Sunteți pe pagina 1din 3

Cotoi Ioan Viorel-Scoala Gimnazială Petelea

PLAN DE LECTIE

OBIECTUL: Consiliere şi dezvoltare personală


CLASA: a- V – a
TEMA: “ Cum ne petrecem timpul liber “
OBIECTIVE:
- sa cunoasca notiunea de timp liber
- sa identifice resursele timpului liber
- sa aprecieze timpul liber ca prieten sau dusman
- sa-si imbunatateasca organizarea si folosirea timpului liber
- sa-si dezvolte respectul de sine
METODE: discutii pe baza de bibliografie, dezbatere pe baza de chestionar ( anexa)
BIBLIOGRAFIE: „ Dictionarul explicativ al limbii romane”, Culegeri de proverbe si zicatori,
„Povestea vorbei” de Anton Pann

SCENARIUL PROPRIU-ZIS:

- Organizarea clasei ( a ambiantei si a colectivului de elevi )


- Motivarea elevilor: anuntarea temei si a obiectivului activitatii ( negocierea obiectivelor)
- Desfasurarea activitatii:
Elevilor li s-a solicitat anterior orei sa caute semnificatia unor cuvinte legate de timp liber: cei trei D:
„ destindere”, „divertisment”, „dezvoltare”, precum si neologisme ca: „hobby”, „ loisir(leisure)” sau „fun”.Se
verifica definitiile gasite de elevi.
Timpul pe care il avem la dispozitie se divide in timpul necesar pentru scoala si munca independenta de
acasa, pentru pregatirea temelor, dar si timp liber, utilizat pentru joc, distractii, plimbari,si timp de odihna,
consacrat in special somnului.
Ce intelegem prin timp liber? Iata cateva pareri semnificative:
 O perioada din viata omului( zilnic, saptamanal, anual) in care se poate conduce dupa propriile
imbolduri, alegand acele activitati si preocupari care corespund cel mai mult inclinatiilor si
dorintelor proprii.
 Un ansamblu de activitati in care individul poate sa se dedice din plin, dupa preferinte fie pentru
a se reface, fie pentru a se distra, dupa incheierea activitatilor obligatorii
 Timpul in care trebuie sa faci ceva util, aducator de castig si succes, in care sa inveti ceva care iti
va folosi in viitor, „ din care iese ceva”.

Literatura de specialitate defineste timpul liber ca fiind ansamblul


ocupatiilor carora individul le consacra de buna voie,fie pentru a se odihni, fie
pentru a se distra, sau pentru a-si spori informatia, ori cultivarea dezinteresa
ta, participarea sa sociala voluntara sau capacitatea sa creatoare dupa ce s- a eliberat de obligatiile
profesionale, familiale sau sociale.
Iata deci care sunt cele trei functii de baza ale timpului liber( cei trei „D”): DESTINDERE(odihna),
DIVERTISMENT(distractie),DEZVOLTARE (cultura).Daca intre aceste trei functii se realizeaza un
echilibru, personalitatea se dezvolta armonios.
Impreuna cu elevii se discuta despre diferitele modalitati in care ei isi petrec timpul liber si daca au suficient
timp liber dupa rezolvarea temelor pentru acasa si pregatirea lectiilor pentru a doua zi.
1
Daca analizam activitatile de destindere, divertisment si cele de dezvoltare, observam ca ele nu se
exclud, ci au multe puncte comune.

divertismen
t

Timp liber

destindere dezvoltare

Iata cateva exemple de activitati care servesc tuturor celor trei componente de timp liber, gasite cu ajutorul
elevilor:
 LECTURA: „ Am citit cartea „Inventii geniale, inventatori celebri”, care m-a ajutat sa ma informez, dar
m-am si destins.”
 TELEVIZORUL: „Programele mele preferate sunt Discovery si Animal Planet, unde aflu lucruri noi ,
dar in acelasi timp ma si destind.”
 INTERNETUL: „Pentru mine este o sursa foarte bogata de informatii si de relaxare.”
 EXCURSIILE: „In ultima excursie a fost grozav. Mi-a placut tare mult plimbarea cu vaporasul pe
Dunare, dar si vizita la Muzeu. Mi-am imbogatit cunostintele de istorie, geografie, biologie si, mai mult
de atat, am descoperit”pe viu” ce tara frumoasa avem.”
 JOCUL: „Mie cel mai mult imi plac jocurile logice, rebusul, sahul,pentru ca imi dezvolta atentia si
memoria.”
Dar iata si alte pareri:
 „Eu citesc numai reviste despre staruri si masini de curse.”
 „Nu ma uit decat la filme de carate si K1.”
 „Nu intru pe INTERNET decat sa caut jocuri noi si pe chat.”
 „Nu joc decat fotbal si iar fotbal. Vreau sa ma fac fotbalist.”
 „Mie cel mai mult imi place sa dorm.”
In continuare se da elevilor chestionarul, din care dirigintele selecteaza
raspunsurile mai semnificative si se discuta.Se trag concluzii impreuna cu elevii.
Activitatile de timp liber trebuie sa se incadreze in regimul zilnic ca sa nu iroseasca si sa nu stanjeneasca
timpul si fortele necesare invatarii ( apar cazuri de practicare in abuz a unor activitati distractive ca vizionarea
TV, unele jocuri sportive sau chiar jocurile pe calculator). Activitatile, chiar daca au un continut folositor si
placut, daca sunt practicate abuziv, fie ca supraincarca timpul, fie il irosesc. Astfel, „bogatia” timpului se poate
pierde , indreptandu-ne spre oboseala, superficialitate si pasivitate.
Deci, timpul liber poate deveni un bun prieten sau un dusman al omului.Se prezinta in continuare proverbe si
zicatori pe aceasta tema.
„Un tanar isi poate risipi ziua, dar anii pretul clipei il vor invata”(Goethe).
2
ELEV:

CHESTIONAR – TIMP LIBER

1. Câte ore dormiţi pe noapte? La ce ora vă culcaţi?

2. Mai dormiţi după amiaza?

3. Cât timp cheltuiţi zilnic cu cele trei mese principale?

4. Citiţi zilnic? Cât timp?

5. Câte ore pe zi dedicaţi pregatirii lecţiilor?

6. Faceţi zilnic gimnastică, sport? Cât timp?

7. Câte filme vizionaţi pe săptămână?

8. Cât timp cheltuiţi la TV într-o săptămână?

9. Cât timp liber al vostru şi numai al vostru aveţi pe săptămână?

10. Cum vaă petreceţi timpul la sfărsşt de săptămână?

S-ar putea să vă placă și