Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

DATA: 28 APRILIE 2010


UNITATEA: S.A.M. Dărmăneşti – structura Grădiniţa cu program normal Mărginenii de Sus
INSTITUTOR: Frăţilă Eliza Gabriela
NIVELUL II: grupa mare-pregătitoare
Tema anuală: Ce şi cum vreau să fiu?
Subtema: Noi ştim să facem totul
Tema activităţii: Ce ştim despre meserii?
Tipul activităţii: Consolidare de cunoştinţe
Forma de realizare: Activitate integrată (DŞ, DOS, ALA)
Obiectiv de referinţă: - să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate (să discute
despre profesii, instrumente şi unelte utilizate, despre reguli şi principii de bază în raporturile de
serviciu, despre comunităţi şi activitatea lor etc.)
Scopurile activităţii:
 verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor, referitoare la diverse meserii întâlnite în
societate, activizarea vocabularului cu cuvinte care denumesc meserii şi unelte.
 dezvoltarea capacităţii copiilor de a descrie imagini, obiecte; educarea unei exprimări orale
corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi sintactic.
 consolidarea abilităţilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Activităţi liber alese: - Bibliotecă: Puzzle cu meserii


- Joc de masă: Îmbracă păpuşa
- Artă: Colorăm meserii
Obiective operaţionale:
Biblioteca:
 să reconstituie imaginea unor meserii, folosind imagini tip puzzle;
 să alcătuiască propoziţii pe baza imaginilor obţinute;
 să coloreze imagini ale meseriilor reconstituite.
Joc de masă:
 să reconstituie costumaţiile specifice meseriilor reprezentate pe planşele-suport;

1
 să denumească meseriile descoperite;
 să aleagă jetoanele cu unelte specifice meseriei găsite prin reconstituire.

Artă:
 să coloreze imaginile cu meserii, respectând codul culorilor;
 să păstreze acurateţea lucrărilor.

Activităţi integrate:
Domeniul experenţial: Ştiinţe – Concurs: Ce ştim despre meserii?
Obiective operaţionale:
 să recunoască şi să denumească meseriile pe baza unei imagini;
 să formeze piramida meseriilor, în funcţie de criteriile date;
 să asocieze imaginea care sugerează o meserie cu imaginea uneltelor necesare în desfăşurarea
ei;
 să identifice pe baza unei ghicitori meseria indicată;
 să identifice produsele sau uneltele specifice unei anumite meserii;
 să taie din fişa de lucru uneltele care nu se potrivesc meseriei prezentate.

Regulile concursului:
Copiii împărţiţi în două echipe participă la un concurs cu 4 probe:
Proba 1: „Piramida meseriilor”- copiii realizează o piramidă a meseriilor în funcţie de criteriile
enunţate de educatoare.
Proba 2: „Roata meseriilor” – copiii rotesc roata şi enunţă meseria observată pe imaginea în dreptul
căreia s-a oprit.
Proba 3: „Răspunde repede şi bine” – copiii răspund la ghicitori despre meserii şi aleg jetoane cu unelte
sau produse specifice meseriei ghicite.
Proba 4: „Taie ce nu se potriveşte” – copiii primesc fişe de lucru în care alături de meserii apar mai
multe unelte. Sarcina constă în identificarea uneltelor ce nu aparţin meseriei respective.
Echipa care rezolvă corect sarcinile propuse pentru fiecare dintre probe, primeşte la sfârşitul probei
câte un punct. Câştigă echipa care la sfârşitul concursului are cele mai multe puncte.

Sarcina didactică:
 aşezarea planşelor sub formă de piramidă, în funcţiile de criteriile date de educatoare;

2
 denumirea meseriei reprezentate;
 ghicirea răspunsului corect, alegerea jetoanelor corespunzătoare meseriei;
 eliminarea desenului greşit.

Elemente de joc: bagheta magică, mânuirea materialului, scrisori-surpriză, ghicirea, aplauzele,


înregistrarea scorului.
Material folosit: piramida şi roata cu meserii, jetoane cu unelte şi produse, fişe de lucru.

Domeniul experienţial: - Om şi societate – Parada meseriilor (machetă – activitate practică )


Obiectivele operaţionale:
 să lipească pe rolele de carton siluetele cu părţile componentele ale unor persoane ce reprezintă
diverse meserii;
 să lipească pe cutiile de carton hârtie glasată şi elementele componente ale unor clădiri sau
maşini;
 să grupeze produsele obţinute şi să le asambleze pe planşa-suport a machetei

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, metoda piramidei, mâna oarbă, jocul,
competiţia, recompensa, munca în echipă/individuală, turul galeriei.

Material didactic folosit: planşe şi jetoane cu diverse meserii, unelte şi produse specifice,
cartoane colorate şi suportul pentru realizarea piramidei, scrisori-surpriză, bagheta magică, roata
meseriilor, ghicitori ilustrate, fişe de lucru, foi cu siluete imprimate în părţi componente, role de carton,
lipici pentru asamblare, planşă-suport pentru machetă, hârtie glasată, cutii de carton.

Material bibliografic:
“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura DIDACTIC PUBLISHING HOUSE, 2009
“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009
“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura GHEORGHE-CÂRŢU
ALEXANDRU, 2009
“Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2009

Durata: o zi

3
SCENARIUL ZILEI
La întâlnirea de dimineaţă, după salut (Bună dimineaţa, mici meseriaşi!) şi completarea
panoului de prezenţă şi a calendarului naturii, copiii sunt invitaţi să formeze cercul în care se realizează
întâlnirea de grup. Este deschisă cutiuţa în care se află întrebarea zilei: Ce miros au meseriile? Copiii
răspund pe rând la această întrebare, dând exemple de meserii pe care le descriu în câteva propoziţii şi
exprimându-şi fiecare preferinţa pentru o anume meserie, pe care să o practice când vor fi mari,
argumentând alegerea făcută.
La finalul întâlnirii, copiii vor fi anunţaţi că ziua va fi dedicată unor activităţi în care ei vor
trebui să arate invitaţilor tot ceea ce ştiu ei despre meserii.Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la
activităţile liber alese, se va face recitând în cor poezia Ce miros au meseriile? de G. Rodari.
În cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA 1), copiii vor fi grupaţi pe trei arii de stimulare. La
sectorul Bibliotecă, vor fi puse la dispoziţia copiilor mai multe puzzle-uri cu meserii şi fişe de colorat,
sarcina constând în reconstituirea imaginilor şi colorarea lor, precum şi alcătuirea de propoziţii,
folosind cuvântul ce denumeşte meseria descoperită.
La sectorul Joc de masă, copiii vor primi jocul magnetic Să îmbrăcăm păpuşa după meserii.
Sarcina va consta în reconstituirea imaginii pe planşa-suport, denumirea meseriei reconstituite şi
alegerea jetoanelor cu unelte corespunzătoare meseriei.
La sectorul Artă, copiii vor fi îndrumaţi să coloreze imagini ale unor meserii, respectând codul
culorilor.
După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a vedea şi aprecia lucrările colegilor.
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE: DŞ, DOS)
În cadrul activităţilor va fi folosit elementul-surpriză, reprezentat de mai multe scrisori trimise
de Şcoala ursuleţilor isteţi. Scrisorile vor fi deschise pe rând, înainte de trecerea de la o probă la alta, şi
au ca scop stimularea copiilor în rezolvarea sarcinilor propuse.
Ce ştim despre meserii? este prima activitate pe domenii experienţiale, care aparţine
domeniului Ştiinţe şi care va fi realizată sub forma unui concurs între două grupe. Concursul va consta
în rezolvarea a patru sarcini diferite, fiecare răspuns corect va fi răsplătit cu aplauze şi recompensă pe
panou. Echipa care va acumula cele mai multe puncte va fi declarată câştigătoare şi copiii vor primi
medalii.
Tranziţia de la prima la a doua activitate se va face prin interpretarea unui cântecel despre
meserii.

4
Parada meseriilor este a doua activitate pe domenii experienţiale, care aparţine domeniului Om
şi societate şi care constă în realizarea unei machete, folosind siluete ale unor persoane ce reprezintă
diverse meserii realizate pe role de carton şi clădiri sau maşini tridimensionale realizate din cutii de
carton.
Activitatea complementară (ALA 2), va consta în executarea jocului muzical Sunt atâtea
meserii îndrăgite de copii.
Ziua se încheie prin recompensarea copiilor cu surprize dulci primite de la ursuleţi.

5
Desfăşurarea activităţii:
EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGII
DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE EVALUARE
RESURSE METODE ŞI
MATERIALE PROCEDEE
1. Moment Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a
organizatoric activităţii:
 pregătirea materialului didactic;
 aranjarea mobilierului;
 intrarea copiilor în clasă.
2. Captarea atenţiei În cadrul întâlnirii de dimineaţă se va face: prezenţa Panoul întâlnirii de Conversaţia Participarea activă
copiilor, stabilirea anotimpului, a zilei, completarea dimineaţă Explicaţia la discuţii,
calendarului naturii, discuţii referitoare la tema Frontal completarea corectă
abordată în această săptămână, pornind de la a calendarului
întrebarea descoperită în cutiuţa ce conţine naturii, a prezenţei
Întrebarea zilei.
În urma răspunsurilor primite la întrebarea Ce miros
au meseriile?, copiii sunt anunţaţi că activităţile pe
care le vor desfăşura astăzi vor fi pline de surprize,
iar la sfârşitul zilei, cei mai buni dintre ei vor primi Stimularea
titlul de Cel mai bun meseriaş. interesului pentru
Tranziţie: Copiii recită în cor poezia Ce miros au activităţi
meseriile de G. Rodari (Anexa 1)
3. Anunţarea temei Se va realiza în mod direct prin prezentarea centrelor Expunerea
şi a obiectivelor de activitate cu materialele şi sarcinile specifice. Apoi Explicaţia

6
li se spune copiilor că la final, dacă toate sarcinile vor Conversaţia
fi rezolvate corect, vor face o competiţie pe echipe. Frontal

4. Reactualizarea ALA 1 Explicaţia Intuirea


cunoştinţelor Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, Demonstraţia materialelor cu care
ascultă cerinţele educatoarei şi îşi aleg centrul la care Exerciţiul urmează să opereze
vor să lucreze. Imagini puzzle Munca in echipă
 La centrul Bibliotecă, copiii reconstituie Realizarea
imagini tip puzzle, pentru a obţine imaginea sarcinilor de lucru
unor meserii; pe baza lor vor alcătui propoziţii primite în funcţie
şi vor colora imaginile alb-negru ale fiecărui de profilul centrului
puzzle. ales
 La centrul Joc de masă, copiii vor identifica Planşe cu meserii
meseriile şi vor alege jetoanele cu uneltele Jetoane cu unelte şi
corespunzătoare. produse
 La centrul Artă, copiii colorează imaginile Fişe de lucru
unor meserii folosind codul culorilor pentru
fiecare planşă. Imagini alb-negru ale unor Evaluare globală
După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a meserii Evaluare
vedea şi aprecia lucrările colegilor. individuală
4. Prezentarea noului ADE Conversaţia
conţinut şi dirijarea DŞ – Cunoaşterea mediului Explicaţia
învăţării În sala de grupă îşi face apariţia un poştaş ce aduce Plic cu scrisori
un plic mare trimis pe adresa grădiniţei. Plicul se
deschide şi se descoperă în el o scrisoare şi mai multe
plicuri mici. Educatoare citeşte această scrisoare.
7
(Anexa 1)
Se prezintă regulile şi sarcinile jocului: jocul este un Panou de punctaj
concurs între două echipe, are patru probe, fiecare Însemnele echipelor
răspuns corect din cadrul probelor va fi răsplătit cu
aplauze şi recompensă pe panoul de punctaj. Câştigă
echipa cu cele mai multe recompense. Cele două
echipe se vor forma prin metoda Mâna oarbă şi se Mâna oarbă
vor numi Echipa iscusiţilor şi Echipa descurcăreţilor.
 Explicarea şi demonstrarea probelor din Demonstraţia
concurs
Întrucât fiecare probă din concurs va fi introdusă
printr-o scrisoare surpriză, fiecare dintre cele patru
probe ale concursului va fi explicată pe parcursul
desfăşurării acestuia.
După ce se formează cele două echipe, educatoarea
deschide cel de-al doilea plic şi citeşte cea de a doua
scrisoare (Anexa 1)
Proba 1: Piramida meseriilor
Educatoarea explică în ce constă această probă: pe
ecranul unui televizor de jucărie vor fi afişate pe rând
planşe cu diverse meserii. Copilul atins cu bagheta
magică va denumi meseria şi va vorbi în câteva
cuvine despre aceasta. Copiii vor fi aleşi pe rând din
fiecare echipă. După această prezentare ei vor trebui
să aşeze meseriile pe panoul piramidei cu patru
8
nivele, respectând criteriile enunţate de educatoare
(meserii care asigură oamenilor tot felul de servicii –
cizmar, frizer, croitor, zidar; meserii care asigură
hrana oamenilor – brutar, bucătar, grădinar; meserii
care educă oamenii – educatoare, profesor; meserii
care îngrijesc oamenii – doctor).
Se deschide următorul plic şi se citeşte cea de a treia
scrisoare. (Anexa 1)
Proba 2: Roata meseriilor
Copiii rotesc roata şi denumesc meseria observată pe Planşe cu meserii Metoda piramidei
imaginea în dreptul căreia s-a oprit. Despart în silabe Piramida
numele meseriei, precizează numărul de silabe,
sunetul cu care începe cuvântul şi alcătuiesc o
propoziţie cu acesta.
Educatoarea deschide cel de al patrulea plic şi citeşte
conţinutul acestuia.
Proba 3: Ghiceşte meseria
Educatoarea citeşte ghicitorile, copiii din fiecare
echipă răspund pe rând şi dacă găsesc răspunsul
corect, aleg de pe masă două jetoane cu unelte sau
produse specifice meseriei ghicite. (Anexa 3)
Se deschide al cincilea plic şi se citeşte cerinţa
cuprinsă în scrisoare.
Proba 4: Taie ce nu se potriveşte
Educatoarea distribuie fişele în care sunt reprezentate
9
trei meserii şi trei unelte pentru fiecare dintre ele,
însă două dintre aceste unelte nu aparţin meseriei
respective. Copiii trebuie să taie cu o linie ceea ce nu
corespunde. (Anexa 4)
Echipa care rezolvă corect sarcinile propuse pentru
fiecare dintre probe, primeşte la sfârşitul probei câte
o bulină. Câştigă echipa care la sfârşitul concursului
are cele mai multe buline.
4. Obţinerea  Desfăşurarea concursului Jocul Observarea curentă
performanţei La începutul fiecărei probe se va executa jocul de a comportamentului
probă, apoi se trece la executarea lui propriu- Analiza
zisă.Răspunsurile corecte ale fiecarei echipe vor fi răspunsurilor
recompensate cu câte o bulină pe panoul de scor. Se
va avea în vedere ca răspunsurile copiilor să fie
corect formulate din punct de vedere gramatical.
Concursul se încheie prin numărarea bulinelor
acordate fiecărei echipe şi declararea echipei Medalii
câştigătoare care va primi medalii.
Tranziţie: Trecerea la cea de a doua activitate pe
domenii experienţiale se face prin interpretarea unui
cântecel despre meserii (Anexa 2)
5.Asigurarea feed- DOS – Activitate practică Conversaţia
back-ului Educatoarea deschide şi ultimul plic şi citeşte cea de Explicaţia
a şasea scrisoare. (Anexa 1)
Activitatea practică va consta în realizarea unei Siluete ale unor meserii Demonstraţia
machete folosind siluete ale unor persoane ce Role de carton Munca în echipă
10
reprezintă diverse meserii, realizate pe role de carton Maşini şi clădiri realizate
şi clădiri sau maşini tridimensionale realizate din din cutii de carton
cutii de carton. Copiii se vor grupa câte 3-4, după Lipici
preferinţă, vor lipi elementele componente, iar apoi Placă de polistiren
vor asambla toate piesele obţinute pe o placă de
polistiren pe care au fost fixate fâşii de hârtie de
culoare gri, care sugerează străzile unui oraş.
După asamblarea machetei, se face turul galeriei, Turul galeriei Evaluarea lucrărilor
timp de 5 minute, ocazie cu care se vor identifica realizate
elementele lucrate necorespunzător. După încheierea
turului galeriei, grupurile remediază greşelile
constatate.
6.Încheierea Se fac referiri la modul de desfăşurare a activităţii, Analiza
activităţii dacă sarcinile de lucru au fost corect rezolvate.
ALA 2
În încheierea activităţii, copiii aşezaţi in semicerc Elemente sugestive ale Interpretarea
interpretează jocul muzical Sunt atâtea meserii unor meserii jocului muzical
îndrăgite de copii, folosind un minim de recuzită,
sugerată de versurile cântecului. (Anexa 4)
Copiilor li se oferă recompensele promise (prăjituri şi
suc).

11
ANEXA 1
SCRISORI – SURPRIZĂ
1. “Dragi copii, am aflat că în grădiniţa voastră învaţă copii deştepţi şi că în această săptămână aţi
discutat foarte multe lucruri despre meserii. Ne-am gândit să vă propunem un joc care se numeşte Ce ştim
despre meserii? V-am pregătit nişte sarcini surpriză. Fiecare plic conţine o sarcină creată de un profesor de la
şcoala noastră. Doamna educatoare va deschide următorul plic doar dacă rezolvaţi corect sarcinile create de
fiecare dintre noi. Câştigătorii vor avea parte de recompense.
Semnează: Profesorii de la Şcoala ursuleţilor isteţi”

2. “Dragi copii, eu am fost ales să vă dau prima sarcină, aşa că am încercat să nu fie prea grea pentru a
putea deschide şi plicul următor. Sunt sigur că piramida pe care am desenat-o pentru voi o să vă placă şi că
veţi trece cu bine peste această probă.
Semnează: Ursuleţul Tedi, profesor de desen”

3. “Dragi copii, sunt sigur că Tedi v-a dat sarcini uşoare pentru că aşa face el de obicei. Ei bine, eu nu
sunt atât de drăguţ şi vreau să vă încurc planul de a deschide următorul plic. Sigur voi reuşi! Doamna
educatoare vă va explica ce trebuie să faceţi.
Semnează: Ursuleţul Mor-Mor, cel mai bun profesor de limba română”

4. “Dragi copii, în primul rând vreau să vă felicit. Dacă aţi reuşit să ajungeţi până aici, înseamnă că
sunteţi isteţi. Sarcina pe care v-o propun acum este să răspundeţi la nişte ghicitori create de mine, special
pentru voi. Sper să vă placă.
Semnează: Ursuleţul Martinică, profesor de vorbit şi creator de ghicitori”

5. “Dragi copii, eu sunt ursuleţul Fram, profesorul trăsnit care încurcă tot. Colegii mi-au spus că sunteţi
tare isteţi, aşa că m-am gândit să apelez la ajutorul vostru. Veţi primi nişte fişe, pe care eu le-am făcut pentru
elevii mei. Dar, din neatenţie am încurcat uneltele. Vă rog mult să mă ajutaţi. Mult succes!”

6. “Dragi copii, dacă aţi deschis şi plicul acesta înseamnă că aţi rezolvat cu succes toate sarcinile
propuse de colegii mei. Felicitări! Aceasta este cea din urmă sarcină, pe care trebuie să o rezolvaţi şi dacă
treceţi cu bine de ea, veţi primi recompensa – surpriză pregătită de noi. Doamna educatoare vă va explica ce
trebuie să faceţi pentru rezolvarea sarcinii.
Semnează: Ursulică, profesor de activităţi practice”

12
ANEXA 2

Ce miros au meseriile?

de Gianni Rodari

Oricare meserie Veveriţa, uite, coase


Are un miros, copii, Plăpumioară de mătase,
A pâine şi plăcinte Hai şi noi să-i ajutăm,
Miroase-n brutării. Ac şi aţă să luăm.
Fâş, fâş, fâş şi iar fâş, fâş,
În orice tâmplărie Plăpumioara-i gata acuş.
În sat sau în oraş,
A scânduri noi miroase, Nea Arici face târlici
A vrafuri de talaş. Şi-o pereche de opinci,
Hai şi noi să-i ajutăm,
Un vopsitor miroase Pe cei mici să-i încălţăm.
A lacuri de vopsit, Uite-aşa şi iar aşa,
Geamgiu-ntotdeauna Pe cei mici i-om încălţa.
Va mirosi a chit.
Nea Martin este tâmplar,
Şoferul are-n haină Face uşă de stejar,
Mirosul de benzină. Hai şi noi să-i ajutăm,
Un muncitor, mirosul Mici unelte să luăm.
De uleiuri de maşină. Hârş, hârş, hârş şi poc, poc, poc,
Uşa o punem în toc.
Miroase cofetarul
A nuci şi scorţişoară, Iepuraşi şi iepurici,
Iar un halat de medic Toţi fac tumbe pe aici,
A doctorie-amară. Hai în horă să-i luăm
Şi un joc să-i învăţăm.
A brazdă afânată, Înainte şi înapoi,
A câmp şi spic bogat, Bateţi talpa, iepuroi!
Va mirosi ţăranul,
Când merge la arat.

Va mirosi a peşte,
Pescarul cel vânjos
Şi numai trândăvia
Nu are un miros.

13
ANEXA 3

GHICITORI

La şcoală, în orice zi, Cu ciocan şi cleştişor


Desenează-ntruna Victor, Face mobila de zor,
Ştiţi voi, dragi copii, Ne repară uşi, ferestre,
Ce vrea să fie el? Hai, ghiceşte, cine este?
(Pictor) (Tâmplar)

Cu undiţa stă să prindă Multe prăjituri gustoase,


Peştişorul năzdrăvan, Cu pricepere le face,
Care vrea să se ascundă Când mergem la cofetărie,
Iute, sub un bolovan. Avem o mare bucurie.
(Pescar) (Cofetar)

Cine îţi spune să zâmbeşti, Când maşina s-a stricat,


Din ochi să nu mai clipeşti, O ducem la reparat,
Pe buton apasă o dată Cu unelte potrivite,
Şi poza-i gata îndată? O repară iute, iute.
(Fotograf) (Mecanic)

14
15
ANEXA 4

TAIE CE NU SE POTRIVEŞTE

16
ANEXA 5

Sunt atâtea meserii, îndrăgite de copii

Refren: Sunt atâtea meserii, îndrăgite de copii,


Vrem să fim mai curând mari,
Să fim harnici făurari.
Nicio muncă, nicio muncă, nicio muncă nu e grea,
Dacă vesel şti lucra.
Noi visăm, noi visăm, noi visăm să creştem mari,
Să fim meşteri făurari.

E strungar tăticul meu,


Vreau să fiu strungar şi eu,
Să fac piese lucitoare,
De maşini şi de tractoare.

Iată-mă, pe câmp pornesc,


Pân’ s-arată soarele,
Cu tractorul românesc,
Voi brăzda ogoarele.

Refren.......................................................................

Tare-s vesel şi ghiduş,


Însă ştiu să fac şi eu,
Mobilă pentru păpuşi,
Sunt tâmplar ca tatăl meu.

Eu constructor mă visez,
Noi oraşe-ntemeiez,
Cu şcoli mari şi grădiniţe,
Pentru voi, băieţi, fetiţe!

Refren.......................................................................

Eu din munte scot voios


Minereul preţios,
Şi cu drag, minerii-mi spun:
“Frăţioare, noroc bun!”

Alb halat peste rochiţă,


Eu sunt astăzi doctoriţă,
Într-un ceas te scol voios,
Odihnit şi sănătos.

Refren.......................................................................

17
Albă-i pâinea şi gustoasă,
Că-i din grâu de Bărăgan,
Iese rumenă, pufoasă,
Că-i făcută de brutar.

Ciocolată ştiu să fac,


Prăjituri şi cozonac,
Pentru voi, iubiţi copii,
Cofetar vestit voi fi.

Refren.......................................................................

Tare aş vrea şi eu să cos,


Însă acul e ... ţepos,
Uite-mi pun şi degetar,
Însă totul e-n zadar.

Draga mea prietenă,


Acul nu-i greu, crede-mă,
Ţine-l frumuşel aşa
Şi-mpreună vom broda.

Refren.......................................................................

18
PIRAMIDA MESERIILOR

ROATA MESERIILOR
19

S-ar putea să vă placă și