cantecul “FLUTURASUL” si vom recita poezia “SOSESTE


PRIMAVARA”.

OBIECTIVE NR. FOARTE BINE SATISFA-


OPERATIONALE COPII BINE CATOR

-sa reprezinte grafic 25 10 10 5


-sa incercuiasca litera L 25 8 9 8
-sa scrie litera care lipseste 25 5 15 5
-sa uneasca cifrele, sa afle cuvantul 25 15 6 4

S-ar putea să vă placă și