Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

“Ajutoarele gradinarului”

Data: 27.03.2018

Unitatea de învătământ: G.P.P. “Toldi”-structura ``Făt-Frumos``

Grupa: nivel I (mijlocie )

Educatoare: Popescu Gabriela

Tema anuală: “Când/Cum si de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii/activității: “Primăvara în culori”/”Ajutoarele grădinarului “

Forma de realizare: activitate integrată care înglobează A.D.E. dintr-o zi

Tipul activității: mixtă (predare-învățare si de consolidare a cunoștințelor,


priceperilor si deprinderilor)

Componenta activității: D.L.C.+ D.O.S.

Mijloace de realizare: “Florile Primăverii” de Elena Ene-memorizare

“Flori parfumate” - lipire

Scopul activității:

Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical,
sintactic și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică.

Obiective operationale:

O1-să memoreze logic textul și să-l recite expresiv respectând pauzele, tonul
precum și ritmul impus;

O2- să înțeleagă sensul cuvintelor noi ( “îmbietor”, “ decor”, “cupă” “firavă”);

O3- să înțeleagă mesajul poeziei, îmbogățindu-și sfera de reprezentări despre


florile de primăvară;

O4-să lipească corect părțile componente ale florii dupa modelul dat;
O5-să evalueze si să-și autoevalueze lucrările prin referire la cerințele de lucru
date.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, ”turul


galeriei”, “mana oarbă”.

Metode de evaluare: observarea comportamentului copiilor, aprecieri verbale,


evaluarea practic-aplicativă.

Mijloace didactice: suportul intuitiv (ilustrația), scrisorile grădinarului, poza cu


grădinarul, cutia cu ecusoanele, cosul cu boboci de flori, cos cu plante înflorite,
lipici, părti ale florilor pentru asamblare și lipire, bețișoare, coș pentru expunerea
lucrărilor;

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe

Locul desfășurării: sala de grupă

Resurse de timp: 30-35 de minute

Bibliografie:

Ministerul Educației Naționale “Curriculum pentru învățământ preșcolar” Ed.


Didactica Publishing House 2008

Culea Laurenția “Activitatea integrată din grădiniţă’’, Ed. Didactica Publishing


House, Bucureşti, 2008

Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, “Metode


interactive de grup”, Ed. Arves, Pitestim 2006.

Cant Annabella, Leva Emilia, Tataru Lolica

“Dragă, educatoarea mea-Modele de proiecte tematice cu integrarea narativă


a conținuturilor curriculare” Editura Diamant 2010
SCENARIUL ACTIVITATII

La intrarea in grupă vom descoperi un coș cu boboci de flori, un coș gol,


o cutie, o scrisoare si 2 ilustrații alături.
Din scrisoare copiii află despre gradinarul primaverii care este foarte
suparat deoarece noaptea, vantul si ploaia rece au speriat toate florile care si-
au inchis petalele ascunzandu-se. Acesta le cere ajutorul copiilor (care tocmai
invata despre aceste flori minunate), sa le convinga sa se deschida din nou
deoarece insectele si oamenii au nevoie de parfumul si de frumusetea lor.
Dupa citirea scrisorii extragerea si impartirea ecusoanelor, trecem la
familiarizarea cu poezia “Florile Primaverii” care sa le reaminteasca florilor cat
sunt de frumoase si parfumate, dar inainte de a o invata, le spun copiilor ca
trebuie sa realizam prin lipire flori de primavara(narcise, zambile si lalele toate
inflorite) pentru ca ne vor ajuta sa invatam mai repede poezia si il vom inveseli
pe gradinar cu frumusetea lucrarilor noastre.
Dupa realizarea lucrarilor (pe grupe in functie de floarea de pe ecuson),
se trece la invatarea poeziei utilizand florile realizate anterior care sunt
descrise in strofe.La final se pune accent pe mesajul poeziei, frumusetea si
mirosul imbietor al florilor care ne plac si ne bucura ochii. Apoi se trece la turul
galeriei unde se evalueaza lucrarile si se pot completa dupa caz. La finalul
activitatii gradinarul daruieste cosul cu florile deschise rugandu-i pe copii sa le
planteze in curtea gradinitei ,drept rasplata pentru ajutorul dat.
Desfasurarea activitatii integrate

Etapele Continut stiintific Strategii didactice


activitatii
1.Momentul Voi asigura conditiile necesare pentru
organizatoric o buna desfasurare a activitatilor:
-aerisirea salii de grupa;
-aranjarea mobilierului;
-pregatirea materialului didactic
necesar;
-organizarea copiilor.
2.Captarea Voi prezenta ilustratia si scrisoarea de
atentiei la gradinarul primaverii,voi citi
scrisoarea, dupa care voi indemna
copiii sa devina ajutoarele acestuia.
Conversatia
“Ce spuneti copii? Doriti sa il ajutati
pe gradinar?”
Voi imparti ecusoanele din cutie, in
functie de ce extrage fiecare copil.
Mana oarba
3.Anuntarea Le voi propune copiilor sa invatam
temei si a poezia “Florile primaverii “de Elena
obiectivelor Ene asigurandu-i ca vom inveseli atat
florile cat si pe gradinarul primaverii
Conversatia
daca o vom invata.
Voi Repeta titlul si autorul poeziei cu
2,3 copii.
5.Dirijarea Familiarizarea cu continutul poeziei
invatarii
Voi afisa tabloul care ilustreaza Conversatia
continutul poeziei, apoi vom purta o
scurta discutie despre anotimpul in
care ne aflam si caracteristicile lui
pentru a face legatura cu continutul
poeziei.Voi lectura poezia, identificad Explicatia
termenii noi (imbietor, decor, cupa,
firava) explicand sensul cuvintelor.
Le voi spune copiilor ca inainte de a
invata poezia trebuie sa asamblam si
sa lipim flori de primavara, flori ce il Conversatia
vor inveseli pe gradinar si ne vor ajuta Explicatia
sa invatam poezia mai repede.
Invit copiii sa se aseze la cele trei
centre de lucru in functie de floarea de
pe ecusonul primit.
5.Dirijarea
inavatarii Intuirea materialelor
Prezint cele 3 modele de flori pe care
le vor realiza .
Se va trece la intuirea materialului
unde voi intreba copiiice au primit in Conversatia
pliculete. Fiecare copil are in plic
floarea, tulpina si frunzele din carton
colorat, lipici si servetele umede.
Explicarea si demonstrarea tehnicii
de lucru
Voi trece la explicarea si
demonstrarea modului de lucru.Voi
pune accent pe asamblarea corecta a
partilor florii si la acuratetea
lucrarilor.
Mai intai vom lipi petalele pe tulpina Explicatia
in capatul de sus unde avem un semn Demonstratia
( o bulina) dupa care lipim si frunzele
la baza pe tulpina.Nu murdarim
petalele si nici frunzele cu lipici.
Incalzirea muschilor mici ai mainii
Se trece la incalzirea muschilor mici
ai mainii, prin euritmia “de la samanta
la floare”. Exercitiul

Executarea propriu-zisa a lucrarii


Copiii trec la realizarea lucrarii, se
creeaza ambianta prin muzica Lucrul individual
linistitoare.Revin cu explicatii
suplimentare sau ajutor acolo unde Exercitiul
este cazul.
Dupa finalizarea lucrarilor si asezarea
lor in cos, invit copiii sa revina in
semicerc unde vom continua cu Conversatia
invatarea poeziei.
5.Dirijarea
Recitarea model
inavatarii
Voi recita poezia respectand pauza,
accentuand rima, ritmul adecvat si
utilizand o intonatie adecvata.
Florile primaverii
de Elena Ene
Am o narcisa
Cu floarea, rochita, Demonstratia
Firava ea ne vesteste
Soarele cum incalzeste.

Am o zambiluta,
Mica si draguta,
Cu miros imbietor
Ne zambeste in decor.

Am si o lalea,
Este floarea mea.
Cupa ei mirositoare
Se deschide catre soare.
Dupa ce recit inca o data, subliniez
importanta florilor pentru oameni si
animale.
Invatarea poeziei pe strofe
Voi trece la invarea poeziei pe Conversatia
strofe.Astfel se va recita prima strofa Exercitiul
impreuna cu copiii, prima cu a doua,
prima cu a doua si a treia, dupa care o
vom recita integral cu 2, 3 copii.
Dupa recitarea integrala propun
6.Obtinerea Jocul-exercitiu
copiilor concursul “Recita mai
performantei departe”, astfel fiecare copil isi ia
floarea confectionata si in functie de
strofa care ii revine recita mai departe.
Dupa finalizarea concursului vor Conversatia
7.Evaluarea aseza florile in cosul din zona
activitatii amenajata turului galeriei si se vor
face aprecieri si autoaprecieri, Turul galeriei
revenindu-se cu imbunatatiri acolo
unde e cazul.
La final citec ultima parte a scrisorii.
8.Incheierea Gradinarul primaverii le multumeste
activitatii copiilor pentru ajutorul dat si ii
rasplateste dandu-le cosul cu florile
care s-au deschis sa le planteze in
Conversatia
curtea gradinitei .Acestea ii vor
inveseli cu frumusetea si parfumul
lor, astfel devenind si ei gradinarii
primaverii.
PROIECT DE ACTIVITATE PE ARII DE STIMULARE
A.L.A. 1

Data: 27.03.2018
Grupa: Nivel I (mijlocie )
Unitate de invatamant: G.P.P. ”Toldi„ struct. ”Fat-Frumos”
Educatoare: Popescu Gabriela
Tema anuala de studiu:”Cum este/a fost si va fi aici, pe Pamant?”
Subtema/Tema saptamanii: “Primavara in culori“
Domeniul de cunoastere: jocuri si activitati liber-alese
Tema: ”Prietenii florilor”
Mijloc de realizare:
1.Constructii: “ Jardiniere pentru flori“ (leggo)
2.Joc de masa: “Cauta si potriveste “ (sortare de jetoane cu flori)
3.Stiinta : “ Rezolva corect si repede“ (fisa de lucru)
Tipul activitatii: de consolidare (consolidare a cunostintelor, priceperilor si
deprinderilor)
Scopul:
Initierea unor jocuri si activitati folosindu-si imaginatia si creativitatea
Obiective operationale:
O1-sa aseze piesele in diferite pozitii pentru a realiza forme de jardiniere pentru
flori;
O2-sa sorteze florile de primavara dintre diferite flori perene;
O3- sa aseze florile de primavara pe plansa cu anotimpul primavara;
O4-sa incercuiasca cu verde florile de primavara ;

O5-sa taie cu rosu florile de vara si toamna.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,lucrul


individual, “mana oarba”

Metode de evaluare: observarea comportamentului copiilor,aprecieri


verbale, evaluarea practic-aplicativa.

Mijloace didactice: trusa de leggo, flori artificiale, jetoane cu flori , plansa cu


anotimpul primavara, fisa de lucru, creioane.

Forma de realizare: individual, pe grupe

Locul desfasurarii: sala de grupa

Resurse de timp: 15-20 de minute

Bibliografie:

Ministerul Educatiei Nationale “Curriculum pentru invatamant prescolar” Ed.


Didactica Publishing House 2008

Elena Ghiorghian, “Metodica jocurilor si a programului distractiv in gradinita


de copii”-Manual pentru licee pedagogice de educatoare, Editura Didactica si
Pedagogica, Bucuresti 1969

Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, “Metode


interactive de grup”, Ed. Arves, Pitestim 2006.

Cant Annabella, Leva Emilia, Tataru Lolica

“Draga, educatoarea mea-Modele de proiecte tematice cu integrarea narativa


a continuturilor curriculare” Editura Diamant 2010
Desfasurarea activitatilor A.L.A.1

Etapele Continutul Strategii


activitatii stiintific
didactice
1.Momentul Voi asigura conditiile necesare
pentru o buna desfasurare a
organizatoric activitatilor:
- aerisirea salii de grupa; Conversatia
- aranjarea mobilierului pe
sectoare;
- distribuirea materialelor
necesare pe sectoare de
activitate.
2.Captarea Vom vorbi despre cat de mult
atentiei ne place primavara si mai ales
florile de primavara deoarece
sunt atat de frumos colorate si Conversatia
parfumate de aceea le propun
sa fim azi prietenii florilor si
mergem la centre unde ii astepta
cateva activitati care sigur le va
placea.

Fiecare copil extrage o floare-


ecuson(florile sunt de 3
culori)fiecare corespunzand
celor 3 centre, asezandu-se la
centrul corespunzator florii
extrase.
3.Anuntarea
temei
Tema si indicatiile necesare Explicatia
modului de lucru vor fi enuntate
la fiecare sector. Demonstratia

Constructii-„Jardiniere pentru
flori”(constructii din leggo)
Joc de masa: „Cauta si
potriveste”(sortare jetoane)
Stiinta : ”Rezolva corect si
repede”(fisa de lucru)
4. Prezentarea Voi da indicatiile de lucru si voi
optima a demonstra acolo unde este
continutului si cazul.
dirijarea Centrul Constructii:
invatarii
Copiii vor construi din leggo Demonstratia
ghivece pentru florile de
primavara, dupa care vor fi
expuse la centru pentru a fi
evaluate.
Centrul joc de masa:

Copiii vor sorta jetoane cu flori Explicatia


de primavara dintre mai multe
soiuri de flori perene, dupa care
le vor aseza pe plansa
anotimpului primavara.

Stiinta :

Copiii vor rezolva fisa


incercuind florile de primavara
cu verde si taind cu o linie rosie
pe cele de toamna.

Fiecare copil va asculta cu


atentie indicatiile dupa care vor
incercui cu verde florile de
primavara si vor taia cu rosu
cele de vara si toamna.
5.Obtinerea Copiii de la centre lucreaza Exercitiul
performantei conform cerintelor enuntate.
Lucrul
Voi trece pe la fiecare sector individual
pentru a da explicatii
suplimentare si pentru a ajuta in
caz de nevoie.
Conversatia
Voi incuraja copiii pentru a
realiza lucrari cat mai reusite. Explicatia

7.Evaluarea Se cere copiilor sa faca


performantelor aprecieri si autoaprecieri,
exprimand opinii referitoare la
modul in s-a lucrat,cum s-au
comportat in timpul activitatii.
Conversatia

8.Incheierea Voi face aprecieri


activitatii stimulative,referindu-ma la
fiecare grupa in parte si voi face
nominalizarea copiilor care au Conversatia
lucrat cel mai corect.
PROIECT DE ACTIVITATE
A.L.A.2

DATA:27.03.2018
Grupa: Nivel I (mijlocie )
Educatoare: Popescu Gabriela
Tema anuala de studiu:”Cum este /a fost si va fi aici ,pe Pamant ?”
Tema saptamanii/ activitatii: “Primavara in culori “/“Gradinarii primaverii”
Forma de realizare: Educatie ecologica: activitate practic-gospodareasca
Tipul activitatii:formare de priceperi si deprinderi
Scopul:Formarea si exersarea unor deprinderi de ingrijire, protejare a mediului
inconjurator prin implicarea directa si responsabila a copiilor in actiuni de
ocrotire a mediului .
Obiective operationale:
O1- sa identifice si sa manuiasca corect ustensilele de lucru ;
O2- sa-si formeze deprinderea de a planta diverse flori si plante;
O3-sa participe activ si afectiv la activitatea de plantare;
O4-sa identifice corect partile componente ale plantei si elementele necesare
pentru a trai.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,lucrul
individual.
Metode de evaluare: observarea comportamentului copiilor,aprecieri verbale,
evaluarea practic-aplicativa.
Mijloace didactice: ghivece cu flori de primavara, lopeti, harlet, stropitoare
Forma de realizare: individual, pe grupe
Locul desfasurarii: curtea gradinitiei
Resurse de timp: 15-20 de minute
Bibliografie:
Ministerul Educatiei Nationale “Curriculum pentru invatamant prescolar” Ed.
Didactica Publishing House 2008
Elena Ghiorghian, “Metodica jocurilor si a programului distractiv in gradinita
de copii”-Manual pentru licee pedagogice de educatoare, Editura Didactica si
Pedagogica, Bucuresti 1969
Cant Annabella, Leva Emilia, Tataru Lolica
“Draga, educatoarea mea-Modele de proiecte tematice cu integrarea narativa a
continuturilor curriculare” Editura Diamant 2010
Coordonator Maria Ivanescu “Educatie ecologica si de protectie a mediului-
Ghid metodic pentru cadrele didactice invatamant prescolar” Editura Brevis-
Oradea 2008

Desfasurarea activitatii A.L.A 2

Etapele Continutul stiintific Strategii didactice


activitatii
1.Momentul -realizarea gropilor pentru
organizatoric plante;
-pregatirea ustensilelor de lucru;
pregatirea ghivecelor cu flori;
2.Captarea Vom observa cu copiii cosul cu
atentiei flori de primavara de la
gradinarul primaverii drept Conversatia
recompensa pentru ajutorul dat.
3.Anuntarea Voi anunta copiii ca azi la
temei si a activitatea de educatie ecologica
obiectivelor vom deveni si noi gradinarii Conversatia
primaverii prin plantarea acestor Explicatia
flori care altfel s-ar ofili . Azi
vom planta flori de primavara
pentru a infrumuseta curtea
gradinitiei dar si pentru a ajuta
insectele sa ajunga la hrana mai
usor.
4.Dirijarea Vom intui ustensilele puse la
invatarii dispozitia copiilor:( ghivece cu Conversatia
flori, lopeti, stropitoare)
Voi explica si demonstra modul
de lucru: Explicatia

Voi arata gropile facute si voi Demonstratia


preciza ca fiecare copil va pune
planta cu radacina in jos, in
groapa, dupa care va lua pamant
cu lopata si va acoperi floarea ,
apoi o va uda.
Demonstratia
Voi pune accentul pe utilizarea
corecta a sculelor pentru a evita
ranirile sau ruperea
florilor.Precum si pe importanta Explicatia
Obtinerea ocrotirii plantelor si a mediului
performantei inconjurator
Apoi copiii vor trece la plantarea
florilor.Voi reveni cu indicatii
acolo unde este necesar,
sistematizand cunostintele
referitoare la partile plantei,a
conditiilor de mediu necesare
pentru a trai.
Evaluarea Vom face aprecieri si Conversatia
activitatii autoaprecieri ale activitatii
practic-gospodaresti.
Incheierea Copiii vor fi recompensati cu
activitatii buline si aprecieri pozitive.
Desfasurarea activitatilor de dezvoltare personala

Activitatea va debuta cu intalnirea de dimineata, in care copiii au posibilitatea


de a-si impartasi ideile, de a-si manifesta starea de spirit.
Le voi zambi transmitandu-le caldura si incurajare prin toate formele de
comunicare.
I.A.D.P.- Intalnirea de dimineata
1.Salutul: “Buna dimineata florilor parfumate!“
Dupa ce sosesc copiii in sala de grupa, le propun sa facem cercul prieteniei
pentru a desfasura intalnirea de dimineata.Le voi propune ca salutul nostru sa fie
legat de tema saptamanii si sa ne salutam folosind formula “buna dimineata
florilor parfumate“.
2. Gimnastica de inviorare: “Ursuletul panda”
Copiii sunt indemnati pe o linie melodica sa execute cateva elemente de
miscare usoare.
3.Prezenta: “Flori triste/vesele “
se va realiza sub forma completarii panoului, unde pozele copiilor prezenti
primesc o floare fericita iar a celor absenti primesc o floare suparata.
4.Calendarul naturii: “Prezentatorul meteo“.
Activitate in cadrul careia se completeaza panoul cu anotimpul, luna, ziua,
precum si cu o imagine sugestiva pentru ziua respectiva.
5.Activitatea de grup: “Asa da! Asa nu!“
Copiii vin pe rand in semicerc unde educatoarea citeste cate un comportament
pozitiv sau negativ legat de atitudinea omului fata de flori, in functie de mesaj,
copilul ales trebuie sa ridice cartonasul rosu daca nu este de acord cu mesajul,
sau verde daca este de acord.

S-ar putea să vă placă și